Hobit: Bitka piatich armád

• Česko Hobit: Bitva pěti armád (viac)

Pod vedením legendárneho bojovníka Thorina (Richard Armitage) sa Hobit Bilbo Lazník (Martin Freeman) s čarodejníkom Gandalfom (Ian McKellen) a trinástimi trpaslíkmi vydali na dlhú a nebezpečnú výpravu s cieľom získať späť svoje stratené kráľovstvo trpaslíkov Erebor pod Osamelou horou, odkiaľ ich kedysi vyhnal drak Smaug, aby sa zmocnil ich bohatstva, zlata a diamantov, ktoré vydolovali v miestnej bani. Keď sa im v boji proti drakovi Smaugovi podarí dobyť späť svoju vlasť, nechtiac vypustia do sveta smrtiace sily. Rozzúrený Smaug chrlí svoj ohnivý a spaľujúci hnev na bezbranných mužov, ženy a deti v Jazernom meste. Thorina posadne mamon a vášeň hromadiť znovunadobudnutý poklad, čomu - aj napriek Bilbovej snahe - obetuje priateľstvo i česť. Aj keď Thorinov úpadok doženie Bilba k zúfalému rozhodnutiu, to najväčšie nebezpečenstvo ich ešte len čaká. Sauron, o ktorého krokoch okrem čarodejníka Gandalfa nikto netuší, tajne vyslal obrovskú armádu Škriatkov, aby zaútočila na Osamelú horu. Mračná rastúceho konfliktu sa hromadia zo všetkých strán a trpaslíci, elfovia aj ľudia sa musia rozhodnúť, či sa zjednotia a spoja svoje sily v boji proti zlu, alebo sa ním dajú poraziť a zničiť. Budúcnosť Stredozeme visí na vlásku a v poslednej osudovej bitke piatich armád hobit Bilbo, v ktorom sa prebudil hrdinský duch a pocit spolupatričnosti k svojmu výnimočnému rodu, bojuje o život nielen svoj, ale aj predovšetkým o životy svojich najlepších priateľov. (TV JOJ)

bruceman7

Zřejmě nejlepší díl trilogie je tenhle závěrečný. Že se ve filmu dějí věci odvislé od knihy ani nemá smysl zmiňovat, nicméně to neberu v přítěž. Kniha je totiž v podstatě pohádkou pro děti (oproti LOTRovské, která je spíše pohádkou pro dospělé), takže se ani nedivím, že se Jackson rozhodnul celého Hobita poněkud upravit -a tak tak, že se opravdu za pohádku považovat nedá. Docela mě překvapila stopáž filmu, v podstatě jen dvouhodinovou bitvu jsem nečekal. Mohlo to být i delší a to vzhledem k tomu, co se rejža snažil všechno do B5A nacpat - přišlo mi to hodně hektické. Dost dějových momentů by si zasloužilo řekněme větší detail. Kolem a kolem - až na určité záležitosti, jejichž znázorňování mi přišlo zbytečné (či snad zbytečně patetické) - to bylo vše nadstandardně provedené. Tedy za mě 8/10. PS: moc by mě zajímalo, jestli se Jackson vrhne na nějaké příběhy se Silmarillionu - takovej Isildur si o to jen koleduje. A možná i pár dalších příběhů. ()

Jaccobos

Film opravdu nedrží pohromadě a některé scény, které jsou k pláči jsou směšné a některé co jsou směšné jsou k pláči. Trošku jako by se Jackson rozležel se svým kamarádem glumem na kanapi a byli líní do toho vložit nějakou hodnotu - navíc u autora filmového diamantu - triologie Pána prstenů to bohužel nabyde tragičnosti, kvůli očekávání, která může člověk od filmu mít. Nemám ale rád přehnanou kritiku, protože jde stejně o velmi dobrý film, co se vizuální zábavy týče. Šmak, boj Istari se Sauronem, některé Legolasovy bitevní i mimobitevní pohyby jsou prostě senzační. Nejslabší složkou je scénář - to je bez debat, ale nebudu kvůli tomu hanit ty ostatní. ()

sQelle

Líp uchopit ukončení série o Středozemi bych si asi nedokázal představit. Nestydím se za to, že na mém seznamu nesplnitelných přání je, být pobočníkem velkého Gandalfa, malého chlupy porostlého Bilba a peroxidově odbarveného Legolase. ()

Indy

Po prvom kinozážitku sklamanie (očakávania boli zrejme moc vysoké), chýbali mi tam emócie, celé to bolo akoby z rýchliku odrozprávané a vyložene ma tam otravovala tá postavička z Jazerného mesta menom Alfrid. Po (v prípade Hobitov) tradičnej druhej návšteve kina sklamanie vystriedala spokojnosť a tej budú patriť nasledujúce riadky - Alfrid je samozrejme hrozný stále :) Akčný úvod s drakom Smaugom je výborný, ešte lepší je jeden z highlightov prvej polovice, a to vypudenie Saurona z Dol Guldur - famózna scéna. Thorinovo šialenstvo mohlo byť ešte o kus fanatickejšie, nebál by som sa ešte viac pritlačiť na pílu (možno niečo bude v rozšírenej verzii), Legolasa je tam zase zbytočne moc a jeho kúsky už pôsobia ako paródia na jeho eskapády z Pána prsteňov, ešteže je to posledný Hobit, lebo si neviem predstaviť, čo by mu vymysleli nabudúce. Love story Killiho a Tauriel k úplnej spokojnosti nefungovala ani minule a nie je tomu ani teraz, ale zase ani rušivo to na mňa nepôsobilo. V príbehu sa ale trošku stráca titulný Bilbo a tiež Gandalf, čo zamrzí. Zato titulná bitka je natočená parádne a pri efektnom preskočení Elfov cez šíky trpaslíkov boli aj zimomriavky. Famózne sú osobné súboje, vedie Thorin vs. Azog na zamrznutom jazere. Trošku však sklamal úplný záver, kde by som na spôsob Návratu kráľa ocenil krajšiu a výraznejšiu rozlúčku s hrdinami, s ktorými sme prežívali posledné tri Vianoce. Bohužiaľ ani hudba Howarda Shora nepridala nové výrazné motívy, stále je to dobrá hudba, ale skladateľ si pomáha skôr variáciami na už počuté skladby, pieseň the Last Goodbye od "hobita Pipina" je však krásna. Moje maximálne hodnotenie je maximálne subjektívne, ale rozhodol som sa ho udeliť, pretože mi príbehy zo Stredozeme prirástli k srdcu a teším sa ako si všetkých 6 filmov niekedy o rok pozriem znovu :) 9/10 ()

coffeeblack

Tak nám do kin zamířil zřejmě poslední film ze Středozemě. Vyvrcholení posledního Hobita od Petera Jacksona snad nikoho nenechalo v klidu, a proto si film z kin odnáší v porovnání s nynější konkurencí největší tržby. Byl jsem opravdu zvědavý, jak se film poučí od předešlých dílů a opravdu se tak stalo, kratší stopáž a více střihů prospěla, po více než dobrém úvodu je divák v plném očekávání na zbývající část snímku, od předešlých dílů se film příliš nenatahuje a působí trochu hekticky, čímž diváka navnadí na dlouho očekávanou bitvu, která udělá za celou hexalogii ze Středozemě konečnou tečku. Mezi přípravami před bitvou u Osamělé hory jsme se ještě podívali do Dol Guldur, odkud byl vyhnán Sauron, a v plné parádě se zde ukázali členové Bíle rady, toto byl určitě velký zážitek pro fanoušky Pána prstenů (divily byste se, kolik diváků Pána prstenů nevidělo). Přeskakování mezi Dol Guldur a Osamělou horou diváka drží v očekávání, a zároveň nabízí akční linii, čímž mě Hobit neustále držel v pozornosti, na rozdíl od předešlého dílu, kdy cesta skrze Temný Hvozd byla docela nudná a nezachránila to ani zápletka s pavouky, takže zde má třetí Hobit určitě velké plus. Samotná bitva u Osamělé hory už není tak záživná jak bývalo u bitev v Pánovi prstenů, protože zde je to pouze předehra k finále. A toto byl kámen úrazu, čímž poslední Hobit velice moc ztrácí, a kvůli čemu v nás nevyvolá hřejivé uspokojení, jaké by jsme u posledního filmu ze Středozemě čekali. Poslední třetina je vlastně jen nekonečná řezačka mezi hlavními postavami, a tak je celý potenciál jediné bitvy z celé trilogie Hobita zašlapán, a nevyužit. Trochu mě mrzí, že nám nebylo zodpovězeno, co se vlastně dělo těch 60 let mezi Hobitem a Pánem prstenů, dle mého zde přechod z Hobita na Pána prstenů byl opravdu slabý, ale že by to bylo proto, že se snad jednou těch 60 let zfilmuje? Kdo ví….. Když srovnám trilogii Hobita s Pánem prstenů, tak je samozřejmě slabší, taková trilogie se jen tak nenatočí, ale díky tomu že ji točila stará parta, si Hobit drží jakýsi standart a určitě není zklamáním, jak někteří tvrdí. Kvůli těžce odfláknutému konci řadím třetího Hobita asi na druhou příčku, hned za Šmakovu dračí poušť, jakýsi progres oproti prvnímu dílu zde je, ale na finální film je to slabota a ještě více zamrzí, když je zpackaný konec. Sečteno podtrženo, s přimhouřeným okem 8 bodů z 10, jedná se o vydařený snímek, který určitě shlédnu znovu, ale až v prodloužené verzi na DVD která si myslím, že by mohla spravit onu finální část, a filmu tím značně přidat. ()

Spike23

Hype je obecně špatná věc a v případě Hobbita se jedná o něco, co trilogii rozhodně nepomůže. Za rok asi jediné, co si z třetího dílu odnesu, bude nečekaný instant kill draka po deseti minutách a Gandalfovo závěrečné pálení fajfky po skončení bitvy. Po otřesném druhém díle jsem ale od pokračování nečekal vůbec nic, takže mě trojka aspoň mile překvapila, že na rozdíl od obou předchozích dílů dohromady se tam toho stane tak 100x víc a i přestože to ani zdaleka není tak "deep", jak by asi mělo podle knihy být, vizuálně se jedná o vrchol moderní doby, díky kterému nenudí ani okamžik z dvou a půl hodinové stopáže. ()

honzii

Smutný povzdech. Hobit teoreticky představuje momentální vrchol blockbusterové filmařiny, ale toto označení si rozhodně nezaslouží. Tady jsou důvody: Vůbec se nepodařilo vybudovat vztah diváka k postavě Barda (který je podle mě špatně obsazený) a k lidem z Jezerního města. Trpasličí armáda je až na Daina na praseti naprosto anonymní a těžko se jí fandí, když v jejím čele stojí dvě více méně nesympatické postavy (Thorin a Dain, ostatní trpaslíci jsou v pozadí). Thranduil je sice postava atraktivní, ale v zásadě trpí tím samým - díky své chladnosti postrádá jakékoli sympatie (což na konci tak trochu prkenně dohání). To vše má potom za následek docela přirozeně jediné - bitva pěti armád je nám fuk. To je naprosto skandální efekt (zvlášť když si uvědomíme, jak perfektně byly vybudované obě velké bitvy v předchozí trilogii PP). Film tak samozřejmě jakž takž funguje pouze v rovině jednotlivců, kterým hrozí nebezpečí. Tam je ale problém znalost děje či jeho předvídatelnost (Killi, Thorin, Legolas, Bilbo, Tauriel) a překombinované soubojové sekvence to nijak nezachraňují. Celý film, přestože přetéká pouťovými a trikovými orgiemi, naprosto postrádá silné audiovizuální momenty (větší hřích snad na blockbusteru spáchat nelze). Dramatické momenty nefungují, jak by měly (Thorinovo šílenství je ok, ale ta proměna?) a vše je naivní, zkratkovité, ploché. Režie je odosobněná bez větších dramatických nápadů (snad až na Thorinovo šílenství), pohádkovost zde už bohužel ničí vážnost a fatálnost příběhu a ani forma (hlavně kamera a hudba) přes své možnosti nenabízí nic navíc. Je to vysokorozpočtová rutina, která parazituje na nostalgii a vztazích z předchozí trilogie, ale selhává v budování těch nových. Velká škoda, Petere. Abych jen nehudroval, tak zde je to, co se povedlo: šílenství Richarda Armitage, arogance Lee Paceho, Azog ()

matolas

Už nemám dvanásť, aby ma takmer dve hodiny bavilo sledovať dajakú bitku, kde nepriatelia padajú po lusknutí a na konci nečakane prídu orly. Inak to cpanie CGI do každého záberu bolo o držku. ()

yoshua87

Hobit - Bitva pěti armád "Well done, Peter Jackson" to je to co me napada jako prvni myslenka pri vybavovani si jednotlivych scen z celeho filmu a skladani si do celeho konceptu Emotikona smile Treti dil nam zacina tam kde skoncil dil druhy a cele zpopelnovani je podano velmi grandiozne. I samotny duel Šmaka s Bardem je krasne udelany a clovek musi se priznat, ze PJ jako jeden z mala reziseru dokaze vzit akci nabitou scenu a zakomponovat do ni humornou scenku. Nasledny vyvoj deje ma vyborny spad a tam kde u minulych dvou dilu hodne lidi narikalo nad roztahanosti najednou dostavame takovy dejovy sprint, az se z toho muze zatocit hlava. A k tomuto se nadchazi otazka, sedel ve strizne PJ a nebo tam byli i hlavouni ze studii a mrmlali mu do maximalni delky filmu? Osobne bych to videl na ty hlavouny, jeliko verim ze PJ by si vice vyhral se vsim okolo. Vysledek pusobi lepsim spadem, drzi vas neustale napjateho, na druhou stranu muzete chvilemi postradat ono zamereni na postavy, ktere tam misty chybi (viz. Medded). Mezi sceny, ktere mohu jiste vizdvihnout je souboj v Dol Gulduru, kdy nam clenove Bile Rady ukazi proc jsou vlastne povazovani za jedny z nejmocnejsich v cele stredozemi a ze je na co koukat, doted me beha mraz po zadech pri vzpomince na Galadriel. Ale zpet k hlavnim postavam - hlavni postava teto trilogie byla ztvarnena tak vytecne ze se tesim cim vsim me v budoucnu jeste prekvapi M.Freeman, jelikoz jeho ztvarneni Bilba bylo bezchybne a clovek vidi jak se vsech dilech do ni vzil. Naopak samotny Thorin Paveza krapet zklamal v samotnem finale. Clovek mu veril ono zniceni pokladem kdy mu to vse vlezlo na mozek, ale finalni navrat a vyleceni z one zlate choroby neni toliko hodnoverne, hlavne ne diky tomu jak byl v tomto dile uspechan. Dalsi vec nad kterou se clovek zamysli je ono trpaslici zbrojeni, jenz sme mohli videt v trailerech a ktere ve finale vlastne spadlo do prazdna, kdyz vezmeme v potaz onen trpaslici utok proti skretum. Clovek se potom muze ptat proc vlastne? Ale mezi svetle stranky muzu vyzdvihnout onen finalni souboj Azoga a Thorina, ktery doopravdy stoji za to, clovek si ho vychutnava zaber po zaberu a i sekundarni souboj Legolase s Bolgem, nezustava v nicem stranou. A ted k tomu, cemu sem se doposud vyhybal, samotne bitve 5 armad, ktera byla precizne udelana, ale neco mi v ni chybi co jsme mohli videt v bitve u minas tirith, i kdyz to bude tim ze tam si pamatuji vylozene prodlouzenou verzi. Cellkove kdyz clovek po snimku odchazel z kina tak byl vylozene nadseny uzavrenim cele trilogie, druha stranka veci bylo to, ze diky kratsi stopazi clovek mel po filmu dojem, ze kdyby autori dej filmu stahli na pouhe dve casti a nasledne v prodlouzene verzi by nam dali takovou naloz jakou jsme meli dohromady v onech trech dilech tak by to snimku jen prospelo. V takovy okamzik clovek si rika ze ono prohlaseni o mnozstvi natoceneho materialu na cele 3 dily a ne na 2 vychazi jaksi do prazdna a spise se zde citi to co u vsech zaverecnych dilu ruznych serii, tedy jejich rozdeleni ( viz. Hunger games, harry potter, twilight saga) a tedy ze vse je delano pouze s kalkulackou v ruce. Verim ze PJ mel onoho materialu hodne, ale o tom spise vypovidaji prvni dva dily trilogie pri sve delce. A propo jeste jedna poznamecka - urcite slo vse prepracovat, aby finalni souboj se Smakem byl v druhem dile a ne na zacatku tretiho, tot muj osobni nazor Emotikona smile Rozhodne se tesim na prodlouzenou verzi, jenz tu bude za rok a ja potom spustim vanocni maraton obou serii, nebot teprve za rok bude vse kompletni. Konecne hodnoceni 9 z 10 (interstellar tento rok vladne dale) () (menej) (viac)

torciollo

No konečně nějaká akce! Jestliže předchozí dva díly na mě působily neuvěřitelně roztahaně, místy až nudně, tak závěrečná bitva ten celkový dojem lehce napravila. Čert vem nějaké nelogičnosti. Nejlepší díl trilogie, i když kvalit Pána Prstenů Hobit nedosahuje ani trošku. ()

Dargel

Třetí Hobit je v mých očích slátanina na kterou se hezky dívá. Kostýmy a masky táhnou jako vždy, ale přemíra CGI a slabé herecké výkony, které nevymáčknou slzu ani z nejcitlivějšího diváka mě nutí dát za tři. -SPOILER- How to win every battle: vem orly a Orliho and war is won, easy game -gg, někde opodál ještě může Bilbo sundavat střety házením kamení(!) Tripple kill jak z League of Lesbians... ()

iXtr3m3

Veľkolepé zakončenie jednej ságy, ktorá sa chcela dostať aspoň na rovinu s LOTR a aj keď na to nikdy nebude mať, snaha sa cení a návrat do Stredozeme vždy vženie slzu do môjho oka... ()

Ebon

Závěrečný díl byl sice přeplněný bitvou, která prakticky vyplnila celou stopáž, ale i tak se Peterovi podařilo mezi to nacpat mnoho silných scén plných emocí. Loučení se Středozemí mě rozesmutňuje. Odkazy na LoTRa mi nijak nevadili, chápu to jako autorovu snahu propojit celé dílo i pro nečtenáře. ()

Mistickzz

Prekvapivo sa ,mi posledný Hobit zo všetkých troch páčil asi najviac. Ale i tak sa jednalo len o polovičnú jazdu, film to nie je vôbec zlý ale, a určite, pre mnohých fanúšikov fantasy ide o uspokojivé finále. ()

KennyNevym

Ze vsech tri dilu jednoznacne nejslabsi. Uz od pocatku je patrne, ze deje moc nezbyva a proto je natazeny jako zvejkacka. Film je ale nejslabsi i co se filmove stranky tyce. Oddaleni od knizni predlohy (ackoliv tomu jako ctenar nikterak nefandim) se da prominout vzhledem k faktu, ze se Jackson snazil obohatit pribeh o postavy, udalosti atd. ktere v puvodni knize nejsou. Tomu bylo ucineno na ukor deje. Sice se dozvime co dela mnoho postav kdyz zrovna nejsou soucasti hlavni dejove linie, ale vubec se nedozvime proc to delaji a k cemu to vubec je. Navic nas film ochudil o to, jak to dopadne v zemi pobliz Osamele Hory. Kvalite uz vubec neprispiva Legolasovuv um porusovat fyzikalni zakony, jez byl povznesen na uplne novou uroven. Je rozdil sjizdet schody na stitu a pritom strilet z luku a skakat po leticich kamenech jako Tai Lung v Kung Fu Pande. Ocenuji snahu utvorit spojeni mezi touto trilogii a Panem Prstenu, ale meli si dat pozor aby tam nebyly zbytecne chyby vzhledem k tomu, ze takoveto zminky oceni pouze skalni fanousek, ktery ma pochopitelne dilo nastudovane tam a zase zpatky. Co dodat...nenarocny clovek si uzije dve a pul hodiny fantasy narezu plneho efektu, ale fanousek se s placem podiva znovu na Pana Prstenu, aby si zpravil chut a naladu. ()

comicsMax

Bitva 5 armád byla pěkná, oproti 2. byla i animace lepší a mohlo to dopadnout mnohem hůř, není to sice (na hobbita) úplně nejlepší, ale ty 4* to má. Pár věcí se mohlo udělat líp. 1. Bitva nebyla nic moc, ale vše je v rozšířené edici takže to je "napravené" a za 2. Konec, konec opravdu nezvládli, v knížce se Bilbo loučí nejen s trpaslíky, ale i Bardem, Thranduilem, meddědem a dalšími postavami které jsme mohli potkat cestou k osamělé hoře, vykope poklad a návratu je věnována celá jedna kapitola. Zde není konec rozšířen ani v rozšířené verzi filmu a pro mně je příliš krátký. Na Peterovu obranu v trilogii jsou i celé dějové linie navíc které v knížce nebyli, takže... ()

Zagros

Třetí Hobit je důstojným zakončením celé série. Ač některé výhrady, především z druhého dílu, zůstávají, celkově se dá Bitva pěti armád hodnotit jako povedená. Nebudu rozpitvávat jednotlivé chyby, na to mám Středozemi moc rád. Dokonce mně napadla myšlenka, že i trilogii Hobita si dám někdy v celku v rozšířené verzi. Podobné myšlenky jsem po druhém dílu rozhodně neměl. I když ve srovnání s Pánem prstenů Hobit prohrává, musím Petru Jacksonovi poděkovat za rozšíření mého milovaného univerza. ()

Han22

SPOILERY! Po kruté bitvě umírá konečně drak Šmak a zůstává po něm hora plná zlata. Thorina ale posedne zlatá horečka a nechce nikoho pustit dovnitř, což se nelíbí zbídačeným lidem, kteří čekají podíl a ani elfům, jejichž král má také zálusk na jistý drahokam. A tak se schyluje k válce, do které promluví skřeti - Azog a Bolk shromáždili obrovské legie. Dá se říct, že zatímco první dva díly byly o putování, ten třetí je o válce a o posledlosti mamonem. Ubylo lokací i setkání, ale vše vynahrazuje úchvatná masová řežba, kterou málokdo umí tak jak Jackson. Nechybí v ní taktika, detaily a spousta naprosto fantastických soubojů jeden na jednoho. A také bohužel i pár úmrtí, z nichž jedno fakt zabolelo. Každopádně je to fantastické vyvrcholení a dokonalá filmařina, kde funguje všechno - akce, napětí, emoce, kamera, střih, výprava, hudba, efekty... a za to si pan Jackson zaslouží díky, protože po letech znovu oživil Středozemi a znovu mě donutil fascinovaně koukat na to, jak to všechno dopadne. ()

JamesSi

Nezvýšším hodnocení, ale právě jsem viděl fancut od 4 hodinový Marple Films a je vidět, že v Hobbitovské trilogii je toho spousta dobrého, jen je to pohřbeno zbytečnými podzápletkami se Sauronem, milostným trojuhelníkem, Radegastem a pobočníkem starosty. Kdyby se jich Jackson zbavil a film zkrátil, tak je Hobbit dobrý. Více o problémech s natáčením (a producenty filmu) ve video esseji od Lindsay Ellis. ()

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin

21.08.2023

Zemřel herec z Pána prstenů Ian Holm

Zemřel herec z Pána prstenů Ian Holm

19.06.2020

Ve věku 88 let zemřel britský herec Sir Ian Holm. Diváci jej znají asi nejlépe jako představitele Bilba Pytlíka z fantasy ságy Pán prstenů. Slavný herec se ovšem objevil i ve filmech jako Vetřelec,… (viac)

Druhý Tintin žije

Druhý Tintin žije

24.03.2018

Když šla v roce 2011 do kin Tintinova dobrodružství, Steven Spielberg a Peter Jackson oznámili jasné plány. Zatímco první díl režíroval Spielberg, druhého se měl po dokončení hobití trilogie ujmout… (viac)

Oscary 2015 - výsledky

Oscary 2015 - výsledky

23.02.2015

Oscarová plichta. Víceméně. Americká akademie umění a věd vybrala nejlepší film minulého roku a je jím Birdman mexického režiséra Alejandra Gonzáleze Iñárritu. Birdman získal celkem čtyři sošky,… (viac)