Do pokojného domu amerického stredoškolského učiteľa hudby Keitha Reynoldsa (Guy Pearce), žijúceho s rodinou  uprostred prírody na severe štátu New York, prichádza v rámci výmenného programu anglická študentka Sophie (Felicity Jonesová). Hostitelia predpokladajú, že sa skamaráti s ich dcérou Lauren (Mackenzie Davisová), no v skutočnosti sa v ich príbytku začne vyvíjať celkom iný vzťah. Životom sklamaný Keith sa už celé roky utápa v spomienkach na svoj niekdajší život rockového muzikanta a zrazu ho prebudí mladá žena, ktorá je mimoriadne nadanou klaviristkou. A je to práve klasická hudba, ktorá  podnieti ich vzájomnú náklonnosť. Zrodí sa hlboký vzťah, ktorý však navždy poznamená svoje okolie a zmení doterajší život hostiteľskej rodiny. (TV JOJ)

rikitiki

Jemné melodrama spíše v náznacích, v útržcích vět, kde i jediný polibek nebo doteky prstů působí nesnesitelně smyslně. Banální rodinná historka o druhé míze nespokojeného učitele a výměnné studentce nepůsobí ani trochu banálně, protože oni nejsou šablonovité postavy. Zatímco pro něj je vzplanutí lístkem ke svobodě už pominulého mládí, pro ni je jeho láska otcovskou jistotou, kterou nenávratně ztratila. SHRNUTÍ: Co všechno může znamenat láska. ()

claudel

Z tohoto filmu doslova čiší atmosféra jako z povídek Raymonda Carvera nebo Philipa Rotha neboli zdánlivě se nic neděje a přitom se toho děje vlastně hrozně moc. Sečteno, podtrženo, skvělý atmosferický film s výtečně vygradovaným finále. ()

Morholt

Vlastně nic zvláštního. Postaršímu učiteli se zapálí lýtka, studentka z Ostrovů je přístupná a tak si hodí románek se všemi slastmi i strastmi, co k tomu patří plus něčím navíc. Žádné překvapení. Film se ubírá jasně vytyčenou trasou a ani na okamžik ze svého směru neuhne. Ale koukalo se na to docela dobře a na Felicity Jones s Guyem Pearcem bylo radost se dívat. Druhá půlka ústřední čtveřice sice za moc nestála, ale i tak se jedná v kategorii "zakázaná láska" o to lepší. 60% ()

seale

Na takový film by měl existovat speciální žánr - melodrama. Jeden z těch, na které mívám potíž se dokoukat. Sterilní nuda. ()

ScarPoul

Vôbec nie zle natočené. Doremus nie je žiadny fušer. Vie presne čo od hercov chce a je schopný to dať na plátno a tvoriť pocity skrze detaily a zábery na prázdne lavičky, šumiace listy a kvapky dažďa na vode. Film si celý pre sebe kradne Guy Pearce. V úlohe starnúceho učiteľa s väčšími ambíciami je uveriteľný a vytvára sa medzi ním a divákom akési nevypovedané pochopenie. Mackenzie Davis pekná, Felicity Jones tiež - aj keď v úlohe akejsi famme fatale je príliš málo vykreslená a je vo filme príliš málo scén, kedy by nabrala jej postava na plnosti a zaujímavosti. Amy Ryan zostavu skvelo dopĺňa. Problém s filmom je ale neschopnosť presiahnuť tému. Vieme presne ako sa to celé skončí. Režisér síce nezavádza, ale čakal som, že ma aspoň niečim prekvapí. A to sa nestalo. Je vlastne super, že zobral klišé námet a dokázal ho transformovať do podoby, aká v sebe nenesie nič hlúpe, alebo prvoplánové. Na druhú stranu okrem hereckých výkonov film nemá čo ponúknuť. Formálna stránka akokoľvek dobrá, je len kópiou množstva podobných filmov. Ale inak som spokojný. Aj vďaka peknej hudbe. ()

Khalesi

Ale no tak prečo nie. Ja zase nie že by som mala krízu stredného veku, ale nie som už ani splašená netrpezlivá mladá samička, takže nevadí mi ani pomalé tempo, absencia sexu a výnimočne ani to, že to bolo kvapku predvídateľné. Pravdepodobné a reálne. To je pre mňa u drámy smerodatné. ()

JohnCZ

"Hudba umí být silné afrodiziakum." Nevím teda, jestli tohle někdo někdy řekl, ale v tomhle filmu to platí dvojnásob. Aneb když se najdou dvě duše se stejnou vášní pro něco, co mohou plně pochopit jen ony. Od začátku 100% chemie a napětí ve vzduchu tvořeno jak pevnou režií a atmosférickou kamerou, tak parádními hereckými výkony, kdy divák jak Felicity, tak Guyovi (tady úplnej Krajčo) žere každý mimický záchvěv. Výborně zahrané už od prvních letmých pohledů až po jedno z nejlepších filmových romantických vzplanutí, které je o to lepší, že je mnohem více duševního rázu, než-li toho sexuálního. To nejdůležitější je však celková pointa, kterou si každý musí přebrat po svém. Jediné, co mě mrzelo, byl povinně americký přehnaně drámo konec, kterej celou tu příjemně snovou atmosféru zakázané lásky chtě nechtě docela zazdil. Každopádně ta klavírní hudba, to byla hotová slast. ()

schizmo

Komorní drama, které dokázuje, že i málo slov může mít velkou vypodvídací hodnotu, zvlášť když se jedná o příběh, který se vlastně může dotknout kohokoli z nás. Říká se, že člověk by měl poslechnout své srdce na cestě za štěstím, ale co když mu onu cestu kříží zdravý rozum a zodpovědnost. Nebo jsou to jen okovy každodenního života zmítané ve kleci ze stereotypu? Na to si bude muset každý odpovědět sám, ale tenhle snímek by mohl být pomyslnou střelkou kompasu na rozcestníku života. Jako bonus skvělý soundtrack! ()

maddy

Krehké, dojemné, pomalé, zádumčivé ... Viac menej „obyčajný“ film o jednom učiteľovi hudby prežívajúcom v niekoľkoročnom, teraz už stereotypnom vzťahu s manželkou a dcérou a pobyte mladej britskej študentky počas leta v jeho rodine, keď sa návšteva vyvinie pre hlavných aktérov tým najmenej očakávaným, ale pri tom pocitovo najuveriteľnejším smerom. Precízne herecké výkony ustáleného Guya Pierca a krehkej Felicity Jones v reálne uvažujúcich postavách, ktorým bez problémov veríte ich odhodlanie riešiť situáciu, aj napriek tomu, že s nimi (možno) nebudete plne súhlasiť. Vo výsledku len pár charakterov a pritom pohľad každého z nich k vzniknutej situácii je nanajvýš uveriteľný a zbytočne nevyhrotený. Dokonalá súhra kamerových záberov prevažne zameraných na detaily a jemnej klavírnej hudby vytvárajú občas atmosféru ako od samotného Terrenca Malicka (badať to je hlavne pri romantickej scéne v lese pri jazere). Zádumčivý feeling udáva pomaly plynúce tempo; a scenár, ktorý si v závere vystačí len s minimom slov, ale napriek tomu dokáže na scénu priniesť veľmi dusnú atmosféru a poriadnu spŕšku emócii. Precízne napísaná a vynikajúco zrežírovaná nenápadná dráma z každodenného života, ktorá nemá nijaké zvlášť veľké artové ambície a práve o to viac poteší svojou ľudskosťou a určitou jednoduchosťou tým, že nijako zbytočne netlačiť na pílu. Chápem aj zvolený záver prichádzajúci pomerne skoro po konfrontácii, vďaka nemu je nad dlhodobými dopadmi konania postáv možné rozmýšľať ešte dlho po skončení záverečných titulkov, a pritom ani jednu z nich nie je možné bezočivo odsúdiť s jednoznačnými argumentmi. Pár dní po pozretí to vo mne rezonuje ešte viac! CELKOVO: 4* ()

selfesteem

Tohle je ten vůbec nejkrásnější film o splynutí duší. I o tom, že i takový vzácný okamžik může druhým ublížit, ale, když se kácí les, létají třísky. Pocit sounáležitosti s druhým člověkem zažijete jen párkrát za život a jestli vůbec. Já to štěstí měla, dokonce několikrát (naštěstí to nikomu neublížilo), a proto jsem si tento film zamilovala. Hlavní hrdina je někomu navíc děsně podobný a tak mi to spoustu věcí připomíná (bohužel i těch smutných). Vůbec bych neřekla, že je to ten "Guy Pearce z Mementa". Perfektně tento film okomentovala mat.ilda! ()

Wysch

Hudbou mi to tak krásně připomíná Piano, až se jsem se občas i pozastavil nad tím, jestli tu bude aspoň nominace na plešouna za hudbu. Všechno ostatní je kýčovitý klišovitý okolo, ale všechno to okolo je tak nádherná symfonie audia a vizuálna, až ten film opravdu baví. Teda ne jako že by bavil, ale zkrátka a jednoduše emočně zaměstnává. A musím dodat, že ta hudba je fakt skvělá. ()

erased

Člověk se ani nenaděje a na dveře zase klepe Oscarová sezóna. Breathe In do ní perfektně zapadá jako již mnohokrát viděné malé lidské drama s lehce vykonstruovanou, ale stále uvěřitelnou zápletkou, parádními hereckými výkony a dokonalou prací s obrazem a zvukem. Tempo pak v celém filmu ustupuje zadumané náladě, mnoho scén si vystačí s minimem slov a k tomu všemu hraje krásná hudba. I mezi ústřední dvojicí to od prvního momentu jiskří a jak Guy Pearce, tak i Felicity Jones jsou dost charismatičtí na to, aby jim bylo až příliš jednoduché odpustit to, jak si šlapou po štěstí. Vůbec bych se sice nezlobil za obsáhlejší závěr, nicméně už samotné jméno filmu napovídá, že tady jde víc o ten dlouhý, ale přesto svižně ubíhající nádech před skokem, než o srdceryvný dopad. ()

italka63

Pomalé tempo, ve kterém se ponoříte do života jedné americké rodiny, jejíž poklid je narušen -zdánlivě-příjezdem studentky z Anglie. Guy Pierce, učitel hudby a muzikant, který vyhrál konkurz do orchestru...jak i docela malá nevinnost může změnit chod rodiny, jak se dokáží i přes věkový rozdíl dva lidé přitahovat...i o tomhle život je.Vynikající Guy a nádherná hudba, to už lépe natočit a zahrát prostě nešlo. ()

runner85

Ono mladé štramandy vždy vedia v dome rozdúchať vietor aj tam kde nie sú okná. P.S skoro všetky tri hviezdy sú za úžasné klavírne číslo ktoré "Felicity" predviedla ... celkovo je ten film nuda. ()

Dont

Perfektní Guy Pearce, zatím jsem ho neviděl v lepší roli (dle mého názoru neprávem opomíjený herec). Obsazení Felicity Jones bylo geniálním krokem, protože chemie mezí ní a Guyem fungovala bezchybně a ty její hluboké pohledy to dokonale podtrhly. Mimochodem tahle herečka má obrovský potenciál, stálo by za to ho rozvinout a dát jí více příležitostí předvést talent. Breathe In bohužel trpí několika nepřehlédnutelnými dírami ve scénáři, což je nepochybně hlavním důvodem, proč se nedrží v červených číslech. Z mého pohledu však převažovaly klady nad zápory a i kvůli skvělým hercům hodnotím za čtyři. ()

Marqta

Celkem povedený film se skvěle navozenou až poetickou atmosférou. Jen se to někde po půlce zvrtlo přesně tak jak jsem se lehce obávala, že by se to mohlo zvrtnout. Prostě přesně tak, jak by každého napadlo hned na začátku. Dramatická sekvence v závěru je sice super, ale jen za předpokladu, že graduje k něčemu, co by mělo člověka překvapit, nebo alespoň k nevyhnutelně tragickému rozuzlení, nebo tak něco :D Prostě to tady, kde člověk přesně tušil co se stane a možná i jak to celé skončí nefungovalo. Ale jakkoli scénář pokulhává je to hodně citlivě natočený snímek se spoustou hudby a syrově poetických momentů, navíc se slušnými hereckými výkony. ()

Agent006

Já rozumim tomu, že se film asi snaží zachytit jakousi vnitřní rozpolcenost hlavního hrdiny, bohužel se mu to ale moc nevede a jeho konkurenti jsou o několik řádů líp zpracovaný a pojatý. Pro mě tak film zůstává melancholicky laděným sletem hezkejch stromů a interiéru, kde si postavy sem tam něco odehrají, ale většinu času na sebe prostě jen zírají. ()

dresi

Má to své chyby. Ke konci až příliš melodramatické a šablonovité, ale ta snaha vymanit se z "řetězů" je ve své naivitě a neohleduplnosti ukázána skvěle. Doremus navíc umí film uzavřít devastujícím způsobem, takže je poslední scéna, stejně jako v Like Crazy, výborná. ()

Kristen Stewart si zkusí sci-fi

Kristen Stewart si zkusí sci-fi

04.05.2014

Drake Doremus je jeden z mála filmařů, kteří dosáhli uznání již před svými třicátými narozeninami. Režisér, který sklidil velký úspěch na Sundance festivalu s filmem Zamilovaní se i svým následujícím… (viac)