Vikingovia

• Česko Vikingové (viac)
Írsko / Kanada, (2013–2020), 66 h 51 min (Minutáž: 44–51 min)

Tvorcovia:

Michael Hirst

Scenár:

Michael Hirst

Hudba:

Trevor Morris

Travis Fimmel, Katheryn Winnick, Gustaf Skarsgård, Clive Standen, Alexander Ludwig, Linus Roache, Moe Dunford, Jessalyn Gilsig, Jefferson Hall (viac)

Dyas

Původně jsem Vikingy chtěl sledovat už při jejích první premiéře, ale nějak jsem se k tomu nedostal. Nakonec jsem se k tomu dostal po skončení druhé série a musím říct, že ten seriál je skutečně vynikající. Už první série mě při prvních pěti dílech dostala a to neskutečně rychlé tempo úžasného příběhu tomu ještě více napomáhá. Konec první série byl vskutku zajímavý a čekal jsem co bude dál. No, ono mě to ještě více překvapilo, protože druhá série s jejím nepředvídatelným finále je už jasný vrchol, jenž je velkou konkurencí Game of Thrones. Ragnar Lothbrok je sympaťák spoléhající se na rozum, avšak je-li to nutné, jde tvrdě ale i chytře na věc. Trochu mi připomíná Jaxe ze seriálu Sons of Anarchy. Zvratů je tu víc něž dost a zajímavých charakterů také. Nejoblíbenější postavy kromě Ragnara: 1. Floki, 2. Priest, 3. Rollo (po druhé sérii) Natěšenost na třetí sérii obrovská a doufám v udržení kvality. Jen bych dodal, že bych to zas nějak extra nesrovnával s GoT. Oba seriály jsou jiné a hlavně mají jiné tempo odvyprávění příběhu. Nikdy bych to do Vikingů neřekl, ale asi se dostanou do top 10.1. série - 90% 2. série - 100% 3. série - 100% 4. série - 90% ()

Ještěřák

Dvacetidílná ambivalentní krvavá šlamastyka, drsná jak hnusným mordem zacákané stěny Valhally. Po celkem silných Tudorovcích a trochu měkčích Borgiích vypilovala HBO sžití a držpalečkovství s charakterama k úplné dokonalosti, přičemž tradičně šoustá kámen cihlu, každý průběžně miluje každého, panovníci si dokola jakožto brusivo na svůj úd kutí nové a nové kočky, pohané si vyžvaňují anglicky atd. Každá postava v seriálu něco významně zkurvila a přesto ji divák jakožto stranící kokot musí mít rád, a to se mě líbilo. Akorát u té milé plicní scény "reversed Prometheus" jsem se trošku málem pogrcal, no. Come to the dark side, we have axes. Kdejaká fennoskandijská buchtice se ohání sekyrkama lépe než kdy já budu, jak by lakonicky prohlásil kouřový Béda, emancipace zasraná... ()

vander19

Vikingov som mal rád už od dejáku na základke. Imponovala mi ich tvrdosť, nezlomnosť, brutalita a spôsob akým si dokázali podmaniť Európu. Keďže nie som častý sledovateľom TV a tým slovenským sa doslova vyhýbam prekvapilo ma, že to dávala JOJka. Vychutnal som si každú jednu časť a prvú sériu som pozrel za jedeň deň. Doslova som zúril, že zatiaľ je len tá prvá. Seriál klasicky využíva silu hlavne postavy, teda jeho charakteru vikinga Ragnara. Okolo neho sa zoskupujú aj zvyšné postavy, ale vôbec netvoria len akúsi kulisu, ale sú mu rovnocennými partenermi. Podobne ako vikingovia vo filme sú si rovný pri rôznych nájazdoch, tak aj postavy sa mi javia v tomto duchu. Už začiatok a cesta na západ ma opatali svojou krásou čo sa týka prevedenia. Boje sú brutálne a vikingovia sú v očiach nepriateľov zobrazovaný ako nadpozemnský bojovníci. Presne ako počas ich besnenie Európou pred 1200 rokmi. Nedá mi nespomenúť krásne scenérie. Neviem sa dočkať ďalšieho pokračovania výbojov, intrík, rabovania tohto veľkolepého národa severu. ()

IvoB

Prozatímní hodnocení: 1. série - 4*, 2. série - 5*, 3. série - 4* Trošku pomalejší rozjezd. Postupně však seriál nabývá na zajímavosti. Má to spád, zajímavé zasazení, skvělé bitky, umí to být docela syrové (i přes občas poměrně zřetelnou cenzuru) a navíc je se zde objevuje poměrně dost dobře rozporuplných postav, kterým budete v jednu chvíli fandit, a o pár dílů později je budete nesnášet (a klidně i naopak). ()

Hadriel

Docela fajn rychlovka. Sice děj je hodně předvídatelný, ale vynahrazuje je to insane pohled a povaha Ragnara, kterého dost povedeně hraje Travis Fimmel. A fajn Katheryn Winnick, která mi přijde jako taková Scarlett pro nižší třídu. Druhá série byla lepší. Uvidíme co přinese třetí. ()

Tristaver

Po kvalitní, leč nikoliv vyloženě strhující první sérii, tvůrci hned v té druhé podstatně zatlačili na pilu, a je z toho má nová závislost. Skvělé zasazení a na nic si nehrající jednoduchý scénář vyváží ty nejdrobnější nedostatky, a divákovi tak zbývá jen si užívat severské ságy. Největší zbraní seriálu je ovšem casting - od komparzu až po hlavní hrdiny. Zatímco u Ragnara si užívám jeho nevyzpytatelnost a naprosto dokonalou mimiku (té jsem si nikdy u žádného herce víc nevšímal), Lagertha je pro mě snad nejvíc cool postava malého plátna od doby Dalea Coopera. ()

mclenin

Vikingov som začal pozerať v čase ich vzniku ako alternatívu k stále populárnejšej Hre o tróny a zaujali ma hneď od počiatku, predovšetkým viac realistickejším vyznením než fantasy GoT s odkazom na historické súvislosti, ale tiež zaujímavým spojením svetského a duchovného / mystického sveta Vikingov. Čo však kvitujem tomuto seriálu najviac je, že sa tvorcovia nebáli (a neboja), v záujme predísť stereotypu a postupnému "blednutiu" príbehu, umiestniť ho do viacerých lokalít, resp. posunúť ho v čase o desiatky rokov vpred a zaobstarať tak "generačnú výmenu" postáv. S odkazom na uvedené mám taký dojem, (hoci možno je to naozaj len môj subjektívny dojem) že po neveľmi výraznej a dych strácajúcej tretej, resp. prvej polovice štvrtej, sérii, Vikingovia opäť naberajú druhý dych a druhá polovica štvrtej, resp. prvá polovica piatej série (dosiaľ odvysielaných epizód) vracia Vikingom ich zašlý lesk a znova ich stavia na výslnie popredných priečok medzi historicko dobrodružnými seriálmi. ()

Milodar

Po šestém díle první série, po úporném, nekřesťanském boji, vzdávám tento seriál. Odvracím svůj modrý zrak a blonďatou kštici od naivní polopatičnosti, výjevech jako z Mrazíka a příběhem jako z rodinného amerického filmu Ježíš, jen v severském balení. Travis mě solidně otrávil svým hereckým projevem, to že mluví jak buzna z fotbalové střídačky byla jen piha na kráse, ale ten jeho gejúsměv v blbý chvíle - no fujky! V reklamě na slipy by se určitě vyjímal lépe. Castingový Ragnarok se však týká všech obsazených, filtry na vybarvení očí domodra nikoho nespasí. Co ještě dodat... žoviální pomrkávání vikingů před švédskou trojkou v chýši, samozřejmě s dokonale upravenými ženami a vydepilovanými mužami, sem tam sek sekerou, nějaký to rouhání, k tomu hezký fjordy a divácká masa spokojeně mlaská. ()

Shimargh

První série dechberoucí, ale každá další mě bavila méně a méně, no a ten paskvil v podobě poslední série ani nebudu komentovat! ()

Tomyfrok

Co se to dneska děje se seriálovou tvorbou, že pilot než aby navnadil, spíše unudí? Být to v televizi, nejspíš ji další týden již nezapnu, díky internetu jsem měl však možnost vidět vzápětí díly následující a z nezajímavého neopeřence pomalu rostl menší dravec. Před nádhernými panorámaty severských zemí se odehrává příběh tamních domorodců z osmého století a už tohle by někomu mohlo postačit k nadšení. Co víc, několik lodí v přístavu dokonce slibuje "objevitelské" cesty po moři možná nějakou tu bitvu. Jenže už zde je třeba se trochu pozastavit. History Channel zde totiž příliš nezainvestoval a tudíž krom hor, lesů a Norského moře nabídne pouze pár dřevěných chýší, hrstku nevelkých lodí a vojenské výpravy o desítkách Vikingů. Přímočarý příběh, který neoplývá nikterak silnými vedlejšími dějovými linkami může být v jistém ohledu plusem a zatím jej nebudu detailněji rozebírat. Rozhodně je tu však potenciál na lehce nadprůměrně zajímavý vhled do nepříliš známé minulosti severského národa, který drancoval po celé Evropě a nejspíš jako první objevil Ameriku. Bohužel nejdřív dvě staletí od nynějšího příběhu, ale kdo ví, třeba autoři překvapí rychlým vývojem událostí a dočkáme se i této slávy. (65 %) (Po konci první série budu upravovat.) ()

Movie Gourmet

Poměrně slušné zpracování, které se podobá pravděpodobné realitě v rámci svých možností avšak nevyhne se páru pěkně nesmyslných skutečností. Např. hlavní hrdina Ragnar Lothbrok svěří svou rodinu do péče zajatému křesťanskému otroku a odejde si klidně někam na výpravu. Nebo pár vikingských bojovníků jen se štíty a sekyrami porazí větší přesilu anglických vojáků, kteří nezabijí ani jediného vikinga... Ragnar Lothbrok prakticky nemusí dodržovat vůbec žádný kodex nespadá asi ani do žádné hierarchie. Zprvu nezastává pozici jarla, ale přesto si dělá co chce... i když jarl (zde ztvárněný výborně Gabrielem Byrnem) se mu snaží všemožně zabránit, neboť má strach o svou svrchovanou pozici a "místo na výsluní". Zajímavá je postava napůl šíleného Flokiho nebo Ragnarova bratra Rolla, s pochybnou loajalitou. Výborní jsou i Ragnarova žena a jeho děti, zvláště syn. V seriálu jde v podstatě o neustálé nájezdy vikingů, které jsou spojeny s drancováním, znásilňováním a krvelačným a nemilosrdným vražděním. Nechybí samozřejmě ani bujaré veselí v doprovodu alkoholu a omamných houbiček a nezbytné sexuální scény, které nicméně nejsou tak explicitní jako např. v seriálech Spartakus: Krev a písek, Řím a další. Klasická linie dobro-zlo zde není úplně ostře rozlišena... Jsem zvědav jaký má seriál potenciál, tj. na kolik sérií se ve výsledku vyšplhá. Uvidíme, zda se bude děj někam dál vyvíjet a jak kvalitní bude scénář. Verdikt: první série 4* a 75 %. ()

Santino7

Ďalší historický seriál, čo má na svedomí Michael Hirst. A musím povedať, že zatiaľ je tento kúsok podľa mňa s prehľadom jeho najvydarenejším. Tudorovci celkom ušli, no bolo to miestami dosť nudné. Camelot bol poriadny prešľap, k tomu nemá ani zmysel sa nejak extra vyjadrovať. No a Vikingovia? Tí sú naozaj fajn. Vynikajúci casting - skvelo vybratí herci, hlavne samotný Ragnar (Travis Fimmel), to tvorcom naozaj vyšlo. No a čo sa týka samotnej kvality, tam to rozhodne potešilo tiež. Skvelé nahliadnutie do vikingskej kultúry, ktoré rozhodne má niečo do seba. Koho to zaujíma, že to obsahuje nejaké tie historické nepresnosti? To sa pri takýchto počinoch predsa stáva pravidelne. Seriál ma chytil v podstate od začiatku, prvú sériu som pozrel takpovediac na počkanie a teraz som zvedavý, čo nám prinesie tá druhá. Pokiaľ si udrží aspoň takúto úroveň, okamžite zmením svoje hodnotenie na plný počet. 4/5 ()

Mikino00

I po druhé sérii převažuje spokojenost, skvělé nahlédnutí do vikingských reálií a života v Kattegatu přináší solidně vyprávěný příběh v kombinaci s výbornými postavami, pro nějakou tu akci se nejde daleko a historie přímo ožívá před očima. Ragnar prostě stoupá stále výše a poslední díl druhé řady (asi nejlepší ze všech) to jen potvrzuje. Končím se sledováním u dílu 03x03, ne že by byl seriál špatný, nebo kvalitativně šel dolů, prostě je to pořád to stejné dokola a přestává být pro mě zajímavý. ()

geimz

1. séria : Vikingovia napriek sľubnému štartu doplácajú na dejovú rozháranosť a príliš časté časové skoky, ktoré uberajú na celistvosti príbehu. Rovnako postavy sú až na Ragnara (a možno Rolla) dosť nevýrazné, čiernobiele a ich osudy ma bohužiaľ častokrát nechávali kladnými. Ako rozjazd do druhej série to však funguje solídne, dúfajme len, že veľké veci nás ešte len čakajú - a takisto že bitky budú prepracovanejšie a častejšie než raz za 4 diely. Rozpačitých 70%. 2. séria : Tak a vikingovia ma naďalej nechávajú chladným. Ďalších 10 dielov je za mnou a ja nedokážem nájsť nič, na čo by som sa mohol v tretej sérii tešiť. Rollova zrada z posledného dielu prvej série je síce pekný ťah, no veľmi rýchlo si opäť nájde cestu k Ragnarovi a všetko je tak, ako bolo predtým. Highlightom tejto sezóny je jarl Borg a jeho Blood Eagle, kráľ Horik ma príliš neoslovil (aj keď finále s ním a Flokim bolo vydarené). Nájazdy na pobrežie Anglicka, napriek tomu, akým im bol pripisovaný význam v tejto sérii (aj tej minulej) sú také nemastné neslané, bez poriadnej akcie, naviac všetko bez problémov vyriešené vyjednávaním za stolom. Áno, áno, z Ragnara je síce kráľ a máme čakať veľké veci, no tie som čakal už po prvej sérii, keď sa z neho stal jarl, a nič poriadne som nedostal. Takže ďalšiu sériu už vynechávam. 70%. 3. séria : Tak som si po dvoch rokoch povedal, že dám vikingom znova šancu, aby ma presvedčili o svojich kvalitách...a opäť nič. Celý seriál je jednoducho veľmi priemerný, aj v tretej sérii sa nestane veľa udalostí, ktoré by stáli za reč (na začiatku série pár bojov v Anglicku, a potom pár nájazdov na Paríž, Athelstan). A finále je vyložene slabé - jednak polovica dielu v slow-mo a jednak tá očividná Ragnarova lesť, ktorá bola jasná snáď každému divákovi. A aby sa nejak zakončila séria, Rollo zase zradí. Nuda a šeď. 70% ()

ADIO45

Seriál Vikings vám přináší dobrodružství Ragnara Lothbroka, který se rozhodl plavit na dobyvačnou výpravu na západ, místo na východ, jak bylo doposud zvykem. Malé vady na kráse se snadno přehlídnou díky skvěle natočeným severským scenériím - ty jsou prostě dechberoucí, nemluvě o lokacích, kostýmech a nádherně robustních stavbách. Jo, pokud příběh zakolísá, můžete se aspoň pást očima. V tomhle ohledu toho mají Vikingové dost co nabídnout. Takže, na proti všemu očekávání docela spokojenost. Rozhodně zajímavý počin, mezi historickými seriály a to, že jsou takové seriály oblíbené, je vidět na jejich sledovanosti. ()

somebody.l

Tento seriál mi byl doporučen, nejsem fanoušek historických seriálů. Když se ale nemám na co dívat, tak sáhnu i po něčem, co není můj šálek čaje. Naštěstí mám kolem sebe lidi s dobrým vkusem a doporučili mi skvělý seriál popisující historické osobnosti ještě za doby zlaté éry Vikingů, popisující jejich životy, jejich víru a jak se až moc neliší od křesťanů. No, jen tím, že věří ve více bohů. Ragnar je moc charizmatická postava, a co teprv Athelstan? Tito dva to táhnou, protože představují protiklady, a nakonec vlastně zjistíme všichni, že se zase tak strašně moc neliší. Jinak je celá cast velmi dobře vybraná. Zatím jsem viděla jen první sérii, tak jsem zvědavá, jaká bude ta druhá :). ()

Nejstahovanější seriály za rok 2020

Nejstahovanější seriály za rok 2020

06.01.2021

Vikingové míří do Valhally

Vikingové míří do Valhally

20.11.2019

Seriál Vikingové od History Channel odplouvá se svojí závěrečnou šestou řadou do věčných lovišť, streamovací služba Netflix má teď pro fanoušky drsných seveřanů ale dobré zprávy. Spolu s tvůrcem… (viac)

Vikingové míří do finále, co je nahradí?

Vikingové míří do finále, co je nahradí?

04.01.2019

Největší hit stanice History seriál Vikingové se blíží do finále. Seriál bude zakončen šestou sérií pravděpodobně zkraje roku 2020 a jeho tvůrce Michael Hirst (Tudorovci) spolu se studiem MGM… (viac)

Živí mrtví nejpirátěnějším seriálem roku

Živí mrtví nejpirátěnějším seriálem roku