Bedári

Veľká Británia / USA, 2012, 157 min (Alternatívna 151 min)

Réžia:

Tom Hooper

Predloha:

Victor Hugo (kniha)

Kamera:

Danny Cohen

Hugh Jackman, Russell Crowe, Anne Hathaway, Amanda Seyfried, Eddie Redmayne, Helena Bonham Carter, Sacha Baron Cohen, Samantha Barks, Aaron Tveit (viac)

Keď bývalého galejníka Jeana Valjeana (Hugh Jackman) prepustia na podmienku, netuší, že za chrbtom bude mať ako večný tieň posadnutého inšpektora Javerta (Russell Crowe). Ten ctí zásadu, že zlodej zostane navždy zlodejom a Valjean sa zdá byť jasným príkladom, zvlášť keď pravidlá podmienečného prepustenia vzápätí poruší. Lenže Valjeanovi sa darí unikať, začne žiť pod zmenenou identitou, stane sa ctihodným občanom a dokonca starostom, avšak ani tak nie je pred sliedivým Javertom v bezpečí. Po smrti továrenskej robotníčky Fantine (Anne Hathaway), ktorú si kladie za vinu, sa ujme jej dcérky Cosette. Spoločne s ňou potom pred Zákonom uteká do anonymity francúzskej metropoly. Tam na nich po pár rokoch relatívneho pokoja čakajú okrem Javerta aj ďalšie nebezpečenstvá – revolučné vrenie v uliciach, ktoré rozdúchavali mladí chlapci. Jeden z nich, Marius (Eddie Redmayne), sa pri letmom stretnutí zamiluje do dospievajúcej Cosette (Amanda Seyfried) a tá jeho city opätuje. Kvôli svojej dcére a jej šťastiu sa Valjean rozhodne riskovať, dokonca sa vydá na barikády v predvečer rozhodujúceho súboja medzi revolucionármi a armádou, aby z vopred prehratej bitky zachránil Mariusa. Na mieste, kde história napísala jednu zo svojich krvavých kapitol, sa zároveň odohrá finálny súboj medzi ním a Javertom. (TV Markíza)

Anderton

Známy príbeh, ktorý je v Hooperovom podaní stále ten starý známy príbeh. Inováciou je na filmovom plátne to, že je to muzikál "celý odspievaný" a hercami, ktorí nie sú speváci, ale sa snažia. Ich autentický, "nie tak úplne čistý spev" je ďalší zo zámerov tvorcov. Film sprevádzali veľmi zmiešané kritiky, takže som čakal buď to, že ma hneď od začiatku chytí, alebo vyhodí zo sedla. Našťastie sa udialo to prvé, čo je pri takejto dĺžke skutočne šťastie. Rytmus však trošku kolíše, niektoré pasáže mi prišli trochu ako povinná adaptácia, rýchlo však znova nastúpili silné emócie. Pôsobí to napriek výprave (alebo práve vďaka nej) zámerne divadelne, človek by mal chuť si takto snobskú divadelnú hru so všetkými monster kulisami pozrieť hneď na javisku. Herci sú myslím zvolení tak akurát, typovo perfektne sedia a nemáme pocit, že sledujeme Gladiátora alebo Wolverina, čo je dôkazom ich vysokej profesionality. No a som rád, že mainstream stále nerezignoval na dospelého, inteligentného a sčítaného diváka, ktorý si aj túto vydarenú adaptáciu rád pozrie. Oproti televízne pôsobiacej verzii s Neesonom je toto vysokorozpočtové mecheche divácky atraktívnejšie. ()

Frajer42

Moderní zpracování Bídníků je skutečně moderní. Zatímco kamera je naprosto úžasná, tak kvalita zpěvu je na muzikál proklatě nízko. Téměř nikdo neumí zpívat. Přišlo mi, že jestli se daný tón povede či nikoli, je prostě hra na náhodu. Proti hudbě a textu písní nemám výhrad. Ty jsou okopírované dokonale. Tyhle Bídníky musím ze třech viděných adaptací shledat těmi nejhoršími. To co jsem viděl mi však k udělení 3* naprosto stačí. Bídníci jsou vděčné téma a k jejich pokažení by byla nutná vysoká dávka nezručnosti. ()

Hedka

Ani kvôli kvalitným hereckým a speváckym výkonom, ani kvôli nevšednej výprave, ani kvôli vynikajúcej kamere a dobrej réžii nemôžem dať viac ako 2 body. Film by som premenovala na: Umelecký pokus o neoprávnené (či nehorázne) posvätenie Francúzskej revolúcie. Alebo by mohol mať názov: Umenie v službách klamstva, alebo aj Ako sa dá zničiť príbeh jednou opovážlivou záverečnou scénou. Ani samotný Hugo to tak neprestrelil. Som sklamaná... Tie dva body sú až-až! ()

Dzeyna

Krásné! Opravdu. Nicméně, mohlo zde být o něco méně zpěvu, který bych raději slyšela ve vyhrocených situacích a ne pořád. Ovšem musím uznat, že se poslouchal dobře; někdy až moc. Herecké obsazení je hvězdné a nebudu vypisovat každého zvlášť, jelikož všichni obsazení předvedli naprosto skvělé výkony. Děj a jeho umístění je také skvělé. Ovšem musím vytknout délku snímku, ta je opravdu vražedná, ale i tak se to pořád dá zvládnout, jelikož tento film opravdu nenudí. ()

AppleCore

Fenomenální výprava a vizuální stránka brutálně zadupaná do sraček šíleným zpěvem, který spíše než emoce vyvolává záchvaty smíchu, a to hlavně když začne zpívat Rusell Crowe. Muzikály berou filmům a jejich příběhům všechnu atmosféru, nehledě na to, jak dobře jsou natočený! ()

teutates

Mám tucha, že p. prezident Klaus to viděl před mnou (min.)... ve vzduchu zůstává dusno, budou všichni puštěni psanci jako Jean Valjean??? ptám se, budou!? nemoch jsem si to odpustit, promiňte. K filmu, i když nevím, když poučení či příkladu je hojně k dnešku, každopádně už dlouho jsem neviděl tak uspívaný muzikál. Jinak opravdu 3 plné hod. zpívaní, pláču, výčitek, intrik, nespravedlnosti, dažďu, hrozne… jaksi mne opustila múza a proto jen 7/10. ()

Ant

Po deseti minutách jsem si říkala, že ty písničky budu přetáčet, ale pak jsem si vzpomněla, že nic jiného v tom filmu není. Takže mě čekaly tři hodiny útrpně se tvářících postav a otravně počítačové Paříže. Za co Hathaway sbírá ceny vážně nevím. Crowe byl úsměvný. Jackman ucházející, ale výkon z Oscarů nepřekonal. Tři hvězdy za to, že jsem to ve zdraví přežila, i když muzikály považuju za největší zlo na Zemi. Jinak se jedná o stejný případ jako je Zemeckisův Beowulf. Kde jeho film zničila hnusná animace (a blbý scénář, ale to sem teď nepleťme), tak Bídniky zabil teatrální zpěv. ()

eileen

I když jsem viděla snad první uvedení tohoto pro mě dlouho očekávaného muzikálu v kinech, píši komentář až nyní téměř měsíc po shlédnutí. Nebudu zastírat, že tento muzikál je jednoznačně mým nejoblíbenějším. Muzikály miluju, ale tento má pro mě největší kouzlo. Co se týče předlohy, nemohu říct, že by mě Bídníci nějak zvlášť zaujali, ale myslím, že jako látka pro muzikál, jsou opravdu skvělí a mají spád. Autorům se podařilo do příběhu vpasovat vše potřebné, aby divák nebyl ošizen o důležité dějové zvraty, což si myslím, že je v muzikálu celkem obtížné, pakliže zde navíc chybí mluvené slovo (což opravdu nechápu, jak zde někteří mohou kritizovat, vždyť to je přece u divadelního muzikálu celkem běžné, Webber své muzikály tak píše také). Hudba je krásná a perfektně vystihuje příběh. No a teď k samotnému zpracování. Bylo pro mě zajímavé vidět konečně i tento muzikál v podobě filmu - krásné kostýmy, atmosféra, kamera, skvělé obsazení, u kterého si cením, že všichni herci zpívají opravdu velmi dobře, i když je znát, že to opravdu nejsou zpěváci, když si poslechnete oba výroční koncerty k 10. a 25. výročí prvního uvedení muzikálu, je to samozřejmě nesrovnatelné, ale já si cením právě tohoto pokusu obsadit herce, kteří se toho všichni zhostili opravdu výborně. Pro mě zde jednoznačně vyniká Eddie Redmayne (Marius bývá často nejslabším článkem divadelních představení) a Anne Hathaway, Hugh Jackman je sice skvělý, ale jelikož vím, že dříve zpívával i v muzikálech, čekala jsem od něj víc a jeho Modlitba mě zklamala, takto si její přednes opravdu nepředstavuji, klobouk dolů před naším Karlem Černochem. Trošku mě zklamali i Thenardierovi, ale celkový dojem je skvělý. A na závěr si neodpustím zdůraznit, že mě dostal famózní začátek, skvělý nápad, velmi působivé!!!! ()

eLeR

Notoricky známy príbeh od Huga nemá cenu rozoberať. Réžia, kamera, výprava a herecké výkony boli bez pochýb výborné. Spevácky to bolo horšie. Prvá polovica muzikálu mi prišla veľmi slabá, druhá naopak fantastická. Aj spevácky. V Bedároch mali tentokrát navrch ženy, tie hrali a spievali ukážkovo. Film to je výborný, len mohlo sa viac hovoriť a menej spievať. ()

dopitak

How you dare, Mr. Hooper? Takhle šlápnout do bahna, jež pařížským se ani zdaleka nemůže nazývat. Veřejně se omlouvám Stevenu Spielbergovi, jehož Lincolna jsem považoval za nejnudnější film roku. Verze z 1998 s Liamem Neesonem a Geoffrey Rushem se mi líbila moc, takže už tu s Depardieum považuju za zbytečnou, ale tenhle ultra shit nemá "konkurenci". Muzikál obecně vnímám jako film s velmi jednoduchým až pitomým dějem, ve kterém se pro naplnění žánru čas od času začne zpívat. Když ale děj neexistuje a zpívá se pořád (ačkoliv ospravedlnit by se dala tak dvě tři lepší sóla anebo skupinová čísla) nebo se spíš do zpěvu nezpěváci nutí, výsledek je takhle zoufalý. DIvadelní muzikál se zpěváky bezpochyby není hereckým majstrštykem, ale aspoň to dobře zazpívají, když už jsou to prkna toporná. V tomhle filmu by ale zpěváci dopadli líp, protože tu není co hrát, koukat se na držky co hází Eddie Redmayne je fakt za trest, poslouchat Crowe jakbysmet. A Hathaway, která za pět minut vytí na plátně zcela nepochybně dostane Oscara, to je snad špatnej vtip! Líbil se mi jedině Cohen, a jako žena i Samantha Barks, ale proboha, proboha, ať už nikdy nikdo z nich nezpívá! Zmínit musím i otřesnou kameru, která se klepe, jak kdyby kameraman z té hrůzy dostal psotník. Stříhal to nějakej idiot, protože chvílemi to vypadá, jak když na fízlárně přepínají mezi záběry průmyslových kamer (anebo zrychlený pořad Panorama na ČT2), obzvlášť ta část, kdy Valjean putuje po počítačově vyrobených horách. Kýčovka, která mohla vzniknout jedině tak, že si Hooper řekl, že slova Jean a Valjean se vlastně rýmují a tak k tomu dorýmují i ten zbytek. Hnus. Pokud budou akademici soudní (jako že nebudou), odbudou tuhle sračku soškou za zvukové efekty, protože kostýmy má Karenina, píseň Bond, masky Hobit a výpravu Lincoln. ()

MiiRA

Nejsem zrovna fanoušek muzikálů, ale tento je velice povedený. Ani mi nevadilo, že se tam tak málo mluvilo, protože zpěv byl doslova luxusní a hned od začátku mě vtáhl do děje . Vyzdvihnul bych herecké výkony: Hugh Jackman, Anne Hatthaway, Sacha Baron Cohen i mého oblíbence Russela. I přes tu délku mě to potěšilo a řadím to do mých top 3 muzikálů po Moulin Rouge a Chicaga. 5* ()

hammer_head

Film na který jsem se moc těšil, ale zároveň se ho i moc bál. Nejsem ten typ člověka, který by vyhledával opery, muzikály a další podobné věci, ale po shlédnutí Sweenyho Todda jsem změnil názor a na muzikálové zpracování Bídníku jsem zašel do kina. Nemůžu říct, že bych odcházel nějak zklamaný, spíš naopak, film mě velice překvapil, ale také velmi unavil. Ono poslouchat přes 2 a půl hodiny gladiátorův jekot nebylo moc přijemný, ale i tak jsem si film náležitě užil. Bídníci byli nádherně výpravný, kostýmově vybavený a dost věrný knižní předloze, ale přesto bych to kodásání snížil, alespoň půl na půl, vždyť z celého filmu zazněla jen jedna nezpívaná věta a to pěkně holá. ()

Chrustyn

Po všech stránkách velkolepé, ale v mých očích mimořádně nudné !muzikálové! zpracování, světoznámého románu Victora Huga. Výsledný dojem nezachrání ani zpívající Crowe s Jackmanem. ()

Arsenal83

Najhoršia verzia Bedárov v histórii. Pokus urobiť to muzikálovým štýlom zlyhal. Čo máme z hereckého obsadenia, keď týto herci ani nevedia spievať? Starý známy príbeh stačilo už len vyladiť, no výsledok sa dostavil opačným spôsobom. ()

classic

Z predchádzajúcej Kráľovej reči prešla k nasledujúcim Bedárom iba „pôvabná” Helena, aspoň, čo sa týka hlavného ansámblu, čiže po Colinovi a ostatných, ani chýru, ba ani slychu, keď to vôbec neprekáža, lebo by som napočítal najmenej DESAŤ špičkových hercov, ktorí spievajú o dušu v historickom Francúzsku 19. storočia, kde postavy už zľudovelých RIVALOV JEANA VALJEANA a JAVERTA z ich všetkých akosi najviac vyčnievajú, i keď Anina vsuvka mi priniesla intenzívny pocit blaženosti, že jej výstup je dostatočne zapamätania hodný, na ktorý nikdy nezabudnete pri spomenutí si na tento atypický, veľkolepý muzikál, ktorý sa určite nezaobíde bez častého spevu, ktorým je doslova celý nasiaknutý, nejakých, tých, minimálne 90 % ! Sám o sebe je inak veľmi dobre filmovo spracovaný, perfektný vizuálny štýl režiséra Toma Hoopera za doprovodu kameramana Dannyho Cohena sa jedná o revolučný prístup, aký nemá len tak obdoby, ALE jeho dĺžka je trochu prepálená ! Aj preto som po rokoch od opätovného videnia znížil o jednu hviezdičku. _ Oko si vychutnáva nielen réžiu a kameru, ale najmä pestrofarebné kostýmy a perfektné masky, v kuse som registroval „neviditeľný strih” a zase UCHO vníma silný zážitok ZVUKU a nepretržitej hudby. SUMMMA SUMMARUM. Nezvyčajná vec s veľkým egom, ale s tým, že postavy nemajú na ružiach ustlané, t.j. Monumentálne ovplyvnený špinavými kulisami, aj s trpiacimi účinkujúcimi, ktorí sa nevzdávajú, a pritom tá doba je tak nemastná, neslaná, kde vidieť iba samý smrad a špinu... ()

mat.ilda

Tom Hooper mě vyloženě zaskočil svým zmrtvýchvstalým zpracováním, jehož notorická znalost dost možná umožnila naplno si užívat všechno to bahno, popsané krásnými slovy, ze kterého jsem nestřízlivěla do kocoviny, nýbrž dojatě zírala, jako při svém poprvé a děkovala hudbě za to, jakou má moc, když dokáže pozvednout sílu příběhu až k naprostým emočním výšinám... a tak jsem očarovaně žasla nad zhudebněnou bezmocí, silou charakterů i nad lidským milosrdenstvím, stejně jako nad senzačními širokospektrálními hereckými výkony, včetně těch dětských a velebila Victora Huga za předlohu... a ač jsem celkem nakloněna posměšku, že Francouzi jsou "takoví revolucionáři blbí", dnes bych jim na barikádu věnovala i svoji (starou) židli... ačkoli - prej každej člověk bude král... dyť řikám, že jsou blbí ;-) ()

heyda

Úžasné herecké výkony, opravdu tam nehrají žádný béčka. Skvělé pěvecké výkony a parádní kamera. Problém mám v tom, že příběh, který je opravdu tak rozsáhlý se nacpal do nějakých 150 minut, a tak je spousta věcí jen útržkovitě naznačena, kolikrát to nedávalo hlavu ani patu. Prostě tento legendární příběh mám radši v 4 dílném provedení s Gerardem Depardieu. 60% ()

mcb

Utrpení panny orleánské v muzikálové podobě, jen s tím rozdílem, že tentokrát (ne)záměrně trpí i diváci. Hooperovi se podařilo divadelně strohým způsobem zadaptovat nesmrtelný příběh do filmové podoby nehledě na následky. Jeho muzikálová pocta balancující na hraně co nejvyššího realismu (kamera, kostýmy, výprava, zpívání naživo) a sentimentálního kýče je sice mnohdy divácky nevstřícná, ale také nesmírně imaginativní a v rámci žánru dokonce i ojedinělá. Kombinace statických detailů na tváře postav, rozmáchlých velkých celků a střihových montáží dává dohromady velmi zajímavou mozaiku, kterou je nutné "protrpět" až do konce, aby byla doceněna. Bídníkům tak sice schází typický muzikálový glanc, ale přesto jde o vcelku úspěšný pokus vzkřísit již mrtvý žánr. ()

Flego

Muzikál je muzikál, opera je opera. Toto je opera. Nie že by som mal niečo proti operám, ale Bedári v tomto prevedení boli únavné. Keby fungovala melódia v hudbe, určite by to pomohlo, lenže v tomto prevedení hudba potichu hrá a hrá, herci spievajú a spievajú a radosť z počutého sa rozplýva ako dym. Dve pesničky stoja za to, ale ostatné... Aby som len nekritizoval, herci sú dobrí ( obzvlášť dvojica Carter - Cohen ), výprava slušná a kamera azda najlepšia. ()

Freddie Mercury si hledá holku

Freddie Mercury si hledá holku

25.03.2013

A taky režiséra. Kandidáty jsou Blake Lively a Tom Hooper. O jaký projekt vůbec jde? Biografický film o zpěvákovi legendární britské rockové skupiny Queen prozatím nemá název, ale hlavní roli už má… (viac)

Hugh Jackman v thrilleru se zázračným scénářem?

Hugh Jackman v thrilleru se zázračným scénářem?

17.03.2012

Právě v Británii natáčí muzikálové Bídníky, potom si nabrousí drápy pro The Wolverine a začátkem příštího roku se vrhne na thriller Prisoners. Jde o dlooooouho připravovaný film, kolem kterého se… (viac)

Crowe jde po krku Jackmanovi

Crowe jde po krku Jackmanovi

12.09.2011

Už víte, že natáčení The Wolverine bylo opět odloženo, protože Hugh Jackman si chce zazpívat. Konkrétně ve filmové verzi muzikálu Les Miserables, inspirovaném slavným románem Victora Huga. Není divu,… (viac)

The Wolverine – prokletý projekt?

The Wolverine – prokletý projekt?

05.09.2011

Už ten příběh znáte. Katastrofa v Japonsku, odstoupení Darrena Aronofského, přesun natáčení na podzim. Teď se situace opakuje. Když už se myslelo, že pokračování X-Men Origins: Wolverine, inspirované… (viac)