Most

• Česko Most (viac)
Krimi / Thriller / Mysteriózny
Švédsko / Dánsko / Nemecko, (2011–2018), 36 h 53 min (Minutáž: 57–60 min)

Tvorcovia:

Hans Rosenfeldt

Sofia Helin, Kim Bodnia, Thure Lindhardt, Rafael Pettersson, Sarah Boberg, Dag Malmberg, Puk Scharbau, Lars Simonsen, Gabriel Flores Jair, Henrik Lundström (viac)

Na moste, medzi Dánskom a Švédskom, nájdu telo mŕtvej ženy, ktoré leží presne na hraničnej čiare. Tento kuriózny prípad spojí vyšetrovateľov dvoch krajín, empatického dobráka Martina Rohdeho za Dánsku stranu a strohú a odmeranú Sagu Norénovú za stranu Švédsku. Most je nielen dejiskom prvej vraždy sériového vraha, ale aj symbolom spojenia dvoch krajín a najmä úzkej spolupráce dvoch protikladných vyšetrovateľov, ktorí budú prípad riešiť... Na moste medzi Kodaňou a Malmo nájdu napoly prepolenú mŕtvolu muža z mestského úradu v Malmo. Prípad dostane na starosti detektívka Saga Norenová. Pri  pátraní zistí, že spodná polovica tela patrí neznámej Dánke a tak sa musí spojiť s kolegom z dánskej polície Martinom Rohdem a viesť vyšetrovanie spolu s ním. V rovnakom čase privezú do nemocnice v Kodani Gorana Soringera, ktorému majú transplantovať nové srdce. Lekári však skonštatujú, že je na operáciu veľmi slabý a srdce poskytnú inému pacientovi. Goranova manželka Charlotte ponúkne nemocnici nové cétečko , ak manželovi nájdu včas nové srdce.  Veronika trpí vo vzťahu s násilným, drogovo závislým manželom Sorenom. Sociálny pracovník Stefan Lindberg jej ponúkne  možnosť začať nový život, ak Sorena opustí. Medzičasom Saga a Martin identifikujú auto, ktorým boli telá privezené na most. Patrí novinárovi Danielovi Ferbému. (RTVS)

Killingjoke

Perfektní esence severského krimižánru a podle mne určitě jeden z nejlepších seriálů, jaký byl v Evropě natočen za spoustu let! Užil jsem si každičký z dvaceti dílů. Byl jsem až překvapen absencí explicitního násilí, kterými se obyčejně vyznačují seriály a filmy řadící se k Nordic Noir, i když ani tomu se zde rozhodně nevyhneme. Mrazivá, až psychologicky dusivá atmosféra je zde zachována, navíc je zde však prvek úžasné dvojice vyšetřovatelů. Martin je drsný, zkušený polda a Saga to je prostě miláček. Nepamatuji si, jestli mi nějaká ženská postava v seriálu někdy takto moc přirostla k srdci. Saga trpí Aspergerovým syndromem a ač na jednu stranu máte pocit, že byste ji nejraději zastřelili, je to prostě ženská, kterou nelze nemilovat. Sofia Helin svou roli hraje naprosto úžasně. Na někoho může příběh působit překombinovaně, mě se však nezdálo. Je zde během vyšetřování sice objeveno množství falešných stop a slepých uliček, ale vždy to má v příběhu své smysluplné místo. Z pohledu dvou sérií se mi líbila více ta první, ale to bude asi tím, že měla mnohem lepší osobněji vedenou linku příběhu. Finále první a druhé řady pak řadím na zcela stejné místo, tedy špičkové práce, jenž šlo postavám až na dřeň a z hlavních protagonistů vytáhlo to nejlepší. Jako fanoušek kvalitních kriminálek jsem spokojen a těším se na další sérii... ()

Gixian

Velice zábavný seriál, s výbornou výpravou a herci. Trochu překombinované a za vlasy přitažené, jak už bohužel moderní detektivky bývají, ale atmosféra je skvělá a cliffhanger na konci každého dílu vás nutí okamžitě chtít pustit další. Druhá série bohužel už vyčpělejší, ale stále zábavná. Třetí série lepší. Série 1: 90%, série 2: 70%, série 3: 85% ()

chrispe

1. série - Dala bych i pět, kdyby to na konci víc sedlo! Ale jinak paráda. Ráda čtu severský krimi a tento seriál je jako otevřít kníhu... například - když jsme i v tom Dánsku, tak od Jussi-Adler Olsena... a prostě číst. Postupem času si najdete cestu k obou postavám. U mě to bylo k Martinovi podstatně jednodušší, je to prostě sympaťák. Teď sleduju další řadu a zatím paráda. Jen tak dál. /// 2. série - Pokračování bylo minimálně stejně tak dobré jako první série. Ať už samotný případ, tak osobní životy hlavních detektivů, měli co nabídnout a já můžu za sebe říct, že jsem (ve všech směrech) držela palce oběma. Rozuzlení bylo zajímavý, jen škoda, že brada nespadla. A teď budu kapku SPOILERovat - záchodová scéna byla doopravdy silná, dokonce předčila i závěrečné zatčení. A teď si jen říkám - Co bude, až Martin nebude?!? Protože to, že nebude ve třetí sérii mě fakt sere. Fakt!! /// 3. série - Nový parťák - super! Matka a znovu se objevující kolega mě pěkně vytáčeli. ()

horovska

Prozatím jsem dala dvě série. První jsem byla nadšená a to jak linií detektivně krimi, tak tou psychologickou,které souběžně jede v osobní rovině hlavních postav. V závěru se pak rafinovaně obě roviny provážou. Druhá série už byla poněkud překombinovaná, navíc s velmi podobnou dějovou linkou, odkazy na sociální a ekologické problémy současné západní civilizace mi poněkud lezly krkem. V postavách a jejich motivacích jsem se pak zcela ztrácela, děj jel překotně vpřed nedbaje na úroveň nás mírně retardovaných diváků, kteří k pochopení vazeb a pohnutek jednotlivých postav, potřebují přeci jen trochu delší čas. Ovšem nečekaný závěr mne zase dostal a navnadil na dalších deset dílů. Nevím však, zda se někdy zbavím husí kůži způsobující úvodní písně. Přemýšlím, zda to není právě ona, která dělá tento seriál výjimečným. ()

papaguy

U Mostu se člověk nevyhne srovnávání Most/Zločin. Zločin byl postaven na sledu zvratů a propletených dějových linií. Zde se příběh odvíjí mnohem přirozeněji. Děj je zpracován velmi hutně a koncentrovaně. Hluchá místa se prakticky nevyskytují. Most také není tak depresivní a je zde přítomen humor, dá-li se to tak říct, pramenící ze situací kolem "autistické" policistky Sagy. Pokud se vám líbí severské krimi, není co řešit, Most je jasná volba. Btw, jedna z nejhezčích znělek. Dodatek ke druhé a třetí řadě: Druhá řada přitlačila na dramatickou strunu a třetí se, bohužel, začala trochu víc nimrat i v roze*raném osobním životě detektivů a celkově dějové linie víc zamotala. Vraždy ve třetí řadě jsou zároveň nejbizardnější. Kdo ví, kam by to kreativita tvůrců, kteří už nemají kam sáhnout, dovedla. Myslím, že je dobře, že zůstalo u třech sérií a divák si může Most zapamatovat jako kvalitní krimi. Dodatek ke čtvrté, prý úplně nejposlednější, řadě: Seriál se vrátil do starých dobrých kolejí. Chvíli jsem nevěděl co a kdo, ale moc jsem to neřešil...:-) Jen finální epizoda byla trochu přístupnější, v podstatě happy-end, dá-li se to tak říci. Což jsem rád i nerad. Tajně jsem doufal ještě v nějaké velké překvapení, ale zároveň jsem rád, že to tak dopadlo. Na každý pád - Most byl a je jedna z nejlepších krimi. ()

KafuR

1. řada: Netypické a skvěle zahrané ústřední duo (hlavně Saga) a případ, který zpočátku nabírá výrazný společensko-politický přesah, aby se nakonec zjistilo, že vše je ještě úplně jinak. Seriál svým rozmáchlým stylem budí pocit, že výraznější střih a menší počet epizod by nebyl na škodu, a atmosféricky k nám sever přivanul už také povedenější kousky, přesto závěr silný a skvělý. 2. řada: Opět společensky vděčné téma a skvělé kriminální duo k tomu. Ke konci to ale už vypadalo, že scénáři dochází dech, tempo se ztrácelo, a to i přes neustálé nadstavby dalších a dalších pachatelů a závěrečnou překombinovanost. Poslední díl se sice nestravuje lehko, ale přesto nepůsobí dojmem konzistentně uzavřeného případu. Uvidí se, jestli to má nějaký smysl. ()

Ivo

Temnější než odvrácená strana měsíce a mrazivější než lednová půlnoc. Aneb bezelstně asociální vyšetřovatelka spolu s nadrženě usedlým tatíkem v akci plné silně ujetých úchylů, mentálně rozpolcených skandinávců a hord milých skandinávských Arabů v pozadí. Celková zápletka však byla možná až příliš uměle vykonstruovaná a nepravděpodobná - desítky perfektně naplánovaných mrtvol a globálních akcí jen kvůli drobné story s uniklou exmanželkou ? No nevím ... Finále první série bylo navíc už dost teatrálně a slzopudně přitažené za vlasy (včetně závěrečného úlevného náznaku nové opravdové milostné ságy slečny Ságy), což trošku strhlo dolů předchozí mistrně budovanou mrazivou atmosféru ... Skvěle ovšem zkrátilo deset hodin věznění v letadle, ke sledování dalších sérií už ale asi nenavnadilo ... ()

Margarettka

Most, vybroušený skandinávský diamant, jsem i přes značnou pracovní vytíženost zhltla během tří dnů. Skvělý závěr můj hlad na malou chvíli ukojil, nebude to však trvat dlouho a začnu toužit po sytém severském dezertu, ještě že už se míchá! Dvojice detektivů je vskutku neotřele brilantní, nevšední Sagu musí milovat snad každý (chvílemi jsem dokonce uvažovala o možném partnerském spojení se Sheldonem Cooperem :D) a báječně kontrastuje se sympatickým, lidsky obyčejným Martinem. Pět ódy se dá v případě tohoto seriálu na kdeco, vypíchla bych však nezvyklou, do posledního kousku severskou píseň úvodního intra - jako bych opět stála na zamrzlém jezeře na severu Švédska a pozorovala polární záři nade mnou! Jediné mínus: vrah byl odhalen při prvním spatření (nicméně to na zážitku neubralo ani zbla!). ()

Forty-

Perfektné herecké výkony, zaujímavé a charizmatické postavy, po celý čas napínavý dej a pravá severská atmosféra. Nie je to zbytočne unaťahované, nesnaží sa to byť prehnane originálne alebo komplikované. Proste dobre odvedená práca presne podľa môjho gusta. 5/5 ()

Franc1s

Co na mostě začne, tam to taky skončí... Další vynikající temná krimi od frajerů ze severu. Najednou se objeví chlápek, co je naštvanej na celej svět a tak započne jeho pomsta. Tím jsou donuceni dva poldové spojit síly a dopadnout ho. Polda má rozvrácenou rodinu, nějak má všechno v paži a naopak policajtka je sama, inteligentní. Snad bych ji přirovnal ke "Kůstce", ale 10x "horší", bez emocí, neumí lhát, prostě jede jako stroj. Policajti jak se patří. No a to vše opět v klasické severské atmosféře, zajímavé zvraty, do detailu promyšlený příběh a finále u kterého jsem opět zůstal čumět s otevřenou hubou..Vše téměr bez chyby 9/10. Jdu se pustit do druhé série. PS.: Není se čemu divit, že amíci opět museli udělat svou verzi. A angláni budou mít zase svůj tunel ... UPDATE: Druhá série nářez! Nejde jinak 100%. Ano I 3.série je strašné pecka a zážitek... Přijdou nové postavy, nový případ a další kostlivci ze skříně... Mrazivé pokoukání... 10/10 ()

Slavomír

Sagu by som zabil po prvom dni, čo by som ju poznal. Vyšetrovateľka bez sociálnej interakcie, ľadová kráľovná polície v Malmo a dánsky houmle...ehm... policajt, škriabajúci sa na miešku. Mysteriózne záležitosti ľúbim, len tá nešťastná prvá časť bola ako ostatok Martinovho mužstva po vazektómií. Ak by som nebol dobrej viery v našlapnuté pokračovanie, neokúzlilo by ma 50 minút, kde je jediným hajlájtom rozpolená mŕtvola a drbnutá bloncka s odznakom. Potom to už ide jedna radosť. Aktualizácia: Po dopozeraní prvej série zvyšujem hodnotenie ma maximum a zaraďujem seriál k svojim najobľúbenejším. Plný počet bodov, nie je o čom! ***** ()

prasokote

1.série - výborné, naprostá spokojenost. Neoblíbenější postava: Saga. //2.série - možná trošku slabší než první, ale i tak super, nechám prostě za 5*... A výborná úvodní skladba! // Po třetí sérii pořád spokojenost, ale slábne to... ()

sanikope

Prvá seria excelentná. Zápletka pri ktorej každému fanúšikovi klasického krimi srdce radosťou plesá. Takto si to nejako predstavujem. Scenáristi akoby sedeli dakde na káve a povedali si že skúsia urobiť klasickú štandartnú krimi sériu- s jednou výnimkou. A to že hlavným poldom vymenia role. On (Martin) sa bude chovať ako klasická precitlivená žena ktorej je stále ubližované a ona (Saga) bude ako bezcitný chlap bez emócii a bez akéhokoľvek súcitu. V seriali nie je veľa hluchých dier a ak sú tak som ich dokázal rýchlo prepáčiť. Tých desať častí bolo presne to čo to potrebovalo.... Druhú seriu som síce videl tiež, ale nechcem ju s tou prvou ani spajať, prišla mi ako taký rovarený paškvil, keď sa síce železo kuje za horúca ale výsledok- bída. A tak hodnotím iba prvú sériu... Určite plných 5+ a rád si to pozriem znova... ()

ppetrnosek

Má to dost klasickou příběhovou linii detektivního seriálu, ale obrovskou předností tohohle klenotu je především to, že se nesnaží hrát si na HBO atd., ale ponechává si svou severskou atmosféru a svoje švédské a dánské charaktery, kteří celý seriál tvoří. Na 100% to určitě není, ale v klidu dýchat vás ani jeden díl nenechá. (K páté hvězdičce mě nakonec přesvědčil dobře vybraný soundtrack.) ()

ER

I.série.....Most nám servíruje civilnější pojetí policejního vyšetřování kriminálního zločinu,ale pořád dost atraktivně zpracované. Co je ovšem hůře vstřebatelné,jsou herci. Sofia Helin v roli Sagy je skvělá,její prostoduchá logika je okouzlující,ale ten zbytek....uf. Když to srovnám třeba s americkou verzi The Killing,tak tady mám problém si na ty pupkaté detektivy a seveřansky kamenné tváře zvyknout. A taky mi ne zcela sedí motivace hlavního padoucha upozorňujícího na neduhy společnosti,hlavně ta část,kdy motivuje lidi zapálit obchodní společnosti (jakoby to z oka vypadlo pojetí z Nolanova Batmana a scény lidí vs trestanci na lodi). I tady se tvůrci nevyhnuli k vůli dramatické lince porušit některá logická pravidla,což se však již děje běžně a ani se tomu nejde divit,protože pak by mohla být řada dílů nudná a na co bysme se pak dívali? II.série.....víceméně kopírka první série,ale vzhledem k zaměření se na soukromý život Sagy (tím pádem více zábavy) a psychologického konfliktu mezi Martinem a Jensenem o chloupek lepší. III.série...U mně nejlepší,pupkatý strejda je nahrazený charismatičtějším týpkem (kterému pro větší zajímavost přihodili vidiny po tragické události) a série vražd s liniemi, jenž na první pohled nemají nic společného je etalonem krimi žánru. ()

peteriko

1. séria: Škoda, že tu nefungujú polhviezdičky lebo tento seriál je podľa mňa presne na pomedzí 4 až 5*. Doteraz som videl len zopár filmov zo škandinávskej produkcie a tento seriál ma utvrdil v tom, že by bolo dobré sa jej venovať viac. V prvom rade tu zafungoval skvelý kasting. Aj tá najokrajovejšia postava je zahratá skvelým spôsobom. Hlavná dvojica Noren-Rohde sa vo všeobecnosti moc neodlišuje od iných dvojíc z iných kriminálok ale časom sa pre Vás stanú výnimočnejší a to hlavne vďaka ich dialógom a aj vďaka faktu, že jedna postava je obdarená zvláštnou formou autizmu. Fungujú tu aj úžasné zábery na okolité budovy, prírodu alebo na more, z ktorých vyžaruje taký chlad, ktorý sa dá natočiť asi len v škandinávií. Čo tu podľa mňa moc nefunguje je príbeh. Do polovice skvelý, napätie postupne gradovalo ale potom sa autori akoby zasekli a zabudli čo vlastne tým všetkým chceli povedať. Celé sa to potom začína zamotávať a isté momenty mi prišli ako z jednej Cimrmanovej hry, keď niektorým postavám sa venoval dlhší čas a aj príbeh a tie postavy zrazu zmizli a vy celkom neviete načo tam vlastne boli. A to je podľa mňa u tohto seriálu kameňom úrazu. 4/5 2.séria: Na rozdiel od mnohých si myslím, že druhá séria bola výrazne lepšia. Príbeh, hoci bol trošku miestami zmätený, tentokrát sa držal svojej línie od začiatku až po koniec a autori sa nepokúšali o akýsi zásadný zvrat. Martin a Saga vplyvom rôznych udalostí prechádzajú zmenami a to je obrovské plus pre túto sériu. Kolegovia z vyšetrovačky im skvele sekundujú a na rozdiel od 1.série má každá z vedľajších postáv v príbehu akési miesto, hoci niektorým pasážam z ich života sa nevyhnete a tie patria medzi tie nudnejšie momenty tejto série. Inak všetko ostatné tu funguje skvele. Šikovná réžia, kamera zachytávajúca chladné severské prostredie a samozrejme úžasné herecké obsadenie. Zvlášť scény v ktorých išla do akcie zásahovka boli spravené s neskutočnou precíznosťou. Preto dávam 5/5 a celkové hodnotenie zvyšujem na najlepšie možné. Už teraz sa teším na 3.sériu ()

Dave Lister

Jeden z nejlepších mysteriozních-krimi seriálů, jaký jsem kdy viděl. Úžasná atmosféra, naprosto civilní a herecké výkony obou protagonistů jsou bravurní. ()

danny_21

První série Mostu u mě dlouho balancovala mezi lepším a slabším průměrem, nakonec ho do čtvř-hvězičkové společnosti dostalo odvážné zakončení, které se vymyká běžné seriálové tvorbě podobného ražení a dává vzpomenout na Dextera nebo The Killing, ať už Vám pohnutky vraha přijdou sebepodivnější. Druhá série nabízí v podstatě podobný vzorec, kdy se k vrahovi dostává velkou oklikou, přes mnoho postav, nicméně má to styl, zůstávám pořád u lepšího nadprůměru - 75% ()

Ergon

Každá ze tří sérií se vyznačuje propracovaným dějem. Příběh opouští zaběhnutá klišé a zabývá se aktuálními společensko - sociálními problémy, které se netýkají pouze Švédska a Dánska, ale celé západní civilizace - bezdomovectví, přistěhovalectví, ekoterorismus, atd. Seriál se rovněž odlišuje originálními postavami, vyšetřovateli bodrým - Martinem, Sagou, postrádající empatii a Henrikem s fotografickou pamětí, kteří dělají z Mostu to, čím se odlišuje od ostatních kriminálek současnosti. ()

PavelU

Opravdu zajímavý seriál, ve kterém tvůrci předkládají divákovi vše, co si od podobného počinu může přát. Ale jelikož jde o velmi vytříbenou práci, tak zůstává v němém úžasu, jak postavy jednají, jaký dopad to má, ať už na jejich práci nebo soukromí. Jisté je jedno, vše se postupně zamotá, vyplyne na povrch, aby pravda byla šokující, příběh měl grády, počínání aktérů logiku. Tudíž nelze čekat obvyklá klišé, právě naopak. Není to primárně o tom, že policisté jednají čestně, v nejlepším zájmu, mnoho jich má vedle svých kladů i zápory. Tato vlastnost je na Mostu asi nejlepší. Umožní zájemci nahlédnout do hloubky jejich duše, ale nejen jich, také pachatelů, obětí a rodinných příslušníků. Na tomto počinu se toho dá jinak obdivovat spousta. Od ponuré atmosféry, úchvatné hudby, dobře obsazených herců, až po to, jak nekonvenčně celý projekt působí, díky tamnímu mostu, autu hlavní hrdinky a tomu, že jde o severskou produkci. Výsledný koktejl chutná o to více, že postavám i tak fandíte, sžijete se s nimi, oblíbíte si je, zajímá vás, jak dopadnou. Famózní závěry všech sezón už pak za sebou zanechají jen zbytky toho, co jste během sledování vypili. ()

Zaklínač obsadil Vesemira

Zaklínač obsadil Vesemira

29.02.2020

Kolem role Geraltova mentora v seriálovém Zaklínači se dlouhé měsíce točily nejrůznější spekulace. Zaprvé tu byl Mark Hamill, favorit mezi fanoušky, který se na sociálních sítích sám vyjadřoval… (viac)