Pinocchio Guillerma del Tora

• USA Guillermo del Toro's Pinocchio (viac)

Nádherný hudební film, ve kterém oscarový filmař Guillermo del Toro pomocí fázové animace znovu vypráví příběh slavné dřevěné postavičky. (Netflix)

petrce

Překrásné zpracování, které mi tak přirostlo k srdci jako už dlouho žádný příběh. Má to tolik nádherných poselství do života, že si uvědomíte, jak musíte říct svým blízkým lidem, jak je máte moc rádi. ()

Sopholojong

Del Torova Vianocna nocna mora. Oba predchadzajuce pociny si poriadne vylamali zuby (od Zemeckisa to bolelo este viac ako od Benigniho), takze som bol poriadne ostrazity. Nuz, ale Guillermo hned na zaciatok svacol nestastny prolog o jednej smrti s fasistami, vojnou a nabozenstvom... a hned som vedel, ze bude dobre. Najkrajsie pojaty pribeh "dlhonoseho" v animacii ako od Selicka (najma zahrobni kralici a osudova sfinga) so zakomponovanim vojenskej, nabozenskej a chamtivej ideologie mixnutych laskou, odpustanim a priatelstvom. Cvrcek Ewana McGregora na Oscara, Waltzov "kolotocar" slizky, Gepetto mentorsky, Pinocchio charizmaticky. "Desplatovka" tentoraz sice nie je dokonala, ale stale emocionalne pasujuca, konverzacie o "family values" niekedy (hlavne v prvej polovici) otravuju... potom vsak pride "Hitlerjugend", ci stretnutie v morskej potvore, kedy odrazu nastane akcny fantasy epos s pevnou reziserskou rukou a najma "kvaple" dojatia na plazi ("One Wish"). Este vacsie slzy s az zatajenym dychom vytvori neuveritelne "odrovnavajuci" epilog roka o strate a pominutelnosti blizkych, z ktoreho sa mi urobilo tazko na srdci, ale zaroven ocarujuco z kvalitnej animovanej prace. Del Toro si ide pre Oscara za najlepsi animovany pocin! 8 az 8.5/10 ()

Thalin

Asi nemůžu být zcela objektivní, protože mám jistý problém s loutkovými filmy. Tak trošku mě děsí. Paradoxně zbožňuju filmy od Tima Burtona, ale tady mi ty trhavé pohyby a některé, až děsivé momenty,  vadily. Například, když se Pinocchio prvně ukázal svému otci a v podstatě se přetočil jako pavouk. Pro mě děsivý moment a nebyla jsem si jistá, jestli zvládnu dokoukat celý film. Po chvíli jsem si na to sice zvykla, ale i přes skvělý vizuál, něco mi tam nesedělo. A asi to bude zkrátka tím, že tenhle příběh je už známý (až na nějaké odchylky). Nekoná se žádné překvapení, i když je děj upravený, může nás víceméně překvapit jen ta vizuální stránka. Pinocchio sám o sobě je naivní a místy velice otravná figurka. Vadil mi, lezl mi na nervy. Nedokázala jsem ho vnímat nevinnýma dětskýma očima. To už mi přišly zajímavější vedlejší postavy. Když vezmu v potaz fašisty, propagandu, otázky náboženství a existence, tak nevím jestli bych to pustila dítěti, i když je to místy vyloženě dětinské a jako dospělou mě to až tak nebralo, byť to řešilo dospělé otázky. Vlastně jsem nepochopila, pro jakého diváka je to udělané. Zkrátka je to něco, na co jsem se podívala ze zvědavosti kvůli zpracování, ale znovu to už vidět nepotřebuju. ()

Jaroslaw

9/10 Nový Pinocchio je vizuálně i příběhově nádherný animák,ve kterém krásně fungují emoce,dospělejší podtón i pointa celého snímku.A nebál bych se i tvrdit,že nový Pinocchio překonává i legendární animák od Disneyho,zkrátka a dobře se jedná o nejlepší animák tohoto roku. ()

johankazarku

Všetko podstatné už asi bolo spomenuté. Dobré spracovanie, krásna animácia avšak pocity z celkového dojmu neviem nikde zaradiť. Škoda tých ťažkých tém, ktoré sa do animáku veľmi nehodia, nakoľko sú pre deti nevhodné a dospelí si môžu pozrieť podobných filmov niekoľko. Ja by som si skôr predstavovala viac rozprávkovejšieho Pinocchia. ()

Corrivati

Tohle musí bejt klasika každých Vánoc nebo nevím. Poprvé po dlouhé době jsem viděl pohádku, která překvapila svou dospělostí. Po dlouhé době jsem si najednou vybavil dokonalého Posledního Jendorožce, na kterém jsem vyrůstal. Skvělá práce 9/10 zasloužených! ()

JJaannee

Ano, prosím, tleskám. To opravdu stojí za podívanou. Sice mi zase ukápla slzička (a ne jednou), ale má to něco do sebe. Krásné vizuální pojetí, perfektně namluvené, samozřejmě myslím v originálním pojetí. Řekla bych, že více než pro děti, je to pro dospělé. Ale moje nejoblíbenější zpracování Pinocchia. ()

TondaCer

Trailery ve mně vzbudily maximální očekávání, které nakonec nebylo úplně naplněno, přesto je Pinocchio moc fajn snímek, s řadou dospělých témat. Co rozhodně nezklamalo, byla kouzelná animace. Je krásné, že ještě v této době vznikají takto naanimované filmy. GdT umí vyprávět filmem a jeho režie je i zde cítit. Problém nastává s příběhem, který má zbytečně mnoho odboček a zabývá se přespřílišným množstvím témat. Chvílemi je tak dost zdlouhavý. Moje další výtka směřuje na český dabing, ve kterém jsem to, ne úplně dobrovolně, sledoval. Písničky byli hrozně falešné, obvzlášť ta Geppettova mi ničila ušní bubínky. Nicméně pobavil alespoň první pokus cvrčka zazpívat, když ho po dvou slovech Pinocchio přibouchl dveřma. Obecně především cvrček vnáší do příběhu příjemný humor. Celkově snímek není vyloženě zklamání, ale mezi nějaké klasiky se rozhodně nezařadí, a že jsem věřil, že to dokáže. 75% ()

Kivis

Nádherná práce mého oblíbence Guillerma del Tora. Pinocchio byl pro mě už v dětství naprosto nezajímavý a původní příběh jsem tak vlastně nikdy neviděl ani nečetl. Až maestro Guillermo mě přimněl, abych tomuto dřevěnému lháři a protivovi dal šanci. Bohužel se potvrdilo, že mě tenhle příběh moc nebere a nedokáže ve mně vyvolat prakticky žádné emoce. A to Guillermo udělal pro to, aby můj postoj k Pinocchiovi změnil, opravdu maximum. Vizuálně je to pastva pro oči, výborný dabing (od McGregora až po překvapivou Blanchett), špetka humoru, na daný žánr i docela snesitelné písničky a celkově vydařený hudební podkres a navíc opět nenásilně vložené a vkusně rozvedené téma války, které příběhu dodává další špetky dojemnosti, vtipu i poselství. Guillermo a celý jeho ansámbl by si zasloužil minimálně čtyři hvězdičky, ale základní Pinocchiův příběh je prostě z mého čistě osobního pohledu slabý materiál. Podobně by to u mě asi dopadlo, kdyby si Guillermo vzal do parády Rákosníčka, toho jsem taky nikdy neměl rád. Takže, Guillermo, skvělá práce a prosím nášup. Jen tentokrát prosím o příběh Alenky v říši divů, Dumba (škoda, že tě předběhl Burton) nebo Maxipsa Fíka. ()

flyer.nick

Já to ani nedokoukal, tak hrozně mne to nezaujalo ani vizuálem ani příběhem. Nevím, proč je del Toro pro tolik lidí něco jako modla, já z něj nikdy úplně odvařený nebyl a tohle mi přišlo jako jeho nejslabší film. Samozřejmě to proti Disneyovské verzi mělo svoje nesporné kvality a bylo to dospělejší, ale nemělo to nic, co by mne přikovalo k obrazovce. ()

babuška

Tak po kabinetu převážně sraček, se guláč pustil úplně do jiného světa a tentokrát se to setsakramentsky povedlo, od triků po celkový vizuál, zasazení příběhu do temné doby italského státu, až po celkový komplet příběhu samotného, jasnejch 5*85% ()

Marcecek

Rozprávka stará ako rozprávky samotné. Príbeh toľkokrát napísaný, nakrútený, namaľovaný a cez to všetko to dokázal jeden z mojich obľúbených režisérov podať krásnym dojímavým spôsobom znovu aj v novej dobe. Príbeh si zachováva pravého rozprávkového ducha, ale nenechte sa mýliť, je spracovaný typicky Guillermovsky, dospelácky, miestami temne, na pozadí veľká vojna, určite to nieje animák len pre deti. Lútková animácia si nič nezadá ani s pôvodným rovnako kúzelným animákom z roku 1940. Rozpisovať sa o príbehu Pinocchia je asi ako nosiť drevo do lesa, tento ľudský, krásny príbeh azda pozná každý. Celý filmík som sa bavil a koniec ma skutočne veľmi dojal /takmer ako Jack z Titanicu/, a filmu, ktorý zalomcuje pozitívne s mojimi emóciami, musím dať 5*. Ďakujem! ()

mullerad

Nádhera, plný zásah! Klasický príbeh vyrozprávaný neklasicky, vsadený do obdobia 2. sv. vojny. Vyzuálne úžasné, nápadité. Český dabing Pinocchia je roztomiý až podmanivý. Jeho pesničky som si musel pozrieť dvakrát. ()

ondrejxsima

Tak jsem dnes konečně dostal šanci zhlédnout tento jedinečný snímek a můžu říct, že jsem po dlouhé době viděl pořádně dobrou pohádku. Film je technicky naprosto špičkově vyšperkovaný. Lze vidět, jak si animátoři dávali práci s každým jedním detailem na scéně a mnohdy si lze, jste-li pozorní, někde v pozadí všimnout nějakého pohybu, se kterým se vůbec animátoři nemuseli štvát, ale prostě to udělali. Cit s nímž je celé dílo vytvořeno lze znát jak na jeho technické, tak příběhové stránce. Absolutně miluju první třetinu filmu. Animátoři zde dle mě nejvíce ukazují svůj talent a svoji práci, což ale není to hlavní. Hlavní totiž je, že je první třetina filmu absolutně nabita emocemi a postavy si skrze nejen dialogy absolutně zamilujete. Pak už s nimi prožíváte každý jeden pocit. Smrt Carla je pro mě dosud nejlépe vykreslená část filmu a pinokio, který je v kontrastu se svým "Papa" veselý a až hyperaktivní krásně buduje a posouvá příběh. Potom měl pro mě film spíše sestupnou tendenci. Celkově od doby, co se Pinokio odpojil od svého "otce" mi přišlo, že film přestal být méně emocionálně založený, což neříkám, že je vyloženě špatně, ale mi osobně to po bombastickém a srdci drásajícím začátku prostě nestačilo. I když miluji zasazení do doby, v níž se film odehrává a poukázání na tehdejší režim v Itálii bych taky nemohl nevyzdvihnout, myslím si,  že se měl film zaměřit buď to na výcvik Pinokia do války, nebo na celou záležitost s cirkusem. Obě pasáže byly skvělé, dobře napsané a svým způsobem se mi každá moc líbila, jenom tam dle mě už nezbyl prostor pro vybudování tak silných emocí. Celá pointa okolo smrti byla velice pěkně zpracovaná, ale přes to úplně nefandím konci filmu, kde je určitý problém (smrt pinokia) vyřešený spíše pasivní postavou, která se nějak tak zjeví ve správný čas, aby všechno zachránila, což mi osobně jako dostačující konec kulervoucího začátku nestačí. Pro shrnutí - Pinokio je rozhodně jedinečný film s jedinečnou atmosférou, kterou, dovolil bych si říct, že u žádného jiného filmu nepocítíte. Ať už se Pinokio nachází v jakékoliv části příběhu, vždy vás táhne do dění, na postavách vám bude záležet a každou ztrátu pocítíte s nimi. Jen je škoda, že žádná z dějových linek nebyla, kvůli nedostatečnému prostoru, dotažena k úplné dokonalosti. Film hodnotím 8/10. ()

FilmTo

Pohádka s přesahem. Dotkne se otázek dospívání, náboženství, fašišmu, života i smrti. Silná podívaná pro deti i dospělé. Děkuji za zážitek. ()

Del Torův Frankenstein nabírá obsazení

Del Torův Frankenstein nabírá obsazení

19.03.2023

Legendární mexický režisér a scenárista Guillermo del Toro (Hellboy, Faunův labyrint) si v Hollywoodu už nějakou dobu může díky svému Oscaru za nejlepší film v podobě Tváře vody dělat co chce. Tedy… (viac)

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou