Pád Bieleho domu

• Česko Pád Bílého domu (viac)
USA, 2013, 119 min

Absolútne nečakaný a veľmi dobre pripravený útok na Biely dom za bieleho dňa vyvrcholí uväznením prezidenta Benjamina Ashera a jeho najbližších spolupracovníkov v neprístupnom bunkri v podzemí budovy. Pri útoku je úplne zdecimovaná prezidentova ochranka s výnimkou jedného človeka – jeho bývalého osobného strážcu Mikea Banninga. Bývalý príslušník špeciálnych jednotiek využije všetky svoje schopnosti a hlavne detailné znalosti prostredia Bieleho domu na to, aby v jeho útrobách nielen prežil, ale v spolupráci s prezidentovým zástupcom Allanom Trumbullom, ktorý sa snaží riadiť záchrannú operáciu zvonka, oslobodil hlavu štátu. Čas beží a ak nebudú splnené požiadavky teroristov, nebude mať koho oslobodiť. Navyše, niekde v Bielom dome sa ukrýva prezidentov syn Connor, ktorého prípadné zajatie by v tejto vojne nervov mohlo byť rozhodujúcim faktorom. (TV JOJ)

Marze

Je zde kompletní sbírka všech hollywoodských klišé žánru, počínaje jadernou hrozbou a konče americkou vlajkou proděravělou střelami. Akční film se pochopitelně řídí jistými zákonitostmi, to však neznamená, že by musel opakovat šablony jako zaseknutý papoušek. Každou hereckou větu i hudební notu napoví publikum předem, pokud zrovna neřičí smíchy - a opravdu, ač je Bílý dům po útoku teroristů napadrť, kino vesele haleká. Scénář, jejž studio svěřilo dvojici nováčků, zjevně nikoho netrápí, hlavně když jej režisér Odstřelovače či Krále Artuše Antoine Fuqua obalí dostatečnou zásobou pyrotechniky. Jako už tolikrát hrdinova žena současně ošetřuje raněné, tupý generál žene vojáky na smrt, Morgan Freeman čili prezidentův zástupce hovoří k lidu. A zrádce, jenž prezidenta ani nevolil, mu vyčte globalizaci i Wall Street. Ach Bože. ()

jojinecko

To isté čo White House Down, len tu sa v prvom a poslednom zábere trepoce americká vlajka a tak to má v správnom "bijáku" byť:))) S privretými očami a s poriadnym nadhľadom ***:) ()

Flego

Už tých útokov na Biely dom v tomto roku bolo dosť... v každom prípade je tento oveľa zábavnejší ako nedávno videná emerichiáda. Jednoduchý príbeh frčí od začiatku ako motorová píla a hoci sa nevyhne chybám, ako drsná akčná oddychovka je v pohode. ()

BMW12

Fantastická režie Antoine Fuquai, perfektní scénář, fantastická hudba a výborné výkony herců dělají z toho snímku jeden z nejlepších filmů roku 2013. To jak Korejci dokázali během pouhých 13 minut obsadit Bílý dům bylo obdivuhodné, Amíci vůbec neměli šanci. Naštěstí ale mají Gerarda Butlera, který umí perfektně zacházet s nožem, který vráží do mozků Korejců a tak dokáže zachránit nejen prezidentova syna, ale i prezidenta samotného. Perfektní akční podívaná, takhle má vypadat akční film! ()

anais

Smrtonosná past 4. Návrat na začátek 90.let se vším všudy. A doufám, že to viděl Bruce Willis, protože z tohoto filmu mu musí být závistí do breku. ()

honajz

Přemýšlel jsem i nad slabými 3 hvězdičkami, ale fakt výš jít nemůžu. Technicky je to dokonalé, úvodní sněžné scény na mostě se mi hodně líbily, i pak to přepadení v Pacifiku, teda v Bílém domě, a všichni ti korejští kamikaze nebo jak se korejským sebevrahům s granáty kolem těla říká, to ušlo a akce bylo dost. Pak však nastoupí chlápek, kterého jsme zatím neviděli nic dokázat, pak zaviní jednu smrt a jde od válu, a my o něm furt víme jen to, že umí boxovat a s manželkou nechodí na večerní party. Jenže pak přijde chvíle, kdy v klasických Smrtonosných pastech se nechoval zlosyn jako debil, a kdy měl nad hrdinou chvílemi navrch, takže docházelo stále k nějakým zvratům, jenže tady žádné zvraty nejsou, vše plyne jednoduše a klidně, hlavní hrdina si navzdory organizovanosti zlosynů chodí po zbytcích Bílého domu, jak ho napadne, začínají se množit nelogičnosti, podivné chování postav, jen aby byl nějaký zrádce, a najednou je to celé tak stereotypní a vykastrované, dezinfikované, že mne to naprosto nezajímá. Patetické kecy ještě sem tam ušly, až pak jich najednou taky bylo moc a nejtrapnější byla ministryně, již vlekli po zemi a ona zakrvácená slibovala věrnost americké vlajce. (Kdyby aspoň něčemu jinému, ale kusu látky?) A to neustálé zdůrazňování, jak v Koreji jediný, kdo drží mír, jsou po 60 let USA, taky poněkud podivné konstatování. A samozřejmě, časem si člověk začne říkat, jak je možné, že neidentifikované letadlo vůbec doletělo až nad Washington a nesestřelili ho už někde v zálivu, nebo jak odbojní Korejci natahali ty spousty zbraní k Bílému domu a kde teda splašili nejmodernější zbraň americké armády, a jak podivně fungují bezpečnostní složky a protokoly, když nijak nechrání, ale stačí unést dva ministry a jednoho prezidenta, a můžete zničit celé jůesej. A jeden maník to celé rozlouskne, zatímco skvadry po zuby ozbrojených komand čekají venku. Navíc maník zcela necharismatický, Pierce Brosnan nebo Clive Owen by působili daleko přirozeněji a líp. ()

Roman.Ticka

O dvě třídy lepší než jeho letošní Velký bratr propadák bez ohledu na hvězdné obsazení. Tady totiž nezbytný patos vysoce adekvátně překonala brutál nekompromisní akce, kde bláboly o přísaze na vlajku aj. velekecy několikanásobně přehlušila sprška střel, úderů paží a noži, akce měla švih, spád a lehce zakryla různé nelogické nedostatky a nesmysly typu osamělý Rambo oproti po zuby vyzbrojenému asijskému komandu. Gerard umí být tvrďák a oddaný svému poslání stejně přesvědčivě, takže si nemám nač stěžovat. Fuqua opět natočil training day, nebál se ukázat násilí bez rozdílu pohlaví, aby dal jasně najevo, proč se s teroristy nevyjednává. Navíc přidal několik scén o nejlepší armádě světa a uznání hrdinských činů vojáky i civilisty jako národní hrdost státu, čímž o něco málo zvýšil už tak dost pošlapané Americe prestiž. ()

HellFire

Co to zase doprdele má být? Jaké filmy se to dnes točí? Celou dobu jsem jenom kroutil hlavou nad tím, jak tupé může to jejich americké vlastenectví být a jak pozadu jsou všichni ti lidé, kteří za tohle dali peníze v kině. Doufám, že toho litovali. ()

=woody=

Pěkný den! Tedy pokud jste ještě nebyli na tomto filmu.. Pokud ano, tlučete se do hlavy, kam že jste poslali stopadesát korun českých! Nechápu, že ostřílený režisér, herecký výkvět a zaručený námět můžou skončit takovým fiaskem.. Nejvíce mě zklamal formát a triky.. "Nelogičnost a patos mi nevadí", jak napsal ve svém přesném komentáři "choze", ale vykrádačku Smrtonosné pasti nezachrání pár podařených hlášek, které už Willisovi docházejí.. Joj, to mě mrzí! Reflexe skutečných událostí je fajn - ale po filmové stránce bída! Podruhé bude White House padat pod dohledem Emmerichovým, tak snad si zlepším náladu.. Mějte se filmově, Woo. ()

Janek

Pád Bílého domu řadím vedle takových filmů, jakou jsou Čtyři bratři, Anappolis, Never back down, Stick it; čili brain wash snímky pro čiré odreagování nepolapitelné mysli. Pád Bílého domu je samozřejmě hloupý, ale má své místo a působil na mě jako perličková lázeň ve špičkovém welness centru. S těmito filmy se musí zacházet jako s kořením, tzn. nepřehánět - ale čas od času to hrozně bodne. ()

Thomick

Aha, nejlíp střeženej barák planety (proto se většina ochranky okamžitě, jakmile šlo do tuhýho, vyhrnula hlavnim vchodem v duchu soutěže "kdo to schytá první"). Aha, ta vražda jihokorejskýho prezidenta v přímym přenosu (představitelný zhruba stejně, jako že Fuqua ani jednou nezabere americkou vlajku). Aha, ten motiv (boha fakt). Aha, hudba beze špetky invence. Aha, Freemanova životní role. Aha, USA ... (Hvězdička za prima zmáknutou akci při přepadení, čili za nějakých 10 minut?) --- Geminiho shrnutí v zásadě nemá chybu. ()

AlfaNumerO

Blbý to je jak chování našeho prezidenta, ale čert to vem, když je to místy zábava. Dokonce si občas dostaví pocit spojený s napětím. Snad jen patos a přehnané hrdinství mohlo ubrat na kadenci, chvilkami to vypadá, že se zasekne úderník, ale nakonec všechno dobře dopadlo a film se tak trefuje do mého vkusu ze 71% PS: Gerard uvěřitelnej, Eckhart je však pro mě nejhorším castingem za poslední léta. ()

Necrotongue

Pro všechny uvědomělé Američany, milovníky patriotismu i patosu v dávkách větších než malých je tento snímek povinnou "četbou". Pro mě to bylo těžké utrpení, protože mě ty příšerné proslovy a pohledy plné národní hrdosti fakt ubíjely. Úplně jsem viděl ty prolité potoky slz při rozstřílení a následném stržení hvězdopruhé vlajky i při zničení národního penisu. Scénáristicky šlo z mého pohledu o příšerný paskvil, v němž se logika téměř nedostala k lizu (pro neznalé- nejde o sexuální narážku; kus soli pro zvěř, víme?) a který bych hbitě zodpadoval, kdyby nebylo vzrušující CGI devastace amerického kulturního dědictví a velmi dobře provedených akčních scén. Takto jsem zaťal zuby a přiklepl i napodruhé dvě hvězdičky, aby renovátorům americké vlajky nechyběly. / Poučení: Popeláři nejsou, čím se zdají být. ()

Beastmaster4

Vzhledem k očekávání "pouze" tři hvězdy. Ne, že by to byl vysloveně zlý pokus o akční nářez, ale už mě nějak nebaví ty megalomanské trailery, reklamní boomy a pak jde ve výsledku jen o čistý průměr, i když zde o fous nad běžnou otřepanou novodobou rutinou. Butler i Eckhart jsou sympaťáci a tak i díky hereckému obsazení posuzuju tenhle film o něco výš. Proč mi to ale celé připomíná dobře zapadající zub do soukolí Smrtonosné pasti? Vždyť pokračování SP bylo natočeno nedávno a moc mi do celé série nesedělo. Obsadit místo Butlera, Bruce Willise, byla by to jasná Smrtonosná past 5 :-) Mimo příjemné herecké obsazení jde o pěkný vizuální nářez, nechybí akce, sarkasmus (mimo to vlastní také Johnu McClanovi) a pořádný happyend pro tak vlastenecké a patriotské americké občanstvo :-D Proč ten smích? Protože mi podobné projevy do amerických duší přijdou už hodně tragikomické a absurdní. Ale což, vcelku příjemná podívaná to byla ;) ()

Lucasion

"The United States does not negotiate with terrorists!" Na tento film jsem v lednu viděl upoutávku a fakt hodně jsem se na něj těšil. Snímek je od prvních sekund neskutečně patriotický a cpe divákovi kus amerického snu na každém kroku. Zhrzený Gerard Butler je vyhozen z tajné služby a jde makat do banky. Ovšem návštěva Korei v Bílém domě nebude zrovna v přátelském duchu. Už od 25té minuty začne vše vybuchovat a střílet se bude přímo před Bílým domem. Washingtonův monument se rozpadne na kusy a hle - máme tu teroristický útok. Na to že film opravdu ždímá každou stránku Ameriky. Od humvee a mariňáků, po blackhawky a vlajku s hvězdičkami na každém rohu. Chápu, že to pro mnohé může být iritující, ale mně se to sakra líbí. Aaron a Morgan v čele vlády jsou perfektní a Butler je opět výtečný. Jemu tyhle role padnou jako ulité. Dvě hodiny je možná trošku přepálená délka, ale o zábavu určitě není nouze. Film je parádně akční, napínavý a svým způsobem i epický. "Lets play a game of "Go Fuck Yourself", you go first." Olympus has Fallen je velmi brutální nálož pro zabezpečení a ochranu Bílého domu. Nějak takhle bych si klidně představoval další Die Hard. V mnoha ohledech mi jí Pád Bílého domů dost připomíná. Výborná hudba, parádní akce a ještě lepší Gerard Butler. PS: Taky vám přijde divný, že i když Mika vyhodí ze služby v Bílém domě, tak i po roce a půl zná kódy od všech bezpečnostních schránek? / Po druhém zhlédnutí v tom pořád vidím velmi kvalitní akční žánrovku. Délka už mi přijde trošku zbytečná a někdy je to zbytečně předigitalizované, ale stále si stojím za tím, že takhle měla vypadat Smrtonosná past. (85 %) ()

Morholt

Severokorejští ťamani vyzbrojení hráběma, 386kou a pytlíkem s rejží, přepadli Bílej dům, zajali zásadovýho a statečnýho prezidenta a chystaj 3., 4., a 5. světovou najednou. Jenže nepočítaj s Butlerem, kterej zná Bílej dům jak svuj hajzlík a tak je jejich snaha předem odsouzená k neúspěchu. Hromada prvoplánový akce, kvantum neskutečnejch patetickejch hlášek a nejkýčovitější prezidentskej projev v dějinách. Asi nikdy nezapomenu na ministryni obrany, přísahající na vlajku Spojených států. To jsem málem chcípnul smíchy. Parádně jsem se pobavil. 70% ()

Sawy

Coby materiál k ideologické analýze opravdu vydatná krmě, protože film takhle očividně pracující s propagandistickými mechanismy bylo zvykem vídat spíš za Reagana. Škoda, že nikdo z tvůrčího týmu nemá ani trochu cit pro práci s jakoukoliv nadsázkou, což film obzvlášť ve srovnání s neskonale zábavnějším, lépe odvyprávěným a motivicky takřka dokonale vysoustruženým Emmerichovým White House Down devalvuje opravdu pouze na tu propagandu. Je to ale ve své absolutní vážnosti rozhodně fascinující a daly by se o tom popsat stohy papíru. Podobně fascinovaní asi museli být teoretici z Cahiers du Cinema, když viděli Fordova Mladého pana Lincolna. 35 % ()

Gerard Butler se soudí s producenty Pádu

Gerard Butler se soudí s producenty Pádu

01.08.2021

Po Scarlett Johansson a její žalobě studia Disney se nám v Hollywoodu nejspíš se soudními přestřelkami roztrhne pytel. Jako další prý o podobné žalobě uvažuje herečka Emma Stone, mezitím se ale… (viac)

Gerard Butler potvrdil pokračování série Pád

Gerard Butler potvrdil pokračování série Pád

12.11.2020

Studio Millennium a herec Gerard Butler už před několika měsíci avizovali, že akční série Pád rozhodně nikam neodchází. Naopak – v budoucnu bychom se kromě nových filmů měli dočkat také seriálu. No a… (viac)

Gerard Butler chce zachránit svět

Gerard Butler chce zachránit svět

27.06.2020

Herec Gerard Butler patří v Hollywoodu už řadu let k akčním jistotám. Nehraje sice v těch největších blockbusterech a jeho filmy v kinech čas od času šeredně vyhoří, hvězda snímků 300 nebo Pád Bílého… (viac)

Tři další Pády s Butlerem v plánu

Tři další Pády s Butlerem v plánu

11.11.2019

Gerard Butler a jeho akční série Pád Bílého domu, Pád Londýna a Angel Has Fallen je v kinech kupodivu držák, který tu s námi očividně ještě pár let zůstane. I přes kolísající kvality jednotlivých… (viac)