Most

• Česko Most (viac)
Krimi / Thriller / Mysteriózny
Švédsko / Dánsko / Nemecko, (2011–2018), 36 h 53 min (Minutáž: 57–60 min)

Tvorcovia:

Hans Rosenfeldt

Sofia Helin, Kim Bodnia, Thure Lindhardt, Rafael Pettersson, Sarah Boberg, Dag Malmberg, Puk Scharbau, Lars Simonsen, Gabriel Flores Jair, Henrik Lundström (viac)

Na moste, medzi Dánskom a Švédskom, nájdu telo mŕtvej ženy, ktoré leží presne na hraničnej čiare. Tento kuriózny prípad spojí vyšetrovateľov dvoch krajín, empatického dobráka Martina Rohdeho za Dánsku stranu a strohú a odmeranú Sagu Norénovú za stranu Švédsku. Most je nielen dejiskom prvej vraždy sériového vraha, ale aj symbolom spojenia dvoch krajín a najmä úzkej spolupráce dvoch protikladných vyšetrovateľov, ktorí budú prípad riešiť... Na moste medzi Kodaňou a Malmo nájdu napoly prepolenú mŕtvolu muža z mestského úradu v Malmo. Prípad dostane na starosti detektívka Saga Norenová. Pri  pátraní zistí, že spodná polovica tela patrí neznámej Dánke a tak sa musí spojiť s kolegom z dánskej polície Martinom Rohdem a viesť vyšetrovanie spolu s ním. V rovnakom čase privezú do nemocnice v Kodani Gorana Soringera, ktorému majú transplantovať nové srdce. Lekári však skonštatujú, že je na operáciu veľmi slabý a srdce poskytnú inému pacientovi. Goranova manželka Charlotte ponúkne nemocnici nové cétečko , ak manželovi nájdu včas nové srdce.  Veronika trpí vo vzťahu s násilným, drogovo závislým manželom Sorenom. Sociálny pracovník Stefan Lindberg jej ponúkne  možnosť začať nový život, ak Sorena opustí. Medzičasom Saga a Martin identifikujú auto, ktorým boli telá privezené na most. Patrí novinárovi Danielovi Ferbému. (RTVS)

cpt.Lynch

Byť krimi žánr není zrovna můj šálek čaje tak u tohoto díla dělám rád výjimku. Obecně je to celé precizní, atmosférické a chladné až do moru kostí. Saga s Martinem jsou naprosto boží a snad i originální. 1. série 5* ()

evuline

Bylo to chladné, ale zároveň velmi osobní. Bylo to bez velkých emocí a zároveň nervy drásající. Bylo to severské ;-). 1. série = 90%, 2. série = 95%. ()

ghatos

Viděl jsem pouze tři díly, takže mé hodnocení není moc relevantní. Táhne se to až přespříliš, chybí tomu drsnější prvky. 56%. ()

Skeksis

Zatiaľ najlepší seriál, aký som videla. Cez hudbu, myšlienky, herecké výkony, po záverečné titulky každého dielu, som bola nadšená. ()

Autogram

Severania vymenili rodové stereotypy a tak tu máme neľudskú vyšetrovateľku a príjemného kriminalistu z dvoch strán hraníc spojených mostom. Že by ma seriál nejako zaujal, to sa nedá povedať, skúsim tomu ešte dať šancu. ()

klima777

Malinko předvídatelné a klišovité. Každopádně se však jedná o dobrou práci, a tudíž kvalitní zábavu (jedna hvězdička je pro Kima Bodniu).----------- Edit: 2. řada jest natolik absurdní a zbytečně konfusní, že se stává pouhým produktem pro fanoušky teamu Martin, případně teamu Saga. Jinak řečeno: Hvězda nevyhnutelně letí dolů. P. S. Bodniově neúčasti v plánované 3. řadě se vůbec nedivím... ()

Gurtha

Skvělý, zprvu až hypnotizující zážitek - prostě mě to vtáhlo, jenže jak se z minut stávají hodiny, kouzlo mizí a zůstává jen bol a snad i bezmoc a na to Dány ani Švédy nepotřebuji. (Dala bych i 4* jenže Anja, tak tak) ()

KASUGI odpad!

Hlavně se už z těch severských kriminálek neposerte. Budete se asi divit, ale dánské hovno smrdí stejně, jako každé jiné. A ty ksichty... Kde to berou? ()

vyfuk

1. a 2. série: Jednoznačně jde skoro až o experiment. Jde o celosvětově známý seriál, který má kameru na úrovni amatéra a střih někdy překvapí tím, že je vlastně odfláknutý. Ale to ani tak nehraje takovou roli v porovnání toho, že jde o originálně a dobře zpracovaný příběh ve stylu kriminálky, která umí překvapit. Postavy, které vám jsou sympatické i tím jak jsou odlišné, sledujete jejich osudy a jejich vývoj, který vás baví, jelikož je napínavý a i humorný místy. První série v tomto jede plně a dokáže překvapit silným a nečekaným zvratem a i neméně silným a emočně vyvráceným finále. Poté to vše jede v kolejích polo-teroristického útoku, který sice zní zajímavě, ale mne nedokázal tolik zaujmout, jak by měl a nebo při nejmenším mohl. To nic neměnilo na tom, že jsem si druhou sérii stejně užil tak, aby mi to vyhovovalo a těšil se na to, co přinese třetí série. 3. série: Třetí série Mostu měla být tak nějak silnější a lepší obecně. Já kupodivu jsem se u ní bohužel snad nudil více než u prvních dvou. Ale už i při té druhé byl cítit menší odklon, který byl mimo, ale dokázal navázat na úspěch první série samotné. Třetí série tak nějak přizvala novou postavu, která prostě byla nová, takže divná, ale láska k ní postupem času a trochou nadhledu zahoří raz dva. Taky se vlastně vrátila určitým způsobem ta myšlenka a věc okolo "mostu" samotného, což jsem ocenil. Příběh sám o sobě pro mne ne nijak záživný. Řeší se případ, jsou tam nějaké vrcholy i pády, ale spíše to už působí kýčovitě a ohraně. Jsme dosazeni před spousty vztahových karambolů a obecně špatných zážitků. To vše dokáže i docela zajímavě a epicky vyvrcholit koncem série samotné. Plus k tomu i teda případ, který se ukáže mít opět v celku mind blowing a skvělou pointu. Ale na předposlední díl už je trochu pozdě. To vše se nese ve vizi toho, kdy Most je stále důstojný seriál, ale to kouzlo první série už je dávno pryč. To však neznamená, že by šlo o strašnou věc. Nicméně nic to nemění na tom, že mi chybí Martin. 4. série: Čtvrtá série se nesla v duchu odchodu. Ale i přesto v celku epického. Nebylo to jen nějaké lehké odbytí postav a příběhu. I když si to spousta lidí asi vlastně myslí. Je zde nastolen případ, který se zdá být zajímavý a v celku dostává i rysy samotné knižní Nesbøvky. Sice to začíná trochu zhurta, ale vše se rozjede a v dobré obrátí. Můžete být opět ztracení, ale myslím si, že je jednoduché se zas najít, a co více, začít příběh obdivovat. Jede to i lehce na osobnější notu, což i konečně skvěle funguje, jelikož se s některými znáte od první sezóny, a jelikož i mladší postavy jsou sympatické, tak to funguje i u nich. Najdete zde zvraty, super zápletku, vyvrcholení, tak nějak všechno, co za to stálo. Most zde bude relativně chybět a titulní píseň sama o sobě taky. Jediné, co mne vyloženě nasralo bylo, že Saga neuzavřela svůj příběh s Martinem, kterého jsme vlastně od druhé série ani nikoho s ním spojeného neviděli. Což mne naštvalo asi nejvíce ze všeho, jelikož šlo o velmi sympatickou postavu, která si epizodní roli a vyvrcholení všeho jednoznačně zasloužila. () (menej) (viac)

deckardx

Seriál, který se může směle měřit s těmi za velkou louží. Neskutečně sympatické hlavní postavy, především tak trochu jiná (u mě v dobrém slova smyslu) Saga Norén. Od začátku do konce výtečná detektivka s tak trochu inspirací amerického Sedm, ale to vůbec není na škodu, ba naopak. Když se někdo pustí do takto složitě propracovaného tématu a ve výsledku to dopadne takto, musím zatleskat. Po všech stránkách dokonalé. Když to jde ve skandinávii, proč proboha něco takového nejde u nás? ()

earl hickey

Ani na chvíli jsem se nenudil. S každým skončeným dílem jsem byl u vytržení co bude dál. Navíc nešlo nemilovat hlavní hrdinku, komisařku Ságu Norén. Skvělá atmosféra a skvělá úvodní píseň. Doufám v pokračování!!! ()

Styxos

1. sezóna: Vizuálně úžasný, perfektně obsazený, dvojka vyšetřovatelů se skvěle doplňuje - on je medvěd v obnošené bundě, prostě takový ten klasický drsňák, který se objevil už ve spoustě jiných detektivek. Byť má zcela jinou slabost než alkohol, která se ukáže hodně důležitá. Jenže ona... ona není sexy kočička (byť krásná je dost), ale hodně zvláštní policajtka, která místy působí divně. A oba jsou perfektně zahraný. Místy (3. a 4. epizoda) to trochu drhne, občas jsem si říkal kolik postav ještě tvůrci hodlají na misky vah přihodit a v jednu chvíli jsem měl pocit, že to nedokoukám, protože seriál upadl takřka do rutiny. Ano, pokud by měl seriál o dva nebo tři díly méně, bylo by to ještě lepší. Jenže pak přijde obrat a ukáže se, že scénárista má zatraceně pod čepicí a že všechny maličkosti, které se dříve zdály jako nepodstatné, mají najednou velký význam (hlavně ve finále). Samotný konec je pak dech beroucí. A Most pod vším tím nánosem obsahuje jeden starý známý příběh a pokud by dneska Shakespeare dneska žil, nejspíš by psal přesně takové pochmurné kriminálky. To všechno ukazuje, že Skandinávci jsou přes detektivky machři nejen na stránkách knih, ale i v televizní tvorbě. Pokud by čeští filmaři dokázali to, co seveřané v Mostu, tak si můžeme pískat. ()

ilonaho

Tenhle seriál mnou doslova zacloumal, od jeho zhlédnutí nedokážu ocenit žádný z těch, kde všechny postavy hrají "modelky" a "modelové" s dokonalým makeupem a v dokonale padnoucích uniformách či civilu... Martin ve vytahaných svetrech a Sága čichající k svému tričku prostě žijí... ()

Hollohlaway

Skvělá temná atmosféra, která mě původně spíše odrazovala, nemám rád monotónně laděné seriály. Ovšem tady je to okořeněné opravdu výborným scénářem a hereckými výkony hlavní dvojice. Typicky naprosto odlišný párek detektivů a opravdu originální zápletka a zločiny. Bohužel jsem udělal tu chybu, že jsem dal během 3 dní celou první sérii, takže si teď musím nutně pustit něco kde svítí sluníčko a je veselo a skotačivě. ()

Šakalík

Hodnocení po první sérii: Tenhle seriál jsem si oblíbil hned po prvním dílu, protože obsahuje všechno, co se mi na skandinávské tvorbě tak líbí – sychravé prostředí, nezkreslené zobrazení reality a hlavně zajímavý příběh okořeněný špetkou sebeironie. V tomto ohledu báječně funguje postava Sagy, jejíž bezprostřední otevřenost dokonale harmonizuje s jejím chladným vizuálem, což v kombinaci s přátelskou povahou jejího dánského kolegy přinese nejednu úsměvnou situaci. :-) Samotný příběh je pak docela komplikovaný a je potřeba značného soustředění, aby se v tom divák neztrácel, ale celkově se mi daný koncept zamlouval. Jen škoda toho poněkud strohého zakončení, které mě docela zklamalo, protože mi to přišlo nějak přitažené za vlasy, no ale budiž. Každopádně se těším na druhou sérii, která se začala natáčet v říjnu 2012 a měla by se na dánských a švédských TV obrazovkách objevit na konci roku 2013... ()

vitekpe

Stacila mi prvni serie, na druhou uz nebudu mit silu. Slusny moderni krimi serial se zajimavou ustredni dvojici. Nejvtipnejsi je, ze hlavni detektiv ma na mobilu stejny vyzvaneni jako ja, cili pokazde kdyz mu zazvonil telefon, tak jsem zvedal svuj...ach jo. Pracovni postizeni. 4- ()

kenkaku

Tak tenhle seriál mě rozštípal... SIce mi trvalo (cca dvě epizody), než jsem si zvyknul na styl "Ságy Norenové, policie Malmé" (Saga Norén, Länskrim, Malmö ;)), ale jakmile jsem pochopil co je zač, jsem se skoro zamiloval :D. Seriálu sedne vše. Atmosféra, styl natáčení, evropský šmrnc (všeho akorát), perfektně zvolení herci a zápletka, která je promyšlená. Sice působí složitě (mraky postav), ale zapadá to do sebe. Zápletka je tím pádem lehce čitelná, ale ně zcela průhledná (sice tušíte, ale na 100% to nikdy nevyjde a něco překvapí). Co mi paradoxně trochu vadilo byl dabing. Ne, že by nebyl perfektní a profesionální. Po této stránce vše v pořádku. Spíš byla škoda, že nikdo nevyužil rozdílnosti dánštiny a švédštiny a nenechal alespoň jednu stranu mluvit slovensky (vím, že ty jazyky jsou rozdílnější, ale polština by asi moc nefungovala ;)). Díky tomu by se o něco lépe dokreslilo na které hranice stojíme, a lépe by zapadlo "kdo s kým". 2. řada: druhá řada si drží stejný standard, tempo i koncept. Takže vše v pořádku. Tentokrát je jen zapojeno více postav (nebo je zápletka komplikovanější), protože jsem musel vynaložit trochu více úsilí se orientovat "kdo je sakra tohle". Opět si najde téma a "tne do živého". Je opravdu znát, že produkce je z Evropy. 3. řada: na cestě :). ()

Zaklínač obsadil Vesemira

Zaklínač obsadil Vesemira

29.02.2020

Kolem role Geraltova mentora v seriálovém Zaklínači se dlouhé měsíce točily nejrůznější spekulace. Zaprvé tu byl Mark Hamill, favorit mezi fanoušky, který se na sociálních sítích sám vyjadřoval… (viac)