Krížnik Potemkin

• Československo Křižník Potěmkin (viac)

25. prosince 1925 měl premiéru film (Броненосец Потёмкин), který o rok později získal cenu Americké filmové akademie, v dalším roce nejvyšší cenu Světové výstavy v Paříži a v letech 1952 a 1958 jej hlasování Mezinárodního výboru pro dějiny filmu určilo za nejlepší film všech dob Toto vrcholné Ejzenštejnovo dílo má pět kapitol: začátek vzpoury, povstání, pohřeb Vakulinčuka, masakr na schodišti Oděsy a vítězná plavba. Po pětadvaceti letech od svého vzniku-byl film ozvučen hudbou a zvuky (když hudbu k němu složil německý skladatel Edmund Meisel pro berlínskou premiéru). Ejzenštejn ve svém filmu uplatnil jednak avantgardní divadelní postupy masové pantomimy, jednak nové prvky montáže a dal Potěmkinem dělnické třídě celého světa nejen nádherné umělecké dílo, ale i doklad o síle její solidarity a výzvu k revoluci. V mnoha zemích bojovala buržoazní cenzura proti tomuto dílu ale film, podoben křižníku v závěrečné scéně, pokračoval ve vítězné plavbě, kterou nebylo možno zastavit. (oficiálny text distribútora)

Vesecký

Tohle dílo skutečně muselo být ve své době skutečně přelomové. Možná by se dalo přirovnat trochu ke Zrození národa, ale Ejzenštejn zde použil skutečně novátorské výrazové prostředky, uvědomme si, že tehdy se ještě nepoužíval pohyb kamerou, proto Ejzenštejn používá krátkých dramatických záběrů, s rychlými střihy, ale vždy velice funkčními. Ten nejjemnější detail se střídá s masovou scénou lidí, přinášejících po slavném schodišti k přístavu zásoby potravin pro námořníky na Potěmkinovi, ale zároveň tu je skvěle vykresleno prostředí křižníku od jeho útrob až po stěžně. Dodatečné ozvučení hudbou je také skvělé a přispívá k dramatičnosti scén, z nichž ta s kočárkem letícím dolů po schodišti patří v dějinách filmu k těm nejznámějším. Pro mne je samozřejmě významný i děj, revoluční vystoupení prostých ruských námořníků, prvních skutečných ruských proletářů, kteří vystoupili proti carskému režimu. ()

mirliflore

Mám 3 teorie, jak dokázal Ejznštejn natočit Křižník Potěmkin. a) pomáhali mu mimozemšťané, b)někdo se vrátil v čase a poradil mu, jak má točit a c) byl to prostě génius. Dílo je (alespoň z filmařského hlediska) nadčasové a přeběhlo dobu nejméně o 100 let. Ano, záměrně říkám o 100 let, ačkoliv, jak si bystřejší jedinec jistě povšimne, 100 let od natočení Křižníku Potěmkin ještě neuplynulo. Vynikající kamera se snad už může jenom dorovnat(nebo okopírovat), ale překonatzji už půjde jenom těžko. U spousty scén jsem si říkal: Hmmm, tak TOHLE jsem už NĚKDE viděl.Jenomže to někde bylo ve filmech z pozdější doby. Ztvárnění smrti matky dítěte v kočárku je jednou z nejnapodobovanějších scén v historii kinematografie. Oděsský masakr mi nedal ani vydechnout svým nápaditým zpracováním (toto přídavné jméno ho sice nevystihuje úplně přesně, ale nechce se mi pořád používat "geniální"). Zkrátka, čistých a ničím nezkalených 100%. A ještě něco...taky vám ten kněz tak připomínal Marxe? Zkrátka, budu se opakovat, ale křižník potěmkin je jeden z mála filmů, který bych označil jako geniální. A když říkám geniální nemyslím jenom hodně hodně dobrý, ale opravdu geniální se vším všudy. ()

Grizzly

Mam rad neme filmy, ale abych ocenil tuhle komunistickou agitku plnou bolsevickych revolucionaru, levicackych odessanu a pres palubu letajicich carskych dustojniku tak to ani nahodou. Ocenuju jistou davku filmarskeho umeni, byl by to odpad!. ()

Boomstick

Aj ked sa uz na Krizniku ocividine podpisal zub casu,dokaze aj teraz pomaly po 100 rokoch dojat a vytvarat napatie.Neskutocne nadcasova kamera a praca so strihom.Krasa ()

Saur.us

Plným počtem nehodnotím jen proto, že je to legenda žánru, potažmo celého umění filmového ale proto, že i po 84 letech je Křižník Potěmkin stále filmově funkční film, který i přes svojí němotu působí na diváka jako normální "moderní" film. Nadčasové dílo. Nebudu komentovat to, za jakého a pro jaký réžim bylo toto dílo tvořeno... ()

Shamusss

Scénu na schodech by měl vidět každý milovník kvalitní světové kinematografie. Některé scény byly neuvěřitelně působivé. Něco tak silného se v moderních filmech nevidí. Když k tomu přidám hudbu od Dmitrije Šostakoviče, která tohle dílo o dost povyšuje a zcela nahrazuje slova... hmmmmm. ()

bekO

Z počátku jsem si myslel, že mě tento film nikterak nezaujme a že je dobře hodnocen jen kvůli tomu že nosí titul "klasika" .. Ovšem už první část mě vyvedla z omylu kde se prostříhalo pár záběrů, které byly naprosto atypické pro dobu kdy film vznikl. V části s masakrem na schodišti z Oděsse mi ale padla brada ze záběrů jízdy podél schodů, poté následovalo pár super střihů a najednou film skončil a já už pochopil co znamená filmová nadčasovost ! :) Pokud Vás ale nezajímá filmová technika a historie, tento film si rozhodně nepouštějte. ()

Bozvav

Dílo které se jednoznačně zapsalo do dějin světové kinematografie jako skvělé a musím uznat, že právem. Nejen svým obsahem a zpracováním mě fascinoval. Jistě některé věci jsou poplatné době, v níž se film natáčel, ale i tak naprosto skvělé. ()

Krojcek3

Obrovský, 80 let starý, velkofilm, na jehož natáčení se na některých scénách podílelo leckdy i 10 000 lídí.. Pro strach z negativního působení na diváky a podněcování k revoluci se film dostal do kin po celém světě v cenzurované verzi. ()

drinker

Koukám, že oficiální text distributora byl psanej tak někdy před padesáti lety... Aktualizovat! :-) buržoazní cenzura, hahahaha! ()

jesus666

Jeden z filmov, ktorý treba vidieť, lebo ho "treba" vidieť. Len ma udivuje, koľko z užívateľov mu dalo plné hodnotenie a tí istí užívatelia dali napr. Majorovi Zemanovi hodnotenie blížiace sa odpadu. Pritom, z formálnej stránky išlo o vynikajúci seriál (epizóda "Studna" je jeden z najlepších hororov aké som videl). A obsahovo sú si s Potemkinom za jedno. Osobne by ma naozaj úprimne zaujímalo, čo také Krížnik Potemkin povedal POMO-vi. Uznávam jeho formálnu stránku, ktorá je na obdobie kedy film vznikol vskutku impozantná. Ale ten film oslavuje počiatky "svetonázoru", ktorý vyhubil viac ľudí ako nacisti, alebo iná ideológia (vrátane kresťanstva). A práve vďaka takýmto filmom si tento "svetonázor" získaval svojich stúpencov. V mojom prípade obsahová stránka neguje tú formálnu, takže bez hodnotenia. Nech si komunisti hovoria a točia čo chcú, mňa neoblbnú. ()

vojo

Jeden z najzásadnejších filmov v histórii kinematografie, ktorý posunul jej reč(hoc je nemý:) tak ako žiadny iný obsahuje okrem iných i scénu, ktorá uchvátila mnohých nasledovníkov a je majstrovskou ukážkou Ejzenštenovskej montáže. Áno tú "kočíkovú" na Odeských schodoch. Nuž viem, že ste túto charakteristiku čítali v súvislosti s týmto klenotom určite veľakrát, no stotožnil som sa s ňou úplne... ()

agassi68

Áno, možno v dobe nemého filmu to bolo niečo, ale teraz mi utkvel v pamäti akurát ten týpek, čo hral kňaza a beznohý paralympionik cválajúci dole schodmi.. ()

Majkak

Nadčasovost snímku si aktuálně můžeme uvědomit v souvislosti s probíhajícími arabskými revolucemi. Perfektní práce s davem, jeho odhodláním. Výborně zachyceno zoufalé odhodlání lidí, kteří byli zdeptáni přes míru. Otázkou však je, co jejich odhodlání přinese ve výsledku. Velkým paradoxem, byť nezamýšleným, je to, že čistá touha po svobodě zavedla tyto lidi z jedné kruté nesvobody do jiné, stejně kruté. ()

Colleague

Neuvěřitelně působivé i skoro po 90ti letech. Nečekal jsem to, ale prostě geniální filmy vznikají a vznikaly bez ohledu na dobu. Pokud bychom hodnotily filmy podle toho, jaký měly vliv na společnost, tak právě Křižník Potěmkin by byl velký favorit. Panejo, a ty děla jaký už tenkrát měli !!! ()

HH

Taková učebnice němého filmového umění. Skvělý střih. Doporučuji porovnat obě verze - tu původní z roku 1925 s cenzurovanou podobou z roku 1950. ()

canucks333

Po filmárskej stránke je to fantasticky natočený film, ktorý priamo atakuje divákove city. Po obsahovej je to však citové vydieranie s kopou fiktívnych scén storených len pre účel socialistickej propagandy. Film mi prišiel ako citové vydieranie a ryžovanie na ľudských emóciách... Nehodnotiteľné... dávam nerozhodné 3* ()