Argo: Nebezpečný útek

USA, 2012, 120 min (Director's Cut: 129 min)

Réžia:

Ben Affleck

Predloha:

Antonio J. Mendez (kniha)

Scenár:

Chris Terrio

Kamera:

Rodrigo Prieto

Ben Affleck, Bryan Cranston, Alan Arkin, John Goodman, Victor Garber, Tate Donovan, Clea DuVall, Scoot McNairy, Rory Cochrane, Christopher Denham, Kerry Bishé (viac)

Skutočný príbeh o tajnej operácii na záchranu šiestich Američanov, ktorá sa odohrala na pozadí rukojemníckej drámy v Iráne. Dňa 4. novembra 1979 obsadila skupina iránskych študentov americké veľvyslanectvo v Teheráne. Študenti zajali 52 ľudí, ktorých držali v zajatí 444 dní. Ale uprostred chaosu sa podarilo šiestim Američanom utiecť a nájsť útočisko v dome kanadského veľvyslanca Kena Taylora. Aby USA mohla dostať týchto šesť diplomatov späť do Ameriky, tak Tony Mendez (Ben Affleck) špecialista na exfiltrácie, prichádza s plánom, prepašovať ich ako filmový štáb kanadskej televízie CBC. A hoci ide o skutočnosť, tento plán je taký neuveriteľný, akoby sa odohral len vo filme... (TV Markíza)

Adramelech

Z úvodního výkladu k filmu jsem vyrozuměl toto: Íránci nejdřív svrhli nějakého monarchu a zavedli u nich levicový režim, který znárodnil ropu na íránském území, kterou z mně neznámého důvodu vlastnili Američané. To se Američanům nelíbilo, tak se postarali o svržení levicového režimu a dosadili tam proamericky orientovaného šáha. Íránci jej po čase také svrhli, protože o amerikanizaci Íránu nestáli (sem je situovaný děj filmu) a výsledkem bylo, že tam začali mít teokracii čili zřízení ještě horší než předtím, co se tam začali montovat Amíci. Ze zkušenosti víme, že kam se nakýblují USA, tam to vždycky dopadne špatně, protože Ušáci nakonec potupně utečou a ponechají politicky rozvrácenou zemi jejímu osudu. Jiným příkladem je Afghánistán. Ne že bych fandil ručníkářům, ale závidím jim jejich temperament, s jakým tu revoluci provedli. Ludvík Vaculík svého času glosoval v jednom fejetonu zprávu o nějakém politickém převratu: „Už zase někde nějaký převrat, to je strašné. Ale když se nic nepřevrací, je to také strašné.“ Připojuji část záznamu tematicky korespondujícího snu z října 2012. - - -     (...) Náhle mě někdo zezadu pevně obejme pažemi. Všímám si, že ruce patří nějakému černochovi. Uvědomuji si, že bych prudkým pohybem hlavou dozadu mohl útočníkovi rozbít nos, ale nemám pocit, že by šlo o útok. Uchopím chlápka za zápěstí, ruce mu s jistou námahou roztáhnu a obrátím se k němu. Spatřím černého muslima a drahém společenském obleku s fialovým turbanem na hlavně. Přátelsky se na mě usmívá. Vedle něj stojí pěkná černoška ověšená šperky. Muslim prohodí nějaký bonmot. Mluví perfektní češtinou. Říká, že žiji v krásné zemi, která je však ke škodě občanů bohužel sužována hnusným režimem. Pak se rozhovoří o politice a o nutnosti svržení kapitalismu. Mezitím přijdeme do nějaké pasáže, kde i v tuto hodinu jsou v provozu restaurace. U stolků posedává a popíjí pár hostů. Napadne mě, že by mě černoch, jehož sako určitě stálo tolik, že já bych z těch peněz vyžil měsíc, mohl pozvat na pivo. Nikde ho ale nevidím. Rozhlížím se, a on stojí asi deset metrů ode mě a kyne mi, že se vrátíme stejnou cestou jako jsme přišli, jako kdyby chtěl, aby ho se mnou vidělo co nejvíc lidí.      Zastavíme se u nějakého zábradlí. Muslim říká, že hned teď půjde svrhnout kapitalismus v České republice, a že se za půl hodiny vrátí. Zajisté je mi známo, že islámský terorismus se ve světě těší jisté proslulosti. Ptám se, jestli muslimové mají v ČR nějaké zájmy. „Pokud vím, tak snad ani ne, nebo jenom tak normálně,“ odvětí muž. Tak proč nám chce pomáhat? Jeho odpověď mě dostane: „Protože já se na tu vaši neschopnost už nemohu dívat.“ Mám prý na něj na tomto místě počkat, ale určitě, a pak to spolu oslavíme. Když to říká, poprvé použije nějakou gramaticky chybnou vazbu. Zmocňuje se mě tušení, že černoch půjde provést kdoví co a potom to navlékne tak, že mě seberou místo něj. Podívám se na hodinky a odpovím: „Při Alláhovi, každá hodina je dobrá ke svržení režimu, tak proč by se to nemohlo stát ve čtyři ráno, ale že tady budu čekat ještě za půl hodiny, to neslibuji.“ Najednou je tu zase ta ošperkovaná černoška a šeptá muslimovi něco do ucha. Zaslechnu, co mu říká: „On to potřebuje s legendou.“ Žena se ke mně obrátí a začne mi vyprávět pohádku ve stylu Šeherezády, přičemž půvabně gestikuluje rukama a upírá na mě oči, jako by mě chtěla zhypnotizovat: „Byla, nebyla – Alláh to ví nejlíp – ve střední Evropě jedna malá, nešťastná země...“ Klíží se mi oči. Usínám. Vize se vytrácí. () (menej) (viac)

Itar

Trošku pomalejší, přesto nenudící a kvalitně natočený film... stejně jako Affleckovy předchozí dva filmy. Dokumentárně mrazivý začátek, potom trošku humoru, napínavější prostřední část filmu, možná až zbytečně přepálené finále... a na konec zase ještě trošku humoru. K páté hvězdě Affleckovi tentokrát chybí poměrně dost. Především méně rutinní kamera (světlé chvilky byly, ale jedna vlaštovka ještě jaro nedělá) a zase a opět fakt, že se musel vecpat do hlavní role, ve které je nemilosrdně přehráván téměř všemi, s němiž se na scéně vyskytuje. Nejmarkantnější je to potom u tria Cranston/Goodman/Arkin, kteří film herecky táhnou a Afflecka jako herce nechávají kdesi vzadu. Atmosféru sedmdesátých let se jinak podařilo vystihnout parádně, stejně jako stísněné prostředí Iránu. Příště hlavní roli prosím někomu herecky nadanějšímu, třeba klidně i bráchovi, tak jako v Gone Baby Gone. PS: Potěšil drobný odkaz na podobně lazené Spy Game v podobě využití jedné z Williamsových skladeb. ()

dormouse

Úžasný dobový thriller. Záchrana diplomatů z Teheránu v době, kdy Írán tepal nenávistí vůči Americe. Člověk jen těžko věří, že se to tak všechno odehrálo. ()

David661

Mám rád, jak se snaží Affleck sám sebe překonávat jako režiséra...a jako herce vlastně také. Ačkoli to je už těžší o něco méně:) ()

peetriss

Na Argovi je očividné, že není věrnou rekonstrukcí íránských událostí let 1979-80 - o to se tvůrci ani nesnažili. Argo je výborným vykreslením dramatu lidí ocitnuvších se ve smrtelné pasti, o beznaději jednotlivců vydaných napospas zmanipulovanému davu. Ben Affleck opravdu dozrál skrz hereckou kariéru ve výborného režiséra a spolu se scénáristou si dovolil majstrštyk v podobě naroubování odlehčené komediální roviny nepokrytě parodující hollywoodské zázemí. Tyto kontrastující si roviny kupodivu nepůsobí vůbec rušivě a dle mého mají za účel poukázat na rozdílnost prožívání událostí z pohledu zúčastněných a nezúčastněných. Film staví na výborném a věrném vykreslení atmosféry revolučního Íránu, výborné hudbě a především na kvalitních hereckých výkonech celého osazenstva, ale dovolím si vypíchnout skvělého Alana Arkina, zaslouženě nominovaného na Oscara. Nevěrnost historickým faktům je nejokatější v samotném závěru odehrávajím se na teheránském letišti, která je plná těch nejokatějších hollywoodských klišé. Ale to hlavní je, že Argo diváka od začátku pohltí a nepustí do samotného závěru. Spolu s Atlasem mraků patří určitě k tomu nejlepšímu, co bylo v roce 2012 natočeno (jsem rád, že to potvrdili i páni akademici v podobě Oscara za nejlepší film). 90% ()

DannyBoy80

Ale jo docela svěží film a je vidět, že Aflek umi režii mnohem lepe než hraní a je to vidět i v tomto filmu. Na Oscara nevim, to musel byt tento rok velmi slabý. Ale jako žánrovka je to ok, i když ten závěr byl až příliš zdramatizovaný a pochybuju ze to tak ve skutečnosti bylo. Trošku bylo blbé, že jsem věděl jak to dopadne, ale mozna to až tak hrozne nebylo, když pak pustili všechny rukojmi. Uvidime co natočí Irán jako pohled z druhé strany. ()

Drirr

Řemeslně precizní práce, která v závěrečné půlhodině trhá kšandy z kalhot. Při sledování jsem měl ale pocit určité odtažitosti a emočního chladu, díky kterému i závěrečná stopička patosu působí spíš uměle a zbytečně v jinak naprosto promyšleném a vykalkulovaném filmu (což samo o sobě vůbec nevadí). Možná je to příliš velkým počtem postav, které prostě nemají prostor. I Tony Mendez má málo prostoru a kromě kamenného výrazu v tváři a dvou vět o jeho rodině o něm nezjistíme nic moc a už vůbec ne, proč to všechno vlastně k sakru dělá. O zachraňované šestici se nedozvíme krom pár scén, které aspoň některé z nich trochu zvýrazní, vůbec nic. Z tohoto důvodu si film plné hodnocení nezaslouží. ()

J*A*M*A*L

Argo mě teda do kina vůbec nelákal, a ani jsem po tom nějak neprahnul při stažení z internetu, ale po udělování Oscarů, kdy Argo vyhrál cenu za nejlepší film (podle mě to měl vyhrát Django), tak jsem na to dostal obrovskou chuť a po pár dnech jsem si to našel a včera večer jsem si to vychutnal a musím říct, že paráda a že si toho Oscara přeci jen zasloužil, i když se mi Django líbil víc. Ben Affleck ještě stále není velmi zkušeným režisérem a Argo byl zřejmě jeho první velký krok a podle mě to zvládl skvěle a stal se pro mě docela kvalitním režisérem, navíc se i docela dobře předvedl jako herec spolu s Alanem Arkinem. Navíc jsem se docela bál, abych tomu rozuměl, veškerá ta politika a podobně, tyhle filmy moc nemusím, ale Argovi jsem rozuměl v pohodě a nic složitého na tom nebylo, navíc jsem se ani moc nenudil, jen pár chybiček na začátku, ale jinak to bylo skvělé drama. Jak říkám: Django se mi líbil daleko víc, ale Argo si Oscara mnohem víc zasloužil. ()

valasek.m

Výborný film, akce, napětí a suprové herecké výkony. Nechápu jak to může Ben Affleck režírovat a zároveň hrát - respekt pro tohoto chlapa. Režie výborná. Sice jsem čekal od oscarového snímku trochu víc, ale ztráta času, to určitě nebyla. ()

Ixbalanke

Nudné, bez atmosféry, bez Afflecka by se to samozřejmě neobešlo a všichni ostatní okolo něj jsou hlupáci...atd. ZA CO DOSTAL TOHO OSCARA?? OMG ()

Ještěřák

DĚCKA, POJEDEME LETOS DO TEHERÁNU NA DOVČU? NE. _____ Takhle to mám rád, naprudko a bez loztomilých multikulti sblížení. 3,5 a hwězdičky zaokr. nahoru z rasisticko-politických důvodů ¦-) Herectví zde předvedené mě zas tak moc nebralo, oceňuju spíš syrovej přístup k látce. ()

jasiska

Výborne napísaná záležitosť. Inteligentne spracovaná, s príjemným zameraním na detaily, avšak bez toho, aby bol snímok zdĺhavý či nudný. Z filmu bol cítiť americký patriotizmus, ale len decentne, bez toho, aby znechutil našinca. Tiež sa mi páčilo, akú si tvorcovia robili srandu sami so seba, t.j. Hollywoodu. Záverečné scény na letisku boli prekvapivo veľmi napínavé, čiže neskôr, keď sa tešili z úspechu, vôbec mi to nepripadalo ako to klasické filmové klišé a tešila som sa s nimi (aj keď ja som vopred vedela, ako sa to skončí :-) Navyše mi nedá nepochváliť celkové retro stvárnenenie filmu - normálne by som uverila, že je z 80-tych rokov. Celkovo bolo Argo veľmi príjemným prekvapením. ()

Wajsik

Neuvěřitelně silný snímek. Jestli to je naprosto v souladu s událostmi, které se staly není hlavní. Důležité je jaký z toho je konečný pocit. A, že je skvělý. Affleck se stává skvělým tvůrcem a mě nezbývá než říct, že se velmi těším na jeho další režijní počiny. Ke konci filmu jsem se dokonce přistihl jak mi buší srdce z očekávání jak to celé dopadne a to se mi často nestává. ()

derryl

Možná bude moje hodnocení dosti zaujaté, ale dávám plný počet hvězdiček hlavně kvůli příběhu, scénáři a brilantnímu filmovému zpracování. Můj obdiv patří Benu Affleckovi za velkou odvahu pustit se do velmi náročného a výbušného tématu, které může sklouznout k propagandě, beru tento film jako výzvu všem, kteří se odvážně pouštějí do boje, i přes to, že nemají jistý stoprocentní výsledek. Odvahy vpravdě americké, kterou má tato kinematografie ráda, a proto o ní točí nespočetné zástupy filmů. Argu nelze odpárat, že působí proamerickým způsobem, v tomto případě je to přednost a byla využita do puntíku. Skvělá hláška "Argo, fuck yourself" také o něčem vypovídá... Já ji přeložil takto: "Neber se tak vážně." ()

Holubicqa

Film rozhodně stojí za vidění, i když si nejsem jistá, jestli ho chci vidět ještě jednou.. Takže přirozeně nevím, jestli mám dát plný počet. Ale asi jo, zaslouží si to. Má to náboj, vtip a snad i poselství. ()

Prochy38

Dlouho jsem na tento film čekal a když už jsem ho dostal do PC, dlouho jsem se odhodlával do něj pustit. Zklamaný určitě nejsem, to určitě ne. Musím ale říct, že jsem od něj dostal přesně to, co jsem od něj čekal... Už se na to asi nepodívám, protože už bych z filmu nic neměl. Zážitek to ale byl. Nad veškerá očekávání byl famózní B. Affleck. Samozřejmě i ostatní osazenstvo excelovalo. Moc dobře odvedená práce. Filmy podle skutečné události opravdu můžu a tohle nemělo moc chyb. ()

angloumene

Ben Affleck mě baví hlavně tím, že dokáže točit úplně jiné filmy, než jaké točí většina ostatních amerických mainstreamových filmařů. A musím říct, že s tímhle velice citlivým materiálem se popral opravdu dobře. Kromě zjevného poselství o dopadech vměšování se do vnitrostátní politiky, přináší také pořádnou porci napětí. Popravdě tak nějak jsem si nedokázala představit, jak tehle intrikánský děj-neděj vlastně může bavit, no ale zjevně to jde :) ()

Paldiny

Solídne vygradovaná záchranná misia. Film okamžite vtiahne do diania, ocitáme sa v obkľúčení rozbesneného davu Iráncov, ktorí majú svoju pravdu, svoj pohľad na slobodu, svoj svet v akom by ste nechceli tráviť voľný čas. Skupina amerických veľvyslancov sa ocitá krok od zajatia a stovky kilometrov od bezpečia. Následná MI je ako z hollywoodskeho bijáku až sa človeku nechce veriť, že to v skutočnosti vyšlo. A že sa pre potreby filmu upravilo zopár detailov, vnímam len v jeho prospech. Rovnako zapojenie hláškovacích panákov Goodman/Arkin či vierohodnosť dobového výrazu. Škoda len výskytu niektorých toporných dialógov aké (p)opísal Cervenak, inak spokojnosť. ()

Zemřel herec Alan Arkin

Zemřel herec Alan Arkin

30.06.2023

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall

13.06.2022

Smutná zpráva z filmového světa. V úctyhodném věku 90 let zemřel herec Philip Baker Hall, známý z jeho mnoha vedlejších rolí i jako jedna z nejvýraznějších tváří své generace. Diváci si jej mohou… (viac)

Jak to vypadá s novým Batmanem?

Jak to vypadá s novým Batmanem?

03.01.2017

Studio Warner Bros. nesmírně touží po netopýří sólovce od Bena Afflecka. Představitel Batmana a režisér Gone, Baby, Gone, Města nebo oscarového Arga se uvolil, že ji natočí, soustavně ale tvrdí, že… (viac)