Argo: Nebezpečný útek

USA, 2012, 120 min (Director's Cut: 129 min)

Réžia:

Ben Affleck

Predloha:

Antonio J. Mendez (kniha)

Scenár:

Chris Terrio

Kamera:

Rodrigo Prieto

Ben Affleck, Bryan Cranston, Alan Arkin, John Goodman, Victor Garber, Tate Donovan, Clea DuVall, Scoot McNairy, Rory Cochrane, Christopher Denham, Kerry Bishé (viac)

Skutočný príbeh o tajnej operácii na záchranu šiestich Američanov, ktorá sa odohrala na pozadí rukojemníckej drámy v Iráne. Dňa 4. novembra 1979 obsadila skupina iránskych študentov americké veľvyslanectvo v Teheráne. Študenti zajali 52 ľudí, ktorých držali v zajatí 444 dní. Ale uprostred chaosu sa podarilo šiestim Američanom utiecť a nájsť útočisko v dome kanadského veľvyslanca Kena Taylora. Aby USA mohla dostať týchto šesť diplomatov späť do Ameriky, tak Tony Mendez (Ben Affleck) špecialista na exfiltrácie, prichádza s plánom, prepašovať ich ako filmový štáb kanadskej televízie CBC. A hoci ide o skutočnosť, tento plán je taký neuveriteľný, akoby sa odohral len vo filme... (TV Markíza)

Sawy

Dlouho mi trvalo, než jsem dokázal pojmenovat největší problém, který s Argem mám. Teď bych jej nazval prázdnost. Jakkoliv Affleck pracuje se zajímavým tématem a měl k dispozici obrovské kvantum možností, jak na danou událost nahlížet, výsledkem je nesmírně prázdný utahaný film, ve kterém se stane tak málo skutečně zajímavých věcí, které jsou navíc pojaty tak sterilně a neatraktivně, až je to skutečně k pláči. Ta komedie s hollywoodskými karikaturami Goodmanem a Arkinem občas i vykouzlila úsměv na tváři, ale strašně se tloukla se zbytkem. O postavách se kvůli nezajímavé vatě člověk nedozví prakticky nic, přitom všechno jede strašně bezproblémově a přijatelně a ten docela napínavý konec nakonec vypadá asi jako "tak aby se neřeklo, že to neumíme vyhrotit, tak tady máte trochu thrilleru". Affleck mi přišel solidní, především proto, že se celý film soustředí vlastně jen na něj. Íránská šestice naprosto upozaděná, stejně jako Kanaďané, kteří je ukrývali či agenti CIA, která je zredukovaná skoro jen na Afflecka a jednoho jeho kámoše. Ostatní se přinejlepším mihnou. Hodně často jsem vzpomínal na Spielbergův Mnichov, který mě taky nenadchl, ale při své dlouhé stopáži si alespoň zachoval jistou komplexnost. Argo mi připadá jako zjednodušený průměr, který se snaživě hlásí k odkazu špionážních filmů 70. let. Dobu zachycuje krásně, ale styl už jednoduše nefunguje.Předoscarové haló, které z filmu dělá jeden z nejlepších letošních kousků, nechápu. Američané si zkrátka na tyhle neurazí-nenadchne story, které jen tak prošumí kolem, nejspíš dost potrpí. Stejně jako si potrpí na vzývání Afflecka jako budoucího klasika. Jo, Benovi režie jde. Ale tohle je o úroveň níž než jeho předchozí dva filmy. 60 % ()

Morholt

Affleck potřetí a opět výborně. Rekonstrukce osvobození šesti rukojmích z kanadské ambasády se mu povedla na jedničku, což v mém případě znamená, že i když vím, jak to celé bude probíhat, zůstávám napnutý a v nejistotě. Další, v čem režisér potěšil, byla rozumná míra amerického patriotismu. Dovedu si živě představit, co by s podobným tématem dokázali vyvést jiní režiséři. maximálnímu hodnocení vlastně brání paradoxně Ben Affleck, který stále ještě neodkáže soudně odhadnout své herecké možnosti. Snad se jednou dočkáme. 80% ()

Coleator

Bohužel pro mě Argo bylo docela zklamáním - čím víc se blížil konec, tím víc šlo moje hodnocení směrem dolů - SPOILER - parta ozbrojenců pronásledující letadlo místo toho, aby dala vědět řídící věži a ta nepovolila letadlu vůbec odstartovat, tak to byla poslední kapka... Přesto je to asi jedna z nejlepších cest, jak se během dvou hodin o této operaci dozvědět... :) ()

Katullka odpad!

Americký výplach bez větší pointy. Ben Affleck si natočil ukájecí film, aby měl kde hrát. Hurej! ________ no ty vole, to dostalo OSCARa! Ben Affleck si má alespoň čím projet zadnici... ()

jhrasko

Najstrhujúcejší prológ roka (prepáč James 007) & najtrápnejší epilóg roka. Nevyvážené vlastne ako Ben Affleck mojimi očami celú svoju kariéru (čoby herec i režisér). God bless America. ()

ScarPoul

Affleck znova dokazuje, že je zručný režisér. Dobová atmosféra , presná citácia fotografií majpujúcich celý incident v Iráne, ako nám prezrádzajú záverečné titulky, podobnosť skutočných hercov so skutočnými osobnosťami a v poslednej polhodine výborne zvládnuté napätie. Podľa všetkého sa mohlo jednať o jeden z najznamenitejších trilerov na základe skutočnej udalosti vôbec, keby mi to neprišlo ako dokonale zvládnutá konvencia. Každý jeden dobrý skutok, každý jeden problém je očakávateľný a film neprekvapuje ani neberie dych kde by mal. Je nad slnko jasnejšie že sa Affleck ani nesnažil posunúť konvenciu podobne ladených filmov na inú úroveň. Pritom ale bohato využíva všemožné prvky aby nás presvedčil o filmovosti diela a zároveň ho podfarbuje skutočnými záznamami, aby mu dodal na vierohodnosti. Neviem prečo ale práve táto snaha mi prišla zbytočná. Na jednu stranu tu máme skutočnú situáciu na druhej rýdzo filmoví príbeh. Jedna druhú nedoplňuje, len ju obohacuje o punc autenticity. Ale nič viac. Argo je preto dobrý film, ale nehodný druhej projekcie, alebo pamätnejšieho rozboru. Na druhú stranu je to ale film, ktorý nenudí a pri ktorého pozeraní vás čaká niekoľko výborne zvládnutých dramatických momentov. ()

6thSun

V režisérský hospodě U Fflecků mně nebejvalo moc hezky, až doteď, tohle byla totiž konečně pořádná filmová runda! 75 - 80% ()

maseer2

Affleck potřetí a opět na výbornou.. strhující podívaná, která místy úžasným způsobem těží z minima maximum a jako celek funguje na jedničku.. při závěru na letišti jsem napětím nedýchal.. ty nejsilnější 4* P.S.: Afflecka řadím do své režisérské TOP 10 :) ()

Gwaihir

Jakkoli se to může jevit prazvláštně, vzhledem k tomu, že v podstatě od samého počátku lze poměrně dobře odhadnout vývoj a závěr celého příběhu, jedná se zde o velmi strhující podívanou. Toto vyprávění o jedné záchranné operaci je totiž čistokrevným thrillerem kombinujícím věrnou atmosféru masových nepokojů a strachu z odhalení se satirickým pohledem do světa lidí, od nichž byste v takovém případě očekávali nějakou pomoc jen ztěží. Akce se tady člověk mnoho nedočká, ale zato je možné se relativně dobře vcítit do jednotlivých postav a jejich situace, přičemž místy je účinek, hlavně i díky velice zajímavé kameře, Desplatově hudbě a kvalitnímu herectví, skutečně vynikající. 85% ()

PROROK14

Z Bena nám rastie skvelý režisér. Film má dobrú, vypätú atmosféru. Napätie stúpa a vyvrcholí na letisku. Ale scéna, kde Iránci naháňajú lietadlo už bola zbytočná, každému bolo jasné, že sa im to podarí. ()

Dydzej

Film, který se tváří jako akční thriller, dokázal Affleck natočit bez jeiného opravdu akčního záběru. Snímek působí dobově, dalo by se skoro věřit, že byl točen v 70. letech. To mu také dodává realističnosti a přibližuje tak lidem opravdovou práci u zpravodajských služeb. Realističnost pak umocňuje fakt, že je natočen podle skutečné operace Argo, která byla v roce 1997 odtajněna Billem Clintonem. Před titulky pak můžete vidět srovnání skutečných fotografií s filmovými záběry. Škoda jen, že k fiktivnímu "Argo, fuck your self" nebyl natočen alespoň trailer, to by snad doplnilo i ten posladní bod, takhle jen 9/10 ()

BoPo

Dostať Oskara za najlepší film je výrazná nálepka. Na jednej strane púta pozornosť. Na druhej vzbudzuje obavy. Argo má dobrý príbeh. Vhodné niekde na sobotu večer pre ČT2. Ale ako to najlepšie v roku 2012? Lepšie než Django? Ničím neohromuje, ničím nevyniká, ničím nenúti čo len uvažovať nad 5*. Keď už Tarantino ani v takto slabej konkurencii nedostane najcennejšiu sošku, tak ju nedostane nikdy. Smutné zistenie. ()

GeusX

Standardní špiónské drama s nadstandardní zápletkou a poctivou porcí napětí. Nejvíce strhující je začátek a klasické finále. ()

Tommassi3

"Sežeňte mi poradce Bílého domu pro zahraniční záležitosti !!" - "A kde ho mám hledat, pane ??" - "Jste špioni, sakra !! Tak ho najděte !! Hned !!" ()

Baxt

Povedená vábnička na kachny. 100 minut jsem hledal, kam Argo směřuje, ale netrvalo dlouho a Affleck mě ujistil, že o nějakou přísnou politickou faktografičnost tady nejde. Hlavně se vysmívá všem, kdo nedokážou nahlédnout za žánrové konvence a patos, prvky tak zautomatizované, že je prakticky nelze využít k ušlechtilejším cílům. Argo se takto laděným scénám nevyhne, ale netřeba zoufat. Obzvlášť bizarní rodinný dodatek mě přesvědčil o hodnotě záměru tyto scény zahrnout. Nešvenkovat po sci-fi figurkách a nepřipomenout titulky, že celá akce je dítětem filmařů a CIA (kteří nás odnepaměti krmí lží), asi by byl tenhle implicitní význam příliš skrytý. Argo tedy pojednává o filmové iluzi, která obalamutila i nejzkušenější, zatímco vědomě tvoří to samé. A čeká, kdo se nachytá. ()

bouncer

Slušné drama, napětí by se dalo místy krájet, ale přeci jen není dokonalé - snaha o co největší dramatičnost ubírá na důvěryhodnosti - taková shoda náhod "na poslední vteřinu", transportér dojíždějící letadlo na konci ranveje apod. Režie je ale velmi kvalitní, Ben Affleck potěšil. Hollywodské části jsou dokonalé odlehčení syrového dramatu z Íránu konce 70. let. ()

Johny_fork

Ben Affleck už mně dávno nemusí přesvědčovat o svých režisérských schopnostech. Argo je oslavou minimalistického stupňování napětí. ()

MoiJe

Vôbec mi nepripadalo, že by film mal 120 min, utiekol pekne, i keď by som nedokázala povedať, čo toľko času presne vyplnilo. Pri štartovaní dodávočky mi stískalo gluteus maximus, film pre mňa teda účel splnil. :) ()

rreal13

Čekal jsem od filmu malinko víc. Ale i tak si myslím, že nezklamal. Za mě 70%. Nejsem úplně fanoušek Bena Afflecka, ale tento film se mu povedl jak po režisérské stránce, tak po té herecké. ()

Zemřel herec Alan Arkin

Zemřel herec Alan Arkin

30.06.2023

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall

13.06.2022

Smutná zpráva z filmového světa. V úctyhodném věku 90 let zemřel herec Philip Baker Hall, známý z jeho mnoha vedlejších rolí i jako jedna z nejvýraznějších tváří své generace. Diváci si jej mohou… (viac)

Jak to vypadá s novým Batmanem?

Jak to vypadá s novým Batmanem?

03.01.2017

Studio Warner Bros. nesmírně touží po netopýří sólovce od Bena Afflecka. Představitel Batmana a režisér Gone, Baby, Gone, Města nebo oscarového Arga se uvolil, že ji natočí, soustavně ale tvrdí, že… (viac)