České století

• angličtina Czech Century
Česko, (2013–2014), 11 h 11 min (Minutáž: 65–83 min)

Daniel Landa, Jiří Vyorálek, Luboš Veselý, Jan Budař, David Novotný, Martin Finger, Miloslav Mejzlík, Martin Stránský, Monika A. Fingerová, Jaromír Dulava (viac)

velkyvezir

1. díl - Smíšené pocity. Huba jako TGM bravurní, i ta mluva byla přesná, on Masaryk mluvil spíš potichu a trošku huhňavě, jak lze slyšet ze záznamů. Kdo mi tam ale vůbec nesedl, tak Donutil. Proč dávám nízké hodnocení: a) nulová informace o Štefánikovi, b) zcela potlačen Benešův podíl na vzniku republiky, ačkoliv sám TGM říkával "Bez Beneše bychom republiku neměli" (Beneš a Hácha jsou pro mne svým osudem nejzajímavější figury českých moderních dějin), c) v podstatě nulová informace o působení TGM v USA, ačkoliv právě bez USA by tu samostatnost nevydupal. Přijde mi, že tu více tlačili na přístup Británie, aby pak v díle o r. 1938 zdůraznili, že Britové nás nechávali ve štychu a my se k nim slepě upínali? ()

wooozie

E01: 3/10 Téma je to určitě zajímavé, ale vložit ho do necelých 80 minut bylo prakticky nemožné, přesto jsem se ze zvědavosti podíval, jestli se to autorům podařilo. Výsledek byl ale ještě horší, než jsem si myslel. Vybavily se mi vzpomínky na film Lincoln, obě díla byla neuvěřitelně nudná, ale Lincoln byl alespoň věcný a vystihl zásadní okamžiky, ale tento 1. díl byl nejenom nudný, ale i špatně natočený. Nejsem nějaký expert přes filmařinu, ale zvukově to bylo příšerné, dialogy byly extrémně dlouhé, většina z nich nepodstatná a zcela zásadní události byly přeskočeny. I ostatní věci byli takové nijaké, s tím že tam narveme co nejvíce československých hereckých es a ono to nějak dopadne, ale odvyprávíme to tak, že TGM existoval a najednou vznikla ČSR, to autoři celkem nezvládli. ()

HiddenDragon

1.DIL (**) Hrozny rozjezd. Dve svetla mista - pasaze s Donutilem a navrat do Cech. Vse ostatni spatne. Amaterska rezie, ospaly strihac, hloupe pohledy a prazdna koukani na sebe, jak kdyby herci nevedeli ze uz jede kamera, neustale vrzani a susteni cehosi atd. Zadne histor. vysvetlivky formou textu/komentare - vubec jsem nepochopil M. ulohu pri vzniku statu ani jeho vztah k manzelce. Hlavne ze se divak dovi, jak zabalit dopis do tuzky. Par myslenek tam bylo, ale hned je prebil nejaky kaz. Napr. vkusna (ale zbytecne dlouha) pisnicka "Ach synku", po ktere nasleduje priserna scena s Kolarovou. Opravdu nudny a nepovedny dil. ### 2.DIL (****) Mnohem lepsi. Spousta zajimavych myslenek. Vubec sceny s Benesem (vetsina filmu) byly na ceske pomery opravdu dobre zahrane. Objevilo se opet par trapnych mist, jako scena na WC, s Moravcovou milenkou nebo nahaty Benes. Ale celkove mnohem dramatictejsi a s dusivejsi atmosferou nez "Masaryk". Coz je plus. Opet mi ale chybel nejaky vypravec nebo hist. souvislosti textove (v jednicce byla tato absence ale horsi). Aspon ze ta pointa byla zajimava. ### 3.DIL (****) Opet kvalitni dil, az na uplne prvni scenu, kde Benes mluvi s nejakymi dvema Anglany zrejme, ale divak vubec netusi, o koho se jedna. Obecne mi trochu vadi, ze dlouhe sekundy trva nez se u nove postavy objevi popisek. Mohlo by to naskocit driv, aby clovek netapal a hned ziskal prehled, o koho jde. Jinak ale neni moc co vytknout. Finger (pro me do tohoto serialu neznamy herec) hraje Benese opravdu skvele. A Trojan byl taky vyborny. I texty byly dobre napsane. Co ale nechapu, kdyz je najednou mozne mluvit anglicky a nemecky s titulky, proc to proboha neudelali uz od prvniho dilu. Tam mluvi pet minut Masaryk na Thuna cesky, a pak mu vycita ze se nenaucil cesky?! Misto aby to namluvili nemecky. Ale pak by museli vyradit Donutila, tomu by anglictinu nikdo neveril. No proste prvni dil byla hruza. Jinak to je cim dal lepsi. ### 4.DIL (*****) Brrrrr, fuj. To bylo fakt dobre udelane. Presne tohle je dil, ktery by mely videt vsechny ty ovce volici komunisty (a vlastne i socany). Ta hnusna sebranka kolem Gottwalda, vsechny ty cachry vedouci k moci. Velmi dobre texty. Vyoralek skvely. Zezacatku mi vadil Novotny jako Benes, protoze jsem proste nechapal, proc je tam jiny herec, kdyz manzelku nechali stejnou. Ale nastesti hral velmi podobne jako Finger. Obcas se stane ze herci zahuhnaji, coz mi dost vadi a clovek musi vratit posuvnik, aby slysel co rikaji. Mam to bohuzel u vsech ceskych filmu, tak mozna je to mnou (cestinu nesnasim), ale nektera "huhnava" mista proste mohli artikulovat lip. ### 5.DIL (***) Sice slusny dil, ale pro me hlavne tematicky neprilis zajimavy, aneb jak revoluce pozira sve deti. Gottwald se sice ocita na vrcholu, ale jak je videt, nic neni jiste a nikdo neni v bezpeci. To je mozna problem, ktery mi vadil. Ze jsem prilis nepochopil, kdo co na koho ma, kdo co vede a kdo veli. Vyznelo to ze za vsim jsou Rusove, ale proste nemuzu se zbavit pocitu, ze se tvurci snazili o ztvarneni jakesi tajne chobotnice, coz sice dramaticky funguje, ale v ramci dokumentu bych taky ocenil jasnejsi ukazatel, kdo za tim stoji. Zvlast kdyz tahle cast historie se porad nepochopitelne prilis nevyucuje. Osobne jsem fakt nepochopil, jak Stalin muze mit prehled, kdo ma v cem prsty. Kdo mu to tedy radil, kdyz obvineni sahala na nejvyssi mista strany? Kdo tomu u nas tedy velel? Samozrejme ze komunismus je humus, a teror co zavedl. Ale za vsim jsou konkretni osoby, nefunguje to samo o sobe. Ale tady to tak bylo podano. Trochu alibisticky...rek bych ze by tomu sluselo vic hist. faktu. ### () (menej) (viac)

honzii

Zajímavý projekt, který má smysl jako provokace našich hodnot, názorů a dosavadních vědomostí. Zároveň se, ač neuspokojivě, ale sympaticky drží svých postav více než dějin jako takových a tak se stane, že některé okamžiky, které bychom chtěli vidět (např. v Kulce pro Heydricha samotný atentát na Heydricha, Lidice, Ležáky..), nám nejsou ukázány. Hlavní drama se tu totiž schovává ve slovech a v pohledech. Někdy na tom stojí celá síla seriálu, někdy ho ta omezenost čtyř stěn zase potápí. Každopádně to stojí za to vidět. ()

Jaccobos

Musím pochválit všechny díly, které jsem viděl. Celé je to natočeno nezvykle syrovým způsobem. Je to vidět především na emocích, které osobnosti českých dějin projevovali v těžkých chvílích. V jeden moment jsem uvažoval, jestli jsou autoři v pořádku, když si to tak představují, ale potom jsem si uvědomil, že to nepochybně svou hodnotu má. Dovolil bych si takovou poznámku, že jde o výklad dějin, který v pořadí od 1. dílu nenahrává moc legitimitě vzniku naší republiky (naprosto souhlasím s britským premiérem Lloydem); 2, 3 a 4 díl je vlastně jednou velkou grafikou o Benešovi - výstavbě a (naprosto volném) pádu jeho představ o diplomacii a politice. Poslední díl je již klasickým modelem, který znají čeští diváci z četných filmů s tématy z dob komunismu - akorát tentokrát je to zevnitř té komunistické mašinérie. Celkový dojem? Češi jsou malý nárůdek, který povstal z monarchie nepřipraven na republiku, vzdal válku a živil Hitlerovu armádu a následně našel spasitele v Rusku, které jej pohltilo na 40 let. Kdyby to nebyl vývoj národa ale osobnosti - byla by to osobnost, která postrádá odvahu, jakoukoli ochotu riskovat, trpělivost - připsal bych zoufalství a míru infantilní naivity. Je ovšem otázka, zda potom hovořit o národu, nebo spíš o davu lidí, žijících na jednom místě. ()

Zagros

Na seriál České století jsem se velmi těšil, chtěl jsem zopakovat a pokud možno rozšířit naši nedávnou historii. Bohužel k němu mám spoustu výhrad. Hned první díl o Masarykovi mě téměř odradil. Byl to jen slepenec nesouvisejících scén a rozhovorů, které sice místy staly za to, ale vůbec nedržely při sobě. Stejně jako celý díl se to rozpadlo do převážně nudných pasáží. Ani solidní obsazení tomu nepomohlo a ještě uškodila snaha o „velkolepost“ v podobě podivné kamery. K čemu byly různé přelety, oblety, přibližování, vzdalování při běžném rozhovoru? Ono to prakticky platí pro celou sérii. Výborné obsazení, solidní herecké výkony, zbytečné a rozptylující hrátky s kamerou a rozpadlý scénář, kdy téměř ani jeden díl nedrží pohromadě. Robert Sedláček to tak u mě má vždy a Pavel Kosatík tomu moc nepomohl. Výtku bych měl i k samotnému ději. Některé věci byly vytržené z kontextu (př. Charta 77). Pokud o tom třeba mladší diváci doteď nic nevěděli, po tom dílu na tom o mnoho lépe nebyli. Naopak jestli se v historických souvislostech orientujete dobře, nic nového vám České století nepřinese. Je to obrovská škoda nevyužitého potenciálu, protože o silné momenty ve dvacátém století nebyla rozhodně nouze a o finance a dobré herce při přípravě projektu také ne. Jednu hvězdu za obsazení, jednu za otevření tématu a snad dobrou vůli a tu třetí za ty silné příběhy, které ovšem napsal sám život a tvůrci na nich nemají žádnou zásluhu. ()

Vajonek

Po opakovaném zhlédnutí jsem se rozhodla přidat hvězdičku na nejvyšší počet. Myslím, že se jedná o naprosto unikátní počin v tom, jak dokáže navodit dobovou atmosféru, která (asi) tenkrát mohla mezi lidmi být, jak umně předestírá klíčová témata, dilemata českého století. U některých dialogů, i když mají třeba deset-patnáct minut, se člověku skoro až tají dech, jak dokážou "zasáhnout komoru", jak jsou silné. Určitě tomu často pomáhá i precizní výběr představitelů (nejen) hlavních rolí, perfektně ladící hudba i temná, ponurá kamera. Když by někdo čekal detailní zobrazení "českého století", nedostane jej, tohle jsou spíše takové střípky, o to ale cennější a působivější. Ano, možná některé věci nejsou úplně historicky přesné. Některé asi ani nemůžou být, protože když třeba u nějakého rozhovoru jsou dva lidé a pak nikde nesepíšou, co si přesně řekli nebo to každý interpretuje jinak, můžeme se asi leda domýšlet; a pokud bychom zase některé rozhovory mezi čtyřma očima vypustili, přišli bychom možná o to nejpůsobivější, co série nabízí. Některé díly mohou diváka bavit více, některé méně (i podle zájmu o to které období a vlastní představy, co by z něj mělo být zobrazeno). Také bych řekla, že některé zobrazované události mohou být pro diváka mnohdy bez detailnějšího předporozumění obtížněji pochopitelné, někdy se tvůrci toto snaží vykompenzovat příliš doslovnými promluvami, ve kterých např. najednou postava uprostřed hovoru začne druhému vyjmenovávat své životopisné údaje, což také nepůsobí úplně dobře, protože to není zrovna přirozené. Vzhledem k výše vypočteným kladům ale ráda zmíněné "minusy" "odpustím". Za sebe jako pozitivum beru i to, že mě seriál ponouká dohledat si k některým věcem více informací, abych si nepřipadala jako příliš velký nevzdělanec.:) A to se také počítá. 85 %. ()

Burdock

1. díl: 1* Po prvním dílu o Masarykovi jsem velmi zklamán. Nuda, prázdnota, suché dialogy. I ty nejbanálnější věty vyslovované s hlubokým vzdycháním. Asi bych to celé shrnul jako 70 minut pohřební nálady. 2. díl: 3* O mnoho lepší, zajímavější herectví, větší tenze mezi figurami. Může to být tématem, může to být Landou. Pořád mi ale celkově nesedí ten formát "patetického mluvení u stolu". 3. díl: 2*. 5. díl: 5* Tož pátý díl mě velmi mile překvapil a musím říct, že byl přímo dokonalý! ()

patrikus

Ale, podívejme se... Celý příběh postavený téměř jen na dialozích a přesto to funguje. Krásná kamera, vynikající hudba a dialogy. Sedláček je rok od roku lepší! Těším se na všechny díly... Po řemeslné i literární stránce skoro vrchol ČT! ()

Kanca

Po dvou dílech jsem tomu ještě stále nepřišla na chuť. Na mě je tam příliš moc nezáživných dialogů a málo akce. Navíc mi přijde, že to nejdůležitější z té dané doby se tam objeví až v posledních dvou, třech minutách a zbytek dílu je prostě nepodstatná nuda. Ale dávám tomu ještě šanci. 30%...Po posledních dvou dílech musím zvednout hodnocení o jednu hvězdu. Se zmizením postavy Beneše to najednou chytlo nějakou jiskru, takže nakonec 50%. ()

B4TM4N

Zatím velmi podivný kastrát, který se Sedláčkovi s Kosatíkem rozpadá pod rukama. Mohutné nakročení přesně mezi nicotu a ambice. ()

Stromovous87

1. Velké bourání - 2,5*, 2. Den po Mnichovu - 2*, 3. Kulka pro Heydricha - 4*, Všechnu moc lidu Stalinovi - 3,5*, 5. Zabíjení soudruha - 4* Po roce a nových dílech: 6. Musíme se dohodnout - 3*, 7. Je to jen rock´n´roll - 3,5*, 8. Poslední hurá - 4,5* ()

eccola

Dávám pět hvězdiček ne proto, že by seriál byl stoprocentně povedený, ale za snahu přiblížit historii běžnému divákovi ČT. ()

F.W.Colqhoun

Znáte tu vousatou výmluvu, k níž se zoufalci, nachytaní na základních neznalostech čas od času uchylují - totiž že v dějepisu končili druhou světovou válkou? Občas se, tu nahlas, většinou v duchu, k ní se sebe-shovívavostí sobě vlastní uchýluji také. Čím jsme skončili na gymplu v dějepisu si už samozřejmě nepamatuju. Snad proto jsem sérii hltal a nedostatky / odchylky od verzí / autorské interpretace / umělecké licence nepobuřovaly - vždyť zavdaly i příležitost ke kratochvíli oddělování zrna od plev. Navíc: Požadovat od hraného seriálu ČT dokumentární akurátnost je od základů kokotina. I tak jsem se ASI dozvěděl leccos nového. Za osvícené a nanejvýš zábavné považuji ikonoklastické zobrazení některých osobností, z nichž se za pár desetiletí [Masaryk, Gottwald], ale i méně [Havel] staly neživotné učebnicové figurky. Nové, byť ne zcela věrné zobrazení jim může vdechuje nový dějepisný život. Ve smutných časech, kdy maturanti těsně před zkouškou dospělosti z taháků luští, kdo byl Adolf Hitler, jistě přínosné. ()

Reckon

Asi to nejlepší co zatím z produkce Kavčích hor vylezlo. Nebudu řešit, jestli je to historicky přesné, jestli tvůrci neopomněli nějaké důležité scény. Beru v potaz herecké výkony, kvalitu scénáře a to ostatní. A to všechno je tu perfektní. I když jsem věděl, jak každý díl dopadne, tak jsem nemohl odtrhnout zrak od obrazovky, protože žádná scéna nebyla navíc. V každém díle se našel někdo, kdo si svým hereckým projevem ukradl celý díl pro sebe (Donutil, Landa, Trojan, Vyorálek, Kaiser atd.). Za vrchol považuju díl Zabíjení soudruha o tom co předcházelo procesu se Slánským. Kdyby ten díl byl o pár minut delší a byl by samostatným filmem, tak v klidu můžu říct, že ho můžeme poslat do boje o Oscary. Víc takových projektů ČT! Jestli ještě něco takovýho Sedláček natočí, tak mu snad odpustím aji tu mikinu při předávání státních vyznamenání na Hradě. (10/10) ()

Foxhound#1

Tak, první série čítající 5 dílů je za námi, nu asi takhle: První díl - Martin Huba byl jako TGM velmi sympatický, ale to samotné vybudování ČSR bylo tak trochu ošizeno jen mluvenym slovem. Díl po Mnichovu: no, opět spousta klábosení okolo, které víceméně nic zajímavého nepřinese, i atmosféra je taková divná. Jen ten Landa si asi splnil sen a regulérně moh veřejně ve filmu ukázat, jak vysoko u nich skáčou kočky. Třetí díl: spousta omáčky a vyčnívající Trojan. Čtvrtý díl: no tak tady se casting komárů opravdu vyvedl, jeden slizoun vedle druhého a zpracování už se trochu hýbe nahoru. Pátý díl: konečně vyprávění, ze kterého mrazí. Slizouni jsou ještě horší než v předchozím dílu, zvláště Budař je jako údernický straník neodolatelně odporný. Holt na to má ten správný slizský úchylácký ksicht. Jen Novotnýmu to háro a brežněvský obočí nesedí. Sumace je velmi těžká, je třeba tvůrce ocenit, že se do něčeho podobného pustili. Ale pár světlých momentů a jeden díl z pěti to prostě nevytrhne. Zázrak se nekoná ani po zbylých čtyřech dílech. ()