Andrej Rubľov

• Česko Andrej Rublev (viac)

Historická freska zachytáva niekoľko epizód zo života maliara ikon Andreja Rubľova. Prostredníctvom portrétu tohto génia podáva pôsobivý obraz ruskej spoločnosti v 15. storočí, v období poznačenom tatárskymi vpádmi, náboženským dogmatizmom a epidémiami. Mierny a citlivý Andrej Rubľov je svedkom búrlivých udalostí drancovania a napokon aj víťazstva nad tatárskou Zlatou Hordou. Sám však nedokáže vo svete poznačenom surovosťou a utrpením tvoriť a tak sa rozhodne pre sľub mlčania. Film je pôsobivou reflexiou o zmysle a význame umeleckej tvorby, o konfrontácii umelca a reality. (oficiálny text distribútora)

saladín.

Kedysi to na mna zaposobilo, ale na druhy raz po rokoch uz len málo. Par poetickych momentov a Odlievanie Zvona. Tarkovskij je zvlastny pripad ktory mal byt basnikom ci pisat alebo tvorit inak, ale na jeho tvorbe najma s odstupom az prilis vidno ze nebol filmar. ()

Mínós

Stačilo jediné máchnutí štětcem v obří fresce, naznačující, že umělec nerovná se poslušný slouha právě vládnoucího režimu, aby sovětská distribuce práskla Andrejovi dveřmi před nosem; a stačilo uvedení v Cannes ve čtyři ráno, aby se pověst o fenoménu překračujícím hranice času a místa rozletěla světem. Příběh malíře křehkých věcí v barbarské době je širokosrdcařským a přitom bolestně sevřeným majstrštykem, který nedá žádnému jen trochu vnímavějšímu divákovi spát hodně dlouho. 10/10 ()

Kakofon

Tento film jsem viděl kdysi dávno ve filmovém klubu v Opavě. Nedám na něj dopustit. Nádherná filmová báseň. Srovnání s Vláčilovou Markétou je na místě. 100% ()

AlDelon

Jakoby to byl film Františka Vláčila. Předlouhý filmový epos, možná spíš než film tak umělecký, hraný dokument té doby v Rusku. Majestátní ale taky zdlouhavé. Samotný barevný závěr vyniká svou silou. ()

obsah

Ahoj Aleši! Andreje Rubleva jsem si poprvé pustil asi před pěti lety a po půl hodině jsem to vypnul. Přišlo mi to, jako nuda zahleděná do středověku. Teď si myslím, že o nějaký středověk, tady fakt nejde. I když nám to připomene jiné ruské "středověké" filmy jako Alexandr Něvskij (1938) nebo Trudno byť Bogom (2013), ale oba tyhle filmy strčí Andrej Rublev do kapsy (hodně hluboko). No ani teď nejsem s to, mít z toho úplně kompletní zážitek, takže ty čtyři hvězdy jsou vlastně za mě, i když ten film je určitě tak na šest. Na pozadí ruského středověku můžeme číst otázky jako... Existuje způsob jak udělat lidi rezistentní vůči zlu? Je to bůh? Je to peklo? Na čem má stát společnost? Co si mám počít s tím, že se ode mě jako od malíře ikon očekává, že budu božím hlasem na zemi? Co mám říct lidem, kterým sám nerozumím? Po obsahové stránce to má blízko k Prvku zločinu (1984) nebo Werckmeisterovým harmoniím (2000). Tedy filmům, které se snaží ilustrovat podobné společensko-duchovní a hlavně mravní problémy. Formální stránka připomíná to nejlepší z F F Coppoly. Děj je vyprávěn prostřednictvím jednotlivých epizod, ve kterých čas plyne strnule a pomalu. Není pochyb o tom, že se díváme na opravdu moderní film. A když člověk začíná už už trochu divácky selhávat, vrátí ho do hry geniální velkolepá válečná scéna plná brilantní choreografie a scénografie. Takže zjišťujeme, že nedostaneme "jen" meditaci ale i "biják". Na konci se dozvídáme že celý ten vyprázdněný opus magnum (zdánlivě "příběh malíře") je vlastně smyčka, ve které v závěru všechno dostane svůj významový i narativní smysl. Prostě si to pusťte :)!:* ()

Ywo

Film odhalujuci povahu ruskeho cloveka. Fantasticke kulisy,heroicke sceny zamerne parafrazujuce sergeja ejzesteina. Atmosfera, fanatizmus, heroizmus. Brilantne dielo. ()

medvidek

Ač starý a černobílý, tak nejlepší film, jaký jsem kdy viděl. Naprosto dokonalá kamera, kdy každý záběr by byl samostatně nosný jako forografie, A navíc ta ruská chmura, která z toho filmu jde.... ()

Svadbos

Brilantne zostavený a zrežírovaný príbeh maliara ikon, zobrazujúci starodávny konflikt: môže umelec participovať na politických a sociálnych nepokojoch vo svojom čase, alebo by mal iba jednoducho štetcom zaznamenať históriu? Tento úchvatný film je porovnateľný s najlepšími historickými drámami Ejzenštejna. Scenár napísal režisér Tarkovskij a Andrej Končalovský. Film išiel ihneď do trezoru a nesmel sa premietať až do roku 1971, ()

vlnka

Tak tento, ako tak pozerám, podľa mnohých filmový skvost akosi nedokážem doceniť. Dosť som sa nudila a ani na konci filmu, som nedokázala zistiť o čom to celé vlastne bolo?! Maliar, z ktorého sa stal pomaly askét, kopa filozofických úvah, ktoré ma dokonale minuli a do toho nejaký chlapec, ktorý dokáže odliať zvon? Tak ja fakt neviem, ale asi som vadná, lebo toto bolo fakt doslova a do písmena o ničom. Druhá polovica s tým zvonom bola ešte ako tak znesiteľná, ale tá prvá bola utrpenie a takmer večné čakanie na náznak nejakej pointy alebo deja alebo aspoň niečoho, z čoho by som mohla vydedukovať, o čo Tarkovskému ide. Musela som si urobiť zopár prestávok na predýchanie a aj som to chcela vzdať ale vydržala som a bolo mi to nanič:) Takže riešením je Shift+Delete. ()

robbez

Tento film se mi opravdu těžko hodnotí, protože vnímám jeho myšlenkovou a citovou hloubku, ale zároveň mě poměrně silně nebavil. Je to dílo ve skrze existenciální a spirituální, takže jeho sledování také vyžaduje božskou trpělivost, výdrž a soustředění. Svou výtvarnou stylizací i "roz-vláčilovým" tempem skutečně hodně připomíná Markétu Lazarovou. Oba filmy taky diváka utvrzují v představě středověku jako skutečně odporného místa k životu, kdy bylo lépe se ani nenarodit. Všude samá špína, nemoci, násilí, což ještě depresivně umocňuje černobílý obraz. Rublev a ostatní pravoslavní mniši však vnímají svět v křesťanských kategoriích lásky, víry, naděje, dobra, zla, hříchu, trestu, pokání, odpuštění. Tyto pojmy tu ale nejsou nějakými neživými teologickými dogmaty, ale na vlastní kůži prožívanou životní realitou. Jako křesťané se snaží utrpení přijímat klidně, s pokorou a považují ho třeba i za zkoušku své víry. Tarkovskij natočil nepochybně silnou, upřímnou a přesvědčivou existenciální lidskou výpověď, ale ta forma je opravdu dost těžko stravitelná. ()

babka

Film byl uveden ve Filmovém klubu ALFA Sokolov v sezoně 1979/80. Skvělý film o Rusi převeliké, o ruské duši, o síle tvoření. Naturalistická filmová báseň, která by si zasloužila, stejně jako před časem Markéta Lazarova, digitální rekonstrukci. ()

66JIRINA

Film má obdiv ve smyslu, že něco takového byl někdo ochotný dát na plátno. vyvolá odtazitost... je takové jaký je jeho příběh. Neumím se s tím vůbec smířit, proto nemohu víc hvězdiček, ač si autor zaslouží víc, protože postavy, okolí vykreslit se mu podařilo... já to nevydržela dokoukat. ()

Sv_Hubert

Tento komentář píšu 1 rok, 10 měsíců a 26 dní od začátku speciální "třídenní" operace. Je až s podivem kolik společných rysů má soudobá ruská společnost s ranně novověkou. Film v rámci skvělé imaginace vyjadřuje nepřímou zvůli a tyranii ve státě, jak příznačnou a stále aktuální pro dnešní dny. Celým filmem se táhne ponurá atmosféra s prolnutým byrokratickým aparátem v kontrastu s přírodními a krajinářskými výjevy. Poctivá filmařina. ()

JohnnyV

První polovina filmu jen 1,5 hodiny bezbřehé nudy a náboženské propagandy. Není to ani tak o malíři jako o chlapovi, co se bojí pohlédnout na nahé ženské tělo a lásku považuje za hřích. Druhá polovina už je více akčnější a drastičtější, jako např. pád koně z dřevěných shodů. Takže za druhou půli 3 a půl hvězdičky, za tu první odpad. Výsledně tedy 2*. Jinak ten film je z roku 1966, nikoliv 1969. ()