Revenant Zmŕtvychvstanie

• Česko REVENANT Zmrtvýchvstání (viac)

Severoamerická divočina bola v 1. polovici 19. storočia miestom , kde ľudský život nemal veľkú cenu. Keď sa Hugh Glass po stretnutí s rozzúrenou medvedicou ocitol na pokraji smrti, členovia jeho vlastnej výpravy lovcov kožušín sa ho rozhodli zbaviť. Ale Glass nezomrel. Vstal z mŕtvych, aby sa mohol pomstiť. Film, ktorého autorom je úspešný režisér Alejandro González Iňárritu, získal 12 nominácií na Oscara, napokon sa mu podarilo premeniť 3 z nich. (RTVS)

Xmilden

Letošní rok ovládly westerny (Šílený Max je jakási postapo verze) a co je ještě více potěšující každý je zcela jiný. Tarantino zašustil papírem a divadelními dialogy. Revenant na to jde beze slov a ještě s větší houževnatostí. Postava DiCapria téměř nemluví, často vlastně ani nemůže. Souboj člověka proti přírodě napsal další svou kapitolu. Malinko je škoda, že trailery toho prozradily hrozně moc. Diváka tedy překvapení nečeká. Slibovaný duel jsem pozoroval hlavně z hlediska hereckých výkonů a musím říct, že Hardy u mě vyhrál. Jeho verze texasského burana je přímo jedinečná. DiCaprio si zasloužil ocenění především za Wolfa. Pokud jej dostane za tohle, určitě nebude nikdo nic namítat. Je to bez debat skvělý herec a není snadné zahrát kladnou postavu. Film je správně drsný a slabší povahy občas budou muset něco vydržet. 90% ()

Tom_Lachtan

Tohle je typickej příklad filmu, který má své jasné chyby, které se dají zcela jendoduše pojmenovat, ale přesto je neskonale boží. Začněmež chybami, krom obligátní absence vesmirnejch vyder s chapadlama je to především přílišná délka pár scén, několik chyb ve scénáři (nebudu spoilerovat, ale daly by se připodobnit k tomu, že pár vedlejších postav hledá půl filmu zapomenuté brýle a nakonec je najdou na čele jednoho z nich) a také by bylo záhodno, aby přítomné psychotické a halucinační scény byly, no... Mnohem VÍC psychotické a halucinační, příště víc houbiček do scénáristovo kafe. A teď k plusům... Za prvé jsou tu herci, ti jsou výteční a není to jen Hardy s DiCapriem, ale i Domhall Gleeson, který si v mých očích krade každou scénu, které se účastní (a tímto se pro oficiálně stává nejnadějnější tváří své generace). A Samozřejmě je tu též pan Lubezki, jež svou kameru vedl v předlouhých záběrech rukou pevnou a neochvějnou, zabírá skvělým způsobem nádherné scenerie a pokud zabírá akci, nechává záběry dlouhé (alelujá) a dokonale tím dodává atmosféru a tempo. A tak dále, a tak dále - do kina povinnost i pro ty, kteří viděli dvdscreen, dovedu si představit, že na měm mnohem míň intenzivní. ()

Arbiter

Vizuálně jde o krvavou a chladnou kombinaci kýčovitě krásných záběrů z National Geographic a Vorlovy posedlosti k záběrům na detail obličeje ptačím okem z podhledu, kdy každý vypadá jako zvrácený šílenec - což je, pravda, nejspíš prvek, který člověk ve snímku zosobňuje, zatímco panenská a nespoutaná příroda je na každém záběru přetékající životem a trpící lidským nesmyslným běsněním. ___ Obsahově je Revenant smutně vyprázděný, místy je k smíchu. Sorry. Stopáž je neopodstatněná, děj se rozpadá (zejména v závěru nedává nic smysl) a life survival rovina je přitažená za vlasy (podle toho, jak DiCaprio držel sekeru, bych mu ji fakt nikdy nedal do ruky, stejně tak by tímhle způsobem jen těžko přežil v řece a ulovil rybu atd atd). ___ Milion flashbacků tam mohl Iñárritu narvat, stejně by snímku nedodal náhled do metafyzických hloubek. Snaží se, ale jen a pouze líbivými vizuálními prostředky. Přestříhal bych to. Nechal bych jen záběry na přírodu a koukal na to v kině s Dolby Atmos. Fakt. Netuším, proč by měl DiCaprio zrovna kvůli tomuhle filmu dostat Oscara. Řemeslně a vizuálně nekonečně fascinující dílo, obsahově snímek kolísá od "wow" až k "wtf". Skvělý zvuk a hudba. ()

Ampi

Lidský život je velmi odolná a přitom velmi křehká záležitost. V tomto neuvěřitelné silném a přitom jednoduchém příběhu Hugh Glass (tedy Leonardo DiCarpio) dokazuje, že nebyl ze skla (i přes jméno) a platí na něj první varianta. Vzhledem ke sněhu si řekl, že pomsta je pokrm, který se jí za studena. Krásná příroda bonusem, kde herci tančí dobový předwesternový valčík. ()

cheyene

V prostředí americké divočiny se pod taktovkou režiséra Iñárritu rozjíždí strhující boj o přežití v nehostinné krajině plné různých nebezpečí, které je představováno nejen tamní zvěří, ale také bojovnými indiánskými kmeny a přírodními živly. Hvězdné duo DiCaprio a Hardy potvrzují, jak dobrými herci jsou a v případě prvně jmenovaného si uvědomíme, že i s minimem slov je schopen svými výrazy v obličeji zahrát téměř každou emoci. Film zaujme nejen svým příběhem, ale také zmíněným prostředím a rovněž kamerou, která ji svými záběry umí neskutečně dobře prodat a v řadě scén vytváří správnou atmosféru, jež je podpořena také zdařilou hudbou. Snímku nechybí ani syrovost, krev a mrazivost, což je dalším kladem, avšak celková jeho délka je možná přemrštěná. Přestože výkon Leonarda DiCapria vychvaluji, myslím si, že ani tentokrát to nebude na Oscara. Pokud ano, připojím se ke gratulantům, avšak dle mého názoru v jiných filmech předvedl herectví ještě na vyšší úrovni. V mém výsledném hodnocení se promítá zážitek z kina a také fakt, že se jedná o příběh založený na skutečné události. S přivřenýma očima tedy 5*. ()

LiVentura

Velmi poctivý film po všech stránkách. Leonardo už si zaslouží svou zlatou sošku, ať si kdo chce co chce říká, je to Výkon.!!! Surové a dobové. ()

Hrabka

Po svém předchozím úletu se pan režisér vrátil na zem a naservíroval velmi solidní syrové historicko-dobrodružné drama z 19. století. Po dobrodružné a herecké stránce se jedná o vynikající dílo, výprava je úchvatná. Problém mám trochu s příběhem, ten není špatný, ale občas se objeví vedle skvělých a napínavých scén také pár divných (málo reálných) momentů. Konec mi potom přišel takový moc urychlený. Pokud člověk nemá vyloženě problém s touto tématikou a druhem filmu, tak si ho myslím užije. 80% ()

paascha

Těžko na cvičišti, lehko na bojišti. Kdyby Leo nenatrénoval plavání v ledové vodě uprostřed ledových ker, sotva by se dnes laskal se zlatým ohavou. Plavba ledovou Missouri v medvědím kožichu byla dost cool, jen co je pravda. Odkud čerpali tvůrci nápad s plazením mrzáka přes půl kontinentu je nám, pamětníkům, úplně jasné. Příběh opravdového člověka sice postrádal napětí z motivu, vraždu dítěte, vzpomínky na ženu - opici, ale zato byl víc věrohodný. A skovka v koňském břiše? Konečně je jasné, kde ten debil, co žere syrový ježky a stonožky, aby přežil v New Yorku, našel inspiraci. Shrnuto, podtrženo: Celkově je to neskutečná sračka, které dám bod za super obrázky, z nichž některé bych si klidně pověsil doma na zeď, druhou za skryté poselství, že USranci jsou zmrdi, bez ohledu na to, jestli jde o původní nebo tu náplavu z Evropy. A třetí za to, že ... za co, vlastně? Jo, už vím, za tu skvělou plavbu v medvědím kožichu, která vydělala Leovi Oscara za roli, kde půlku proleží v mdlobě a druhou prosípá :-D ()

Fiftis

Bez pochybností by išlo Revenant onálepkovať za ojedinelý životopisný survival thriller. Uhrančivé dlhé zábery, v ktorých si strih dáva na čas a vykresľuje pozoruhodné panoramatické obrazy zasneženej krajiny, alebo nás spolu s protagonistom zúžením perspektívy uväzňuje v súboji s mohutným grizlym sú pôsobivé a vťahujú do deja. Odysea naprieč zľadovatelými pláňami sa v zásade dejovo výrazne nelíši od Iñárrituovej predošlej tvorby. Opäť ide o príbeh osudom ťažko fyzicky a psychicky skúšaného človeka, ktorý je dohnaný na pokraj vlastných síl bez nádeje na zlepšenie situácie - len v omnoho extrémnejšej a drsnejšej polohe. Jednoduchý príbeh zrady a pomsty v historických kulisách nedokáže utiahnuť nadsadenú stopáž. Zhruba dve a pol hodiny ubíjajúcich momentov, kedy Glass znova a znova bojuje o život, alebo pomaly umiera má kompenzovať snaha o spirituálny rozmer. 135-miliónový rozpočet, výber námetu, renomovaní členovia štábu i obsadenie zvučných hereckých mien naznačoval, že tvorcovia majú namierené k tým najprestížnejším oceneniam. Skvelý zimný western. ()

filmfanouch

Kameruje Lubezki, Režíruje Innaritu, za kamerou jsou DiCaprio a Hardy. Potřebujeme víc? DiCaprio je zase skvělý a ukazuje že toho Oscara fakt zasluhuje (I když takový Damon v Marťanovi..........). Pro koho byl Šílený Max akční jízda pro toho bude Revenant westernová jízda. Tak co si Inaritu připraví na příště? :) ()

DJ_bart

Oscarovej magnet který se maskuje jako rádoby spirituální revenge flick, ve kterým se Kapr celou dobu plazí sračkama a przní ho medvědi. Alejandro Gonzales Iñárritu je poctivej řemeslník, a Emanuel Lubezki bůh kameraman který nemá sobě rovného oponenta.... Mástrpiss! ()

lamps

Dokud má film pod palcem virtuóz Lubezki, jedná se o podívanou redefinující dokonalost a emocionální hloubku vizuální výpravy. Kontaktní a vrcholně naturalistická kamera, na níž dopadají kapky vody a krve či výpary z tlamy funícího medvěda, a strhující několikaminutové expozice, které se úrovní prožitku suverénně vyrovnají úvodní půlhodince v Ryanovi, vytvářejí společně s minimalistickým hudebním doprovodem a atmosférickým prostředím přímo božský dějový opening - první hodina REVENANTU je pro mě nejúchvatnějším audiovizuálním výjevem nikoli tohoto roku, nýbrž možná celého století. Když ale ve chvíli, kdy se naštvaný a zhrzený Leo vyhrabe z hrobu vstříc pomstě, zcela převezme iniciativu tradičně přehnaně ambiciózní režisér Iňárritu, začíná dosavadní syrová a přímočará story ustupovat jeho nepochopitelnému uměleckému blbnutí se srdceryvnými flashbacky a neustále omílanými existenciálními frázemi, které celý děj nejen zásadně zpomalují ve stádiu, kdy by měl naopak emocionálně kulminovat a navázat na drtivě osobitý charakter úvodních minut, ale hlavně se svým poetismem a moudrým moralizováním absolutně nehodí do podobného filmového dobrodružství, kde jsou motivy i životní smysl hrdinů natolik primitivní a v podstatě základní...... Proč jsem tedy i po opakovaných projekcích vážně přemýšlel o nejvyšším hodnocení? Stejně jako jsem si bezmezně zamiloval filmy Stanleyho Kubricka, protože jsou jiné, nesvázané konvencí a ostře osobité (což nemusí sedět každému a případnou kritiku chápu), tak jsem si postupně zamiloval i REVENANTA, jeho odlišný, fyzický přístup vyprávění a respekt k životu, svázaného s divokou a nádhernou přírodou stejně jako s Lubezkiho nadsmyslovou 5D kamerou a Iňárritovo přístupným filozofičnem, které možná život přespříliš natahuje, ale na atmosféře pomsty, naděje, vůle a neustálé fyzické hrozby mu nijak neubírá....A konečně, i nejdražší ozdoby celé atrakce, dva hvězdní ústřední herci, září a zápasí spolu impozantně i mimo rámec příběhu - zatímco ale přehnaně velebený DiCaprio přeci jen nemá tolik co hrát a výjimečnost jeho kreace spočívá pouze v zápolení s bezpočtem fyzických bariér, Hardy herecky kraluje a zvládá svého hajzla s takovou charakterní dominancí a přirozeností, až má jeden nutkání mu fandit. Já jsem mu, přiznám se, v koutku duše fandil, a možná i proto mi nejvíce vadí ta čitelná předvídatelnost a nevyhnutelnost děje, která bohužel nikterak nesouzní s osudovostí - to, že film dopadne jak dopadne, řečeno v dvojsmyslu, psali už ve výročním manifestu selské logiky před sto padesáti lety, i když těžko mohli tehdy věřit, že jeden člověk přežije útok medvěda, podchlazení, dva indiánské útoky, pád ze skály a souboj muže proti muži s o padesát kilo statnějším chalanem.... ()

Shakers

Alejandro González Iñárritu ma zatiaľ nepresvedčil o svojich kvalitách (Birdman), možno aj preto, že som veľa od neho nevidel. Každopádne Revenantom si získal moju pozornosť. Dokonca po celý čas. Hlavne ma potešilo, že konečne aj drsný, syrový a krvavý film je úspešný. Navyše aj kvalitne natočený. Zima sa prenáša s obrazu až do kosti, rany bolia a všetky tieto maličkosti sa vlievajú do kolonky - napätie. Presne to tu hra asi najväčšiu rolu, pretože tempo filmu sa nikam neponáhľa. Hodne poteší a polahodí aj kamera už trojnásobného držiteľa Oscara Emmanuala Lubezkiho. Ak hľadáte film s reálnymi obrysmi a základmi, ktorý je navyše aj drsný, Iñárritu vám ho natočil. 85% - 4* ()

Big Bear

Ono už tu vlastně všechno padlo. Tak za mně jen - líbilo se mi to. A moc. Co dodat víc? Skvostná kamera, dlouhé záběry přeskakující v boji ze střílejících lovců kožešin na indiány na koních a zpět, luxusní gryzzly z nějž ani chlup nebyl pravý, nádherná příroda s minimalistickým podkresem Sakamota (Zimmer i Desplat by tu asi se symfoňákem neuspěli) atd.. Úplně jsem cítil tu šílenou klendru, smrad hnijícího masa i bolest zanícených ran. DiCaprio tu vážně zamachroval a já obdivuji všechny, protože museli sakra mrznout. Souhlasím však i s Verbalem, ohledně jeho námitkám k množství ran Glasse, kdy jen jedna jediná z nich by pro nás byla smrtelná. Souhlasím i s tím, že se celý příběh tak pěkně po americku uzavřel... Přivírám však oči. Vím, že pomsta nejednou dodala potřebnou energii vyčerpaným i to, že tehdejší chlapi byli něco jiného. Např. Karel IV si prostě sedl na koně a jel z Francie do Čech. A dojel. A tehdejší cesty musely být něco hodně podobného... Tehdejší člověk byl schopen nejen neuvěřitelných fyzických výkonů, ale uměl i žít s přírodou a přežít v ní. Pro Glasse byl les domovem. Mám v obrovské úctě tehdejší trapery, stopaře a osadníky rozlehlých plání Severní Ameriky. žít bych v té kruté době nechtěl ani za mák. Byla to i doba postupné likvidace původního amerického obyvatelstva, které tu imigraci tenkrát sakra podcenilo... :-). Tenhle film musíte vidět v kině. Někdo možná čeká až se někde objeví v avíčku či emkávéčku, ale ani sebevětší TV vám nedá ten zážitek z plátna. Mělo to mouchy, ale dávám za 5 medvědích drápů. * * * * * ()

Pepinec

Z počtu Leových zmrtvýchvstání by šel udělat seriál, to je jedna věc. Ovšem z filmu by se zároveň dala udělat brožurka "Jak se to má dělat, když se to chce dělat pořádně." To je věc druhá a pro mě mnohem důležitější. S Leonardem jsem dýchal, což mi sice málem přivodilo infarkt, ale hlavně přineslo nevšední zážitek, po kterém byla ta nejvhodnější chvíle vypadnout do míst, kde film končil. ()

playboxguest

Tři dechberoucí scény, které v mém mozku vystřelují na pět hvězd - medvěd, kůň a finální bitka - v jinak tříhvězdičkovém road survivalu, který je koukatelný, ale rozhodně né uhrančivý. Všude k Oscaru vyzdvihovaný Leo tu podává svůj standard, ale více na mě zapůsobil v jiných filmech, zato Hardy se předvádí v roli maximálního záporáka, z jehož výskytu na obrazovce se fakt dostávám do stresu a přesto mám potřebu ho vidět opakovaně. Inarritův režijní styl mi dlouhodobě příliš nesedí, tady každopádně musím uznat kvalitu a fakt, že se od Amores Perros jedná o jeho nejlepší film. Po pro mě tragickém Birdmanovi je Revenant příjemná úleva, která si nějakou tu sošku určitě zaslouží, byť chvilkama i působí, jako by si o ni pomyslným pomrkáváním na kritiku říkal. 70% ()

Madsbender

„Bez pochýb by šlo Revenant označiť za ojedinelý viscerálny životopisný „survival triler“. Uhrančivé dlhé zábery, v ktorých si strih dáva na čas a vykresľuje pozoruhodné panoramatické obrazy zasneženej krajiny, alebo nás spolu s protagonistom zúžením perspektívy uväzňuje v súboji s mohutným grizlym sú pôsobivé a vťahujú do deja. Spôsobom natočenia, poetikou, obsadením domorodých nehercov do vedľajších rolí a tlakom na reálnu akciu (žiadne zelené plátno) či prirodzené svetlo pripomenie Nový svet Terrenca Malicka alebo niektoré z hraných filmov Wernera Herzoga. Ťažko však rozlíšiť, a to hlavne v prípade prvého zmieneného, kde končí iba podobnosť a začína imitovanie._____Odysea Hugha Glassa naprieč zľadovatenými pláňami sa v zásade dejovo výrazne nelíši od Iñárrituovej predošlej tvorby. Opäť ide o príbeh osudom ťažko fyzicky a psychicky skúšaného človeka, ktorý je dohnaný na pokraj vlastných síl bez nádeje na zlepšenie situácie - len v omnoho extrémnejšej a drsnejšej polohe. Miesto pocty ľudskej vytrvalosti a schopnosti prežiť nemožné sa chvíľami mení v až nechcene čiernohumorne prepálenú exploatáciu utrpenia. Telesnosť filmu spôsobuje, že u mlčanlivého Glassa vnímame v prvom rade jeho fyzickú stránku. V dôsledku nerozvinutosti postavy (naproti pragmaticky vykreslenému súperovi Johnovi Fitzgeraldovi) nemá Revenant na veľkej ploche čo rozprávať. Jednoduchý príbeh zrady a pomsty v historických kulisách nedokáže utiahnuť nadsadenú stopáž. Zhruba dve a pol hodiny ubíjajúcich momentov, kedy Glass znova a znova bojuje o život, alebo pomaly umiera má kompenzovať snaha o spirituálny rozmer.“ Viac v recenzii. ()

Beckett51

Neskutečnej zážitek. Samotná esence dokonalosti. Od naprosto neskutečný kamery a nadpozemských hereckých výkonů (zdaleka nejlepší výkon Leonarda a zřejmě i jeden z nejlepších výkonů filmové historie), přes skvělou minimalistickou a atmosférickou hudbu, famózní režii a samozřejmě vynikající práci kostymérů a makeup-istů až po mírný artový nádech a mojí milovanou indiánskou mystiku. Scéna s medvědem neskutečně "tuhá" a drsná a závěrečnej souboj dvakrát tolik. Opěvovat by se to dalo do nekonečna a osobně jsem na filmu nenašel ani jednu sekundu, která by tam přebývala nebo vadila. "As long as you can still grab a breath, you fight. You breathe. Keep breathing. When there is a storm. And you stand in front of a tree. If you look at its branches, you swear it will fall. But if you watch the trunk, you will see its stability." ()

Cyberpunk 2077 se dočká hrané adaptace

Cyberpunk 2077 se dočká hrané adaptace

05.10.2023

Jak to vypadá s pokračováním Twisteru?

Jak to vypadá s pokračováním Twisteru?

22.12.2022

Nový Predátor má název, už se natáčí

Nový Predátor má název, už se natáčí

28.07.2021

Loni na podzim přišlo oznámení, že se slavná značka Predátor dočká dalšího zářezu. K režii nového filmu nastoupil Dan Trachtenberg (Ulice Cloverfield 10), mimo to jsme ale nedostali žádné nápovědy k… (viac)

Hvězda Tenet v dalším špionážním thrilleru

Hvězda Tenet v dalším špionážním thrilleru

30.08.2020

Herečka Elizabeth Debicki (Tenet, Krycí jméno U.N.C.L.E.) se upsala hlavní roli v nové špionážní minisérii ze druhé světové války Code Name Helene. Na produkci seriálu se bude podílet studio… (viac)