Vikingovia

• Česko Vikingové (viac)
Írsko / Kanada, (2013–2020), 66 h 51 min (Minutáž: 44–51 min)

Tvorcovia:

Michael Hirst

Scenár:

Michael Hirst

Hudba:

Trevor Morris

Travis Fimmel, Katheryn Winnick, Gustaf Skarsgård, Clive Standen, Alexander Ludwig, Linus Roache, Moe Dunford, Jessalyn Gilsig, Jefferson Hall (viac)

Beckett51

Vynikající seriál, kterému ale do plného hodnocení chybí lepší příběh, výraznější postavy a více se hodící hudba. Uvidíme, co se z toho dál vyklube. První řada - 80% ... Co tvůrci nedotáhli v první řadě, dodělali v druhý. Hustej nářez. Druhá řada - 95% .... Třetí řada - 100% ()

hippyman

Spektakulární podívaná pro milovníky historických ság, krásné severské přírody a syrové reality dob dávno minulých. Ve mně osobně vyvolal tenhle seriál touhu vypravit se na cestu po skandinávských krásách, dozvědět se více o severských legendách, naučit se norsky nebo si nechat vytetovat nějaký mytologický symbol... krátkodobě je to ale především touha vidět hned další epizodu. Jediná skvrnka na vikingském slunci je pro mě nepochopitelná angličtina, kterou by měli mluvit na britských ostrovech a ne ve Skandinávii. Přesto dávám po dvou sériích 90% a děsím se dne, kdy dokoukám poslední díl. ()

Aky

Vždycky mne udivovalo, že vikingské ságy a jejich tajemný život zůstávají stranou zájmu filmařů, a když se někdo o něco pokusí, moc to nevychází. Tohle ovšem filmaře rehabilituje. Vynalézavě vedené drsné příběhy, realistická středověká špína, herci jsou pravými Vikingy, ponurá hudba navozující napětí i tam, kde v ději zdánlivě není, na výpravě se už vůbec nešetřilo... - zkrátka paráda. ()

Cappuccino

Dopozeranie prvej sezóny mi zabralo trocha viac času, kdežto druhú som zhltol behom dvoch dní, čo myslím jednoznačne hovorí o progresívnom náraste kvality. Pokiaľ si tretia séria udrží pútavosť a celkovú nadupanosť dvojky, budem nad pomery spokojný. Sláva Ragnarovi, Rollovi, Flokimu, Lagerthe, Athelstanovi a Bjornovi! 1. séria 70% 2. séria 90% ()

HAL

Hype kolem seriálu je maximální, ale silně přehnaný, o nic extra zajímavého nejde - nuda to není, ale že by opravdu dokázal zaujmout vážně nehrozí. Hlavně absence jakéhokoli sevřeného příběhu hodně zamrzí, už během devítidílné první série se vystřídá několik epizodických minipříběhů a dohromady je krom hlavních postav nedrží veskrze nic. O realističnosti si Vikingové také mohou nechat jen zdát - rukopis autora Tudorovců je až příliš znatelný a tak i tady se víc kecá a intrikuje než aby se barbarsky bojovalo. Což u těch nad běžný lid povýšených šlechticů a králů je v pohodě, ale u Vikingů? Kteří žijí na divokém severu a jejich příběh se odehrává o 800 let dřív? To je v podstatě urážka, díky tedy alespoň za ten díl o uctívání severských bohů. Na seriozní historický seriál je to zkrátka příliš plytké... a když už béčkovou rubanici, tak i ten Spartacus byl výrazně zajímavější. // Pilot druhého dílu jede stejné linii - první půle navnadí rychlá řežba, ale zbytek zas jen trapné intrikování a řešení vztahových problémů. Kdo hledá opravdové Vikingy, tady najde jen nažehlený jejich odvar) 7/10 (třetí série už je docela fajn - 8/10) ()

misterz

Ja som veľmi spokojný. Seriál sa síce striktne nedrží histórie, takže tu nemôže byť ani reči o historických súvislostiach, je tu i veľa časových nezrovnalostí, ale upútal ma svojou naturálnosťou a príjemným dejom. Na čom si dal seriál naozaj záležať je zobrazenie ťažkého, drsného života vikingov a pohanskej mytológie. Toto sa tvorcom naozaj podarilo, asi takto to mohlo vyzerať medzi vikingami. I preto dávam plný počet a už sa teším na druhú sezónu. ()

Peytl

Po pátým dílu si zaslouží plnej počet, ovšem pokud to začne sklouzávat k telenovelám typu Hra o blumy, pak ať jim je Odin milostiv. Broiler: Mrtvým Kulichem mě nasrali prazle, tak jen doufám, že aspoň paří ve Valhalle jak Peytlič v bordelu. Edit 9.4. Nemohl jsem dospat, letím k lazebnici a požaduji sestřih na Ragnara.Edit 17.4.: Ty voe, asi jsem editor...no nic, tak u lazebnice vikingské (má privátní korektorka mě upozornila na chybu, nicméně jí neopravím, je to jen žena, ani není štítonoška) celkem bez průseru, tiše jsem svým dvou set decibelovým šepotem zaševelil Na Rááágnááááráááá!!!!!!!!! a jako diškréci jsem jí ohnul přes křeslo a zafuněl Odíííín. Vypadám jako kokot a jsem spokojen... příště jdu do tetovacího salónu... se sekerou. Nádhera!! .....................Cože??? Jen devět dílů?? Teď abych žral několik měsíců sledě... No, a tak se nám to, čeho jsem se bál před třemi lety děje. Jakmile se objeví křesťanští buzíci a začnou kombinovat a překombinovávat je zde další nekonečná nuda stylu Hra o údy, škoda. 10.2.2020... sorry jako, už na to mrdám a jdu o dvě hvězdy dolu. ()

liskam

Konečně věc, na kterou se dá koukat, aniž by se člověk nerozesmál (přiznávám ale, že u posledního dílu jsem to měl jednou namále) a nebo si díky ztrátě času nepřipadal trapně. Každopádně je tohle seriál, který jde svým tempem, má dost solidní atmosféru a herci vědí proč jsou voháknutý v kůži a plátně, a špinavý od bahna. A já jen ve skrytu duše doufám, že druhá série bude stejně dobrá, jako tahle. Za mě 90% ()

InJo

Kdo rád drsný, krvavý a špinavý středověk (navíc z pohledu vikinské kultury, která je neokoukaná a poutavá), ten si tady jistě přijde na své. Jen mi na dramaturgii první série přišlo trochu zvláštní, že hlavní dějová linie vyvrcholí poněkud předčasně a během zbývajících dílů se vlastně už jen připravuje půda pro druhou řadu. Ta je sice o mnoho ambicióznější, ale abych řekl pravdu - ty neustálé intriky, politikaření, zrady a zvraty, které se snaží tvářit strašně překvapivě, nečekaně a nekompromisně, mě s každým dalším dílem bavily méně a méně (předpokládám, že nejsem jediný, komu ten dějový vývoj přišel velice předvídatelný). První dvě série mají tudíž podle mě stejný problém - skvěle se rozjíždějí, ale ke konci už jsou trochu fádní. Ve třetí řadě jakoby se scénáristé z většiny dosavadních "chyb" poučili. Zvraty jsou v ní skutečně překvapivé (a hlavně smysluplné a velmi zásadní) a výborný rozjezd je tentokrát následován výtečným závěrem (dobývání Paříže v posledních dílech je excelentní). Navíc to kvůli onomu zobrazovanému střetu dvou odlišných kultur (vikingské a křesťanské) náramně funguje i jako (nadčasová) metafora (nejen) současného světa. S01: 80 %; S02: 70 %; S03: 90 %; S04: 80 %; S05: 70 %; S06: 60 % ()

Kothy

Zajímavý seriál o Vikinzích od stanice History. Vypráví příběh o slavném dobyvateli Ragnaru Lothbrokovi. Ten se vydává na západ hledat nové země k dobývání. Spoiler: Ze svých tažení si přivede domů mnicha Athelstana. S ním se spřátelí a vzájemně se učí různé věci. Po neshodě a zradě svým jarlem Haraldsonem ho v souboji porazí a zaujme jeho místo. Poté se spojuje s králem Horikem a společně vyráží dobývat Anglii. Společně taky poté bojují proti jarlu Borgovi. Po neshodách se svou ženou Lagertha odchází a její místo zaujímá Aslaug. Z Lagerthy se později stává jarl Ingstad. Také se s k němu v boji přidává jeho syn Bjorn. A bratr Rollo s mu stojí po boku skoro celou dobu. Ragnar uzavře dohodu s králem Ecbertem a vrací se domů. Tam se nepohodne s Horikem a stává se králem. Po neúspěšné spolupráci v Anglii se Vikingové vydávají do Francie. Paříž je sice těžký oříšek, ale nakonec si s ní poradí. Opět jim k tomu pomůže lest a důvtip krále Ragnara. :) Končí to hodně otevřeně, ale je celkem jasné, jak to bude pokračovat. 4. série je tu a sní i nové problémy v Paříži i doma. Tu nakonec nedobyjí a vrací se domů. Následuje velký časová skok a Ragnarovi synové už jsou dospělí. Poté děj pokračuje dobýváním Anglie a Středomoří. 5. série je tu. Líbí se mi, že jejich společnost byla docela otevřená a demokratická. Takže bojovat mohly třeba i ženy. Hraje tam i jeden český herec. ;) "I'm not intrested in deals." ()

AppleCore

Nedělní nuda mě po dlouhý době opět zahnala na Netflix, na němž se v uplynulých týdnech objevila spousta novýho obsahu. Nejvíc mě však zaujali Vikingové. Seriál, o kterym jsem si zprvu myslel, že bude pubertálním znásilněním severský mytologie, tak i diváka. Místo toho divák sleduje, kterak se skrze bláto a krev střetávají původní divocí seveřané s pomatenými křesťany a do toho se sami mezi sebou řežou a zrazují v touze po moci. Ačkoliv ne seriálová špička, rozhodně to mile překvapilo (jak mě sere Hra o trůny, tak mě baví tohle). Velmi solidních 7/10! ()

DwayneJohnson

Pokud chcete brát tenhle seriál, jako nějakou zajímavou exkurzi do dějepisu, budete nejspíš zklamáni. Pokud ho chcete brát jako nějakou dobyvatelskou ságu, budete spokojeni tak zhruba napůl. V tomhle případě platí pořekadlo, za málo peněz, málo muziky. S nějakým lepším rozpočtem by šel natočit určitě lépe, což se týče hlavně bitev a soubojů. A tak největším kladem zůstává po první sérii mužské osazenstvo. Gabriel dokázal, že má i přes svůj věk charisma na rozdávání a Travise, toho zcela nepochybně ocení ženské osazenstvo. Suma sumárum spíše lehčí zklamání a druhou sérii si já osobně nechám určitě ujít. ()

Ant

1. řada - 80%. 2. řada - 100%. 3. řada - 50%. Ještěže Ragnarův život se blíží ke konci, protože vidět, jak Hirst s každým dílem 3. řady ničil tuhle postavu, bylo vážně smutné. ()

Ratemus

Asi nejlepší zpracování severské mytologie. Seriál krásně popisuje severské zvyky, chování a celkově hierarchii barbarů, intriků, syrových tvrdých bojů je skutečně přehršel. Seriál ukazuje nemilosrdnost pohanů ke komukoliv, pro zlato, poklady a získání otroků udělají cokoliv a krásně se na to kouká. Když jsou pohani poprvé v Anglii, kde vidí všechny poklady, poprvé se střetávají s křesťanstvím, s keramikou, s králi a velkými stavbami a papírem, věříte jim to. Je to perfektně zvládnutá práce. Druhá řada je snad ještě lepší než první řada, plno akce, více intriků a nájezdů. Třetí řada je spíš plná politických vyjednávání a rozhovorů než bojů, které nás bavili v předchozích řadách a najednou v posledních dvou dílech se začne něco dít, a sice nájezd a útok na Paříž, ale hlavně už hlavní hrdina konvertuje ke křesťanství a začíná to být celkem nuda. Jsem zvědavej na čtvrtou řadu, protože ta třetí nechala hodně otevřeného a nedořešeného. Akce je super, doufám, že už to bude jen lepší, protože seriál je to výbornej. ()

jarous

Na seriál jsem se dost těšil, je to drsný a syrový příběh a myslím, že se to nejvíc blíží tomu jací byli. Skvělý válečníci, dobří a nebojácní mořeplavci. Samozřejmě byli i pěkně zlý, ale taková už byla doba. Jsem zvědav co přinese druhá řada. Je k tomu i dobře zvolená hudba a i pěkné exteriéry. ()

Happens

První serie je tak našlapaná, nadupaná, úžasně výpravná, realistická a celkem i přesná. Nicméně pak se zřejmě rozjede drogová závislost jak tvůrců, tak i hlavního protagonisty, širý svět ovládne mrzák bez nohou a jeho bratr blonďatý bobr. ()

klerik

Husté. Drsné a akčné, ale úplne inak ako SPARTAKUS či RÍM. Je tu úžasné napätie medzi postavami. A nikto sa tu netvári, že hlavné postavy sú aj postavami kladnými :-). Tvorcovia si zjavne verili, keď 1. sériu de facto neukončili - ale to je len dobre, lebo scenár vyslovene lákal naťiahnuť "boj o trón" na celú sériu. Takto sa príbeh vyrútil ďalej a ja som bohovsky zvedavý, čo bude nasledovať... ()

Arsenal83

Prvé dve série sú žiaľ len priemer, alebo tesný nadpriemer. Pomerne rozvláčne s malým postupom deja, v prvej sérii napríklad bol zaujímavý len stret s Angličanmi, ktorý ale nebol nijako viac rozpracovaný, až potom v druhej sérii. Ragnarove osobné hrátky a problémy mohli byť oveľa menej na obrazovke. O Vikingoch sa u nás neučí veľa, teda tieto ranostredoveké dejiny sú prínosom pre našinca, aby si urobil aspoň ako taký obraz o vtedajšej spoločnosti. Tvorcovia ale žiaľ neukazujú Vikingov v nejakom pozitívnom svetle, naopak pozerajú sa na nich ako na tlupu vraždiacich primitívnych monštier. To mi nesedí. Od tretej série je tu isté zlepšenie a celkom som si seriál zamiloval, takže pozriem až do samého konca. Inak nízke hodnotenia po jednej časti nemožno ani komentovať, ani hodnotenia typu 42,75%... To sú ústavné prípady. Hlavný hrdina je tu pre jedného diváka až jednej časti "modrooká buzna" a dá jednu hviezdu. Ak tu niekto takto zavesí komentár, automaticky by mal dostať zákaz hodnotiť a komentovať. Užívateľ Vicar tu sa tu zas bije do pŕs a tvrdí, že Vikingovia nikdy nemali otrokov. Na to ti ale už len strýček Google (predpokladám, že v rukách si knihu nikdy nemal) nájde milión stránok vo všetkých jazykových verziách, ktoré otroctvo u Vikingov potvrdzuje. Je smutné, že sem prídu pseudoznalci niečo komentovať a nemajú odchodenú ani základnú školu. Novodobá mládež s rovnými kšiltami a pod kšiltom nasraté. ()

Chrustyn

Výborný série, na kterou jsem si ze začátku musel trochu zvykat ale s přibývajícími sériemi, mě do sebe vtahovala víc a víc až mi bylo na konci smutno, že se musím se všemi těmi báječnými postavami loučit. Samozřejmě je zde několik slabších dílů ale jako celek na mě Vikingové zapůsobily více, než Hra o Trůny. ()

Nejstahovanější seriály za rok 2020

Nejstahovanější seriály za rok 2020

06.01.2021

Vikingové míří do Valhally

Vikingové míří do Valhally

20.11.2019

Seriál Vikingové od History Channel odplouvá se svojí závěrečnou šestou řadou do věčných lovišť, streamovací služba Netflix má teď pro fanoušky drsných seveřanů ale dobré zprávy. Spolu s tvůrcem… (viac)

Vikingové míří do finále, co je nahradí?

Vikingové míří do finále, co je nahradí?

04.01.2019

Největší hit stanice History seriál Vikingové se blíží do finále. Seriál bude zakončen šestou sérií pravděpodobně zkraje roku 2020 a jeho tvůrce Michael Hirst (Tudorovci) spolu se studiem MGM… (viac)

Živí mrtví nejpirátěnějším seriálem roku

Živí mrtví nejpirátěnějším seriálem roku