Vikingovia

• Česko Vikingové (viac)
Írsko / Kanada, (2013–2020), 66 h 51 min (Minutáž: 44–51 min)

Tvorcovia:

Michael Hirst

Scenár:

Michael Hirst

Hudba:

Trevor Morris

Travis Fimmel, Katheryn Winnick, Gustaf Skarsgård, Clive Standen, Alexander Ludwig, Linus Roache, Moe Dunford, Jessalyn Gilsig, Jefferson Hall (viac)

Maximilianus

1. séria: Prvý diel nabudil, avšak zvyšok bol skôr povinná jazda a až koniec série trochu rozhodil figúrky po bojovom poli. Zatiaľ 4*. 2. séria: Bola jednoznačne lepšia ako ta prvá. Vtiahne rovno do rozbehnutého deja, v ktorom sa však už divák orientuje. Hlavná postava Ragnara mi stále nie je nejako výrazne sympatická. Rollo prešiel zaujímavým vývojom, Athelstan sa stále vyvíja, Pennywiseov brat Floki - The Joker je stále zaujímavou postavou, aj Björn stále viac vystupuje do popredia a zo ženských hrdiniek Lagertha asi ešte ukáže ženskú silu. Druhá séria pre mňa pôsobila menej umelo vytvorenými konfliktami, kráľ Ecbert bol zaujímavou postavou a tiež ešte určite výrazne zasiahne do deja. 5*. 3.séria: Záver bol dobrý a nabudil na pokračovanie. Nechýbali opäť súboje a intrigy, avšak aby to nebolo aj do budúcna všetko, pretože táto séria mi prišla veľmi podobná tej druhej. Najväčší problém sú pre mňa nevýrazné a relatívne nezaujímavé charaktery, na ktorých mi nezáleží a ich prípadná smrť ma necháva chladným, ak nie aj rozradosteným. Athlestan už to moc preháňal s tou rozpolcenosťou, Floki je úplný psycho, a začína mi vadiť stále viac, Ragnar je úplne nudná a nevyužitá postava od začiatku a jediný, kto ma momentále zaujíma je Rollo, aj keď stále verím, že aj Bjorn bude v budúcnosti zaujímavý a taktiež sa teším na jeho bratov, ktorí by mali čoskoro vyrásť. 4*. 4. seria: Mala konečne trochu iný nádych a prišla mi taká vyzretejšia a modernejšia. Veľmi prirodzene a pútavo sa zameriava na rôzne postavy a oblasti, čiže okrem severanov aj na Anglicko a Francúzsko. Konečne sú postavy rozvité a majú zmysel. Ragnar je síce stále blázon a to stále väčší a väčší ale iné postavy to zachraňujú. Mňa skôr prekvapilo, že prežil tretiu seriu. Konečne už došlo aj na nejaké úspešné invázie. 20 dielov bolo v poriadku a asi mali aj význam, ale aj tak to na mňa, najmä kvôli časovému skoku pôsobilo ako dve serie, pretože ten príbeh sa dosť zmenil, a to náhle v strede jedného dielu. Je super sledovať osudy Ragnarových synov ale aj potomkov ostatných hlavnejších postáv. Záver serie opäť nabudil. 5*. 5. séria: pokračuje podobným tempom ako tá štvrtá, akurát že kvalita je trochu nižšia. V poslednej tretine sa mi zdalo, že tvorcovia trochu experimentujú, najmä s tempom rozprávania a strihom. Nevadilo mi to, ale tu išla kvalita opäť nižšie a záver bol iba slabý odvar jej minulosériových predchodcov. Stále 4* ale už to nebolo úplne ono. 6. séria: 1. polovica bola asi to najhoršie v rámci celého seriálu. Pokračovala presne v tom štýle, v akom bolo natočených posledných 10 dielov série piatej, akurát tu to bolo ešte zmätenejšie, celá tá dejová linka s Rusmi, či kto to bol bola nudná a zbytočná. Celkovo mi prišlo, že tvorcovia experimentovali a jednoducho im to nevychádzalo. Aj súboje boli slabé. 2. časť na druhej strane sa mi páčila veľmi. Možno to bolo spôsobené ročnou prestávkou, ale aj celý príbeh Ivara (a v podstate aj Hvitserka) ma bavil, prerod Ivara sa mi páčil a užíval som si aj to Rusko. Islandská séria ma bavila už v piatej sérii a tu iba krásne pokračovala a bola aj fajn ukončená. Dokonca som neveril, že sa dočkám jednej postavy, na ktorú som márne čakal odkedy odišla. To ma extrémne potešilo. Páčil sa mi návrat aj iných miest a postáv, ktoré sme spoznali v minulých sériách. Už len ten Rollo keby sa vrátil a bolo by to dokonalé. Kattegat dejová linka ničím neprekvapil ale bola štandardne dobrá, takže tam nemám čo vyčítať. Takže nakoniec šiesta séria nedopadla až tak zle a tvorcom sa to podarilo nejako zmysluplne a pre mňa aj trochu nečakane ukončiť. 4* aj to iba kvôli katastrofálnym prvým desiatim dielom. () (menej) (viac)

FreeDooM44

Seriál měl pěkný náběh. Hrozně se mi líbil hlavní hrdina a hrdinka. Pěkně zahrané postavy. Super byly časové skoky během prvních cca 3 seriích. Ještě jak si člověk musel dovtípit o kolik cca let jsme se posunuli v čase.. Přišlo mi že to má takový pěkný spád. Od 4 série dál bylo hodně vidět, že se tvůrci snaží ždímat a mlátit prázdnou slámu a natahovat to, co to dá. Začli se tam objevovat nelogičnosti a zvláštnosti. Pak si taky myslím, že ten seriál nebyl připravený na smrt Ragnara. Postavy co zbyli se nestihli vyprofilovat, rozvinout a ukázat charaktery. Ne dostatečně na to, aby si je člověk oblíbil nebo je nenáviděl. Flokiho trip na Island byl taky dobrej joke nataženej na dvě série s následným odmlčením až do konce... ()

Trixinka

Seriál Vikingové rozhodně stojí za to vidět, ale pouze první 4 série. Další pokračování je už jen zoufalé plácání do vody a doufání, že z toho ještě něco bude. Nebylo. Nedomyšlené natáhnutí sérií na 20 dílů ničemu neprospělo, ba naopak - přibylo nudných, ukecaných dílů, které nic neřešily a jen zbytečně tříštily děj. Dějově mě docela udivovala ta naivita Vikingů - přijedou na cizí území, zabijí tam místní obyvatele, vypálí jim tam klášter, vesnice a pak jako čekají, že se s nimi někdo bude chtít dělit o území a spokojeně žít vedle nich? Nebo ten celoseriálový fanatismus v podobě uctívání jejich Bohů - to opravdu skoro v každé větě musela být Valhala nebo Ódin nebo Thór nebo další bůh? V Anglii to bylo podobné - Bůh nám pomůže, my nemusíme nic. Z postav byl nejlépe napsaný Rollo - u něj byly krásné přechody mezi chováním - od žárlivosti, přes rezignaci, k bojovnosti a nakonec k celkovému prozření a přizpůsobení se novému světu. Dále se mi líbilo zpracování postav - Lagertha (snad jen tu smrt mohla mít v boji), Ragnar (druhá nejlépe propracovaná postava, po jeho smrti už seriál ztratil svoje kouzlo), Ubbe (můj nejoblíbenější syn Ragnara, jeho konec se mi líbil) a Ivar (krásně propracovaný a zahraný "padouch", v Rusku jsem mu dokonce držela palce). Na druhém konci oblíbenosti u mě stály postavy jako Björn (opravdu otec roku - z první dcery se mohl zbláznit, pak si ji ani nevšiml, k ostatním dětem měl nulový vztah - krásný kontrast oproti svému otci Ragnarovi, který se o rodinu opravdu staral), Floki (z počátku ještě ušel, pak úplně zmagořil a stal se z něj fanatik), Hvitserk (nejnudnější postava konce seriálu; alkoholik, feťák a nakonec i vrah) a obyvatelé Anglie (tam ušel snad jen Ecbert, ostatní se chovali jak blázni). Ostatní postavy tvořily spíše kompars, v paměti mi hodně utkvěli ještě Harald, Torvi a Helga. Závěr seriálu hodnotím docela kladně, lépe to snad s tím průběhem ani nešlo. Nakonec přežili i někteří synové Ragnara, což jsem tak úplně nečekala. Jen ten Kattegat mohl dopadnout lépe, lepšího krále/královnu mohl dostat. ()

Jepator

Seriál dokázal to, v čem seriál:Živí mrtví (TV seriál) (2010)exceloval. Tedy, že nenávidíte hlavní protagonisty kvůli jejich nesmyslnému chování. Seriál nemá postavy, kterým by jste fandili (snad jen Langertha do půlky páté série) a když už se v seriálu nějaká zajímavá postava objeví, je rychle zabita. ()

UlrikDecado

Po dvou epizodách - aaano. První byla solidní rozjezd, druhá má to, co člověk u vikingů potřebuje, tedy Vladimira Kulicha u kormidla, znásilnění, vraždění, nájezd na klášter, hlášky o bohu přibitém na kříž, nula rohatých přileb... Plus to při tom všem nevypadá jako Spartacus, ale je vidět, že si dali na History práci s rešerší včetně účesů atd. Tak snad se nám to nepokazí. ()

Paviozo

Počkal jsem na hodnocení tři epizody, a je to stále za plný počet. Pomalejší rozjezd vykompenzoval skvělý druhý díl, třetí nebyl o nic slabší. Skvělá podívaná a hodiny dějepisu najednou. Jestli to neztratí úroveň, což zatím nevypadá, tak to bude pro mne nejpříjemnější překvapení seriálové sezony. ()

Zl0

Pondelok je dňom Vikingov a Game of Thrones. Prichádzajú naraz. Potom je už len na mne čo chcem vidieť viac. A ja ako prvých púšťam Vikingov. Úprimne,neviem si predstaviť zaujímavejšiu tému pre seriál. A ešte aj Kulich ako bonus v prvých dieloch. ... "Sverdslag knuste kristmanns skalle" Enslaved - 793 (Slaget om Lindisfarne) ()

Zombiepod

Po štyroch epizódach vynikajúci seriál, ktorý dokáže zaujať. Žiadny komplikovaný scenár, ktorý by mohol konkurovať moderným seriálom dnešnej doby ako GoT alebo Rome, čo si myslím že ani tvorcovia v plánoch nemali. Ide skôr o čisto historickú ukážku zo života niekoľkých výborných postáv vikingov, ktoré nie sú síce herecky dokonalo stvárnené, stále však nadpriemerné. Výprava a vizuál vôbec neprezrádza nízky rozpočet, práve naopak. Kamera, občasná brutalita a bitky výborné, navyše sprevádzané podmanivou hudbou. Príjemne sa na to pozerá, človek si pri tom oddýchne, obohatí sa na kultúre a severskej mytológii a nemusí pri tom príliš rozmýšlať. Ak sa toto tempo udrží až do finále, rád hodnotenie ešte zdvihnem. // Po dopozeraní prvej série hodnotenie ponechávam. Epizódy boli síce stále lepšie, no v závere trochu strácali dych a vyvrcholenie bolo príliš slabé, až nemotivujúce k ďalšiemu sledovaniu. Pre mňa sa však seriál stal celkom atraktívny a na druhú sezónu sa teším. ()

Uter123

Blato, krv a tony hnevu v podaní škandinávskych vymletých hrdlorezov. Odinov hnev na hlavy tých ktorý financovali tento seriál, bodaj vás Thor bude przniť keď budete nabudúce chcieť šetriť na takejto dobovej jednohúbke a neporovnávajte GoT ktorá má na časť 6 milíonov s týmto. Po 7 dieloch 80%. ()

vozralec

Hodnocení první série: Výborný seriál. Zajímavé postavy (Lothbrok, Floki, Siggy). Tempo postupně narůstá. Děj se dál rozvíjí bez zbytečných záseků (kromě posledních dvou epizod). Snad se druhá série nepromění jen v hromadu žvanění a řešení rodinných vztahů. Hodnocení druhé série: Výprav do Anglie přibývá, proto se Lothbrok spojí s dalšími vůdci. To přináší vnitřní mocenské rozpory, které musejí být vyřešeny (hrubou silou). Několik nových postav. Stále kvalita. Hodnocení třetí série: Založení osady v Anglii. Intriky krále Ecberta. Siggy na ledu. Útok na Paříž. Floki posedlý bohy. Velmi dobré. ()

Marty_v.S.

Příjemnej rok od History Channel. Musím však řiznat, že seriál "Bible" mne bavil víc. Příjemně se to ovšem rozjíždělo a 7. až 9.díl byl parádní. Nicméně doufám, že to nebudou příliš natahovat. PS: U prvního dílu byly mizerný titule, tedy po obsahové stránce, já děkuji překladatelům za jejich úslužnou činnost, nicméně pokud něco překládám, tak si aspoň trochu zjistím o čem to vlastně sakra překládám .. ()

RAFT

seriál je dobře natočenej a herci hrajou dobře . pěkná atmosféra ,nějaké ty bitvy . sem s další sérií.Tento seriál od té 3.série je čím dál tím lepší a lepší .Uvidíme,kam tenhle seriál ,dál povede.Každá série má jenom 10dílů a stím sem naprosto spokojenej.at natáčejí dál .Za mě spokojenost 90% ()

vince

1. séria - 85%, 2. séria - 90%. Zatiaľ veľmi podarený seriál, kde druhá seria ešte zdvihla latku o par centimetrov nahor. Páči sa mi ta konfrontácia dvoch svetov a rôznych kultúr pohanských vikingov a britov praktizujúcich kresťanstvo, tiež sa mi veľmi páči že seriál nesnaží hlavných hrdinov nejak heroizovať. Aj keď je pravda ako tu bolo v komentoch viac krát kritizované herectvo Travisa Fimmele, nedá mi ale ja ho proste žerem, ten jeho prostučký pohľad, akoby ležernosť, odovzdanosť bohom, smrti....., skvelá postava, už sa teším na sezónu 3. 3.séria - 85%. ()

BUBO26

Vynikajúce! Skvelá výprava - mnoho miest, detailne spracovaných. Skvelý herci - to predovšetkým. Nádherné ženy a silný muži, herci s vynikajúcou charizmou. Fimmela je radosť sledovať a má neskutočné oči! Skvelé kostýmy - detailne prepracované odevy, zbroje, zbrane (síce nie úplne dobovo padnúce, ale čo už)... Slabší príbeh - vcelku sa tam toho veľa nedeje, vynahrádza sa to postavami. Skvelá réžia. Skvele spracované a zahrané bitky. Vynikajúca atmosféra - rozhodne najintenzívnejšia v chráme v Uppsale. Dialógy možno trochu poslabšie a príliš moderné. Vynikajúce intro. Skvelý OST. ()

Dantte..

Co k tomu dodat, Vikingskou mytologii mám velmi rád a tenhle seriál mi sedl jako hrnec na prdel. Výběr herců, příběh, postavy, zpracování a hudba, vše precizně vybrané a udělané. Nemůžu se dočkat druhé série. 1.série - 100 % ()

Lord.Speedr

Seriál jsem začal sledovat před nedávnem a musím přiznat, že jsem nečekal tak dobře zfilmovaný seriál z prostředí vikingů. Nejvíce držím palce Athelstanovi (jako věřící), krom něho jsem nenašel žádnou pořádně kladnou postavu, přesto se velmi těším na další pokračování, 2. sérii, která má už za necelé dva týdny vyjít. Seriál hodnotím na 4.85%. ()

Nejstahovanější seriály za rok 2020

Nejstahovanější seriály za rok 2020

06.01.2021

Vikingové míří do Valhally

Vikingové míří do Valhally

20.11.2019

Seriál Vikingové od History Channel odplouvá se svojí závěrečnou šestou řadou do věčných lovišť, streamovací služba Netflix má teď pro fanoušky drsných seveřanů ale dobré zprávy. Spolu s tvůrcem… (viac)

Vikingové míří do finále, co je nahradí?

Vikingové míří do finále, co je nahradí?

04.01.2019

Největší hit stanice History seriál Vikingové se blíží do finále. Seriál bude zakončen šestou sérií pravděpodobně zkraje roku 2020 a jeho tvůrce Michael Hirst (Tudorovci) spolu se studiem MGM… (viac)

Živí mrtví nejpirátěnějším seriálem roku

Živí mrtví nejpirátěnějším seriálem roku