Hobit: Bitka piatich armád

• Česko Hobit: Bitva pěti armád (viac)

Pod vedením legendárneho bojovníka Thorina (Richard Armitage) sa Hobit Bilbo Lazník (Martin Freeman) s čarodejníkom Gandalfom (Ian McKellen) a trinástimi trpaslíkmi vydali na dlhú a nebezpečnú výpravu s cieľom získať späť svoje stratené kráľovstvo trpaslíkov Erebor pod Osamelou horou, odkiaľ ich kedysi vyhnal drak Smaug, aby sa zmocnil ich bohatstva, zlata a diamantov, ktoré vydolovali v miestnej bani. Keď sa im v boji proti drakovi Smaugovi podarí dobyť späť svoju vlasť, nechtiac vypustia do sveta smrtiace sily. Rozzúrený Smaug chrlí svoj ohnivý a spaľujúci hnev na bezbranných mužov, ženy a deti v Jazernom meste. Thorina posadne mamon a vášeň hromadiť znovunadobudnutý poklad, čomu - aj napriek Bilbovej snahe - obetuje priateľstvo i česť. Aj keď Thorinov úpadok doženie Bilba k zúfalému rozhodnutiu, to najväčšie nebezpečenstvo ich ešte len čaká. Sauron, o ktorého krokoch okrem čarodejníka Gandalfa nikto netuší, tajne vyslal obrovskú armádu Škriatkov, aby zaútočila na Osamelú horu. Mračná rastúceho konfliktu sa hromadia zo všetkých strán a trpaslíci, elfovia aj ľudia sa musia rozhodnúť, či sa zjednotia a spoja svoje sily v boji proti zlu, alebo sa ním dajú poraziť a zničiť. Budúcnosť Stredozeme visí na vlásku a v poslednej osudovej bitke piatich armád hobit Bilbo, v ktorom sa prebudil hrdinský duch a pocit spolupatričnosti k svojmu výnimočnému rodu, bojuje o život nielen svoj, ale aj predovšetkým o životy svojich najlepších priateľov. (TV JOJ)

velkyvezir

Co si budeme nalhávat: ten film stojí a padá na výkonu Martina Freemana. On je opravdu Hobit, zatímco Frodo a spol. byla v podání herců parta maníků s neujasněnou sexuální orientací, v případě Samvěda dokonce i po svatbě. ()

Finskej

V podstatě lze říci, že od začátku trilogie, kdy Jackson svou "hravostí" (nekonečné arkády, popírání fyziky, nesmyslné poměry a rozměry) začal ze Středozemě dělat především šaškárnu, ušel do závěru kus cesty a úsilí zdárně korunoval a nesmyslnou arkádovitost a popírání rozměrů i fyziky vybrousil k naprosté dokonalosti, čímž to, bohužel, celé, alespoň pro mě, zabil. Někomu to možná přijde fajn, mně naopak přesně ve stylu "přehnals to a pokazil, jak jen se dalo – a to že po PP bylo slušně našlápnuto." ()

Loki_Six

"Go back to your books and your armchair... plant your trees, watch them grow. If more people valued home above gold, this world would be a merrier place." ()

Yangus

Tak po 3 hodinách polospánku po absolvování maratonu s půlnoční premiérou mohu hodnotit. Ano Jackson se nechal unést, ano je to přehnané ( viz Legolas běhající po padajících kamenech) ale je to přehnané krásně. Bílá rada v Dol Gulduru a hlavně paní Galadriel super a takových moment kdy jsme měl husí kůži všude bylo víc. Škoda nevyužitého vražedného potenciálu Madděda v bitvě ale čekám že něco přibude, ostatně bylo několik momentů kdy mi přišlo že něco schází. Prostě velkolepé ukončení jedné velké ságy. PS: děkuji za Zeměžrouty. ()

Zmrv

Tak druhý shlédnutí značně zlepšilo můj dojem z filmu, primárně to bude prodlouženou verzí. Nicméně hlavní problémy (zombie Galadriel, obr s řetězama místo očí a idiocie souboje Thorina s Azogem) stále zůstávají a tak pořád zůstávám u tříhvězdičkového hodnocení. Celkově pak celá hobití rilogie v prodloužené verzi není úplně zatracení hodná. 60% ()

Reckon

Obsahuje mnoho SPOILERŮ Poprvé nemůžu bohužel dát filmu ze Středozemě 5 hvězd. Nezavinila to vizuální stránka, ta je jako vždy perfektní. Nezavinila to ani atmosféra filmu. Ta je z celé trilogie nejtemnější a dostává se úroveň původní trilogie. Ta hvězda dolů je za kiksy, které udělal Jackson ke konci filmu. Zaprvé to, že Bolga zabil Legolas a Thorin zabil Azoga. Víc by se mi líbila dvojka z knížek, tedy že by Bolga zabil Beorn a Azoga by zabil Dáin (samozřejmě v knížkách je to o hodně dřív). Ovšem nad tímhle se dají přimhouřit oči. To ale nemůžu udělat v případě dvou scén. První je ta, kdy Thranduil radí Legolasovi, ať vyhledá jistého mladého hraničáře. V době děje Hobita měl ale Aragorn 10 let!! Proč by Legolas šel vyhledat malýho kluka, který navíc není v Divočině, ale je vychováván v Roklince. Navíc jak mohl Legolas odejít z Lesního království, když se zjeví o 77 let později v Roklince jako vyslanec svého otce. Ta další je ještě horší. Na konci filmu říká Gandalf Bilbovi, že ví, že má nějaký kouzelný prsten. To by ale knižní Gandalf ani ten Gandalf z LOTRA říct nemohl. Kouzelných prstenů totiž po Středozemi neběhalo mnoho. Tři se dali Elfům a ví se kde jsou. Devět se dalo lidem a i jejich osud známý. Sedm se dalo trpaslíkům a buď je potom získal Sauron nebo je spolykali draci, takže Gandalfovi muselo být jasné, že je to Jeden. On na to asi, ale zapomene a o 60 let později pojme podezření, že Bilbo má v držení kouzelný prsten a začně zjišťovat, který to je. ()

Janega

Tak a Hobit nám (konečne) skončil. úvodná scéna ničenia mesta Smaugom je naozaj fenomenálna a u mňa vzbudzovala fakt strach, no každý bude súhlasiť, že by sa to hodilo skôr do finále 2. filmu. Celá táto scéna však bola "zabitá" spôsobom zabitia draka, a to keď Bard urobil zo svojho syna luk. Jackson fakt asi na niečom fičí, lebo neviem koho by takáto blbosť napadla. Nasleduje Gandalfova misia. Aj keď súboj so Sauronom bol celkom zaujímavý a efektný, predsa len to vyriešili nejak moc rýchlo ak uvážime, že celú túto líniu naťahovali cez tri filmy. Samotná bitka piatich armád bola skrátka WAU! Jackson to skrátka vie a masívne bojové scény sú naozaj veľkolepé. Až pokým sa nezačnú duelantské zápasy. Tu sa zas Jackson hrá na malého chlapca, ktorého bujarosť nepozná hraníc. Popravde nebavili ma. Boli dlhé a umelo naťahované. Najmä niekoľko minút dlhý boj Legolasa s Bolgom už len preto, že každý vie, že Legolas prežije. Pri pozeraní DVD tú scénu asi budem pretáčať dopredu. Na úkor týchto zbytočných bojových scén sa nabok odsunuli oveľa zaujímavejšie boje, ako boj orlov a Medveďa so škratmi. Vôbec to nebolo tak grandiózne ako v Návrate kráľa. Tá scéna bola tak krátka a blbo vsunutá, že to vyzeralo, že tam tá scéna je len preto, aby tam bola, aby sa nepovedalo. A to Bilbove "Orly prilietajú" bolo úplne odveci, keďže skôr ku konci bitky odlietali. Aspoň ten koniec nebol tak naťahovaný ako u PP. Suma sumárum aj tretí Hobit potvrdil, žeby 2 filmy stačili. Každopádne je to dobre natočený snímok plný všetkého možného, no niekedy je menej viac a u Hobita to platí dvojnásobne. Mimochodom, Aragorn v tej dobe už žil, keďže Tranduil poslal Legolasa za ním? To mal koľko rokov potom v PP? ()

ti88na

Úvod bol fantastický. Vyčíňanie draka bolo nemilosrdné a ja som v duchu kričala KONEČNE! Všetko moje nadšenie však opadlo s dopadom Smauga na Jazerné mesto. Totižto dej tak najviac na 20 minút Peter Jackson natiahol ako sopel a ja som zvyšok filmu len ďakovala, že nemá tých avizovaných 205 minút. A nechcem si ani predstaviť aké ďalšie zbytočnosti by ešte mohli byť v predĺženej verzii. Nudila som sa a znechutene pozerala až do záverečných tituliek. Áno Martin Freeman bol skvelý ako vždy, a vizuál bol zrejme pompézny, ale mne sa nepáčil. Bitka piatich armád sa nedá s tou spred Mordoru ani len porovnať. A to som si sľubovala, že to s Pánom Prsteňom nebudem zrovnávať, ale nie je to možné. Jackson sa nechal strhnúť megalomanstvom vizuálnych efektov a zabil všetko to pekné filmárske umenie a precíznosť, ktorou sa tak pýšil pri Pánovi Prsteňov. Radšej by som odpustila nejaké tie hodinky na ruke bojovníka, ako to že celá elfská armáda mala rovnaký ksicht. Jediným svetlým momentom bitky bol boj ľudí na čele s Bardom (Luke Evans). Po elfskej spartakiáde sa z bitky piatich armád stal súboj piatich proti piatim, kde bolo cieľom vyžmýkať z diváka nejakú tú slzu, ale u mňa sa to teda s úspechom nestretlo. SPOILER: Killiho smrť bola tak prvoplánovo emotívna, až na hranici gýčovosti, že ma skôr urazila ako dojala KONIEC SPOILERA. Nahlas som sa musela rozosmiať pri signáloch nepriateľov a pri Legolasovej krasojazde ala Kung Fu panda som sa už len chytala za hlavu. V skutočnosti bojujem aj s tou treťou hviezdičkou, keďže tretí diel Hobita u mňa klesol na úroveň Narnie a iných podobných fantasy. A vzhľadom na môj negatívny postoj k súčasnému spracovaniu a trendu sa tomuto žánru asi začnem vyhýbať. Len rozmýšľam kam až to zájde. Možno o pár rokov ani nebudú potrební herci, keďže si ich režisér vymyslí presne podľa svojich predstáv. Každopádne som včera večer po odchode s kina s touto trilógiou skončila. ()

fantasmic

Nikdy som netvrdil, že hodnotím filmy objektívne, aj keď sa o to snažím. No v prípade Hobitej trilógie je to mimo moje možnosti. Na LOTR-ovi som vyrástol, vďaka tej trilógii som si obľúbil filmy, začal som častejšie chodiť do kina a viacej sledovať zákulisie a natáčanie filmov. Keď vyšiel Hobit bol to pre mňa taký návrat do detstva, aj keď občas dosť bolestný. Asi nemá zmysel plakať nad tým, že Hobitia trilógia je o poznanie slabšia ako jeho predchodca a že určite nemali robiť až tri filmy..jednoducho to je tak ako to je. Bitka piatich armád je podľa môjho názoru najlepší Hobit, aj napriek mnohým výhradám. A je to aj jediná časť trilgie, ktorá určite potrebuje rozšírenú verziu (snáď sa ten uponáhľaný strih aspoň z časti odstráni. Stále rozmýšľam, nad tým ako by tie filmy vyzerali, keby ich točil del Toro.. boli by iné? Určite. Boli by lepšie? To si nie som taký istý. Každopádne som Jacksonovi a spol. vďačný za tých šesť filmov, predsa len je to na dlhý čas posledný príbeh zo Stredozeme. ()

Milan25

Po docela špatném druhém díle, jsem očekával, že finále to napraví a uvidíme nějaké epické zakončení. Bohužel se tak nestalo. Vizuální stránka je opět naprosto odfláknutá (hlavně co se týče zvířátek), příběh negraduje a Legolase bych nemilosrdně vystříhal. Mohl bych v podstatě zkopírovat komentář od Djkoma. ()

Retik

No co k tomu říct?! Nečekal jsem od toho žádné zázraky ale že to Jackson takhle zhnojil snad ani neni možný. První půlka celkem dobrá i když co se týče Šmaka se zde hned potvrdí že neměly být 3 díly, ale max 2 a můj názor je že jeden díl s původním podtitulem Cesta tam a zase zpátky by byla nejlepší volba. Co se týče předlohy tak to k tomu má v hodně věcech blízko a v některých zase hodně daleko ale tak s tím se musí vždy počítat. Některé věci samozřejmě totálně przní celou dějovou linku (románek Kiliho a Tauriel / ubožák Alfrid). Velké plus byl pro mě souboj v Dol-Gulduru kde se fakt předvedli ale některé věci mně po druhém zhlédnutí utkvěly v hlavě a bolí až do teď => Obři si tam nakráčí s katapultama na zádech jak s rancem do lesa / Sebevražednej skok obra do brány s mega šutrem na hlavě / Legolas se zřejmě mimo pletení copánků vyzná i v akupunktuře, jelikož napíchne obra do hlavy a meče mu slouží jako joystick / Největší perla celýho filmu je ale Legolas, kterej nezná gravitaci a pět minut si tam skáče po padajících kostkách jako po schodech. No u toho filmu se člověk bohužel směje až moc často a to docela do sytosti, což je samozřejmě špatně a co se týče emocí tak ty jsou téměř na nule (ano i když umře několik hlavních postav). Podtitul => Bitva pěti armád / Proč?! Fakt mam počítat tlupu rybářů jako armádu po boku elfské / trpasličí a skřetí armády? A mam počítat Gundabadskou armádu, která se tam objeví na 5 vteřin a pak jí voserou orli? Dále má film několik chyb (Zlatý zvon, který vyrazí bránu a pak zmizí / Objevení kamzíků nebo co to bylo atd.). Na konci snaha navodit nostalgii s Gandalfem jak si čistí dýmku? Pozdě! Dainovo bitevní prase radši nekomentuju. No fakt ne, radši si vemte knížku do ruky a přečtěte si jak to má být správně... 5.5/10 ()

kukuuuc10

Kéž bych na to byl více fyzicky připravený. Krátkými stručnými slovy: "Nic víc, než parádní zakončení této ságy, která ve mně mnoho zanechala, se kterou jsem žil od svých 13 let. Dnes jsem o 10 let starší a si připadám při koukání na Hobita či Pána prstenů jako tehdy. V třetí fázi zfilmovaného Hobita, jak už z názvu vyplývá, to bylo hlavně o těch bitvách. Od začátku, v průběhu a na konci. Jackson z toho dle mého názoru vytřískal co nejvíc to šlo. Pro mě tedy s přehledem nejlepší okamžiky Šmak vs. Bard, Galadriel vs. Sauron a celková scéna i s Elrondem a Sarumanem, Azog vs. Thorin. Jako celek to má u mě 95%." ()

Perry-

Au... to bolelo. Že bych se v kině těšil na konec filmu, to už se mi dlouho nestalo. Nudná srágora bez děje. Celý film je o tom, jak se řežou 1 a 0, občas se do toho hodí nějaké osobní bitky. Ale kdo tam umře nebo ne, je totálně u prdele, protože všechny postavy splývají v jednu nudnou šeď. A ta jediná, které jsem fandil, tam zařvala hodně WTF. Zítra si z toho filmu nebudu pamatovat nic a znovu to rozhodně vidět nechci. 60% ()

panWolf

Celkově asi lepší,než 2,ale na Pána prstenů to nedosáhlo. A kdyby každý z dílů měl 2 hodiny,zřejmě by to bylo zcela dostačující. A levitující Legolas mě pěkně zprudil. :-) ()

ChrisBa

Tretí hobit ničím nesklamal...ale na druhej strane musím uznať, že ani ničím neohúril, tak ako Jackson ohuroval každou časťou LOTR. V trilógii hobita to dokázal u mňa len vo dvojke. Zakončenie hobita je ale dôstojné a aj napriek chybám výborné. Bitka je opäť veľká, herecké výkony nesklamali, pekné je aj rozpracovanie Thorinovej vzrastajúcej choroby a jeho vnútorný boj, no a keď si to tak zhrniem, že po väčšinu filmu sa len bojuje, tak prekvapivo je to stále zaujímavé a napínavé. To Jacksonovi vždy išlo. Hneď od prvej minúty sype na nás draka, saurona, aby sa dostal rovno k veľkej bitke. Škoda len, že Smaug a Sauron dostali tak málo priestoru. Takisto mi v trilógii hobita chýbajú reálni herci v maskách ohyzdov/škratov. Digitálne to predsa len nikdy nebude tak reálne vyzerajúce, čo je veľká škoda oproti LOTR. Takisto bitka je dosť neprehľadná.. Menej ako 4* by som si však neodpustil.. ()

arexam

Lepší než dvojka, ale pořád nevím no. Udělaný je to ale krásně. A vidět Legolase jak běží naopak po eskalátoru taky stojí za to ()

Litvicek

Pokud jde o myšlenku, odkazuji se na pana Verbála. Myslím, že tento jeho komentář se nedá vystihnout jinak, než geniální. Když jde o genialitu, jdeme na vlastní hodnocení filmu. 2 hodiny 10 minut? Sakra málo. Někomu mohlo natahování nové trilogie vadit, nicméně pro nás, fanoušky Středozemě, to rozhodně neplatí. Každá, každičká minuta všech filmů hraje tu svoji překrásnou harmonii, kterou už možná dlouho (pokud vůbec) neuvidíme. 77 procent? Které zhovadilé prasata zde musí špinit tak krásnou trilogii? Já dokážu uznat a sám je vidím, chyby ve filmy, nebo maličkosti, které bych i já upravil, nicméně, stále platí, že tyto filmy jsou jednoznačné klenoty. 6 filmů ze Středozemě. Né víc. Opravdu je pro vás problém unést se tvůrcovou fantazií natolik, že pošpiníte něco, co tak krásně baví? Z toho by člověka jeblo. Pokud máte problém s takovými fantasy filmy, tak se vraťte prosím k rodinným rádoby komediím typu Velká svatba a ani příště nezkoušejte lézt do kina na něco takového. Pokud jde o maličkosti, které mi vadí. Přidal bych víc krve a násilí. Gandalf tentokrát nepoužil snad ani jedno kouzlo ze svého magického arsenálu + měl menší prostor ve filmu podle mého. Boj se Sauronem jsem očekával stejně epický, jako tomu bylo u druhého dílu. King Dain se ukázal jako výborná postava ve filmu, tudíž mi vadí, že jsme neviděli prakticky konec bitvy trpaslíků a skřetů u brány. A vůbec, celkově bitva se zaměřila na hlavní postavy a ten zbytek šel do kytek. Proč? Absolutně nevím, je to škoda. Další maličkosti nebudu rozebírat. Takže k hodnocení. Od začátku do konce se něco děje, něco, co vás připoutá k sedačce a pustí až u titulkové finální písni. Když to tak ještě vezmu, celkově byl tento díl moc urychlený. Bitvy, návrat domů a závěrečné scény s Bilbem, kde je již v Kraji. Tomu důstojné rozloučení teda neříkám. Škoda... Ale jak říkám. Přes dostatek záporů, stále v tomto díle vidím neuvěřitelný náboj zábavy. Spokojenost tedy převládá a to je důležité. ()

F.W.Colqhoun

I když jsem byl prvníma dvěma Hobity spíš zkoušen, než těšen, poslední výpravu do Středozemě jsem si nechat ujít nemohl. A jelikož jsem od začátku chtěl nejspíš podvědomě jediné [více Pána Prstenů], byl jsem vlastně příjemně překvapen. Napomohla tomu konstelace duálostí - Bitva pěti armád sice není Pelenor, ale Jackson nečiní rozdílů: na postavy doléhá osud, zžírají je dilemata, podléhají proklatým předmětům a skřetím čepelím. Bitva samotná je sice vlastně jen koukavá vycpávka bez kapky krve, ale jako vata slouží lépe, než vyfikundace typu jízdy na sudech nebo trapné a ostudné kočkování draka s trpaslíky ve finále prostřední části. Jak za sebou družina Thorina Pavézy definitivně nechává zelené krajiny, CGI suťových polí bolí jaksi méně. Oko otrnulo. Snad dokonce jaksi zglajchšaltován masírkou komerčních vymýváren a sentimentem, že vše definitivně končí, užil jsem si o ty pitomosti: ne, Alfrid ne, ale avengerovskou bitku Sauron + "Devítka" vs. Gandalf, Elrond, Sauron, Radagast & vytočená Galadriel tedy ano. Přesah: nula. I když **** vypovídají něco jiného, stran poměru Hobita k LOTR je potřeba si uvědomit toto: Není to jen jiná liga, je to jinej sport. A také: Nikdy se nevrátí pohádka mládí. PS Peteru Jacksonovi, pro případ, že by se proklikal na můj koment: Ty vole, začni zase točit bez peněz. ()

AdamesWWE

[6.5/10] Pre fanúšikov nebíčko na striebornom plátne, pre mna pokračovanie niečoho čo ma nikdy nechytilo za srdce. Podla môjho názoru z tejto série najlepšia časť, ale bohužiaľ ani Pán Prstenov a ani Hobbit si ma už asi nikdy nezískajú, ale ocenujem filmársku kvalitu a to, že tvorcovia vedia čo robia a robia to výborne. ()

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin

21.08.2023

Zemřel herec z Pána prstenů Ian Holm

Zemřel herec z Pána prstenů Ian Holm

19.06.2020

Ve věku 88 let zemřel britský herec Sir Ian Holm. Diváci jej znají asi nejlépe jako představitele Bilba Pytlíka z fantasy ságy Pán prstenů. Slavný herec se ovšem objevil i ve filmech jako Vetřelec,… (viac)

Druhý Tintin žije

Druhý Tintin žije

24.03.2018

Když šla v roce 2011 do kin Tintinova dobrodružství, Steven Spielberg a Peter Jackson oznámili jasné plány. Zatímco první díl režíroval Spielberg, druhého se měl po dokončení hobití trilogie ujmout… (viac)

Oscary 2015 - výsledky

Oscary 2015 - výsledky

23.02.2015

Oscarová plichta. Víceméně. Americká akademie umění a věd vybrala nejlepší film minulého roku a je jím Birdman mexického režiséra Alejandra Gonzáleze Iñárritu. Birdman získal celkem čtyři sošky,… (viac)