Argo: Nebezpečný útek

USA, 2012, 120 min (Director's Cut: 129 min)

Réžia:

Ben Affleck

Predloha:

Antonio J. Mendez (kniha)

Scenár:

Chris Terrio

Kamera:

Rodrigo Prieto

Ben Affleck, Bryan Cranston, Alan Arkin, John Goodman, Victor Garber, Tate Donovan, Clea DuVall, Scoot McNairy, Rory Cochrane, Christopher Denham, Kerry Bishé (viac)

Skutočný príbeh o tajnej operácii na záchranu šiestich Američanov, ktorá sa odohrala na pozadí rukojemníckej drámy v Iráne. Dňa 4. novembra 1979 obsadila skupina iránskych študentov americké veľvyslanectvo v Teheráne. Študenti zajali 52 ľudí, ktorých držali v zajatí 444 dní. Ale uprostred chaosu sa podarilo šiestim Američanom utiecť a nájsť útočisko v dome kanadského veľvyslanca Kena Taylora. Aby USA mohla dostať týchto šesť diplomatov späť do Ameriky, tak Tony Mendez (Ben Affleck) špecialista na exfiltrácie, prichádza s plánom, prepašovať ich ako filmový štáb kanadskej televízie CBC. A hoci ide o skutočnosť, tento plán je taký neuveriteľný, akoby sa odohral len vo filme... (TV Markíza)

BMW12

Povedený film podle skutečné události. Obzvlášť poslední třetina filmu se mi líbila, kdy se schylovalo k odletu a divák byl v napětí, jestli se jim to povede nebo ne. Ale rozhodně nesouhlasím s tím, že tento snímek získal Oscara za nejlepší film roku, ano byl to velice povedený film, ale nejlepší film roku určitě ne. ()

Roman.Ticka

Není lehké skloubit nezáživnou laicky neznámou politickou intrikářskou pletichařinu na základě skutečné události s citem pro zaujetí diváka. Obsahově místy prkenné, místy nezáživné, až nudné. K vyšpičkované formě nemám co dodat, inteligentní Ben umí hrát i točit a není to jen tím, jak dobře vypadá, včetně vzorové vánočky.☺Bezpečně zvládá i jednu z nejtěžších složek filmařiny, a tou je ukočírovat podání látky, aniž by vyzněla příliš zprofanovaně a Americky typicky přemrštěně. Finální aviatická scéna mi pořádně nadzvedla adrenalin. Ještě nikdy jsem s takovou intenzitou necítila tlak kormidla, blahořečené Aerolinky. Pro někoho možná zbytečný film o ničem, já říkám, že i malé hrdinství může mít nedozírné následky a cenu. A ten celoživotní vnitřní pocit! K nezaplacení... ()

poz3n

Affleckovu režii neznám a s jeho filmem jsem se potkal poprvé. Řekl bych, že Argo je takový ideální film na víkendový večer, kdy můžete vypnout mozek, užívat si rychle ubíhající ''zábavu'' a zároveň stále sledovat kvalitní film. Argo se samozřejmě nevyhýbá klasickému hollywoodskému schématu, dočkáme se určité míry patetičnosti a přítomnost některých scén se dá odhadnout s hodinovým předstihem, ale i tak se na konci neubráníte pocitu dojetí a respektu k reálným postavám celého příběhu. 8/10 ()

Jinny

Ben Affleck sebejistě vypráví příběh o spravedlivě naštvaných muslimech a lidech, co to odskákali. Jen tak bokem nás zasvětí do jednoho úžasně ujetého plánu a předhodí pár ukázek z reality filmové branže. Byla to od něj sázka na jistotu? Byla. A zaslouženě vyhrál. ()

honajz

Filmařsky zručné, dobrá kamera, střihy i některé herecké výkony. Netuším, jestli to takhle proběhlo ve skutečnosti, protože závěr mi přišel jako agitka na CIA (chráníme vás, i když vy nevíte, kdo všechno se na té ochraně podílí). Je ale fakt, že mi film přišel vnitřně prázdný. Hezky nakašírovaný, ale lákavý obal skrýval jen obyčejnou jednohubku bez chuti. Vlastně celkově o nic nešlo, chvilek napětí bylo minimum, a stejně jsme věděli, jak to skončí. Prostě z prdu kulička, a podruhé to rozhodně vidět nemusím. ()

rikitiki

Nemám ráda filmy podle skutečné události, které přikrášlují statečnost někoho na úkor druhého – připadá mi to nečestné a nesportovní. Snímek je neokázalý, rekapituluje děj, tváří se autenticky (byť není) a o hlavních postavách se nedozvíme nic jiného, než že byli zavření mučivě dlouhé měsíce v jednom domě a báli se. Ten fígl s falešným filmem je docela inovativní, ale nedokáže vytáhnout děj z čistého průměru. ()

Ivoshek

Zajímavé téma, určitě. Ale na to, jak šílený to byl nápad, jsem čekal, že to celé bude mít víc koule. A přitom to místy byla i nuda. ()

Janek

Měl v tom hrát Northon, ale chápu, že Affleck svým obsazením ušetřil z rozpočtu za hlavní roli. Špatný sluha, ale velmi schopný pán. Pod fazónou hezouna se skrývá ohromný vypravěčský talent. Argo je velkým překvapením. Bohužel zafunguje jen jako jednohubka. ()

Thomick

Moje první režisérský setkání s neoblíbeným hercem. No ... dopadlo zhruba takhle: Affleck mi ukázal, že z něj vyroste možná nejameričtější režisér Hollywoodu; ale že se zároveň týhle - ze svý podstaty "zhoubný" - nálepky může zhostit se ctí, ne-li zatraceně dobře. Affleck použil všechny známý fígle, nesnesitelnou náplavu monstrózních klišé nicméně stvořil jednu jedinou (od čtyřicátý minuty k půlce filmu, zhruba), což ujde. Mimoto mě hlavně víc než přesvědčil v obou primárně strhujících pasážích na začátku a na konci, čimž přebil jakýkoliv přítomný tápání a častý řečnický otázky ve stylu "počkat, takhle to snad nemohlo bejt, ne?!". Jediný, co bych teď ve vší vážnosti Argu vytknul, jsou teda herecký výkony pánů Afflecka a Arkina, kterýmu dokonce nesoudná Akademie přišila i oscarovou nominaci. Vůbec začínám zjišťovat, že mi je hlavně druhej jmenovanej pán pozoruhodně protivnej - a že jsem v tom na rozdíl od Afflecka docela dobře sám. ()

Sofia

O hereckém umění Bena Afflecka by se sice dalo polemizovat, ale jako režisér se už napotřetí perfektně trefil do mého vkusu - originální příběh, působivé zpracování (perfektně zobrazená atmosféra konce 70. a začátku 80.let). Byla jsem napnutá až do konce a ani jedna minuta filmu mi nepřišla prázdná nebo zbytečná. Šestice uprchlíků byla výborně typově vybraná (srovnání s původními fotkami se nabízí v závěrečných titulcích) a to, že ani jeden z nich nebyl moc profláknutý byl dobrý tah, v jejich "neherectví" se tak dokonale odrážely nejistota, pochyby a strach, jaké museli asi opravdu prožívat. Bravo, Bene, a doufám, že si na tebe v únoru Akademie vzpomene. ()

Ilicka

Skutečné události nakonec někdy vyzní absurdněji než fikce. Affleck zachraňuje a zarýpe si u toho do řevnivosti mezi tajnými službami i Hollywoodských mechanismů. A navzdory danému rozuzlení umně stupňuje napětí. ()

claudel

Affleckův režijní majstrštyk. Krátce po Městě jsem si pustil jeho dosud nejlépe hodnocený snímek a jsem ještě více spokojen. Ačkoli Američanům nemusím fandit za vše, co ve světě napacháli a páchají nadále, riskantní nenásilné akci na záchranu pěti obyčejných diplomatů a jedné civilistky jsem držel pěsti a v závěru téměř nedýchal, třebaže jsem předem věděl, jak to dopadne. Neobešlo se to bez americké trapnosti, ale přesto ve mně Argo zanechalo silný filmový zážitek a nesmírnou chuť rozšířit své historické povědomí o íránskou revoluci. Už jsem hodil očko na knižních serverech po nějaké pěkné publikaci o Íránu. ()

mm13

Prečo thriller? Posledných dvadsať minúť, ktoré chceli byť v rámci zvoleného žánru riadnym nervákom, sú naopak nuda. Žiadna z peripetií tesne pred odletom nemá šancu rozrušiť, dobre som to nepredriemal. Kladom tak zostáva iba prekvapujúco pohodový Affleck v hlavnej úlohe a highlight duo Goodman-Arkin. Argo sústredené na prípravu "hollywoodského" krytia by som vlastne videl zo všetkých možných variant najradšej, to by boli iné grády. Vážnejšie, komornejšie Argo by zase mohlo preniesť pozornosť na samotných rukojemníkov, ich drámu. Avšak Argo, ktoré návštevou v Hollywoode iba na chvíľu odľahčí a pobaví, situáciu v akej sa ocitli pracovníci veľvyslanectva iba v najnutnejšej miere načrtne a chce byť v prvom rade napínavým útekom... také ma nevzrušilo. ()

matestlust

Nervy drásající, napínavý a mrazivý příběh, podle skutečné události ( tentokrát opravdu podle skutečné události ). Od samého počátku člověk prožívá veškeré pocity s šesticí utečenců na dálném výhodě...Celkový pohled na Irán jako takový je opravdu hrozivý. Závěrečná dvacetiminutovka mě málem připravila o zdraví. Zkrátka a jasně, po všech stránkách, výborný kousek !!! ()

evapetra

Velmi dobrý politický thriller, s napětím, pomalu stupňovaným až do gradujícího závěru. To už jsem si v duchu opakovala "Tak už je konečně pusťte!", jakkoliv je konec známý a jasný vzhledem k tomu, že se jedná o příběh inspirovaný skutečnou událostí.Teheránské prostředí začátku 80. let na mě působilo velmi věrohodně, včetně toho husí kůži nahánějícího zfanatizoavného davu, nenávidějícího vše americké a svého bývalého vládce, který okleštil jejich práva a svobody a provolávající slávu vládci novému, který jim pak přistřihoval křidélka ještě o něco více. To, že Affeck tady nesrší nějakým bondovským charismatem mi vyhovovalo, své role se zhostil tak civilně a uvěřitelně, že jsem měla pocit, ano, to je ten z těch opravdových a nerománových hrdinů , kteří ve skutečnosti hýbou světem. ()

Zemřel herec Alan Arkin

Zemřel herec Alan Arkin

30.06.2023

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall

13.06.2022

Smutná zpráva z filmového světa. V úctyhodném věku 90 let zemřel herec Philip Baker Hall, známý z jeho mnoha vedlejších rolí i jako jedna z nejvýraznějších tváří své generace. Diváci si jej mohou… (viac)

Jak to vypadá s novým Batmanem?

Jak to vypadá s novým Batmanem?

03.01.2017

Studio Warner Bros. nesmírně touží po netopýří sólovce od Bena Afflecka. Představitel Batmana a režisér Gone, Baby, Gone, Města nebo oscarového Arga se uvolil, že ji natočí, soustavně ale tvrdí, že… (viac)