Legendárny predvojnový film kultovej dvojice komikov Jirího Voskovca a Jana Wericha. Filip je nezamestnaný robotník a Jakub zas mimoriadne bohatý továrnik. Teda, bývalý bohatý továrnik. Jeho konkurent Worst ho totiž priviedol na mizinu a teraz musí spolu s Filipom začať odznova. Čoskoro však pochopia, že sami nič nezmôžu a tak sa rozhodnú spojiť svoje sily v prospech celku. Tak vzniká družstvo "Hej rup", aby všetkým okolo seba dokázalo pravdu. Pravdu o hesle: V jednote je sila... (STV)

Jack.Pott

I kdybych je chápal pouze jako komediální figurky, musím dát Hejrupákům výbornou. Werich s Voskovcem, rovnocenní partneři, srší situačním i lingvistickým humorem jedna radost. Zkrachovalý továrník vidí mužíčka, který si přepočítává peníze, a tak se za ním jde poradit: "Tedy vidím, že jste finančník. Představte si, že máte 180 milionů, že vy máte 36 milionů, všecko krytý, 14 milionů na hotovosti - ty nepočítejte, to nehraje v celku roli... A vy kvůli mizernejm 36 milionům přijdete o těch 180..." Mužíček extovárníkovi příliš nevěnuje pozornost, převaluje cosi v dlaních a mumlá: "To je 9,50... deset, tadyhle pětník..." Werich se chápavě zvedá: "Vidím, že jste detailista." Prostě perfektní. Ovšem neopominutelnou rovinou snímku je ta politická - levicová. "Ááá jéje - výkvět bankéřstva přišel. Tak jak se vám lichvaří, děťátka?," pouští se Werich nadčasově do obchodníků s penězi. Některé pasáže můžeme vnímat jako parodii - především objev "maslostroje", kterážto mašina je představena stylem sovětských propagandistických spotů. Ale poselství filmu je levicové, a to zcela vážně. Družstvo bezprizorných dělníků, kteří žijí podle nejčistších komunistických ideálů, vítězí nad hamižným velkoburžoustem a spekulantem. Tento socialistický tón není náhodný, vzpomeňme si na rok 1951, kdy - dokonce - v době stalinismu a nejtěžsích bolševických represí na území Československa Werich budovatelsky notoval: "...když všichni všechněm všechno dáme, tak budou všichni lidi všechno mít dohromady. I širší ulice a tvrdší podkovy, kuřata, slepice, pečivo, cukroví. Když ten dá to a ta zas tohle, tak všichni dohromady budeme mít dost. Továrny na kůže, peníze na boty a do vlasů růže a nový kalhoty a olej na stroje a stroje na práci a práci bez boje, po práci legraci. A slunce dost a dost pro staré, pro děti a děti pro radost a radost pro děti. A budem společně svět a mír milovat a budem společně pro ten svět pracovat. Když všichni všechněm všechno dáme, tak budou všichni lidi všechno mít dohromady." ()

honzic

I přes výrazný závěr a občasnou komičnost obou herců, mne tento film zklamal, laciné kamerové efekty, nepěkný střih a přehrávané scény. Hodnocení: 45 % ()

miza

Pro mě nezapomenutelná scéna stříhání plotu.Vždy si při tom vzpomenu,jak jsme stříhali rovnež živý plot naší třídní učitelce. Výsledek byl obdobný. ()

Bruce_cz

Tak z toho ten budovatelský zápach táhne na míle daleko... Kdyby to potom s těmi komunisty bylo taky tak růžové, jako v tom filmu... ()

jjjerry

Dobrý celek jako film, ne jen scénky jako v předešlých filmech. Hezky zobrazena krize, když není práce. Ale přehnaný továrník na koleč. křesle. Skvělá část je v noclehárně =) Nezapomenutelné stříhání živého plotu. Pak to kazí "budovatelská" dostavba domu a "dělnická" mlékarna, i když ji vlastně stále vede bývalý továrník, který je ale zrovna ten hodný. ()

czema

Krásný film. Uvede mladého a neznalého diváka do doby, kdy byli všichni černobýlí,obyčejný lid dostával 150kč za týden a pan Werich si žehlil kalhoty válcem na silnici. Asi nejlepší scénka? Když zastřovali ,,mrtvý plot'' a strejček je pak vyhnal, tak rychle, jako když střelí. :D Jo a ještě mají celkem chytlavou melodii Hej rup. ()

unclejack

Tridsiate roky z toho doslova kričia. Takže Hej-rup by v mojich očiach úplne a dokonale zapadlo medzi všetky podobné filmy, nebyť skvelých hereckých výkonov. Nemusím dodávať, že dvojka V+W hrajú prim a až teraz mi došlo, že to sú skutočne majstri komédie, ale napr. aj bezcharakterný majiteľ bol skvostný. Trochu škoda toho naivne nadšeného vyznenia a hej-rupákovania, ktoré film v dnešných časoch zákonite kazí, ale to sa dá prekúsnuť. Ako hovorím, tridsiate roky. ()

Grázl83

V+W šikovní jako Pat a Mat. Pár vtipných momentů, ale celkově žádná sláva. Nečekal jsem, že ten film bude tak naivni a levičácky. Slabší 3* ()

Dvojirakri

Kolektivizační komedie pánů V+W z doby krizové, která mě baví už od dětství a jsem k ní nepokrytě nekritický, což se ovšem nedá říct o myšlence. Ano, je to pěkné když všichni táhnou za jeden provaz ku velkému dílu které bude jednou všech. Ale český človíček je človíček vychcaný a proto se snaží všemožně si ulevit a tím pádem to za něj druhý musí oddřít. Proto je lepší být individualita a nenechat se do kolektivu vecpat, milé děti. ()

krijka

Je třeba hodnotit v kontextu doby. byla krize, nezaměstnanost dosahovala skoro 1 milionu a řešení v nedohlednu. Jo, v tomto kontextu asi bylo třeba natočit podobný film. Navíc jsou tam i povedené vtípky, sem tam, výborná je třeba scéna z noclehárny, ale ve druhé polovině se film mění v agitku, někdy až neúnosnou. Za hranicí únosnosti je podle mě hlavně scéna v níž Voskovec v žertu hovoří rusky. Tady se jasně projevuje, kam tvůrci pokukovali, na kterou zeměpisnou stranu. Určitě je omlouvá, že o nějakých stalinistických čistkách neměli ani páru, ale já bohužel mám. Jenže i když odhlédnu od tohoto, tak mě tenhle film prostě moc nebavil, tedy až na pár scén, a ta závěrečná část mě vyloženě … Štvala. Agitky nemám rád, takže bych hodnotil tak 5/10. ()

HakitoCZ

Nejdřív jsem si říkal, že pánové asi budují zemědělské družstvo a až po chvíli mi došlo, že něco jako zemědělské družstvo ještě vůbec neexistovalo! Je to krásná komedie plná typicky českého humoru a moc by mě zajímalo, jak by se na to dívali v zahraničí. ()

zeromen

Jeden s klenotů české kinematografie. Takové lahůdky se už dnes netočí, škoda, měly by si brát příklad s takových filmů a herců. ()