Captain America: Zimný vojak

• Česko Captain America: Návrat prvního Avengera (viac)
USA, 2014, 136 min

Predloha:

Joe Simon (kniha), Jack Kirby (kniha), Ed Brubaker (komiks) (viac)

Kamera:

Trent Opaloch

Chris Evans, Scarlett Johansson, Samuel L. Jackson, Dominic Cooper, Sebastian Stan, Anthony Mackie, Cobie Smulders, Emily VanCamp, Robert Redford (viac)

Captain America bojuje s profesionálnymi zabijakmi, ktorí majú umlčať jeho snahu odhaliť obrovské sprisahanie skupiny zloduchov proti celému ľudstvu. V boji proti presile sa spojí s Black Widow, ďalšou superhrdinkou z tímu Avengers. Po odhalení skupiny sprisahancov a ich diabolského plánu na zotročenie všetkých obyvateľov Zeme požiadajú o pomoc nového spojenca, okrídleného superhrdinu Falcona. Čoskoro sa však ocitnú zoči-voči nečakanému a neporaziteľnému nepriateľovi, ktorým je maskovaný bojovník Winter Soldier.

Po katastrofických udalostiach, ktoré ochrancovia Avengers prežili v New Yorku, sa Steve Rogers, čiže superhrdina Captain America, utiahol do ústrania, pokojne žije vo Washingtone a snaží sa prispôsobiť modernému svetu. Keď však dôjde k útoku na jeho kolegu z organizácie S.H.I.E.L.D., zapletie sa do pavučiny intríg okolo pripravovaného sprisahania skupiny zločincov, ktorí si chcú podrobiť celú Zem. Spoločne s ďalšou superhrdinkou Black Widow, v súkromí Natashou Romanoff, sa Captain America pokúša odhaliť chystaný globálny útok, ktorého cieľom je zotročenie celého ľudstva a súčasne na každom kroku čelí útokom profesionálnych zabijakov, ktorí ho majú umlčať. Keď odhalia skutočnú šírku zákerného plánu nepriateľov Zeme aj ich identitu, Captain America a Black Widow povolajú na pomoc svojho okrídleného spojenca Falcona. Čoskoro sa však ocitnú tvárou v tvár nečakanému a veľmi zdatnému nepriateľovi, ktorým je maskovaný bojovník Winter Soldier. Pod maskou bojovníka na strane zla sa však skrýva muž, ktorého Captain America dobre pozná z minulosti, ba dokonca boli kedysi najväčší priatelia... Problém je, že jeho súčasní velitelia mu vymazali pamäť, aby zabudol na minulosť a on už nikoho nespoznáva. (TV JOJ)

Nix

Prostě kapitán je správňák jak má být. Dlouho se na filmovém plátně takovej neukázal. Musíte mu fandit, i když nechcete, ale Winter Soldier je o úroveň výš, moc dobře napsaná postava, která ale kdyby tu nebyla, film by za nic nestál. Každopádně spolu jim to funguje. ()

Hellknight12

Dnes pozreté po dlhej dobe. Za mňa jeden z najlepších MCU filmov. Pokračovanie, ktoré je o dosť lepšie ako prvý film a z celej trilógie je to najlepší film za mňa. Má síce jednu malú chybu v scenári ale to sa dá pochopiť, hoci mne tam jedna časť chýba. Konkrétne, keď sa spomínalo, že idú získať oblek pre Falcona. To tam mohlo byť a film by sa tak možno predĺžil len o 10 min. Okrem toho neviem čo vytknúť. Pribudla nám nová postava, ktorá je veľmi dobre spracovaná a herec sa mi hodil. A. Mackie zahral Falcona bravúrne. Máme tu tiež zaujímavý a nečakaný zvrat. Áno pre znalcov komiksov to nič nové nie je ale pre mňa a pre ľudí, ktorý komiksy nečítajú, tak áno. Teda aspoň bolo, keď som to videl prvý krát. Winter Soldier je veľmi zaujímavá postava. Má zaujímavý charakter a hlavne ako záporák funguje kvalitne. Hudba, herci, efekty sú opäť na najvyššej možnej úrovni. Film môžem odporučiť. Celkové hodnotenie za mňa je 90%. ()

eagles22

Pro mě osobně velice příjemné překvapení, tohle jsem nečekal. Parádní akční jízda, bez oddychu. Film mi pokazili pouze dvě věci, zato ale pořádně. Zaprvé 3Dčko mě štvalo, jako ještě nikdy předtím a značně tomu napomáhali strašné a zapatlané brýle od kterých se pořád odráželo a zrcadlilo světlo. Tím se dostávám k dalšímu bodu. Nepochopím jak si může někdo celý film hrát s mobilním telefonem a rušit tak zážitek ostatním. Proč na film vůbec leze, když nevydrží dvě hodinky bez founu (Ano svítil mi celou dobu ze strany do brýlí). Každopádně jsem spokojen. Jedna z nej Marvelovek. (CSFD projekce) PS: Bylo jasné, že budou na konci filmu po titulcích přídavky, ale lidi stejně odcházejí. Nedaj si říct a nedaj. ()

aladeen

Kapitán Amerika se tímto filmem vyšvihl na přední příčky marveláckých filmů a napravil si tím pověst. Filmu, jakožto ve všech filmech od Marvelu, prospěly humorné vsuvky. Nechyběla mi akce, špetka humoru, skvělá režie ani scénka se Stanem Lee. :-)100% ()

DD

Ta první polovina, která si hraje na politickej thriller je milá, ale jak se objeví kompjůtr Zola apod... ono je to fakt jenom takové hraní si. Holt Marvel a i když riskuju, že budu za hatera, tak mi ty jejich filmy do sebe splývají čím dál tím více. Neurazí, nenadchne. První půlka 8*, ta druhá 6*, takže z toho vychází klasická sedmička. ()

Yoshik

Marvelovská seriáloidní kaše stylu posledí doby. Dobrý akčňák, dobrá Marvelovka, ale ne výborná, v ničem neurazí, ale ani moc nepotěší. Aktuální konspirační téma v pojetí pro konzumní společnost nedává velký prostor pro něco, co by diváka ohromilo nebo přivedlo k zamyšlení. Problém je, že nejlepší a nejpovednější postava je práve Steve Rogers (Cpt.), který je už z podstaty postavy paladinem spravedlnosti, ostatní postavy nemají příliš prostoru odhalit své vnitřní pohnutky, což je možná i dobře. Plus jedna hvězdička navrch za Arnima Zolu, povedené. ()

Uter123

Mega zavádzajúci názov. Deti budú nasrane. Po Thorovi 2 však určite krok v pred. Príbehovo rovnocenné Iron manovi, ale stále topiace sa pod mohutnou štruktúrou Avengers, ktorá nikomu nedovolí sa naozaj do toho oprieť ako v prípade nolanových batmonov, kde sa človek naozaj reálne aj mohol báť o život z jedných hlavných protagonistov. Nepomáha tomu ani nálepka PG 13, ani nie príliš sebaistý Chris, dokonca ani dĺžka filmu. 138 minút to akože naozaj. Fakt, že tam chýba humor mi až tak nevadí, sitcom Thor 2 temná homokláda mi stačil. Ale tu ten humor nebol ani správne využitý. Fakt, že kapitán sa ocitá v úplne inej dobe kde existuje kopa vymožeností s ktorých by sa dalo vytvoriť 1000 gagov, ma neskutočne vytáča. Strihač je KOKOT. Tak čo tam teda je. Brútalny modern warfare. Súboje majú taký spád a choreografiu, že sa mi po skončení kina chcelo niekoho ovaliť poklopom zo smetiaku. Postavy bomba. Dej až na prostrednú časť skvele odsípal, redford- thumbs up for that cunt. Falcon = noob. Nechápem čo ste tu všetci z neho posratý. Pre mňa osobne veľmi príjemné prekvapenie roku 2014. to však nič nemení na fakte, že mrvel, je banda sráčov a úzkoprsích gayov. 80%.P.S Avengers 2 nieze pokoria 2 miliardy. Oni roztrhnu Avatara na pol. ()

kyLuke

Neříkám, že je druhý "Kapitán Amerika" dokonalým snímkem po všech stránkách, jenže já, jako filmový fanda jsem u něj prožil skvělý divácký zážitek... Marvel posledními filmy nasadil laťku pekelně vysoko. Celá série těchto skvělých filmů začala Avengery, pokračovala přes výborného třetího Iron Mana, a zastavila se na překvapivě skvělém druhém Thorovi. A u druhého Kapitána Ameriky rozhodně nekončí. Plné hodnocení dávám filmu hlavně za naprosto perfektní první polovinu, která se nese v rychlém tempu, a ani nemáte čas se ohlédnout, protože film jede rychlým tempem dál( dostávání se do Furyho auta považuji za scénu, která filmu velmi pomohla i k tomu, že jsem dal plné hodnocení. Druhá polovina už je totiž zbytečně překombinovaná, z klaďasů se stávají záporáci, a to, co vypadalo jako skvěle rozjetý film se najednou zastavilo, a já zase přestal pochybovat o plném hodnocení. Naštěstí závěrečná akce je graficky bravurně zvládnutá, a já mohl o plném hodnocení uvažovat. A i když teď ještě nejsem plně rozhodnut, za skvělou první polovinu musím hodnocení zvednout... ()

RAFT

Pecka ,kapitán amerika je pro mě nejlepší z komiksovek i z marvelu ,jen tak dál. Děj je plný zvratů,akce a napětí .Nevím asi je to na stejné úrovni jak avengers ,ale pro mě je to spíš o dost levlů víš.Skvělý záporák,a hlavně nesmím zapomenout na skvělou herečku Scarlett Johansson . Co bych ,ještě k tomuto filmu dodal ,tak řežiséři zvládly film na výbornou ,uvidíme jak si tihle dva poradí se 3.dílem. ()

oldy

Pozor na spoiler! Nový Cap je fajnová podívaná. Není to nej marvelovka,ale taky ani žadný průměr :) Čekal jsem asi víc než to,že bude shield plný zrádcu. A to,že nekdo z hrdinů umře,když psali že budou po tomhle dile velke změny. Trošku mi vadilo nepřehlednost u pár akčních scen. Jinak vše ok. 1.potitulkovana scena fajn 2.scena možna zbytečná,dala se čekat. Celkově je to slušných 80%. ()

Araliya

Ani z voza, ani na voz. Captain America mal vzdy taku tu slabsiu jednotvarnu postavu (oproti Starkovi alebo Thorovi) a vela teda nema co ponuknut (okrem dokonaleho americkeho looku). Takze niet sa co cudovat, ze zachrana mala prist od dobreho scenara, vedlajsich postav a dobreho dovodu zachranovat kolegov, krajinu, svet... Smutne je, ze tvorcovia sa rozhodli skocit po akcii, pretoze tu nas superhrdina nabity svalmi a silou nemoze sklamat a nedotlacili charakter do linie, s ktorou by sme sa my divaci mohli stotoznit a tesit sa na dalsie Avangers 2 & Capt. America 3 pokracovanie. Hrdina ako vzdy plytky hopkajuci vojak, ktory nepasuje do 21.storocia a ani na one man show Marvel zabavu. Tak snad nabuduce. Silni spolutahaci boli Nick Fury a Black Widow. Na zaver: Ako seria sa to stale oplati vidiet na velkom platne, inak slabsia Marvelovka. [70%] ()

vZeč

Je to na rozmezí čtyř a pěti. V rámci marvelovek rozhodně za pět (zvlášť, když jsem je napálil třetímu Starkovi). Dokonalý film to rozhodně není, ale když se někomu podaří z tak velké části naplnit své ambice, je to prostě krása. Když se ke Capovi přistoupí jako k další marvelovce a ne něčemu bůh ví jak komplikovanému a chytrému, je to paráda. Scénář totiž řeší spoustu věcí pro Marvel neobvyklých se spoustou narážek na skutečný svět, které jsou možná naivní a zjednodušující, ale jsou tam a upřít jim zajímavost moc nejde. Do toho story o hledání svého místa ve světě, který zřejmě není takový, jaký by si postavy přáli, provázanost vztahů, emocionální uvěřitelnost a přístup jako k lidem a ne nadlidem. Čímž se dostávám k akci. Asi největší úkrok ke staršímu publiku. Veškeré fantasy super světélkující, laserové nebo Iron Maňácké bouchačky, které jsou megakruté a zabijácké, ale které lidi zásadně jen odhazují místo aby je usmažily, se přechází hezky zpátky k poctivým samopalům, studiový green screen nahradily "plné" ulice Washingtonu či jiné "pozemské" lokace a rozehrávají se tak úžasné a poměrně nekompromisní, rozhodně však přízemně důrazné a realisticky bolestivé bitky/honičky/přestřelky, které dávají vyniknout vynikající choreografii. Cool faktor někde nad stropem, adrenalin vytejká z uší, oči světélkujou, pokud nevisí pod bradou, která se válí na podlaze. Narozdíl od blockbusterových CGI festů je navíc slušná šance, že zdejší potyčky za rok nezešedivý. Cap zde nejvíc prodává svojí superhrdinskou výhodu relativní obyčejnosti. Neni polobůh, jen o něco větší borec, než jakýkoliv zabiják na Zemi, a tak má člověk radost ze sledování "chlápka z lidu", co sice všem nakope nakrásno zadky, ale musí se u toho skutečně zapotit a trochu se nadřít. Představitel žádného Avengera ještě neměl ve své roli takové práce. Celý film je pak svojí přízemností a snahou nedělat z postav laciné kašpary, kteří mění svůj charakter z minuty na minutu kvůli scénáři, který si přál dělat humor či si náhle hrát na drama, pravým opakem druhého Thora. A lepší známku dát opravdu nejde. Jedinou výtkou se tak opravdu stává monstrózní délka a velkolepé finále, které má problém v jednoduchém faktu, že Russoové nedokázali konflikty jednotlivých postav zkorigovat tak, aby skákání z jednoho místa na druhé nepůsobilo už trochu přes. V čem opravdu vidím největší rozdíl oproti ostatnímu Marvelu, je absentující snaha o čirou atrakci. Je tu tak vypjatá dialogovka, vystřídaná hned další na jiné téma a klidně i další, místo toho, aby byly pročísnuté nějakým frkem či efektní scénou. Všechny pak vygradují v nadcházející inferno, které tak má ještě větší sílu. Tady se poprvé pečuje o postavy. Ještě naposled bych chtěl zmínit, že film opravdu není geniální a při první návštěvě kina jsem udělal chybu, když jsem dal na hype a čekal inteligentní špionážní techno thriller s bůh ví jak originální premisou. Cap je ve výsledku opět dost černo-bílý, ale ani se nesnaží být jiný, dal si za úkol provést nás pádem jednoho kultu a chtěl publiku sebrat tu propojující nit, která nám svět Avengerů tak hezky zjednodušila. Prostřednictvím chlápka s tragickou minulostí, který díky ní jako jediný může "chybu v systému" opravdu vidět zvnější, a tak se konečně naplňuje jeho myšlenkový potenciál, který se v Avengerech smrskl na pouhé "asi mě nemáte rádi, ale lepšího vůdce nemáte" a v originu na "vy jste zlí, my dobří, já jsem silnej a tak vás zkopu". Vrhnutí "jednoduchého" Rogerse do světa špionáže s agenty, jejichž tajemství mají tajemství, bylo geniální. Plný film a nejlepší Marvel. () (menej) (viac)

VvV14

Já nemůžu jinak. Byla to naprostá bomba. Ani vteřinu sem se nenudil a pořád jsem byl napínán tou rouškou záhadnosti, která se nad celým filmem po celou dobu tak nějak vznášela. Narážky, vtípky a další jsou vkusně zakomponovány do děje. Přes to, že je Captainovou jasnou vlastností je obrovský patriotismus, v tomto filmu se pro něj už příliš místa nenachází. A rozhodně to nevadí. Za mě jasných 5* a netrpělivé očekávání dalších navazujících filmů z dílny Marvelu. ()

Knor

Spíš než velkolepá komiksárna mi druhý Kapitán připadá jako nadupaný politicko-špionážní thriller. Narozdíl od prvního dílu, kdy bylo třeba Kapitána řádně představit a načinčat, tady jde více o spletitý příběh o spiknutí, kterým se Kapitán musím všemi silami prokousat, prokopat a probít. A ať už zní jakkoliv, nenudil jsem se ani vteřinku, protože jsou další nový a zajímavý postavy, zvláště tedy ty záporné - Winter Soldier je ultimátní nabušenej zabiják jak se sluší a patří. Nechybí tu samozřejmě ani krásná Scarlett jako Black Widow, všepředvídající Nick Fury a spousta výbušné a přestřelkové akce. Další povedená Marvelovka do rodinky. ()

create

Kapitán america je zaslouženě můj nejoblíbenější super hrdina. V druhém díle ho tvůrci udělali poněkud silnějším, oproti předešlému dílu a také Avengers za což jsem upřímně rád. Film měl suprový spád, rychlou výměnu dialogů, skvělou atmosféru, kdy divák při sledování vážně neví (i přesto, že před filmem četl mnoho článků o něm), kdo je na straně dobra a kdo na straně zla. Bylo zde také mnoho překvapivých momentů a zásadních zvratů, které diváka v křesle nenechaly chladným. Falcon, který se objevil po boku kapitána má prostě styl! Už v prvních minutách jsem si ho vážně oblíbil. Také kapitánova uniforma prošla dost změnami, za což jsem také rád. Tvůrci se rozhodli starou - proamerickou uniformu vyměnit za něco decentnějšího a více zapadajícího do dané doby. I přesto, že první díl kapitána jsem si jako jeden z mála vážně oblíbil, musím přiznat, že u druhého dílu jsem se bavil ještě více. Dávám zaslouženě plný počet. ()

El Patron

Nudit se nebudete. Nepřemožitelný, nesmrtelný Kapitán, který vždy zvítězí. Nějaké exkluzivní zvraty zde sice nečekejte (možná až na Pana piráta), ale o tom Marvelácké filmy nejsou. Nejdůležitější u těhle filmů je atmosféra, akce, a samozřejmě zpracování. Atmosféra byla uspokojivá, akce přehršel(ale ne na škodu), a zpracování excelentní. Samozřejmě vtipné hlášky a situace. Celé to je ovšem nějak lepší než u prvního dílu. Scarlett po boku Chrise bodovala. Možná jsem si zvykl na trochu méně předvídatelné filmy, ale budiž, svůj účel to splnilo. Captain ! ()

TSZ

Marvelovské adaptace jsou již delší dobu samostatným žánrem, který se kvalitou zpracování, rozpočty a poměrně přelomovou propojeností všech filmů odlišuje od podobných snímků konkurence. Společně s IronManem 1 a Avengers je druhý Captain America jedním z nejlepších počinů celé řady. Schéma muže na útěku, kde za nitky tahá velký Redford mi příjemným způsobem evokovalo retro atmosféru špionážních snímků,což pokud bylo účelem, prospělo dokonale. Potěší samozřejmě i velký prostor pro Scarlett a velmi zajímavá post-titulková scéna. ()

mac000

Za akci **** , za dějovou zápletku * 1/2 , tedy výsledné *** . Děj je značně nepřehledný, pro to, kdo je "good Guy" a kdo "bad guy" se lze někdy jen domýšlet. Solidní herecké výkony dělají z filmu snesitelnou podívanou. Ale vidět podruhé? Naprostá ztráta času. ()

Natočí režisér Johna Wicka marvelovku?

Natočí režisér Johna Wicka marvelovku?

04.08.2022

Chad Stahelski (John Wick, 2, 3) má – jak vidíte – plné ruce práce s řízením jedné velmi populární akční série, to ale neznamená, že se mu mezitím v Hollywoodu nehrnou další projekty. Zejména po… (viac)

Záporácká týmovka od Marvelu našla režiséra

Záporácká týmovka od Marvelu našla režiséra

10.06.2022

Nejdůležitějším projektem Marvelu v příštích pár letech bude podle všeho reboot Fantastické čtyřky. Do třetice všeho dobrého to totiž chce mít Kevin Feige správně, a podle posledních drbů by se… (viac)

Co všechno oznámil Marvel?

Co všechno oznámil Marvel?

21.07.2019

Tento víkend se nesl ve znamení sandiegského Comic-Conu, a byť to na filmovém poli vypadalo oproti minulým ročníkům dost chudě (snad s výjimkou trailerů k Top Gun: Maverick a To Kapitola 2), seriály… (viac)

Co chystají tvůrci třetích Avengers?

Co chystají tvůrci třetích Avengers?

12.07.2018

Bratři Anthony a Joe Russo se díky dvěma velebeným marvelovkám Captain America: Návrat prvního Avengera a Captain America: Občanská válka dostali rychle do povědomí většiny filmových diváků. Za… (viac)