Argo: Nebezpečný útek

USA, 2012, 120 min (Director's Cut: 129 min)

Réžia:

Ben Affleck

Predloha:

Antonio J. Mendez (kniha)

Scenár:

Chris Terrio

Kamera:

Rodrigo Prieto

Ben Affleck, Bryan Cranston, Alan Arkin, John Goodman, Victor Garber, Tate Donovan, Clea DuVall, Scoot McNairy, Rory Cochrane, Christopher Denham, Kerry Bishé (viac)

Skutočný príbeh o tajnej operácii na záchranu šiestich Američanov, ktorá sa odohrala na pozadí rukojemníckej drámy v Iráne. Dňa 4. novembra 1979 obsadila skupina iránskych študentov americké veľvyslanectvo v Teheráne. Študenti zajali 52 ľudí, ktorých držali v zajatí 444 dní. Ale uprostred chaosu sa podarilo šiestim Američanom utiecť a nájsť útočisko v dome kanadského veľvyslanca Kena Taylora. Aby USA mohla dostať týchto šesť diplomatov späť do Ameriky, tak Tony Mendez (Ben Affleck) špecialista na exfiltrácie, prichádza s plánom, prepašovať ich ako filmový štáb kanadskej televízie CBC. A hoci ide o skutočnosť, tento plán je taký neuveriteľný, akoby sa odohral len vo filme... (TV Markíza)

Thomassi

Asi před půl rokem, kdy jsem poprvé slyšel o tomto filmu, říkal jsem si, že to zřejmě bude dobrý film, ale že by vyhrál zlatou sošku za nejlepší film, to mě vůbec nenapadlo. Ono to ale není svým způsobem žádné překvapení. Jsou to americké ceny, a toto je film dělaný právě pro Američany. Ti jej ocení nejvíce, protože příběhově hraje na jejich patriotické city. Ale rozhodně to neznamená, že si Arga neužijí lidé ostatních národností. Tedy pokud zrovna nejsou na tento patriotismus alergičtí. Film je to náramně zajímavý. Začátek je dechberoucí, tempo se ztlumí uprostřed, aby jsme se v té závěrečné, zato nejdelší části stali svědky gradujícího a opravdu napínavého vyvrcholení pozoruhodné akce. Argo je film, který je po režisérské stránce na precizní úrovni. Ben Affleck roste, vlastně možná už vyrostl, v prvotřídního režiséra. Vyprava a kostýmy, vše dokonale připomínalo dobu konce sedmdesátých let. Jako politický thriller se Argo řadí mezi nejlepší filmy roku 2012, ale podle mě ne jako jednička Oscarů. ()

Easykk

Bene Bene Bene Bene, no to přece nene nene nene nene, natočit takovej zajímavej film tak, abys jedinou bradavicí na něm byl ty a ten tvůj kamenolom na krčisku by snad zaslúžilo i metál - ježiš, no tys ho za něj dokonce dostal, tak to už držim hubu.. A fakt mě to bavilo, konečně film o něčem jiném, třikrát vivat, a jednou poslat do kelu za toho pitomu v hlavní roli. (ano Bene, zase myslím Tebe). ()

Derek

argo ma podla mna podobne problemy ako affleckov druhy film "town"... zrezirovany je opat vynikajuco, kde vtipne pasaze su vazne vtipne a nakrutene s lahkostou a napinave sceny su plne napatia a nervozity, ale scenar je opat viac menej plny klise (hlavne finale tlaci na hollywoodsku pilu), ale v porovnani s predchadzajucim pobytom v bostone som sa na vylete v irane nenudil ani chvilu! ()

FilmFan24

Napínavé drama podle skutečných událostí se vyznačuje precizní Affleckovou režií, která po upovídaném a na informace bohatém začátku vtáhne jako vír do děje a nepustí. Závěr napínavý, konec dobrý a vlastně film výborný tak, že chci vidět znovu!!! Můj letošní oscarový favorit! ()

m@rz

Po dlouhé době jeden z filmů, u kterých jsem zůstal napnutý až do konce a nedočkavý z toho, co všechno se může stát. ()

salalala

Je pravda, že z dosavadní trojice Affleckových režijních počinů je Argo nejslabší. Je to ale dáno hlavně tím, že se tu "jen" jede na jistotu. Affleck už se během chvíle vypracoval na výtečného řemeslníka, takže mu absolutně nedělá problém vytvořit dobovou atmosféru ve spojení s perfektní výpravou, zapojit nápaditou a fungující kameru, použít odpovídající hudbu, udržovat diváka v napětí prakticky po celou dobu a nastolit poměrně strhující tempo, které nepoleví až do samotného konce. Možná tu někomu může chybět jakási přidaná hodnota, kterou měly předchozí tvůrcovy filmy, ale on dobře věděl, co dělá. Navíc se mu velmi povedlo i obsazení méně známými tvářemi, sám dokonce podává umírněný a velmi obstojný výkon a k tomu tu ještě jsou výborní Goodman s Arkinem, který si svou roli vyloženě vychutnává. Potěší i jemná satirická linka, která střílí do hollywoodských řad a perfektně funguje. Je logické, že v takovém filmu se nedá vyhnout určité míře klišé a patosu, což je malinko škoda, na druhou stranu to ale nijak nevadí. To už bych spíše vytýkal pozvolnější rozjezd a malinko zbytečnou rodinnou linii hlavního hrdiny, která působí jen jako laciná hra na city. Jinak je ale Argo výborný film, který asi v místě svého vzniku nemohl dopadnout o mnoho lépe. 75% ()

JohnMiller

Podľa filmovej ceny Oscar: najlepší film roku 2012.. Nedokázal som rozšíriť čo bolo podľa skutočnosti a čo bolo vymyslené (Táto aféra mi nič nehovorila.. netušil som o nej) A možno preto sa mi to tak celkom páčilo. Záchranná akcia Američanov s pazúrov Iránu ktorá sa kryje "báchorkou" o nakrútení filmu na ich militantnom území je skvelí námet na dobrý film. Avšak nejedná sa o nervy drásajúcu drámu v ktorej by išlo každou sekundou o život. Nesadol mi fakt že, to bolo odprezentované tak trošku odľahčenou formou. Posledných 15 minút bolo nesmierne napínavých, i keď asi každý tušil ako sa to skončí, v celku to svojimi nevážnymi prvkami nebolo až tak úchvatné ako napríklad Kapitán Phillips . ()

dom156

Ben Affleck je dle mého mínění mnohem lepším režisérem a i scénáristou než je hercem, ale v tomto snímku se rozdíly mažou. Děj nám vypráví o událostech, které nejsou tak moc známé jak by možná měli být. Celkově historie blízkého východu se v učebnicích dějepisu možná tak zmiňuje o prvních městských státech a pak o křížových výpravách a Osmanské říši, jinak kde nic tu nic. Film má příjemnou gradaci, která vrcholí kontrolou na letišti. Možná mi zde chybí nadstavba ve formě hudby a lepší zakončení dějové linky, jinak nemohu nic říci špatného a doporučuji. ()

Blackhand47

Hollywood oblbuje lidi, oblboval a oblbovat bude. Film nám představuje netypický příběh z pohledu tajné služby, která spolupracovala s filmaři při záchraně šesti diplomatů a úspěšně je dostala zpátky do USA. Není nad to přijít s filmem, který stejně nikdy nevznikne, z Arabáků udělali pěkné voly. Se vším navíc vypomohl nechvalně proslulý Jack Kirby, méně slavná polovička Stana Leeho, jehož kresby dostaly Američany ven ze země. Napětí má film od začátku do konce, kdy divák neustále čeká, že se něco zvorá, i když ví, že to dobře dopadne. Sláva Americe, čest Kanadě a smrt Íránů, nic jiného si z filmu člověk asi nevezme, ale aspoň je to podané fantastickým způsobem. 80% ()

Toj

V začátku pár historických poznámek a zdálo se, že film se ponese v trochu kritičtějším duchu. Nakonec z toho je typický "film podle skutečných událostí", který se vyžívá v dobovosti,v určitém inteligentním odramatizováním na jedné straně a vrstrvením patosu a napětí na straně druhé. Nakonec člověka nerozčílí ani tolik nějaká napínavá honička na letišti, ale to jak se pak ještě 10 minut všichni objímaj a jásaj za dojemné hudby..Finální americkost a připitomělý titulek o příkladu "spolupráce vlád" (jakože morální poselství je, že všechny vlády jsou jiné, ale měly by si pomáhat? :D) vlastně jen potvrdily, že film kritický není a nakonec jen utvrzuje stereotyp hodných hrdinných Američanů a barbarských Íránců (kteří ve filmu stejně jen řvou, máchaj zbraněma, zabíjej, nebo něčemu nerozuměj). ()

Dont

Už to tady velmi trefně popsal Hroubek, mohu jen souhlasit s jeho komentářem. Pro mě je Argo jeden z nejlepších letošních zážitků v kině, Benu Affleckovi se v úvodu podařilo velmi zdařilým způsobem zasvětit všechny „nezainteresované“ diváky a celý sál jen tiše zíral. Když pak došlo na samotnou exfiltraci, napětí by se dalo krájet. Oceňuji Affleckovo umění kombinovat právě dramatické momenty s vtipem, které tady předvedl v plné kráse. Dokázat diváky rozesmát vtipnou replikou a vzápětí se vrátit zpět na horkou půdu a přitom nijak neslevit z dramatičnosti situace. Vydatně si vypomohl skvělou hudbou Alexandra Desplata. Hereckými výkony jsem byl nadšen, v čele se samotným Benem Affleckem (který u mě stoupá vzhůru), přesvědčivým Bryanem Cranstonem a zábavnou hollywoodskou dvojkou Johnem Goodmanem a Alanem Arkinem. Zaujal mě také překladatelský a titulkářský oříšek Argo fuck yourself, přeložit tohle do vhodně češtiny asi nelze. ()

Aleee89

Na Argo jsem se docela těšila a konečně jsem se dočkala okamžiku, kdy jsem se na něj mohla podívat. Affleckovy filmy jsou v mnohém dosti podobné, jsou to typičtí oscaroví kandidáti. Když se od tohoto faktu oprostím, když zapomenu na to, že snímek opět kalkuluje s představami Akademie, mohu si film užít. Příběh je to zajímavý, Affleck opět dokazuje, že je mnohem lepší režisér než herec. Já bych tu jeho úpornou snahu tolik neodsuzovala, protože Argo je fajn film, který si, pokud chcete, můžete užít. Má to atmosféru, je to kompaktní celek. ()

TominoLa

Určitě jsem od Bena Afflecka po Gone, Baby, Gone a Městu čekal více. I tak slušně odvedená práce za čtyři odřené hvězdy. 7/10 ()

Ediebalboa

Napínavé, dobře zahrané všemi herci, kteří byli trefně vybráni, důvěryhodné... Toho Oscara si Argo zasloužilo. Už v předešlých filmech dokázal Ben Affleck, že by se mohl nakonec prosadit víc z pozice režiséra než herce, no a zde se opět posunul o úroveň dál. Po celou dobu filmu člověk věřil beznadějné situaci, ve které se američtí diplomaté v Íránu nacházeli. V závěru mi sice připadalo, že už je to s tím, jak při útěku stíhají vše na poslední chvíli trochu přehnané. Přeci jenom zas tak vyhrocené to reálně být nemohlo a i konec nemusel podle mě tolik bít do očí happyendem. Navzdory tomu bych ale film díky skvěle vybrané předloze označil za jeden z vrcholných snímků roku. ()

L_O_U_S

Už dlouho jsem z kina neodcházel tak spokojený jako po pooskarové projekci Arga. Ten film totiž nabízí to, čeho si tolik cením u thrillerů ze staré školy a co u současné kinematografie postrádám - ne digitální efekty, honičky a výbuchy, ale poctivou práci. O postavy se opravdu bojíte a až do konce jste napnutí k prasknutí, jak to celé dopadne. Nápad se zvýšením zrnitosti byl opravdu chytrý, a tak jsem měl (i díky výpravě a maskám) při sledování pocit, že se dívám na něco opravdu natočeného v 70. letech. Trochu zamrzí upravení reálií, ale nějaká dramatizace prostě je nutná. (793.) ()

higuain

Sci-fi klenoty americké kinematografie v roli lifesavers! Aneb jak Planeta opic inspirovala agenta CIA k provedení do jisté míry sebevražedného plánu na záchranu nevinných obětí vyhrocené politické situace. Kritika fanatismu nejen na té islámské straně a pocta charakterovým vlastnostem jako je odvaha a ochota riskovat krk za druhé. Affleck by se měl vykašlat na herectví a naplno se začít věnovat režii, protože v této pozici má nesrovnatelně větší potenciál. ()

kajas

Film napínavý od první až do poslední minuty nemusí vůbec obsahovat vybuchující auta a zběsilou střelbu. Stačí solidní scénář (i vážné téma může být jemně narušeno vtipnými hláškami), zručná režie a uvěřitelné herecké výkony. Herecké obsazení je opravdu potřeba vyzdvihnout, protože kromě Bena a Johna Goodmana se film hemží vlastně jen milými sympaťáky "od vedle", jejichž tváře sice známe z televizních seriálů, ale až nyní si plně uvědomujeme, jací jsou to frajeři. Ale největší frajer ze všech je samozřejmě pan Tony Mendez, kterému tento snímek skládá obrovskou poctu. Nebýt toho cukrkandlového závěru (stmelení rozvrácené rodiny a americká vlajka u domku nesmí chybět, že), možná bych ještě přidala. ()

Zemřel herec Alan Arkin

Zemřel herec Alan Arkin

30.06.2023

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall

13.06.2022

Smutná zpráva z filmového světa. V úctyhodném věku 90 let zemřel herec Philip Baker Hall, známý z jeho mnoha vedlejších rolí i jako jedna z nejvýraznějších tváří své generace. Diváci si jej mohou… (viac)

Jak to vypadá s novým Batmanem?

Jak to vypadá s novým Batmanem?

03.01.2017

Studio Warner Bros. nesmírně touží po netopýří sólovce od Bena Afflecka. Představitel Batmana a režisér Gone, Baby, Gone, Města nebo oscarového Arga se uvolil, že ji natočí, soustavně ale tvrdí, že… (viac)