Chlapectví je výjimečný film. Příběh o dospívání jednoho obyčejného kluka chtěl režisér Richard Linklater (Před soumrakem, Před půlnocí) natočit co nejpoctivěji, i proto na něm pracoval dvanáct let. Každý rok, na tři až čtyři natáčecí dny, se sešla tatáž sestava herců a tvůrců, aby natočila další střípek do jedné životní mozaiky. Výsledkem je snímek, který je neobyčejný svou obyčejností a také tím, jak neuvěřitelně pestrou škálu emocí dokáže ze svých diváků vydolovat. Mason (Ellar Coltrane) je sympatický šestiletý kluk, který po rozvodu rodičů žije se starší sestrou Sam (Lorelei Linklater) a mámou (Patricia Arquette). S tátou (Ethan Hawke) se ale obě děti pravidelně vídají a mají s ním kamarádský vztah. Taková je Masonova výchozí životní situace, z níž se vydává vstříc pubertě, dospívání a dospělosti. Po cestě míjí spousty známých a přátel, prvních a druhých lásek, konfliktů a usmiřování se sestrou a matkou a dalších životních křižovatek, které všichni tak důvěrně známe. (Cinemart)

SpaceOdyseus

Forma tu je urcite vyjimecna, ale proc to proboha ma pres dve a pul hodiny? S absenci deje bych se dokazal srovnat, kdyby film byl zabavny. Jako portret formovani chlapce to do urcite miry funguje. Linklaterovi se podarilo zachytit a hlavne vykomunikovat urcite jemne momenty, ktere jsme v ruznych variacich vsichni zazili. Ale, pro je to tak nezazivne? ()

aquiver

Jedinečný film. Časosběr sice není nový fenomén, u fotografování jde o zcela běžnou věc, avšak použití v celovečerním hraném filmu je něco nevídaného a dost zásadního. Točit film 12 let s nejistotou úspěchu, to chce odvahu. Zpočátku jsem měl rozpaky, protože Chlapectví je z jednoho úhlu pohledu snímkem lehce vyprázdněným, z druhého trpělivějšího, je přirozeným a civilním dílem, které slouží k pozorování fiktivního života a vyhýbá se veškerým klišé. Na film tak můžeme vzpomínat stejně jako na mládí své. Můžeme přemýšlet o tom, jak stárneme a jak je život krátký. Vskutku krásný film, jeden z nejlepších o dospívání vůbec, a byť osobně mám raději od Linklatera především dokonalou romantiku Před úsvitem, pátá hvězdička je i zde však objektivní a jistá. 90 % ()

HonzysKISS

Velmi zajímavě natočený snímek, ale s nezajímavým příběhem. Jako kdybych se koukal na obyčejnou americkou rodinku, která si prostě žije vlastní život. Samé stěhování, pořád rozvody, otec frajer, nepravý taťkové jsou jenom blbečci atd… Postavy mi přišly strašně nesympatický. Jediný, kdo se mi líbil byl Masonův táta, ten mi jediný nepřicházel na nervy. Asi jsem od toho čekal moc. 12 let dělat film přece jenom není sranda. Chyběl tomu především ten scénář. Jako kdyby každá nová scénka byla úplně o něčem jiném. Žádný daný cíl. Ono i ti samotní herci jsou chvílemi takoví zmatení. Nedělá mi problém to, že by to bylo dlouhé, nebo nudné. První polovina mě bavila docela dost, ale potom už to začalo být jenom o tom samém. Jinak se na to kouká i pěkně. Dospívání Masona je fajn. Občas jsem i zavzpomínal na svoje léta, někdy jsem se i dobře zasmál. Třeba konverzace o sexu byla herecky moc povedená. Nečekejte, že si z toho něco odnesete. Maximálně tak pár rad do života, ale takové už snad zná úplně každý. Aspoň ty herečky jsou pěkný. Teda kromě mamky a sestry… Každopádně aspoň pro tu zajímavost to určitě stojí zato, se na to podívat. ()

J.F.B.

"Nezapomeňte na pásy! Kdyby tohle auto nějaký pásy mělo..." Možná se najdou lepší filmy o dětství a dospívání, které dokáží za podstatně kratší dobu říci více o tomto období (nebo části tohoto období) našeho života, třeba i mnohem silněji, působivější formou, pravdivěji... ale prostě to neřeknou takto, tímto unikátním způsobem. Který je natolik zajímavý, že ty tři hodiny zdánlivě obyčejného příběhu utečou jako voda (většinou jako v prudším horském potoce, ne v nějaké pomalu se plazící řece někde v nížinnách). Ano, jistě je to hodně i tím, že je příběh ze Spojených států, které mají pro mne jako Středoevropana vždy příchuť exotiky, neboť se od naší části světa dost odlišují, ovšem přesto je tu i ta druhá strana, ta známost, podobnost v tom, jací jsme. A i když můj život byl úplně jiný, nepoznal jsem mnoho z toho, co hlavní hrdina, tak se rád svezu nejen s tou vlnou nostalgie, která s tímto snímkem přichází. V mnoha ohledech je to trochu nerealistické a trochu kýčovité, zvláště ke konci, ale já prostě takové ty lehce pseudofilosofické řeči vlastně rád, takže je nijak moc neřeším. Herci byli dobří, avšak asi nejlépe hrál 1968 Pontiac GTO (v dabingu nazývaný "gé té nula" – jakého idiota tohle napadlo?), který vždy ukradl scénu pro sebe, ovšem i pickup Toyota "YO" má svůj půvab. ()

Blondsky

Krása a jednoduchost. Bavilo mě to skoro celé 3 hodiny, ačkoliv tam není žádný twist, pokud nepočítáme samotný život jako twist, to by pak bylo pekelně vypočítané. Je tedy pravda, že závěrěcných cca 45 minut už mi přišlo méně zábavných, přičemž jsem i párkrát stopnul (pravděpodobně, protože mě dětská část bavila o něco víc), ale to, jakým způsobem je 3hodinová esej o dospívání kluka uchopena je až udivujicí. Extrémně ojedinělé ve zpracování a za to, že to Linklater dal jen s jednou partou herců si ziskává můj respekt. Úžasný zážitek a jediný film, u kterého chápu všechny druhy hodnocení. ()

Janega

Keby to bol film natočený za rok, kde by sa menili len herci, bol by to pre väčšinu tuctový klišé film o dospievaní. Tým, že sa to natáčalo 12 rokov je to síce po filmárskej stránke zaujímavejšie, no príbehovo to nie je žiadne terno. Situácie jednotlivých etáp života sa dosť opakujú, matka a jej krachujúce manželstvá, Manson má problémy v škole, jeho lásky. Do polovici filmu to síce zaujme, no film začne byť až moc repetetívny a monotónny. A pri dĺžke 2 a pol hodiny to už bola pre mňa skrátka nuda. ()

valasek.m

Ohodnotit tento film pro mě bylo celkem těžké, proto jsem se na to vyspal. Prostě nemůžu jít s hodnocením výše, protože jsem viděl o kopec lepších filmů, než je tady tento, ano, je pravda, že tento film je ojedinělý tím, že se točil 12 let, ale na to, že se točil tak dlouho, tak bych čekal, že se tam aspoň něco zajímavého bude dít. A na to jsem čekal celý film, bohužel jsem se nedočkal, čekal jsem, že na mě film nějak zapůsobí, že třeba budeme brečet a ono nic. Ať furt jenom nekritizuji musím velice moc pochválit veškeré herecké výkony a to, že tento film asi opravdu změnil filmové dějiny tím, že se točil tak dlouho, ale ten obsah byl prostě slabý. Opravdu zklamání. ()

Randyz

Jak píše sám producent, film mě okouzlil svou obyčejností. Zachycuje kus více či méně obyčejného života několika postav. Člověk má po filmu tak trochu pocit jakoby s nima kus toho života prožil. A je velmi zábavné sledovat jak jednotliví herci postupně stárnou a jejich postavy se vyvíjejí... Škoda, že to tak nejde udělat u všech filmů a je nutné používat tuny maskovacích makeupů... ()

SHit4U

Tenhle film předčil má očekávání asi ve všem, v čem snad mohl. Ale především v tom, jak citlivě dokázal zachytit všechny etapy "chlapeckého" života. Hodně tomu určitě přispěla výroba filmu (která jak známo, trvala 12 let) a protože se postavy nemění, jenom stárnou, vcítíte se do nich daleko více, než kdyby každou etapu života představoval jiný herec. I když film trvá skoro tři hodiny nemůžete se dočkat další a další kapitoly života dospívajícího mladíka. Hlavně proto, že se v určitých momentech určitě najdete, ať už v těch veselých nebo smutných. Věřím, že v příštích semestrech bude tenhle film zařazen do všech výkladů filmové vědy a historie a bude mu věnováno mnoho samostatných hodin. Proč? Protože víc je někde víc a v tomhle případě nejvíc! P.S. Znáte ten pocit, když vyjdete z kina a nemůžete mluvit? ()

Itar

Klenot, o kterém se bude mluvit ještě za hodně dlouho. Linklater opět dokazuje, že na filmy ze života nemůžete vybrat nikoho lepšího. I přes dlouhou stopáž parádní snímek, který se určitě vyplatí vidět víc, než jednou. Dvojce bych se nebránil... ()

Piškotka

Na filmu se mi líbí samotný časosběr, ten stárne ruku v ruce s jeho protagonisty. Líčí život běžný, s občasnými skokovými změnami a vlastně se tam může najít kdokoli z nás. V ničem zvláštním mě to nepřekvapilo, přesto jsem zaznamenala, že Chlapectví bylo natočeno citlivě, možná je to i díky samotným hercům. Dýchá z něj také americký patriotismus. ()

vander19

No ja neviem, film točili 12 rokov a práve táto anomália v súčasnej kinematografií ako aj cena za Zlatých Glóbusoch ma donútili pozrieť si tento film. Musím priznať, že očakávania boli obrovské. Príbeh chlapca z ktorého sa stal muž. Obdivoval som na režisérovi, že film nepostavil na rozličných postavách, ale pekne si počkal kým dosiahnu vek aký požadoval pre natáčanie. Rovnako ako spraviť film bez scenára sa mi pozdával. Lenže celé je to akési nijaké. Bez výraznejšej zápletky proste len sledujeme osud rodiny, akých sú milióny. Cestu od útleho detstva až po cestu na výšku. Veď to by mohol prakticky každý z nás niečo podobné natočiť. Stačilo by zobrať do rúk kameru a postupne si natáčať vlastný život. Celkovo mi to prišlo príliš strnulé a miestami až nudné. Jediné plus som videl v Patricii Arquette a Ethanovy Hawkovy. Snažil som sa hľadať pozitíva, ale moc ich nebolo. Navyše na to aký je film nudný, je brutálne dlhý. Veľmi slabé a podľa klasický strih toho aké filmy v poslednej dobe dostávajú tie najvýznamnejšie ceny. ()

peetriss

Je pravdou, že velkou měrou je síla zážitku zesilována vědomým faktem, že Chlapectví je experimentálním filmovým časosběrem, což svádí k tendencím nadhodnocovat. Objektivně se jedná o film o dospívání pod křídly osamělé matky, ve kterém není příliš vysoká koncentrace dramatických okamžiků (pokud už se vyskytnou, fungují dobře), což je při téměř tříhodinové stopáži opravdová odvaha. Protože však Linklater drží otěže svého díla pevně v rukou a ví jak jej vést, dokáže diváka vtáhnout a ten je ohromen příležitostí býti součástí dospívání dvou sourozenců, které dává pojmu „film ze života“ jiný rozměr a je revolučním počinem filmu jako takového. Objektivně je film čtyřhvězdičkový, protože si však Linklater musel dát neuvěřitelnou práci jak s mnohaletým projektem, tak s udržením herců, a také pro jeho chuť zajímavě experimentovat, tu pátou přidám! 90% ()

Sasanka20

Myšlenka toho, že se nějaký film točil po dobu dvanácti let s těmi stejnými tvářemi, na nichž může člověk vidět, jak se ve skutečnosti mění, mě upřímně dost nadchla, a tak jsem byl na Chlapectví poměrně dost zvědavý. Skutečnost ale ani zdaleka nenaplnila vysoká očekávání. Můj filmový zážitek poskvrnil nejen (mně dost nesympatický) Ethan Hawke, ale především skutečnost, že samotné dětství a průběh dospívání mladého člověka, na které jsem se tolik těšil, nedostaly ve filmu tolik prostoru, kolik bych od toho čekal. Uběhly přibližně dvě hodiny od doby, co jsem se na film dodíval, a už se mi ani nevybaví žádná scéna, která by mne nějak extra zaujala! A to je pro mne jasným znakem průměrnosti! Sečteno, podtrženo: dobrý nápad s horším provedením. ()

dormouse

Šílená nuda. Rozešla jsem se s místním vkusem už při jeho předchozím filmu Před půlnocí, který mne také šíleně vytáčel. Dospívání a adolescence ve mně většinou vyvolává nostalgii nebo soucit, v tomto případě ve mně vyvolalo odpor. Dvě hvězdy pro krásného Charlieho Saxtona. ()

Danken

5,5/10 Kdyby se to netočilo 12 let, tak by se jednalo o snímek tak obyčejný, jako je v oblasti pečiva šumavský chléb. To je opravdu to jediné, co to činilo výjimečným. ()

tarponko

Bol som dosť skeptický voči tomuto filmu a tak trochu (z trailerov a recenzií) som nechápal jeho nomináciu na oskara. No po zhliadnutí mám na to iný názor. Tento film je výnimočný. Niečo iné ako všetky filmy doteraz. Našiel som sa v ňom toľko krát že by som to ani nezrátal. Nie je to taký ten klasický klišé film o dospievaní akých sme videli mraky. Zobrazuje to, o čom je skutočne dospievanie chlapca, a nie len "klasické" problémy v škole a puberta. Fakt zaujímavý snímok aj keď miestami ma minutáž priam ubíjala v druhej polovici sa film rozbehol a trochu aj začal dávať zmysel čo sa snaží od začiatku povedať. ()

angloumene

Lákadlo v podobě herců stárnoucích s filmem mě moc nebralo a dost jsem se zdráhala uvěřit, že pouhý pohled na život dospívajícího kluka vůbec může být zábavný. Je fakt, že žádnou pointu tehle film nepřináší, protože to je prostě a jenom o životě. Na druhou stranu ale ukazuje zcela neutrální pohled nejen na chlapectví, ale i na další aspekty lidského bytí. Člověk se může zamyslet nejen nad americkou společností, ale najde si určitě taky dost toho svého. Když to shrnu, je vlastně na každém z nás, nakolik nad filmem popřemýšlí a srovná ho se svým vlastním příběhem. ()

qxkamo odpad!

Napriek tomu, aky zaner a aky popis mal tento film, chcel som si ho pozriet len kvoli tomu, ze sa natacal 12 rokov. Pre mna to bol velmi nudny film, z ktoreho by mohol byt pokojne rodinny serial pre slovensku TV Doma alebo cesku Prima Family. Nuda od zaciatku do konca. Sledovat ako vyrastaju a sa vyzorovo menia postavy vo filme ma trosku nutilo zamysliet sa nad tym, aby som mu dal aspon jednu hviezdicku, ale nedalo sa. Tento film mi totiz nic nedal, ani zamyslenie sa nad niecim, ani nic, co by uputalo moju pozornost, Nuda roka, strateny cas, bez akcie, bez napadu (odhliadnuc od vyrastania postav), bez zmyslu, nic. UPDATE: Prave som si precital zaujimavosti a moj komentar sa odborne potvrdil: 1. "Točilo se de facto bez scénáře, režisér Linklater měl vždy jen rozmyšlený koncept scén a hlavní milníky Masonova dospívání. ", 2. "Ačkoli by dvanáctiletá práce na filmu sváděla k myšlence, že musí být natočena i kvanta nepoužitého materiálu, tak opak je pravdou. V průběhu oněch dvanácti let bylo pouhých 55 natáčecích dní a tak vše zásadní co se natočilo, je i ve výsledném sestřihu a absentují tak pouze některé dílčí scény.". Niet k tomu co dodat, pre mna jednoznacny Odpad. ()

Paldiny

Boyhood je zvláštny film, nezasvätený by dokonca mohol povedať, že obyčajný. Nezakladá si príliš na deji, ktorý si len tak plynie, nepotrebuje zápletku, zvrat či vypointovaný záver. Vystačí si s obyčajnou rodinou, s ktorou prežívame bežné starosti / radosti. V čom je jeho silná stránka sú sympatickí herci, ich úprimný prejav a schopnosť sa s nimi ľahko stotožniť. Možno aj preto, že väčšina z nás už má za sebou upratovanie rozbitého nábytku. Ale čo z filmu vyplýva, že aj keď nie je osud zrovna priaznivo naklonený, dá sa s ním vždy pracovať. Film končí dovŕšením plnoletosti hlavnej postavy čoby zavŕšenie jednej životnej etapy. Ako dopadne tá druhá zistíme možno za ďalších 12 rokov. ()

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

23.03.2020

Málokterý režisér využívá plynutí času do takové míry, jako Richard Linklater. Jeho snímek Chlapectví se točil 12 let, romantická trilogie Před úsvitem, Před soumrakem a Před půlnocí zase vznikala s… (viac)

Linklater chce točit 20 let

Linklater chce točit 20 let

30.08.2019

Trvalo to 12 let, než režisér Richard Linklater (Před úsvitem) dotočil svůj snímek Chlapectví. Nyní se tvůrce chystá tuhle metu překonat, svůj další film, adaptaci muzikálu Merrily We Roll Along,… (viac)

Co chystá Richard Linklater?

Co chystá Richard Linklater?

31.08.2016

Král nezávislého filmu loni bojoval o Oscary s Chlapectvím, letos nám nadělil komedii Everybody Wants Some!! a už má v plánu další film - drama Last Flag Flying. Někteří z vás správně poznali 11 let… (viac)

Co nás čeká po Chlapectví?

Co nás čeká po Chlapectví?

26.02.2015

Letošní Oscaři byli velkým kláním mezi Birdmanem a Chlapectvím. Vítězem se nakonec stal stárnoucí okřídlený superhrdina, Richard Linklater ale rozhodně nemusí chodit Hollywoodem se svěšenou hlavu.… (viac)