Vražda

• Česko Zločin (viac)
TV spot 1
Krimi / Dráma / Mysteriózny / Thriller
Dánsko / Nórsko / Švédsko / Nemecko, (2007–2012), 38 h 5 min (Minutáž: 54–58 min)

Tvorcovia:

Søren Sveistrup

Hudba:

Frans Bak

Sofie Gråbøl, Lars Mikkelsen, Bjarne Henriksen, Ann Eleonora Jørgensen, Marie Askehave, Michael Moritzen, Søren Malling, Nicolaj Kopernikus, Bent Mejding (viac)

Seriál se zabývá jediným případem vraždy. Dvacet dílů je rozloženo do dvaceti dnů vyšetřování. Studentka Nanna Birk Larsen je nalezena mrtvá v autě na dně řeky. Soudní pitva prokáže, že dívka byla před smrtí mučena a znásilněna. Vyšetřování se ujímá komisařka Sarah Lund. Měl to být její poslední den v kodaňské mordpartě. Má se stěhovat za přítelem do Švédska. Na oddělení je už její nástupce Jan Meyer. Lund však obětuje své soukromí, je odhodlána najít vraha. Pátrání přivádí vzájemnou antipatií trpící dvojici Lund-Meyer mimo jiné na kodaňskou radnici, kde je v plném proudu volební boj o post primátora. Protože podezření padá i na politiky z radnice, získává případ politickou dimenzi. Dalším okruhem podezřelých je rodina mrtvé dívky a zaměstnanci špeditérské firmy jejího otce. Vrah může být i mezi spolužáky a učiteli. (wero1000)

TV spot 1

Eluin

Nakonec 4 hvězdy, ten závěr mi moc nesedl a koneckonců ani to, jak se vždy někdo strašně moc podezříval, aby se poté objevil zase někdo jiný a v mysli mi vytanula myšlenka, že seriál skončil zejména proto, že už nebylo koho dalšího podezřívat :-). Závěrečný efekt tak trochu vyšuměl do ztracena. Jinak je to ale detektivní seriál velmi dobrý. ()

Mr.KarlAdler

V Dánsku se vraždy řeší výhradně za deště, mraků, pološera nebo tmy. A jenom to domalovává ponurou, vlezlou atmosféru Forbrydelsen, za kterou jsem strašně vděčný. Zavražděná Nanna je vlastně takovou Laurou Palmer, čímž taky podobnost s Twin Peaks končí a opravdu to nemá s douglasovými jedlemi nic společného - ta úvodní linka mi když už připomíná spíš Eastwoodovu Mystic River. Nicméně mě to vcuclo jako Sára jednu z těch svých nekonečných pastilek proti kašli. A nic na tom nemění ani ta přehnaná zamotanost, kdy kodaňská policie postupně obviní a zase osvobodí půlku města. Lars Mikkelsen hraje jako o život a nekonvenční parťáctví Lundové s Mayerem mě baví stejně jako psychologický ponor do většiny charakterů, a že jich není málo. Jejich tragické příběhy vtáhnou po pár dílech natolik, že budete chtít dokoukat. ()

evulienka3

Úvod seriálu ma hneď veľmi zaujal, pretože konečne priniesol niečo nové a zaujímavé. Sledovanie prípadu vraždy nielen z pohľadu kriminalistov, ale aj rodiny a politický kontext v jednom sa až tak často nevída. Postupne však nadšenie opadlo, pretože dvadsať častí bolo skutočne premrštených na vyriešenie jedného prípadu. Vôbec sa Američanom nečudujem, že seriál veľmi rýchlo okopírovali. Nevidela som ich verziu a ani sa na ňu v blízkej budúcnosti nechystám, pretože napriek tomu, že verím, že ich spracovanie je kvalitné a odstránili so seriálu, to čo tu považujem za malé chybičky "krásy" viem, že to čo do svojej tvorby dokážu vložiť severania svojím duchom je neopakovateľné a preto zostanem zaryto verná originálu. ()

pauliecze

Po třech dílech totální zažranost. Nutné v originále (s titulky), a i z řeči postav lze cítit tu severskou mrazivost a bezútěšnost. A jak už tady někdo poznamenal, že by Lundovou za spolupracovnici nechtěl, tak se ani moc nedivím :-) Edit: konec série - pár zvratů a pár výčitek. Poslední tři epizody jsou návykovější než kvalitní matroš. ()

DannyBoy80

Parádní seriál točící se kolem jedné vraždy mladé studentky. Vyšetřování komlikuje to, že v podstatě nikdo z lidí kteří se kolem ní pohybují neříkají pravdu a policije se točí v kruhu a vypadají dosti neschopně. Seriál neleží pouze na lince vyštřování, ale je tam zahrnuta i politická linka a linka rodinných problémů rodiny objeti. Seriál je vytvořen a zahrán s typickou severskou precizností. Jsem zvědav na další dvě série. ()

• Novelizace založená na první sérii s názvem „The Killing: Book One“ byla vydána Macmillanem v roce 2012. Knihu napsal britský spisovatel David Hewson. Následovaly „The Killing: Book Two“ v lednu 2013 a „The Killing: Book Three“ v únoru 2014. (Trajektt)
  • Tvůrci seriálu se při natáčení rozhodli neprozradit vraha ani samotným hercům. Vzhledem k tomu, že se seriál natáčel díl po díle, nikdo do poslední chvíle nevěděl, kdo je pachatelem, a to ani samotný pachatel. (luciasce)
  • Seriál pojednává o jednom případu v průběhu celé série, protože tvůrci se rozhodli natočit kriminální seriál více podobný situaci v Dánsku, na rozdíl od americké koncepce, kde připadne jeden případ na jeden díl. Tolik vražd by totiž dánské publikum nepřijalo jako uvěřitelné, protože Dánsko je jedna ze zemí s nejnižší kriminalitou. (luciasce)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD