Argo: Nebezpečný útek

USA, 2012, 120 min (Director's Cut: 129 min)

Réžia:

Ben Affleck

Predloha:

Antonio J. Mendez (kniha)

Scenár:

Chris Terrio

Kamera:

Rodrigo Prieto

Ben Affleck, Bryan Cranston, Alan Arkin, John Goodman, Victor Garber, Tate Donovan, Clea DuVall, Scoot McNairy, Rory Cochrane, Christopher Denham, Kerry Bishé (viac)

Skutočný príbeh o tajnej operácii na záchranu šiestich Američanov, ktorá sa odohrala na pozadí rukojemníckej drámy v Iráne. Dňa 4. novembra 1979 obsadila skupina iránskych študentov americké veľvyslanectvo v Teheráne. Študenti zajali 52 ľudí, ktorých držali v zajatí 444 dní. Ale uprostred chaosu sa podarilo šiestim Američanom utiecť a nájsť útočisko v dome kanadského veľvyslanca Kena Taylora. Aby USA mohla dostať týchto šesť diplomatov späť do Ameriky, tak Tony Mendez (Ben Affleck) špecialista na exfiltrácie, prichádza s plánom, prepašovať ich ako filmový štáb kanadskej televízie CBC. A hoci ide o skutočnosť, tento plán je taký neuveriteľný, akoby sa odohral len vo filme... (TV Markíza)

J*A*S*M

Ben Affleck potvrzuje své režisérské kvality. Tentokrát se - soudě dle ohlasů ze zámoří - naprosto přesně trefil do vkusu amerického publika i kritiky - a není se co divit. Argo je poctivá dobovka, thriller, drama, obsahuje kapku filmařského humoru, je založeno na skutečné události a fandí šikovným, hodným Američanům. A ze své žánrové podstaty na něj lze nahlížet zcela apoliticky. Mně osobně ale zcela nestrhlo - možná až v závěru, kdy ale zase přehnaně spoléhá na náhody, čímž sice šikovně stupňuje napětí, ale celkový příjemně realistický dojem tím padá. Ale celkově je to zkrátka typický, po všech stránkách kvalitně zpracovaný čtyřhvězdičkový film. A současně krásný obětní beránek pro antiamerikanistické pózery. ()

POMO

Vážna téma Američanov v ohrození života, uviaznutých v Iráne, citlivo odľahčená svetom hravého hollywoodského prístupu. Režijne naozaj skvelo zvládnuté, Affleck dospieva. Klišoidné scény v poslednej tretine (lístky na poslednú chvíľu, hon na lietadlo) zrejme neodpovedajú skutočným odalostiam, ale sympaticky zapadajú do konceptu fimu, kde real-life problém politických rozmerov v poslednej chvíli zachraňuje hollywoodský heroizmus komiksového rázu. Vizuálne vypiplané, obsadením lahodiace, atmosféra doby skvelá, Desplatova hudba fantastická. ()

verbal

Čestný předeseda Svazu postižených obličejovou obrnou se opět chopil direktorování a musím přiznat, že nakolik je vynikající neherec, natolik je hodně dobrý režisér! Před kameru se dostal evidentně jen proto, že si pár kikin při pohledu na něj s funěním pomasírovalo slimáka a na Hamleta to věru není, protože by jej lebka krutě přehrávala na celé čáře, avšak za kamerou se z ochrnutého jelimana stává opravdu výborný bavič. Jen je docela škoda, že dělá takové fatální castingové chyby! Docela živě si dovedu představit ten sebereflexivní konkurz na představitele hlavní role: (režisér) "...tak nashle, pane Nortone, dáme vám vědět." (producent) "Tak co myslíš, Bene, ten Eda je schopný zahrát i flašku okurek tak přesvědčivě, že bych mu jednu klidně i vytáh a zakousl se do ní." (režisér) "Když já ti nevím, Vajnštajne (či jakékoliv jiné židácké příjmení). Myslím, že není na tu roli dost sexy!" (producent) "Já se domnívám, že by to tady až tolik nevadilo. Nejede přece do toho Iránu Chomejního ošukat, ale šlohnout mu pár našinců, no ne?" (režisér) "Podceňuješ roli sexappealu v tomhle buzi-nessu, drahý příteli. No, mrknem ještě, koho tam máme dál a pak to rozlousknem.Kdo je další, Lindo?" (asistentka) "Affleck, cukrouši." (producent dýchavičně) "Vole, tys pozval i Afflecka, jo? Vždyt tohle nemá být milostné drama pro otylé chovatelky koček!" (režisér) "Dej mu šanci, myslím, že nějaké to eso v rukávu má!" Affleck se přesunuje zpoza stolu před castingovou komisi. (režisér) "Tak co říkáš, Vajnštajne. To je ale krásný chlap, co? Na hraní se vyser, mysli na to, jak nám ty nadržené pipky zvednou rating! Navíc ti garantuju, že bude mě, jakožto režiséra, poslouchat na slovo!! NAfflecku bych mu tu roli dal" (producent) "Když já ti nevím, náš hrdina by měl vykazovat nějaké emoce a sem tam i měnit výraz v obličeji." (režisér s hysterickou fistulí ) "Děláš problémy, jo? Slíbils mi, že budu mít volnou ruku. Tak hele, buď Affleck, nebo to balím a jdi si s tím klidně do Spielberga!!!!" (producent) "Klid, klid, Bene, v pohodě. Chceš ho tam, máš ho tam mít!" (režisér) "Gratuluji, Afflecku, tu roli máte, jak jsem slíbil. Lindo, toho Crowa v předsíni už mi pošlete domů, jo, máme vybráno......" A tak tu máme sice špatně obsazený, ale napínavý, dramatický a režijne vynikající filmík z doby, kdy šáh dostal šach a posléze i mat bandou "racionálních a naprosto střízlivě uvažujících" vymaštěných fundamentalistů a Iránský lid svobodně zvolil do svého čela jedno z největších zkurvysynů minulého století, který mu posléze ukázal, zač je toho Šaría, a následky jeho mírumilovné, liberální vlády, plné náboženské tolerance a lásky k lidem kurví celý Blízký východ dodnes! ()

KevSpa

Historické nepřesnosti neřeším, protože tenhle film ve své podstatě není o jedné záchranné akci, je o životním postoji, o těch, kteří jsou ochotni obětovat se pro dobro ostatních, jít proti systému i pravidlům. Momentální záplava nezávislých filmů, které podobnou tematiku zpracovávají, i když různými způsoby, mě jen a jen těší. A Ben Affleck? Jako herec nikdy nebude špička, ale jako režisér je s každým filmem lepší a lepší. Když jde navíc o téma, které je pro něj osobní, dokáže nakonec zaujmout i herecky. A opět má mnoho kladných bodů za to, kolik úžasných seriálových herců do svého filmu obsadil. Jen tak dál, Bene! O tomhle to všechno je. ()

Lima

Není poslední dobou nudnějšího a otřepanějšího klišé, než je neustálé zdůrazňování, o kolik je Ben Affleck lepší režisér než herec. ()

Gemini

Argo, podle všeobecných ohlasů prubířský kámen filmového labužnictví, ve mně sice zanechal dojmy pozitivní, a fakt je že jsem Affleckovi toho plešouna za nejlepší film přál, ale dělat z toho bůhvíjak přelomovou záležitost se mi prostě nějak příčí. Atmosféra rodné země Oláhů a konfrontace fanatických studentů s vyděšenými americkými úředníky je tu vylíčena až hmatatelně, i když se film drží zpátky a dovede se obejít bez nějaké efektní brutality a citového vydírání. Kouzelné přepínání mezi roztomile prohnilým imperialistickým Holým Údem a zhoršující se situací v domě kanadského velvyslance je asi hlavní deviza Arga, protože samotná realizace plánu agenta Mendeze je už za hranicí WTF, které jsem v rámci žánru ochoten tolerovat. Přesto, pokud chcete vidět film, ve kterém každá složka přesně zapadá na své místo, vyberte si tenhle. A dokonce - i když jde o snímek podle skutečné události - budete na pár místech určitě napjati a překvapeni. A pokud tuhle svižnou, dvě hodiny krátkou záležitost hodláte ignorovat nebo dokonce hanět, mám pro vás jedinou odpověď: "Arr, go fuck yourselves.":) 80% ()

Tosim

ARGO, FUCK YOURSELF! Chválím tvůrce za spojení faktů a filmové fabulace, teď je aspoň jasné, co máme na kinematografii hodně rádi. 90%! ()

Enšpígl

Ben Affleck opět odchází z filmovýho ringu s rukama nad hlavou. Ten chlap je fakt čím dál tím víc snovej, témata jaký si vybírá ke zpracování, způsob jakým film točí i stylem vyprávění se věru začíná přibližovat nejvyšší režisérský lize v Hollywoodu. Při akci na letišti jsem měl sto chutí si říct o kyslíkovou bombu jak mně docházel kyslík, protože to fakt nešlo koukat se a současně přitom dýchat. On už teda film strhne hned na začátku a totálně nedovolí odvracet pozornost, ale ten konec mě dal zabrat víc než čtyři nyfomanky najednou. ()

Cervenak

Trpké sklamanie. Dobová atmosféra je dokonalá, zopár hlášok pobaví a... preboha, to je asi všetko. Absolútne prázdny film, ktorý by tak chcel byť niečím viac, až je to občas smiešne. Bezvýrazné postavy, o hlavnom hrdinovi sa dozvieme zopár nudných klišé (v dialógoch typu "Povedz mi niečo o sebe. Máš rodinu?"), o tých šiestich v Iráne vôbec nič, ako-tak zábavné sú len hollywoodske figúrky v podaní Goodmana a Arkina. Napätie horko-ťažko funguje iba v závere, ale tam už je to tak hollywoodsky chcené a umelo hrotené, že to začne byť sranda, na konci som už len čakal, kedy sa v okienku lietadla objaví Jim Carrey. Potenciálne najintenzívnejšia scéna filmu (bazár) totálne nevyužitá. Benove dramatické výrazy a pohľady tradične affleckovsky tragické. Nie, nemal som pocit, že sa dívam na vyloženú sračku, ale snaha nejako s filmom divácky komunikovať bohužiaľ zostala nenaplnená, nebolo sa čoho chytiť. "Prosím ťa, za týždeň urobíš režiséra aj z opice." 5/10 ()

Radyo

Přiznávám, zhřešil jsem - nevidím na Argu skoro nic z toho, co na něm ostatní tolik vyzdvihují! Za trest si dám k večeři na chleba o dvě kolečka salámu alejkumu méně! Ale Tony Mendez má můj respekt... ()

Malarkey

Ben Affleck je fakt borec. Přiznám se, nikdy jsem nevěřil, že právě on by mohl být předním představitelem slušného a inteligentního Hollywoodu současnosti, ale on prostě každým svým dalším filmem naprosto neuvěřitelně řádí, že můj mozek má co dělat, aby kvalitu jeho filmu vůbec dokázal pobrat. Argo sice není pětihvězdový nářez a to jenom z toho důvodu, že se ze začátku dost dlouho táhne a trvá to, než vlastně dojde na samotnou akci. Jakmile ale dojde na samotnou akci, což je vlastně převážná část druhé části filmu, tak se Vám zastaví napětím srdce stejně, jako se to stalo mně. Hlavně i příběh samotný je naprosto skvělý a zajímavý a vůbec bych se nedivil, kdyby Argo dostal Oscara za nejlepší film. Má to ty tradiční Oscarové předpoklady, tak uvidíme. Za mně je to opravdu slušně odvedená práce jedné kapitoly CIA a Hollywoodu, která lépe být zfilmována ani nemohla. Jo a Ben Affleck byl ve své roli naprosto dokonalý. ()

T2

Rozpočet $44,5miliónaTržby USA $136,024,128Tržby Celosvetovo $232,324,128Tržby za predaj Blu-ray v USA $14,411,060 //počet predaných kusov 627,572Tržby za predaj DVD v USA $17,273,826 //počet predaných kusov 1,153,486║ Ben Affleck to celkom slušne zvládol aj keď zo začiatku na nás chrlí až zbytočne moc informácii, moc postav, potom sa to ukludní a celkom dobre sleduje, na to aké to mohlo byť staticky chladné to je celkom dobre "chytľavo" zrežírované. /videl v kine: 75%/ ()

Marigold

Událost sezóny nikoli - americká kritika i publikum musí logicky být nadšení z filmu, který není hloupě zjednodušující, přitom ale dokáže zachovat oblíbená schémata i jistý "mocensko-filmový" patriotismus. Ze svého hlediska oceňuju chytré a funkční montáže (předčítání scénáře Arga / drastické výjevy z Íránů -- heistovou paralelu "plánování útěku / postupu pronásledování"), famózní sebeshazovačný humor hollywoodské linie a únikovou sekvenci natočenou výhradně detaily a polodetaily - retro stylizace a pohyb kamery Rodriga Prieta jsou požitkem samy o sobě. Argo nicméně po "problematizujícím" politickém úvodu nakonec kapituluje před osvědčenými schématy, to ale nijak nedegraduje fakt, že Ben Affleck natočil další řemeslně suverénní snímek, který jsem si "čistě užil". ()

Djkoma

Velmi dobře odvedená práce, která pro mě však zůstává ve stínu například perfektního snímku Baader Meinhof Komplex. Affleck se stává stále výraznější osobností současného Hollywoodu a může si dovolit mnohé (třeba jako jediný příliš neodpovídat svému reálnému předobrazu, jinak je casting působivý:)). Ten příběh má vnitřní sílu, ať už šťouchnutí do Hollywoodu nebo samotné vnímání "vysokých míst ve filmu" na zadržování civilistů Íránu. Kritika však nebije do očí, filmu neškodí a být v něm více emocí (ke komu mám mít sympatie? ano, přeji jim, aby utekli, ale komu to vlastně přeji? špionům? Není vlastně ten pocit víc poháněn "lidstvím" než uměním režiséra/scénáristů vytvořit vazbu na postavy? nebo mi to vlastně má být jedno...?), tak by rozhodně šlo o nezapomenutelný film. ()

Radek99

Mistrně natočená hollywoodsky znevěrohodněná rekonstrukce skutečné události. Pocta americkému patriotismu, CIA, západním hodnotám a způsobu politiky, kterou tvůrci možná trochu alibisticky zkombinovali s poklonou svému cechu, což ovšem ve výsledku vůbec nepůsobí jako malá domů. Výborný retro politický thriller, který může být vnímán jako staromilský, a to je jeho velký klad. Ben Affleck tu chtěl být Redfordem a tak oprášil tehdy používaná schémata a dal filmu dobovou patinu a i když Robert Redford byl a bude jen jeden, Ben Affleck se za tenhle pokus o reinkarnaci vůbec nemusí stydět...škoda jen té mnohými citované finální scény na teheránském letišti a přechodu k akčnímu pojetí žánru, bez ní by tenhle film byl bez chyby... ()

DaViD´82

Jak je výtečným režisérem, tak je nemastným neslaným hercem. První prokazuje nejen v úvodní nejpůsobivější scéně roku, ale i po většinu stopáže. Zvládá totiž bravurně "vyšší režisérskou"; a to sice budovat dusné napětí u něčeho, kde znáte průběh i výsledek a navíc politický thiller umně prokládá satirou na vyhořelý "_llywo_d". Své (ne)herectví prokazuje také po celou dobu a navíc si podkopl nohy, když jinak obsadil samá herecká esa čili ho tu přehrává úplně každý. Přesto nejvíce na škodu je ve výsledku až letištní finále, kdy to působí jako nechtěná parodie sebe sama. Jisté filmařské přikrášlení skutečnosti je jedna věc, ale nasázet do deseti minut tolik klišé, to se jen tak nevidí. Je to zarážející o to více, že až do té doby se jim vyhýbá a jde si svou cestou. Ve výsledku se tedy nový Mnichov či Baader Meinhof Komplex nekoná, na to je to přeci jen příliš naivní i povrchní, ale i zařazení do stejného ranku je pro Argo dostatečné uznání kvalit. ()

Superpero

Oldschoolově vyhlížející a ke konci hodně napínavé. Z daného tématu vytřískali asi maximum, ale třeba takový (i když mnohem akčnější) Mnichov byl ještě o dva levely výše. ()

Fr

ZALOŽENO NA SKUTEČNÉ UDÁLOSTI … AMERICKÁ AMBASÁDA, ÍRÁN, 4. LISTOPADU, 1979...... /// Parádní úvod a poslední třetina! Zbytek je politikou (přímo i nepřímo) prošpikovanej film o historii jednoho návratu. Ben Affleck (serte na to bezpohlavní herectví…) a jeho Mission Impossible, která se v mnohém může rovnat těm Cruiseovým. Jasan, tady nejde vo technický serepetičky, zato je všechno celkem uvěřitelný a skutečný. Navíc úžasně zdržuje (pan režisér Affleck) a tím mě napíná jak sviňa! No a co těch 52? (ten 1 + 13 tak zajímavý asi nebudou…) Třeba příště…. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Knihu ,,The Master of Disguise: My Secret Life in the CIA“, kterou napsal v roce 2000 Antonio J. Mendez číst nebudu. 2.) Chci vidět film o filmu, kterej nikdy nevznikl. 3.) Thx za titule ,,fčelí medvídek“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ *** ()

Zemřel herec Alan Arkin

Zemřel herec Alan Arkin

30.06.2023

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall

13.06.2022

Smutná zpráva z filmového světa. V úctyhodném věku 90 let zemřel herec Philip Baker Hall, známý z jeho mnoha vedlejších rolí i jako jedna z nejvýraznějších tváří své generace. Diváci si jej mohou… (viac)

Jak to vypadá s novým Batmanem?

Jak to vypadá s novým Batmanem?

03.01.2017

Studio Warner Bros. nesmírně touží po netopýří sólovce od Bena Afflecka. Představitel Batmana a režisér Gone, Baby, Gone, Města nebo oscarového Arga se uvolil, že ji natočí, soustavně ale tvrdí, že… (viac)