Let okolo Zeme

• Česko Země z ptačí perspektivy (viac)
TV spot
Veľká Británia, 2011, 6x52 min (Alternatívna 90 min)

Réžia:

John Downer

Scenár:

John Downer

Hudba:

Will Gregory

David Tennant

Úchvatná dokumentárna séria z produkcie britskej BBC, na ktorej pracovali jej tvorcovia viac ako tri roky s použitím najmodernejšej technológie. Budete môcť vidieť svet tak, ako ho vidia vtáky - zhora. Vydajte sa na dobrodružnú cestu - cestu s vtákmi v oblakoch. A dívajte sa na náš svet z vtáčej perspektívy. Z perspektívy, ktorá nepozná hranice. Spoznajte všetky kontinenty: Ameriku, Afriku, Európu, Áziu i Austráliu tak, ako ste ich ešte nevideli - z pohľadu okrídlených tvorov - či už v oblakoch, alebo na zemi... (oficiálny text distribútora)

Martrix

Neuvěřitelná exhibice úžasných záběrů vás nebude ani tak vzdělávat, jako spíš ohromovat. Takto zblízka jste nikdy přírodu neviděli. A tak i když nejste zavaleni informacemi, budete tiše žasnout a pokud máte rádi přírodu, budete ji o to víc obdivovat. Skalní přírodovědci s tím pábením přírody často nesouhlasí, některé údaje a interpretace chování jsou...minimálně sporné, přesto dokumenty BBC nesmírně přispívají k poznávání přírody a připomínají něco, co by mělo být zřejmé nám všem. Jsme součástí něčeho úžasného a nejsme tak jedineční, jak si myslíme. ()

Radko

Strhujúce zábery a kopec zaujímavých informácií o správaní sa vtákov (etológii). Napríklad o využívaní miest ako zdrojov tepla, slúžiacich na zohriatie sa kŕdľov, prelietavajúcich tisíce kilometrov. O dojemnej starostlivosti bocianích samcov upravujúcich viacgeneračné hniezda pre samičky, s ktorými sa následne radostne zvítajú. O odvážnych útokoch vrán na orla, dovoliaceho si rušiť ich teritórium. Je toho oveľa viac a všetko sa tu opísať nedá. Ostávajú sympatie k všetkým letiacim tvorom. Ostáva aj túžba zalietať si a zažiť pocity tých, čo denno denne poletujú nad krajinou. Jedna pochybnosť ostáva. Kde sa zastaví snaha filmárov priniesť dokonalejšie zábery? Nie sú za hranicou kamery na telách vtákov? Veď ľudia v drvivej väčšine nepoznajú ich komunikačný kód natoľko, aby dostali ich súhlas so zásahmi do tiel a životov. Na argument, že sú to "len" zvieratá: áno sú. Také isté ako ľudia. Len v našom prípade by každý musel dať filmárom súhlas na sledovanie života, cestovania, milovania sa, vylučovania, súperenia a budovania prostredníctvom kamery na hlave. A ďalší súhlas na na odvysielanie tohto in natura. Menej (snahy po dokonalosti) niekedy znamená viac (pokory). 90% ()

kinej

Vždycky když už si myslím, že už mě moderní dokumenty nemohou ničím překvapit, přijde něco jako právě Earthflight, co mě svou krásou dojímá a vyráží mi dech. Detailní záběry ptáků v letu v obraze ostrém jako břitva, záběry pořízené kamerami umístěnými na ptácích, kongeniální hudební doprovod a jako bonus pro mě komentář Davida Tennanta. Přesto mám výhradu, jakožto sledovatel si nemohu nevšimnout, že některé nápady (krokodýli lovící pakoně, žraloci lovící tuleně... a pár dalších) jsou téměř zkopírovány z Planet Earth, Great nature Events apod. To se mi moc nelíbí, na druhou stranu toho nového, mimořádného a nádherného je v sérii tolik, že stejně musím dát plné hodnocení. ()

Big Bear

Britská BBC to je prostě královna dokumentů. Tohle se musí vidět, to nejde popsat. Vždycky se mi líbilo létání v sestavě, ale letět jako vedoucí wingu bernešek :-) to je asi zážitek ještě o level dál. Díky těmto dokumentům odhalujeme další a další fascinující momenty života zvířat. Můžeme se díky moderním technologiím podívat tam, kam jsme dříve nemohli. Jsme fascinováni, okouzleni, žasneme nad úžasností a rozmanitostí druhů i jejich chováním a instinkty... Ale to je zavazující. Pokud to tak obdivujeme, měli bychom to všichni chránit. Každý den přispět svým dílem k ochraně přírody. Třeba tím, že si nekoupím vodu v PET láhvi, nebo alespoň tím, že tu láhev pak hodím do tříděného odpadu... Dávám plný počet hvězd a kdyby jich šlo dát 6, tak bych je dal. * * * * * ()

Stanislaus

(AFO 2019) V rámci předozvěn a samotného festivalu AFO jsem měl možnost (dvakrát) zhlédnout úžasný dokument, který nabízí divákům unikátní a nevídané záběry ze života ptačích obyvatel naší planety. Kdo z nás někdy nesnil o tom, že létá či by chtěl létat. Díky tomuto filmu se to člověku v kině - a navíc ve 3D formátu - téměř splní. I když byla na festivalu promítána zkompilovaná varianta, tak i přesto se divákovi dostalo uceleného příběhu. Líbilo se mi, že tvůrci zakomponovali do děje i jiná, neptačí zvířata - viz létající manty, nenasytný plejtvák či hodující medvědí rodinka - čímž film nabyl na širším záběru a míře poznatků ze zvířecí říše. ()

jondzavid

BBC opäť boduje - úchvatná 5 dielna séria nakrúcaná vyše 4 roky zachycuje svet vtákov na 5 kontinentoch v doposiaľ nevídaných záberoch. Zachycuje množstvo druhov ich správania, interakcie s ľuďmi. Rekonštruuje migrácie a všetko to okrem dokonalých záberov spája s množstvom zaujímavých a mnohokrát aj novozistených faktov. Fenomenálne nakrútené útoky dravcov ako napr. v Himalájach na prelietajúce žeriavy, spomalené zábery na husy letiace za dažďa, útok paviánov na plameniaky, raje skáčuce z oceánu pri hnedých pelikánoch alebo aj obyčajná lastovička chytajúca pierko - presne pre takéto zábery bola vytvorená hd technológia. Tento monštrózny projekt u mňa zatienil i nedávnu Frozen Planet. Využíva obrovské množstvo technických vychytávok pri nakrúcaní vtákov - od spy kamier, cez zábery priamo z malých hd kamier umiestnených na zvieratá až po niekoľkoročné trénovanie vlastného kŕďľa divokých husí a lietanie s ním na mikrolitoch. Bližšie sa k letu vtákov zatiaľ nepriblížili žiadni filmári a blednúť závisťou môžu aj tvorcovia Putovania vtákov. K tomu sa tu opäť využívajú dokonalé slow-motion zábery z hd kamier (highlighty okrem vtákov sú aj zábery veľkého bieleho žraloka pri love alebo krokodílov) a už tradičnejšie zábery z helikoptér. Odporúčam takisto zhliadnuť 6ty-making of diel. Len jediná vec ma štve - a to že v našej distribúcii nevyšiel ešte žiadny kus z tvorby BBC na blurayi (hlavne, že vychádzajú zbytočné predražené bluraye s nezáživnejšou tvorbou National Geographic). ()

otík

Nádherný dokument, který kromě tradičního zachycení života zvířat přináší také úžasné originální pohledy kamery z pohledu létajících zvířat. To jsem ještě neviděl a bylo to úžasné oživení dokumentu. Tohle je fakt bomba. ()

filmmovier

BBC se opět vyznamenala. Zatím hodnotím po prvním dílu. Suprový komentář, vysoká kvalita a nádherné a okouzlijící záběry, spoustu zajímavostí, vizuálně úžasné, dostali mě hlavně přelety hus a část s orlem. Záběry z ptačí perspektivy jsou opravdu skvělé a rozhodně budu sledovat dál. BBC si to zaslouží, protože ještě nikdy neudělala horší dokument než na ****. Věnujte tomu čas. A originál s Tennantem taky musí být bezva. ()

Autogram

Umiestniť kameru na chrbát alebo brucho divej husi, supa alebo orla bol geniálny nápad. Rovnako aj byť s ultraľahkým lietadlom a kamerou ich členom. Môžeme sa tak stať na vlastné oči členom migrujúceho kŕdľa husí alebo obávaným lovcom. A zistíme, že ani v jednom prípade to nemáme celkom jednoduché. V tomto seriáli je všetko filmársky dotiahnuté do dokonalosti skombinovaním úchvatných záberov so skvelými príbehmi a výborným komentárom. --- Posledná časť seriálu bola venovaná spôsobu natáčania, teda film o filme. Až teraz som dokázal pochopiť, ako vôbec mohli niektoré zábery vzniknúť a koľko práce a príprav to stálo. V niektorých prípadoch týždne na vystihnutie záberov, v iných mesiace výchovy od vyliahnutia mláďat a niekedy aj roky čakania na vhodnú konštaláciu letovej prevádzky. ()

ondrula

Po všech těch překrásných dokumentech z BBC, který jsem v posledních letech viděl, už nemám větší očekávání, že by mě něco mohlo zaujmout. Zvlášť pak tehdy, když je to dokument zaměřený výhradně na pitomý pipiny. No to jsem tedy čuměl. Záběry říčních delfínů, honících ryby po břehu či orlů, hrajících v letu házenou, jsou výjevy, který ve mně asi zůstanou dlouho. Žasnul jsem a těším se na další díly. ()

Prochy38

Ptáčkům se amatérsky trochu věnuji, dokumentů už viděl hodně. Ale tohle? Parádní práce!! Víc nemá smysl psát, to se musí vidět! A super ten poslední díl, kdy se vysvětluje a ukazuje, jak podobné filmy vůbec vznikají. ()