Pět let Lucas (Nikolaj Coster-Waldau) vytrvale hledal malé neteře Lilly a Victorii, které po násilné matčině smrti zmizely i s otcem neznámo kam. Jeho pátrání, hraničící s posedlostí, narušuje i vztah s přítelkyní Annabel (Jessica Chastain), ale Lucas se nakonec dočká satisfakce. Obě dívky se najatým pátračům podaří najít v opuštěné chatě stojící uprostřed hlubokých lesů. Dívky jsou zubožené, sociálně velmi zaostalé, ale naživu, což si nikdo neumí vysvětlit. Protože jejich návrat do civilizace proběhne nečekaně rychle, může Lucas zažádat o jejich svěření do své péče a spolu s Annabel se jim snaží nahradit harmonickou rodinu. Postupně si ale oba začínají klást otázku, zda si s dívkami nepřivedli domů i někoho dalšího. Někoho, kdo Lilly a Victorii pomáhal celou tu dobu přežít a teď se jich nechce vzdát. Zvlášť Annabel nese narůstající dusno provázené znepokojivými jevy hůře, protože je zjevné, že si mateřskou lásku obou dívek bude muset vybojovat proti soupeři, který používá dost děsivé zbraně... (oficiálny text distribútora)

baribal

Velmi dobré zpracování, spíš ve stylu mystery než horor, ale to nevadí. Několik míst s husí kůží tam bylo a zároveň i zápletka netrpěla naprostou blbostí. Fakte zůstává, že u Sinistra jsem se bál víc, ale za to jsem si Mamu víc vychutnal. ()

Pontius

Zatím největší letošní zklamání. Pohádka, u které se člověk sem tam lekne. A teď abych šel na Evil Dead a spravil si chuť... ()

maddy

Prvé hororové sklamanie tohto roku. Po skvelo nastrihaných traileroch a pozitívnej šuškande po premiére prišlo trpké vytriezvenie. To čo pôsobilo zaujímavo na poli trojminútového kraťasu sa režisérovi pri dĺžke celovečerného filmu rozpadlo pod rukami. Mama je síce len tisícou variáciou na omieľané postupy „duchárskych“ hororov, ale ani taký Sinister alebo Insidious v podstate nepriniesli nič nové, dokázali však využiť tieto zaužívané hororové koncepty v maximálnej miere. Mama však zlyháva. V prvej polhodine síce pôsobí atmosféricky, s prísľubom zimomriavkového hororu, avšak s pribúdajúcimi minútami sa mení na „neškodnú rodinnú fairytale“ s prehnane digitálnym bubákom. Scény v dome sa síce silou mocou snažia diváka vystrašiť, ale chýba im akákoľvek hororová atmosféra alebo napätie. Stavajú len na značne nefungujúcich lakačkách. Čo však zamrzí, pretože občas je snahu naozaj vidieť – scény „mama pod posteľou“, „mama v skrini“, atmosférický úvod v chatrči alebo prvotný príchod detí do domu a ich vyvádzanie s vtedy ešte pre diváka neviditeľnou mamou - evidentne pôsobia ako značný hororový nadštandard. Dokonca aj taká obyčajná scéna v úvode filmu, kedy po prvý krát jedna z nájdených dievčat objíme svojho „otca“ je v rámci možností natočená s fungujúcimi emóciami. Bohužiaľ tieto scény sú doslovne chvíľkové záležitosti, ktoré sú následne prevážené tonou priemernosti, v závere až podpriemernosti. Body nepridáva ani herecké osadenstvo – postava rockerky, ktorú stvárňuje Jessica Chastain (inak jedna z mojich najobľúbenejších herečiek) je nesympatická a jej správanie otravné; ostatné postavy už len splňujú úlohu tých najbanálnejších chovaní - napr. úloha otca je pre dej absolútne zbytočná alebo postava psychiatra, ktorý sa sám v noci vyberie preskúmať opustený ústav s nefungujúcou baterkou patrí doslovne do tých najväčších B-éčok. Slová chváli si zaslúži jedine ústredná dvojica sestier, ktoré v určitých momentoch dokážu vyvolať v divákovi nepríjemný pocit. V podstate som bol ochotný Mame udeliť priemerné 3*, pretože (aj keď nijako originálne) spĺňa klasické hororové štandardy. Po technickej stránke jej nie je taktiež čo vytknúť a rozhodne sa nejedná o amatérsky počin, napr. taká scéna sna-flashbacku do minulosti natočená v štýle „first-person“ pohľadu je vizuálne pútavá. Dojem kazí jedine prapodivný strih, pri ktorom určité scény pôsobia ako poprehadzované/nenadväzujúce .... potom však prišlo finále v podobe záverečných 15 minút, v ktorom sa film zmenil na nechutný doslovne predigitalizovaný horor s chabým CGI. Je priam až na smiech, že v dnešnej dobe si režisér dokáže myslieť, že tieto CGI potvory dokážu niekoho vystrašiť. Už také vynikajúce duchárske klasiky ako Ring alebo Grudge pred pár rokmi pochopili, že strach vyvolá jedine skutočná ľudská postava a počítačové triky dopomáhali dotvárať len neprirodzené pohyby postáv. Tu je Mama po celý čas otravne digitálna, dokonca aj s nepatrične formovanou tvárou. Navyše v samotnom závere vyjde najavo, že celý dej nedáva absolútne žiaden zmysel (SPOILER: pokiaľ Mama chcela skočiť z útesu s obidvomi dievčatami, aby spolu boli večne, prečo tak neurobila niekedy počas tých 5 rokov, ale namiesto toho ich vychovávala?! A následne po ich nájdení sa ich snažila dostať späť na útes, aby s nimi mohla skočiť? K čomu bolo celé to 90 minútové dianie? KONIEC SPOILERU). Tak ako ma po atmosférických traileroch minulý rok sklamal The Possesion (3*), o to väčšiu ranu som dostal pri Mame a práve preto nemôžem zaokrúhliť na CSFD smerom nahor. Mama je rovnaký prípad ako predošlá Del Torova produkcia v podobe (o niečo lepšieho) „digitálneho fairytale hororu“ Don't Be Afraid of the Dark (3*), ten mal aspoň zmysluplnejší príbeh, sympatickejšie postavy, príjemne skĺbil „rozprávku o škriatkoch“ s rodinným hororom. Mama však klamlivo sľubovala serióznejší a strašidelnejší horor. CELKOVO: 2,5* = horor, ktorý pobaví/vystraší možno v prípade, že Vám je do 12 rokov, my starší si tento rok počkáme na Wanov The Conjuring alebo Insidious: Chapter 2. / PS: som si viac ako na 100% istý, že červenú farbu si Mama na CSFD neudrží, ale v tomto prípade mi je naozaj záhadou aj súčasných 70% / PS2: naozaj výstižný komentár užívateľ flanker.27 () (menej) (viac)

Zayl

Precizní horor zahalený v duchařském hávu, pod kterým se kromě Mamy schovají i dvě vlčí děti a perfektní lekačky. Dnes už asi nikoho nepřekvapí, že tuhle pecku vyprodukovali Španělé, současní králové hororu, a ani tentokrát nezklamali! Přestože jde Mama víceméně po žánrových kolejích, dokáže navodit temnou atmosféru a znepokojivé momenty jen tím, že ve svůj prospěch využívá úhly kamery, osvětlení a hudbu. Převážně lekacích scén je opravdu hodně, a tady musím jen chválit, je to nejsilnější stránka filmu. Samotné ztvárnění bubáka se mi líbilo, ale je jen škoda, že se digitálními triky trochu víc nešetřilo, což je patrné převážně v závěrečné třetině, kdy Mamu máme takřka neustále na očích a celé se to zvrhne v běsnící skrumáž. Nicméně to lze velkoryse odpustit, jako celek jde o nadprůměrný horor, u kterého mě veškerá dávka děsivosti bavila. ()

Krissty

Mama je perfektní horor s mrazivou atmosférou. Holčičky byly skvělé, Jessica také. Největší obdiv ode mě ale má Isabelle Nélisse, její výkon byl pro mě dechberoucí. Myslím, že lépe hrající dítě jsem ještě neviděla, byla úžasná! Líbí se mi, že má film nějakou hlubší myšlenku a hodně jsem se bála nejen během sledování, ale i dva večery poté, to už se mi dlouho u ničeho nestalol. Mama byla děsivá! Na závěr bych nejradši zapomněla, úplně zkazil výsledný dojem. Následuje SPOILER! Začalo to směšnou mrtvou tetičkou, ta byla vážně trapná. No a vrcholem všeho byla scéna na srázu. Nemohla jsem si pomoct. Z mámy se pro mě stala Jarmila, která skáče kvůli nešťastné lásce k Vilémovi. A od téhle představy jsem se nemohla odprostit. Pointa a příběh skvělý, jen je ten závěr dost blbě natočený. Měnící se máma nebyla nic moc. ()

agentmiky

Slušný hororový snímek,na který jsem se docela hodně těšil,ale celkem mě zklamal.Na to,že producentem filmu byl Guilermo del Toro,který natočil hodně skvělých filmů,jsem čekal více.Sice film obsahoval skvělou hororovou atmosféru a takzvaná ,,Mama" byla dobře udělaná,ale sházel lepší příběh.I konec filmu byl takový trochu nechápavý,a to že se malá holčička(Lilly) změní na můru a tím film končí.A to film točili Španělé,kteří horory umí výborně.Kdyby to mělo lepší konec,tak klidně dám i čtyři hvězdy,ale v tomto případě dávám tři.Hodnocení:60% ()

kareen

Upřímně, jako horor zase nic tak zvláštního. Pár lekaček tu je, ale už jsem viděla mnohem strašidelnější filmy, tak proč čtyři hvězdy? Protože oč průměrnější pro mě byla hororová stránka příběhu, tím víc na mě snímek zapůsobil jako drama. Zvlášť zbližování obou děvčat se zpočátku trochu nepřístupnou Annabel mě zaujalo více než napětí v domě a u některých hodně emocionálních scén, mě náhlé zjevení se mamy skoro až rušilo. To mám na španělských hororech ( hlavně z produkce Guilerma del Torra ) ráda - nejsou to jen bezduché historky o bubácích. Když k tomu přidám sympatické herecké výkony a to, že jsem byla v závěru opravdu dojatá, je to pro mě zatím první zajímavé filmové vykročení v roce 2013. ()

Korbitch

Mám takový pocit, že polovina z vás nesnědla Šalamounovo hovno, ale rovnou mu vyžrala latrýnu. To, že divácká obec všeumělů a rozumbradů je zde na horory přísná, to už jsem si zvykl. Ale že budu číst osvícená "moudra" i od "pravověrných" hororových nadšenců, to mě začíná moji milí popravdě krapánek lézt na nervy. Do nebe a ještě dál vychvalovaný Sinister - WTF, zatracovaná Kletba z temnot - WTF a nyní se tady dočítám opět chytráckých canců na digitální bubáky atd. Když jste tak dobří grafici, běžte nějaký bubáky navrhnout, třeba se vám nevysmějí na celé kolo. Dle mého jeden z nejlepších hororů poslední doby. Krásná atmosféra, výborně vystupňovaný děj a momenty, ve kterých jsem mladý drtil v kině koleno, ale bohužel i sem tam nějaká ta malá nelogičnost ve scénáři hlavně na konci, který podle mě doplácí na příliš rozvleklou střední část. Tak to je Mama. A jen tak mimochodem. Tohle náhodou potkat v noci v lese, vlastně kdykoliv a kdekoliv, dobrovolně si škubnu sám vazem. Hovgh! ()

Paxxx.cz

U tohodle filmu jsem se sice docela lekal a místy jsem se i bál, což je u hororu jej jistě podstatné, ovšem zklamal mě především konec. Palec nahoru především Jessice Chastian, kterou pomalu ale jistě začínám mít v oblibě...60%. ()

LV.Helter

Slušná vychcanosť, ktorá ťaží cez kopirák iních ducharín. Muschiettiho kraťas bol atmosferický k posratiu a nečudujem sa prečo Del Toro tu vrazil peniaze. Aby nedošlo k omylu Mama je klasické remeslo, ktoré sa určite robí cez nejaký "žánrový" manuál, lebo ináč nedokážem pochopiť, prečo každá ducharina má taký istý plytký dej, také isté klýše a taký istý koniec (asi som sa už prepozeral tohto žánru). Ľakačky stále a každá druhá pomocou zvukárov. PG-13 zbytočne až moc dohľáda na korektnosť filmu, ale buďme rádi aj za málo, pretože Mama sa aspoň atmosferický snaží, zatial čo množstvo žánroviek nemajú ani tú iniciatívu. Záver je obrovský FAIL! ()

Praxis

To teda byla řádně nasraná matička. Popravdě mě konec dosti zklamal, ale během celého filmu probíhaly příjemné zimomriavky, takže důkaz toho, že horor se povedl. Animovaná matka rodu celkem příjemně překvapila, myslim si, že vystrašení Amíci z toho museli mít čárový kód v trenkách. Jessice Chastain to sluší i v roli emo gothic holky, co na rodičoství vážně moc nemyslí. No, prostě se to vcelku povedlo, jen ten konec mohl být ještě vygradovanější. Takhle to bylo jen za ubulených 65% ()

Feek92

Mama. Velmi průměrné, ale nejspíš i zážitek z kina v Lucerně mi říká ať dám 4 (nebo mi to možná říká Mama). Každopádně mi to velmi připomíná Ženu v černém, akorát s tím rozdílem, že tady mi přišlo herecké obsazení kvalitnější a celkově to na mě udělalo lepší dojem. Co se ale týče nových horrorů, tak Insidius a Sinister furt vede. ()

CBD

Mama je rozhodně atmosférická a místy i velmi znepokojující duchařina, které nejvíc škodí její předvídatelnost a zbytečné promenády CGI ducha. Pokud čekáte dalšího Sinistra, budete mírně zklamaní. Na druhou stranu si vás sympatičtí představitelé snadno získají a díky dobré režii a hereckým výkonům si na Mamu za pár měsíců možná ještě vzpomenete. Pomalu by to ale chtělo vymyslet něco nového, protože producentská šablona „del Toro + latinský režisér a štáb + duch + známí, ale nepříliš drazí herci = atmosférický duchařský horor s feelingem Guilerma del Tora“, nám už totiž příliš dlouho fungovat nebude. ()

ivishka

Může obsahovat SPOILERy. Opět novinka, která je mnohými vychvalována do nebes. Čím to je, že filmaři mají v poslední době tendenci sázet do hororů animované figurky? Docela mě mrzelo, že slibný potenciál docela slušného hororu zničil přehnaně karamelový konec, který mě utvrdil v docela nízko položeném hodnocení. Spíše než o hereckou část se u hororů specializuji na jímavý příběh a případnou práci maskérů. Co se týče duchařských filmů jsem většinou docela dost zklamaná. Třeba se to někomu podaří změnit, ale Mama to nebude ani omylem. Škoda, že si každou scénu ve filmu musím klást otázku: Proč vždycky všichni lezou tam, kam by normální i nenormální smrtelník nikdy nevlezli?! ()

nirvanafan

Hororová Máti má jenom dvě vady na kráse. Je to ukázání strašidýlka hned na začátku filmu, což později malinko ubírá na děsivosti. A pak ten slzopudný závěr, který se zvrhnul ve zbytečně natahovaný kýč. Je to škoda, protože emocionálně se mě dokázaly dotknout civilnější scény v průběhu filmu třeba, když se strýček setká s dětmi nebo ohřívání ručky malé Lilly. Kdyby se těmto chybkám tvůrci vyhnuli, byla bych ochotná jít i na pět, protože jinak se mi to líbilo velice po stránce vizuální i herecké, a jako správný horor mě to dovedlo několikrát pořádně vyděsit. Bohudík mám doma postel, pod kterou se sebekostnatější strašidlo nevejde a kočku, co žere můry :) ()

SonGokussj

Vezmu to zkrátka. Šli jsme s přítelkyní na horor. To se filmu dařilo první půl hodinu. Dalších 30 minut to bylo spíše komediálně úsměvné a ve finální třetině jsme se nebáli už ničeho, protože tam bylo vše odkryto a zbaveno jakéhokoli momentu překvapení / napětí. U mě tedy slabé, ty hvězdičky jsou spíše za to, jak jsem se u toho pobaveně smál. 65% ()

MikO_NR_1909

Skôr nadhodnotená európska šlamastika, ktorá melie už zo všetkého obkukaného a pridá akurát akýsi "nadrozmerný koniec". Ten môže byť vykladaný aj ako nevydarené zakončenie tuctovej komerčnej hry. Lebo keď si uvedomíte názov filmu MAMA a vidíte fakt podarený trailer, vaše očakávania idú rapídne hore. Nemôžem si pomôcť, ale slabú atmosféru zachraňovala vysoko rozlišujúca kamera (v ktorej si vychutnávate každú sekundu snehovej pokrývky v kontraste osamelého domu...), 1 super lakačka a samozrejme Jessica. ()

Macejko

Neser mamu, keď má mladie! Fajnový hororík, ktorý dokázal originálnu premisu vyťažiť skutočne takmer na maximum. Atmosféra parádna, ľakačky adekvátne fekálpudné, no a Jaime Lannister si zase odskočil od prznenia sestry, uveriteľne si vystrihol milujúceho strýčka a potvrdil, že Hollywood by s ním mal do budúcna rozhodne počítať. Záverečné "zúčtovanie" je navyše príjemne prekvapivé a to, čo bolo predtým pomerne klasickou bubáčinou, je ním posunuté do vcelku zaujímavého a neočakávaného svetla. Len chudák scenárista si asi neuvedomil, že z postavy Jessicy Chastain spravil miesto sympatickej hrdinky pripečenú a nepríjemnú pizdu, ktorá si o maminkino pohladenie koledovala ako prvá. ()

Freemind

Film vypadá trochu tak, jako by se Kubrick chystal natočit "Shining", ale poslední noc před natáčením by strávil sledováním japonských horrorů a ráno si u kafe a cigára řekl "Kašlu na art, natočím něco se spoustou lekaček". Film má do poloviny docela slušnou atmosféru, ale jakmile mamča vyleze ze stínu, hned je celá husí kůže tatam a už se nikdy nevrátí, pohádka mládí. Zajímavý nápad ubíjí fádní podání, mé poslední jiskry zájmu definitivně uhasil utahaný závěr. Mohlo to být horší, nebylo to ... ale vlastně jo, bylo to dost špatné. ()

Lum3n

Výborně obsazený atmosférický horor/drama. Nebýt toho podivného závěru, tak jsou to čisté 4*, ale i tak spokojených 70%. ()

Muschietti míří od Flashe k Batmanovi

Muschietti míří od Flashe k Batmanovi

17.06.2023

Nadějně rozjetý Andy Muschietti, režisér původem z Argentiny, si v Hollywoodu udělal jméno efektivními horory Mama, To a To kapitola 2. Právě tento čtvrtek do našich kin vstoupil i jeho nejnovější… (viac)

Druhé To nabírá obsazení

Druhé To nabírá obsazení

14.04.2018

Studio Warner Bros. se adaptace hororu To bálo do takové míry, že vyhnalo původního režiséra Caryho Fukunagu, který film nechtěl natočit za pouhých 35 milionů dolarů. Jeho náhradník Andy Muschietti… (viac)

PF 2017

PF 2017

31.12.2016

Horor To je zpátky ve hře

Horor To je zpátky ve hře

20.07.2015

Novou adaptaci románu To od Stephena Kinga měl natočit Cary Fukunaga (Temný případ). Kalifornský režisér se ale nedohodl s producenty na rozpočtu a projekt opustil, což většinu lidí vedlo k závěru,… (viac)