Bedári

Veľká Británia / USA, 2012, 157 min (Alternatívna 151 min)

Réžia:

Tom Hooper

Predloha:

Victor Hugo (kniha)

Kamera:

Danny Cohen

Hugh Jackman, Russell Crowe, Anne Hathaway, Amanda Seyfried, Eddie Redmayne, Helena Bonham Carter, Sacha Baron Cohen, Samantha Barks, Aaron Tveit (viac)

Keď bývalého galejníka Jeana Valjeana (Hugh Jackman) prepustia na podmienku, netuší, že za chrbtom bude mať ako večný tieň posadnutého inšpektora Javerta (Russell Crowe). Ten ctí zásadu, že zlodej zostane navždy zlodejom a Valjean sa zdá byť jasným príkladom, zvlášť keď pravidlá podmienečného prepustenia vzápätí poruší. Lenže Valjeanovi sa darí unikať, začne žiť pod zmenenou identitou, stane sa ctihodným občanom a dokonca starostom, avšak ani tak nie je pred sliedivým Javertom v bezpečí. Po smrti továrenskej robotníčky Fantine (Anne Hathaway), ktorú si kladie za vinu, sa ujme jej dcérky Cosette. Spoločne s ňou potom pred Zákonom uteká do anonymity francúzskej metropoly. Tam na nich po pár rokoch relatívneho pokoja čakajú okrem Javerta aj ďalšie nebezpečenstvá – revolučné vrenie v uliciach, ktoré rozdúchavali mladí chlapci. Jeden z nich, Marius (Eddie Redmayne), sa pri letmom stretnutí zamiluje do dospievajúcej Cosette (Amanda Seyfried) a tá jeho city opätuje. Kvôli svojej dcére a jej šťastiu sa Valjean rozhodne riskovať, dokonca sa vydá na barikády v predvečer rozhodujúceho súboja medzi revolucionármi a armádou, aby z vopred prehratej bitky zachránil Mariusa. Na mieste, kde história napísala jednu zo svojich krvavých kapitol, sa zároveň odohrá finálny súboj medzi ním a Javertom. (TV Markíza)

MontyBrogan

Plusy: - Anne Hathaway... - masky (rôzne podoby Heleny Bonham Carter a hlavne Hugh Jackman v kostole) - Samantha Barks (zaujímavé stvorenie vo svojom debute) - metafory (deti barikády napríklad) - prízvuk Daniela Huttlestona      Mínusy: - neustále spievané dialógy (fail, hlavne pri tej dĺžke filmu, nespočet nepresvečivých odrecitovaných replík) - kabaret (nie každý muzikál je divadlo ale tu môžme v pohode vidieť údery do vzduchu, zastrelených bez zranenia a podobne) - zamlčané informácie o postavách (napriek 157 min. stopáži) - viachlas (keď spieva viac postáv cez seba a nie všetci to isté, je to odvážny ťah a nie vždy sa podarí) - nevyužitý potenciál (nezbavím sa presvedčenia, že sa to dalo natočiť tak, aby ešte naše deti plakali). _ Ak si na niečo spomeniem, alebo si uvedomím, že so svojou averziou by som do muzikálov nemal veľmi hovoriť, možno to zmením alebo zmažem. ()

BMW12

Tenhle film (muzikál) se mi velice těžce hodnotí. Je to první klasický muzikál, který jsem zhlédl (že se v něm vůbec nemluví, ale jenom zpívá). A zjistil jsem, že muzikály nebudou mým šálkem čaje. Vůbec mi to nesedí, ve filmu se má mluvit a né že si celé 2,5 hodiny budou všichni zpívat. No každopádně co se mi velice líbilo a co bych opravdu pochválil je výkon Russella Crowea, ten byl naprosto perfektní! Za to mě velice zklamala Anne Hathaway. Jinak příběh celkem OK, i když mohlo to být daleko lepší. A vizuální stránka filmu byla příšerná. Jako pokud bych to měl hodnotit subjektivně, tak dám 1 hvězdičku, jelikož muzikály fakt né... Ale jestli mám být objektivní a přenést se přes svou averzi k muzikálům, tak to bylo slušné a dávám 3 hvězdy. ()

Ivoshek

Trochu jsem se bál kvality zpěvu, ale byl jsem mile překvapený. Je to imho srovnatelné s divadlem s tím, že tady navíc byly peníze a prostor na opravdu působivou výpravu - jak u velkých scén (přístav, co vypadá fakt jako přístav, armáda v ulicích), tak u těch komornějších (chudinská čtvť plná opravdových chudáků, fabrika, barikády). Čistě z filmového hlediska mi to přišlo ok, hvězda dolů je za věci, které mi nesedí ani v původním muzikálu, jako jsou některé písně a postavy, zejm. Máriuš a Kozeta. BTW, přestože jsem to viděl 2x česky v divadle, jednou v bedně film z roku 98 a teď počtvrté, pořád nevím, co ten Žánvalžán vlastně Žavérovi udělal a proč po něm tak zuřivě jde. Mám teorii, že kvůli tomu, že se přestal v podmínce chodit hlásit na stanici, ale jistý si tím stále nejsem. ()

HellFire

Tohle musí být asi ten nejsadomasochystičtější film všech dob. 2 hodiny a 40 minut neustálého zpívání, na to nemám žaludek :). ()

Thomick

Nevhodně přizpůsobený filmovýmu plátnu, spíš prakticky vůbec. Dvouapůlhodinovej snímek prostě nejde celej odzpívat; každou jedinou větu, navíc s neprofesionálníma zpěvákama (převážně) a kamerou přilepenou na jazyku každýho jednotlivýho herce. První část jsem takle vyloženě protrpěl. Užíral jsem se lacinými efekty z televizních inscenací, výjevy jako z hudebních klipů a tápajícim Crowem. Naštěstí barikády a skvělý kvarteto Seyfried-Redmayne-Barks-Tveit nastoupily ještě včas, takže ve finále ... dejme tomu, 2-3*. Nicméně jedinym opravdu silnym okamžikem pro mě zůstává "Do you hear the people sing" na barikádách, a potažmo všechny ostatní písničky kolem týhle pasáže filmu (Red and Black), tehdy jedině jsem mohl mít i husinu (pokud teda nepočítám ty z otravy Cohena a nejen jeho absolutně hluchých fórků). Což je slabý, i na tak profláklej příběh, sorry. ()

Ilicka

Jauvajs. Po skvělých emotivních trailerech jsem měla velká očekávání, která film bohužel nenaplnil. Hooper sveřepě točí melodrama plné not jako realistickou sondu do života chudiny na počátku 19. století, čemuž naprosto odporují vzletné texty písní a bohaté melodie. Obzvláště tedy, když texty herci sveřepě notují do kamery, která zabírá jejich obličeje ve stále stejných kompozicích. Jen v několika scénách dojde na dynamiku, bohužel - a nápad natočit film komplet podle muzikálu, ale bez muzikálové stylizace (vyjma Heleny a Sachy, kteří přitančili odhadem ze Sweeneyho Todda), vyznívá nezáměrně... směšně. Opěvují se tak ideály, které jsou už od začátku mrtvé a malí kluci dělají velkou revoluci, která ale nikam nevede. České titulky zase bodují... ()

Ištván87

Takže můj komentář filmu, z něhož jsem se cca před hodinkou vrátil, je tu, a obsahuje SPOILERY pro ty nevzdělance, kteří Bídníky nečetli, popř. neviděli žádné zpracování, nebo ani nikdy nečetli něco o příběhu. Musím se přiznat, že já osobně jsem Bídníky nečetl. Nicméně jsem viděl několik zpracování Bídníků (ovšem co se muzikálu týče, jsem nepopsaná kniha) a četl pár rozborů tohoto díla, abych si porovnal filmy s knihou. A musím říct asi tohle: TO BYLO KUREVSKY GENIÁÁÁÁÁLNÍÍÍÍÍÍÍÍ!!!!!!! Opravdu, nemůžu si pomoct, tohle bylo nejlepší zpracování, herci byli skvělí (občas mi trochu vadil Eddie Redmayne a Amanda taky nebyla nijak skvělá, nicméně hráli nejméně zajímavé postavy, takže se to dá chápat). Musím se přiznat, že i v mém případě jedno oko nezůstalo suché (I dreamed a dream, smrt Fantine, smrt Eponine, konec revolucionářů, Javert nad Gavrochovým tělem, závěrečný zpěv barikád), nehledě na to, že zpěv barikád, Work song a I dreamed a dream si musím broukat pořád dokola. Mnohokrát jsem četl, jak moc lidi dojímá Anne Hathaway, resp. její zpěv výše zmíněného songu. Ale stejně jsem neměl tušení, jak moc mě to sebere. Anne byla prostě boží a jestli nepromění svojí nominaci na Oscara (nejspíš ne, poněvadž Akademie je banda tupců), tak budu hodně zklamanej (bylo by to fajn i vzhledem k tomu, že hrála v Temném rytíři, jehož ti idioti z Akademie ignorovali úplně). Co je tam dál? Hugh Jackman výborný, nicméně ještě lepší byl Russel Crowe (rozhodně co do zpěvu). O představitelích Cossette a Mariuse už jsem psal, nicméně představitelka malé Cossette byla roztomilá a moc krásně zpívala (a měla k dispozici moc krásnou melodii). Stejně tak Daniel Huttlestone, představitel Gavroche. Zatím asi nikdy mi nebyl Gavroche takhle sympatický. A pak samozřejmě, last, but not least, Samantha Barks, do níž jsem se zkrátka zamiloval. Překrásná dívka s úžasným hlasem, jejíž scény pro mě byly požehnáním. No a co se týče toho zbytku, tak i ostatní byli vynikající. O zpěvu barikád jsem tu psal už dvakrát, ale musím ještě jednou. Všechny tři pasáže, kdy tato píseň zazněla (ale hlavně ta úplně poslední), to byla čistá radost. Čistá radost a vzhledem k technickému zpracování nejen těchto scén i ukázka vynikající filmařiny. Tenhle film mě moc potěšil a rozhodně si ho koupím na DVD nebo na Bluray, protože si ho chci pustit ještě mnohokrát (nebo určitě některé scény). ()

Beastmaster4

Naprostá hudební a muzikálová hrůza. Pokud jste někdo žil v domnění, že se bude konat další MOULIN ROUGE nebo CHICAGO, tak omyl.....tohle s tím nemá vůbec nic společného. Tady není žádná chytlavá melodie, žádná melodická píseň. V Bídnících je snaha přezpívat naprosto všechno. Každá věta je tu písničkou a jak jistě tušíte, nelze přezpívat vše a tak i BÍDNÍCI vypadají a působí. Je to útrpná snaha o něco originálního, která končí v naprosté křeči, nudě a zoufalosti. Písně nejsou melodické, krom pár míst to se zpěvem nemá ani nic společného. Ani jeden hlavní představitel neumí zpívat, většina je jen odříkaný text s jakousi prázdnou snahou o melodii a naladění se. Za co dostala Anne Hathaway Oscara, netuším, když je ve filmu jen pár minut a nepředvádí nic herecky, ani pěvecky ohromujícího. To pak vyvolává pocit, že Oscara už může dostat téměř každý. Vrcholem je pak na nervy lezoucí pisklavý zpěv Amandy Seyfried, který je vysloveně hrozný a dle mého je drzostí si vůbec něco tak otravného ve filmu dovolit :-( Pokud bych se měl vyslovit o zpěvu Jackmana nebo Crowa, pak s čistým svědomím musím uznat, že se oba opravdu snažili, ale bohužel u té snahy zůstalo. Podobně si zazpívám i já ve sprše, abych tím neotravoval nikoho jiného :-D Minutáž 157 minut je v tomhle případě otravná a tristní. Pro mě velké zklamání a jediní, koho mohu opravdu pochválit, jsou Sacha Cohen (ač ho nijak nemusím) a Helena Bonham Carter (stejně tak), kteří ve svých scénách i zpěvu vnesli do filmu aspoň trochu zpestření a melodie. Jinak obrovská katastrofa! ()

luka4615

Brilantní kombinace skvělých písní, hereckých výkonů a poutavých interiérů a exteriérů, které rezonují v dokonalé filmové souhře barev a zvuků. Tímto vším byl pro mne snímek Les Misérables a možná ještě něčím víc. Snad ještě nikdy jsem nebyl tak moc uchvácen písněmi, příběhem a láskou, která k Vám promlouvá skrze vševidoucí texty dnes již legendárního muzikálu. Skvělá práce! PS: Snad jediným nedostatkem tohoto díla je jeho kamera, která se po chvíli sledování stává žalostně otravnou. „Oh, my friends! My friends, don't ask me what your sacrifice was for! Empty chairs at empty tables, where my friends shall sing no more.“ ()

Morholt

Bídníci rozhodně nepatří k mé oblíbené látce. Je to kýč. Ale jakási muzikálová nálada, výborný trailer a perfektní obsazení mě donutili vydat se do kina a mít velká očekávání. To byla chyba! Nebo chyba.....kdybych měl platit vstupné jen za Anne Hathaway, tak by se to vyplatilo, protože byla jedinečná, ale problém byl ten zbytek, respektive dvě hlavní postavy. Proti Croweovi a Jackmanovi nic nemám, spíše naopak, ale problém je, že oni prostě neumí zpívat a to je v muzikálu docela na závadu. Jakkoliv se oba dva snažili, tak z toho v 90% bylo hýkání, ve světlých chvilkách krákorání. Vzhledem k tomu že tihle dva měli asi nejvíc prostoru, šel celý film tak trochu do kytek. A dál. Já chápu, že ne každá písnička se musí každému líbit, takže to bych nijak zvlášť nekritizoval, ale toho zpívání bylo prostě moc. Já nevim, proč musela být vyzpívávána každá věta. V některých případech to působilo silně groteskně. Ale zase abych jen nekritizoval, tak musím přiznat, že kromě již zmíněné Anne, zahráli výborně i ostatní herci, přičemž všem vévodili Cohen s Bonham-Carter, scény se sborovým zpěvem byly perfektní a Fantinino sólo je něco, co dlouho nezapomenu - ani si nepamatuju, kdy bylo naposledy v sále takové ticho. Ale v závěru převládaly spíše rozpaky a co jsem tak koukal kolem sebe, neopouštěl jsem kino s těmito pocity sám. 60% ()

Sawy

"Do you hear the people sing, singing a song of angry man... It is the music of the people who will not be slaves again! When the beating of your heart echoes the beating of the drums, there is a life about to start when tomorrow comes!"Ve své podstatě velmi odvážný experiment, kterým Hooper po absolutně konzervativní Králově řeči hodně překvapil. Bídníci se vydali cestou kompletně zpívaného muzikálu, Hugovu předlohu ohlodali na kost a odzkoušeli techniku neškoleného zpěvu, což jsou samy o sobě faktory, které z nich činí hodně nediváckou záležitost. Přičtěme délku sahající téměř ke třem hodinám a fakt, že se svou rozmáchlou výpravou v kontrastu s přehršlí statických zpívaných částí pohybují přesně na rozhraní divadla a filmu, a je jasné, že narozdíl od koktavého krále před námi rozhodně nestojí univerzálně přijatelný projekt pro všechny. I já si musel zpočátku hodně zvykat, když Anne Hathaway pěla I Dreamed a Dream a kamera se od ní celou dobu ani nepohnula. S každou další písní jsem ale zvolené formě přicházel na chuť a tím se zároveň dostával i do příběhu samotného. A jakmile přišla revoluce, měl mě už Hooper v hrsti. Děj si bohatě vystačí i s nejzákladnějším obloukem, stejně jsou všechny ty emoce hmatatelné a osudy každé postavy v příběhu brilantně vygradované a zakončené, nic se režisérovi nerozpadlo pod rukama. Díky mnoha faktorům. Do většiny rolí vybral dokonale padnoucí herce. Vlastně mi kromě Amandy Seyfried seděli s drobnými výhradami všichni, i když H. B. Carter a S. B. Cohen si asi mysleli, že jim Tim Burton prodloužil angažmá ve Sweeneym Toddovi a Hughovi občas nepěkně uteče nějaká nota. Fenomenální je ovšem Russell Crowe, jehož zarputilý Javert se pod sílou jeho hlasu i charismatu proměnil v nejlepší postavu filmu. Všechny postavy jsou brilantně charakterizované určitým motivem a široký záběr filmu nám lehce umožní dostat se jim pod kůži. Hooper famózně pracuje s gradací prakticky u každého songu, ale zvládá si držet esa v rukávu až do poslední chvíle, takže i když jsem poprvé zaslzel už někdy v polovině, stejně mě ještě zvládl dojmout několikrát a nejvíce správně na závěr. Právě ten může být pro mnoho diváků spolu s první půlhodinou nejkritičtější, protože Bídníci opravdu jsou teatrální, sentimentální, mnohdy kýčovití a těžcí na sledování. Přesně proto se k nim však ta muzikálová forma hodí. Muzikály takové jsou, vždycky byly a vždycky budou. Kdo je nemá rád, po tomhle je milovat opravdu nezačne. Ale kdo nemá problém s představou, že se ve filmu 157 minut opravdu jen zpívá a velké lidské příběhy táhnoucí se přes desetiletí, plné postav a nestárnoucích témat jsou mu blízké, jen těžko tady může prohloupit. Navíc jde o film do značné míry revoluční, byť pro jeho formu a vlastně všechno, co představuje, je prakticky nemožné jej následovat. O to je jedinečnější. Mnozí na něj budou plivat, mnohým těžce nesedne, ale věřím, že s postupem času bude přibývat lidí, kterým se trefí do vkusu. Zaslouží si to. 95 % ()

Coleator

Nikdy jsem nebyl fanoušek muzikálů, ale toto zpracování Bídníků je prostě úžasné!!! Pokud neznáte původní muzikál (nebo muzikály vůbec), tak vám možná bude chvíli trvat si zvyknout - ale jakmile se přehodíte do režimu zpívej i o tom, že se potřebuješ podrbat na nose, tak se vám prostě Bídníci nemůžou nelíbit... Bídníci těží z perfektně napsaného muzikálu, který Tom Hooper za pomoci velmi dobře vybraných herců/zpěváků převedl dokonale na stříbrné plátno... Alespoň u mě platí, že s každým dalším zhlédnutím se mi tento snímek líbí čím dál tím víc... Takže škoda, že ho tolik lidí zavrhne hned poprvé - jak říkám, chce to čas... ()

ScarPoul

Keď prvý krát zaznela melódia s piesňe I dreamed a dream, ktorá sa potom ako light motív niesla celým filmom, tak ma film už mal uväzneného vo svojej atmosfére. Hooper dokazuje, že ľudský príbeh mu ide a hlavne je natoľko zručný, že mu na to stačí strašne málo času aby načrtol správnu emóciu, ktorú potom v postave sledujeme počas celého príbehu. Aj keď som si musel na hercov dlhšie zvykať, pretože u niektorých som ich hlasový prejav počul po prvýkrát, vyplatilo sa. Každý z nich je vo svojich postavách veľmi uhrančivý. Asi najväčšou satisfakciou je ale datail, ktorý nás konfrontuje s hercovou emóciou a melódia a pieseň sa zarezáva do našich uší. Keď Anne Hathaway spievala svoju smutnú pieseň, celé telo mi vybrovalo. Naozaj jej veľmi dlžím palce na Oscara. Po skončení som chcel vyjsť von a spievať si a vyhliadať orchester, ktorý by priestor naplnil melódiou. Ale aj napriek tomu, mi prišlo posledných pár minút strašne naťahovaných. Veľmi príjemné bolo cameo Cohena a Carterovej, ktorý sa postarali o odľahčený tón celého filmu. Výborná vec, ku ktorej sa určite ešte vrátim. ()

Bowser

Velké zklamání. Žádná písnička mě neuchvátila, nepřekvapila ani neohromila. Jackman, Crowe...vážně špatné pěvecké výkony. Nerad pořád kritizuji ten zpěv, ale co mi zbývá, když se ve filmu z 98% pořád špatně zpívá? Musím ale přiznat, že film je pěkně emocionálně nabitý. ()

maseer2

scény, ve kterých zpívá dav, jsou úžasné a mrazí z nich v zádech a celkově to vlastně je hodně zajímavá záležitost, jenže v závěrečné hodině se tak hrozně intenzivně začne projevovat ta ubíjející stopáž, že jsem měl chvílemi chuť to dokonce zabalit po vzoru diváka sedícího přede mnou.. nad 3* tedy rozhodně jít nemůžu.. ()

Borrtex

Jako muzikál určitě skvělý film. Ale já muzikály moc nemusím, což je tedy můj subjektivní názor. Mám rád filmy, kde se lidi normálně baví, a konverzace stylu, že někdo někde umírá, a začne si u toho zpívat mi moc blízká není. Film jsem díky tomu tedy víceméně trpěl. Nejhorší části byly, když spolu někdo mluvil třeba minutu normálně, a pak najednou místo normální konverzace navnadili zpěvánky, to jsem prostě nesnesl. Jednu hvězdičku dávám jenom za barikádovou přestřelku a za překvapivý tragický konec. Jinak bych se na film už určitě znovu nepodíval. 20% Viděno v kině ()

bouncer

Vizuálně skvělé, ale bohužel nejsem zrovna zastáncům muzikálů, kde se každé slovo musí vyzpívat (z toho mne obvykle rozbolí hlava a odpoutá pozornost od děje) - zde je to dovedeno do extrému a i těch pár dobrých hudebních čísel je utopeno ve snaze zazpívat každou větu, jedno jak. Řemeslně dobrá práce, ale nenašel jsem v tom nic, co by mě zaujalo. A je znát, že jsou to britští Bídníci - hodně tam prší :-) ()

Freddie Mercury si hledá holku

Freddie Mercury si hledá holku

25.03.2013

A taky režiséra. Kandidáty jsou Blake Lively a Tom Hooper. O jaký projekt vůbec jde? Biografický film o zpěvákovi legendární britské rockové skupiny Queen prozatím nemá název, ale hlavní roli už má… (viac)

Hugh Jackman v thrilleru se zázračným scénářem?

Hugh Jackman v thrilleru se zázračným scénářem?

17.03.2012

Právě v Británii natáčí muzikálové Bídníky, potom si nabrousí drápy pro The Wolverine a začátkem příštího roku se vrhne na thriller Prisoners. Jde o dlooooouho připravovaný film, kolem kterého se… (viac)

Crowe jde po krku Jackmanovi

Crowe jde po krku Jackmanovi

12.09.2011

Už víte, že natáčení The Wolverine bylo opět odloženo, protože Hugh Jackman si chce zazpívat. Konkrétně ve filmové verzi muzikálu Les Miserables, inspirovaném slavným románem Victora Huga. Není divu,… (viac)

The Wolverine – prokletý projekt?

The Wolverine – prokletý projekt?

05.09.2011

Už ten příběh znáte. Katastrofa v Japonsku, odstoupení Darrena Aronofského, přesun natáčení na podzim. Teď se situace opakuje. Když už se myslelo, že pokračování X-Men Origins: Wolverine, inspirované… (viac)