Londýn, válka. Prezident v emigraci Beneš a jeho šéf špionáže plukovník Moravec. Atentát na Heydricha aneb k čemu je dobrá vražda tyrana. Hlavní postavou tohoto dílu je spolu s prezidentem Benešem šéf československé exilové rozvědky v Londýně František Moravec. Jeho rozhodnutí zlikvidovat Heydricha rozbouří hladinu adrenalinu londýnského odboje, orientovaného především na vyjednávání a politicko-strategické cíle přímo v Británii (v Čechách se válka nerozhodne, říkají). Moravec touží po činu, k čemuž je však prezident Beneš hluchý; na výzvy prostě neodpovídá, jako by je neslyšel. Vraždy nepatří do jeho myšlenkového světa, jakkoli cynický dokáže být k lidským osudům. Krok za krokem pak sledujeme zrod Benešova klíčového rozhodnutí z dob druhé světové války. Aby se nemohl opakovat Mnichov, je nutné „zjednodušit" národnostní strukturu obyvatelstva vyhnáním (ještě neví přesně kolika) milionů sudetských Němců. Aby toto bylo možné (tedy aby s tím nakonec souhlasily velmoci), je třeba vytvořit situaci, která z Československa jasně vytvoří nikoli jen oběť nacismu, ale spolubojovníka v boji proti němu. Vražda tyrana tento propagandistický záměr splňuje. (Česká televize)

insurgentes

Pro někoho (Schwarzenberg) válečný zločinec, který patří před Haagský soud, pro jiného národní vůdce a spasitel. Myslím, že doba ještě nedozrála na to, abychom mohli bez omezení studovat a chápat, o co tehdy vlastně šlo. A tenhle TV projekt na tom samozřejmě nic nezmění, maximálně posílí nějaká ta národně pociťovaná klišé. ()

klúčik

Zatiaľ najslabší diel. Londýnska vláda a jej predstavitelia. Pán Moravec, postava rozporuplná. Nemal to v živote ľahké a tak aj dopadol - zabudnutý v Amerike. Herecky ma nadchol práve jeho predstaviteľ Ivan Trojan. No celkovo iba 50%. ()

laepus

Až moc ukecaný díl, nemůžu si pomoct. Navíc v některých momentech příliš očekává znalosti diváka (jinak by ho mohl šeredně poplést!), jindy je zas zbytečně školometský. Co je tady povedeného a zůstává mi v paměti? Ta počáteční bezradnost Beneše, který zpočátku v Anglii neznamenal vůbec nic, spíš jim byl na obtíž; také Trojanův Moravec ve scéně, kdy ironicky mluví o tom, co by se Němcům mohlo u Břeclavi udělat; no a pak scéna, kdy Beneš Wenzlu Jakschovi už jasně dá najevo, že Anglií a západem pohrdá (i když tam zrovna je) a jeho hlavním spojencem je Stalin - a Němci půjdou pryč... Smutné, ale pravdivé. ()

Haniczka

Pozice Dr. Beneše nebyla záviděníhodná a v tomto sugestivním filmu se odkrývá víceméně celé to politické pozadí. Chválím velmi věrné obsazení (Beneš, Churchill i ostatní). Exilové vlády z Londýna mají u nás tradici, jen se nyní obávám, zda by Miloš v takové situaci neodcestoval spíš do Moskvy... ()

crozet

V rámci žánru TV inscenace a dialogického dramatu jsem plně spokojen - výborná příprava (scénář vytvořen ve spolupráci s historikem, který jasně formuluje své postoje), skvělé masky a dobré herecké výkony (klasicky včele s perfekcionistou Trojanem, který Moravce s odstupem více než 70 let vyloženě zkopíroval (alespoň vycházeje z dostupné dokumentace). Na tuto inscenaci je jinak samozřejmě potřeba pohlížet jako na epizodu seriálu České století, který má jako celek svůj definovaný rukopis a žánr vyprávění. Občasnou strnulost a statičnost dialogů, které formu posouvají až někam k divadlu, nepovažuju za zásadní problém, protože primární cíle tohoto díla (interpretovaná historická dokumentace) jsou někde jinde a plnit se je daří obdivuhodným způsobem. ()

RomeroIsGod

V rámci celýho cyklu je tohle jeden ze slabších dílů, ale na ty solidní tři * to stačí. Jinak je celkem blbost na to koukat samostatně, protože třeba Beneše je nutno vidět v předchozím dílu, jinak člověk jenom zírá a nechápe. Doporučuju celej seroš dát v kuse, je to bomba. ()

fisus

Těžko hodnotit desetidílný celek podle jedné části.Já osobně se na tenhle cyklus těším a nenechám si ho ujít.Pak se uvidí. ()

gombarix

Jedna hvězdička za skvělého Trojana a druhá za scény s Jakschem - pozadí odsunu Němců je ve zkratce představeno relativně výstižně. Naopak z Jana Masaryka zbyl jen jakýsi doprovodný kašpárek poulící očima - mimochodem ve skutečnosti byl tak o hlavu vyšší než prcek Beneš (ostatně i Churchill byl vyšší než Beneš). Možná je to prkotina, ale mně toto zkreslení vadilo. ()

tranquill

"Kde je to Československo? Ukaž mi kde existuje. Kde je...?" Nadstandardní drama se zajímavými a asi i odvážnými interpretacemi skutečných událostí. A možná o stupínek výše jsou i herecké výkony! ()

topi80 odpad!

Tak tento díl byl opravdu hodně špatný a obsahoval všechna klišé masochistického výkladu českých dějin. Nesnesitelně přehrávajícímu Trojanovi (páni režiséři, už si konečně uvědomte, že tento herec je dobrý na role s hořce komediálním nádechem, ale určitě ne na nějaké charakterní herectví) leze z huby záplava žvástů hanobících domácí odboj, vlastně se to dost podobá komunistickému výkladu domácích dějin za 2. světové války. Škoda, že mě to nijak nepřekvapuje. Rovněž dost pochybuji, že by zrovna Beneš takto vyběhl se sudeťáckými sociálními demokraty. Ale to se mi na druhou stranu líbilo, koneckonců, sociální demokraté ze Sudet po válce velmi ochotně s bývalými členy NSDAP a dalšími nácky zakládali přechůdce dnešního Sudetoněmeckého lansmanschaftu, zřejmě největší "legální" nacistické organizace na světě. Tento díl jako jeden z mála z tohoto cyklu nedisponuje žádnou gradací, atmosférou ani příběhem (přestože námětem je příběh z nejsilnějších). ()

Amonasr

Shlédnutí tohoto dílu dává jedinečnou možnost pochopit, proč bylo nutné po tisíci letech ukončit soužití s Němci v jednom státě a jaký byl klíčový smysl atentátu na Heydricha i za cenu následného německého teroru a tisíců nevinných obětí. Určitá teatrálnost některých postav je zřejmě nutná daň, aby nezůstalo jen u suchopárného hraného dokumentu. ()

RedRose

V podstatě pokračování předchozí epizody, takže ji tak budu i hodnotit. Tyto dva díly způsobily, že se můj celkový pohled na Edvarda Beneše opravdu změnil a to k lepšímu! Kulku pro Reinharda jsme nakonec neviděli, stejně jako následky toho hrdinského činu! Ale viděli jsme skvělého Trojana! ()

majky19

Souhlasím, tento díl opravdu zůstal daleko za očekáváním a mnoho pozitiv se na něm bohužel hledat nedá. Samotný Ivan Trojan v roli Františka Moravce to sám celé opravdu nevytrhne a celkově si myslím, že když tvůrci přijdou s tímto tématem, že by si to určitě zasloužilo více péče. Celé to na mě působilo takovým fádním dojmem, a když už se to zabývá problematikou ohledně Heydricha, očekával bych, že se ve snímku objeví např. i rekonstrukce atentátu a dále třeba jen v titulcích, jaké následky atentát v tehdejším Protektorátu vyvolal, jakou vlnu perzekucí nastartoval, kolik lidí bylo v rámci heydrichiády pronásledováno nebo popraveno, jaký byl osud parašutistů atd. Z filmu ani na první pohled není patrné, o čem vlastně je. ()

blondboss

Uznávam, že je ťažké a trošku aj nespravodlivé hodnotiť iba jeden diel určitej série, ale nedá sa inak. Hraný dokument o atentáte na Heydricha v tejto sérii nevyznel veľmi vábivo a ani režijne to nebolo dobre zvládnuté. V zásade sa tu jedná o hodinovú konverzačku bez náznaku nejakej zaujímavejšej akcie. Takéto snímky ja osobne nemusím. 40 % ()

Vault_13

Všichni si neustále stěžují na dialogy...přitom bylo už od začátku avizováno, že v Českém století nepůjde o megalomanské scény a akci, ale o pohled na významné osobnosti naší země ve významných okamžicích její historie, a na to, co se jim honilo hlavou a v jakém kontextu se asi rozhodovali atd. ()

retrix

Jak mně neseděl Beneš v předchozím díle, je divný i v tomto. Je to způsobené prapodivným pojetím Sedláčka nebo Kosatíka a možná i hlavního představitele Martina Fingera. Z uvedeného mně vyplívá, že Sedláček nebo Kosatík je proti Benešovi výrazně zaujatý a dává to také v seriálu najevo. Nejsem jeho zastáncem, ale takhle se Beneš určitě nechoval. Moravec se tady rovněž chová jako velitel skautů a ne jako ředitel zpravodajské služby ()