Bedári

Veľká Británia / USA, 2012, 157 min (Alternatívna 151 min)

Réžia:

Tom Hooper

Predloha:

Victor Hugo (kniha)

Kamera:

Danny Cohen

Hugh Jackman, Russell Crowe, Anne Hathaway, Amanda Seyfried, Eddie Redmayne, Helena Bonham Carter, Sacha Baron Cohen, Samantha Barks, Aaron Tveit (viac)

Keď bývalého galejníka Jeana Valjeana (Hugh Jackman) prepustia na podmienku, netuší, že za chrbtom bude mať ako večný tieň posadnutého inšpektora Javerta (Russell Crowe). Ten ctí zásadu, že zlodej zostane navždy zlodejom a Valjean sa zdá byť jasným príkladom, zvlášť keď pravidlá podmienečného prepustenia vzápätí poruší. Lenže Valjeanovi sa darí unikať, začne žiť pod zmenenou identitou, stane sa ctihodným občanom a dokonca starostom, avšak ani tak nie je pred sliedivým Javertom v bezpečí. Po smrti továrenskej robotníčky Fantine (Anne Hathaway), ktorú si kladie za vinu, sa ujme jej dcérky Cosette. Spoločne s ňou potom pred Zákonom uteká do anonymity francúzskej metropoly. Tam na nich po pár rokoch relatívneho pokoja čakajú okrem Javerta aj ďalšie nebezpečenstvá – revolučné vrenie v uliciach, ktoré rozdúchavali mladí chlapci. Jeden z nich, Marius (Eddie Redmayne), sa pri letmom stretnutí zamiluje do dospievajúcej Cosette (Amanda Seyfried) a tá jeho city opätuje. Kvôli svojej dcére a jej šťastiu sa Valjean rozhodne riskovať, dokonca sa vydá na barikády v predvečer rozhodujúceho súboja medzi revolucionármi a armádou, aby z vopred prehratej bitky zachránil Mariusa. Na mieste, kde história napísala jednu zo svojich krvavých kapitol, sa zároveň odohrá finálny súboj medzi ním a Javertom. (TV Markíza)

David661

Pokud měli být Bídníci natočeni jako čistokrevný muzikál, pak se měl celý příběh pojmout trochu jinak (-stylizovat jinak),..přinejmenším by se hodilo zkrátit stopáž. 70% ()

Lionheart

Je to komorní a zároveň velkolepé. Krásně nasnímané a hudba patřičně působivá, co ale je to něco navíc, to, co vyrazí dech a co se stane nezapomenutelným, to jsou herecké (a pěvecké) výkony herců. Z těch běhal mráz po zádech. Plešouna za nejlepší film bych asi neviděl, ale jednotliví herci by si Oskarky posbírat měli. ()

HawkeyeSaw

Při hodnocení tohoto filmu je nutné se oprostit od jeho poměřování s divadelní scénou, zároveň je však třeba brát v úvahu, že se nejedná o typické filmové zpracování, ale o převedení dokonalého Schönbergova muzikálového ztvárnění Bídníků na filmové plátno. Film je určen pro ty, kteří s tříhodinovou dávkou téměř nepřerušeného zpěvu počítají a kvůli které do kina jdou. Na celém zpracování je třeba hodnotit jako skvěle zvládnutou kameru a několikaminutové záběry bez střihu pojící se s vynikajícím hereckým výkonem. Fantinino utrpení a její I Dreamed A Dream je jedním z nejsilnějších zážitků filmu a herecký výkon Anne Hathaway považuji za skutečně nejrealističtější. Stejně tak scény, efekty a celková vizuální podoba je skutečně jedinečná, těžko překonatelná a dává příběhu rozměr, který mu není schopna dodat sebenákladnější divadelní scéna. V průběhu celého filmu však pro mě zklamáním a místy až utrpením bylo katastrofální nezvládnutí pěveckých výkonů, zejména ze strany představitelů mužských rolí a to obzvláště hlavní dvojice. Les Misérables je po pěvecké stránce jedním z nejnáročnějších muzikálů a účinkovat v něm nemůže jen tak někdo. V tomto případě pěvecké kvality herců při jejich výběru stály zjevně silně mimo kritéria ,,konkurzu". Samozřejmě nebylo nutné obsazovat hlavní role muzikálovými špičkami, hereckého výkonu zde bylo zapotřebí mnohem více než v divadelních inscenacích, nicméně elektronicky dotahované pěvecké ,,výkony“ u některých herců celé zpracování neuvěřitelně podkopávaly a působily velkým amatérismem až neschopností, což je obrovskou ranou pro celý muzikál, v němž prostě člověk, který zpívat neumí, nemá co pohledávat. I když někdo, jako například můj spolubydlící, může díky skvělým hereckým výkonům po pěvecké stránce lecos odpouštět, tak značná disproporce v hereckém a pěveckém výkonu je v případě takovéhoto muzikálu nepřijatelná. I přes to hodnotím plným počtem pro celkovou realizaci, pro sborové výkony a zejména pro sóla Fantine a Éponine. ()

barcaacrab

Musím přiznat, že mi prvních pár písniček trvalo zvyknout si na zpívajícího Jackmana a Crowea. Zlom přišel, když Anne Hathaway zazpívala I dreamed a dream. Myslela jsem, že padnu na kolena a začnu brečet s ní. Další tíha na srdci přišla s písničkou On my own, kde tří hodinový déšť měl největší efekt. Při Do you hear the people sing? jsem si chtěla přes ramena přehodit červenou vlajku a hrdě se postavit vedle povstalců. A vše skončilo se srdce bolem trvajícím od Javertovi smrti po smrt Valjeana, kdy mi věta I'am ready Fantine totálně položila. Je to po dlouhé době, co mi žádný z hlavním herců nepřekážel a každý do toho dal celé své srdce. Jackman a Crowe jsou Páni herci a Anne Hathaway Paní herečka... A myslím, že malý Gavroche si musel svou roli neuvěřitelně užívat, protože i on určitě má srdce rebela :-) ()

ondrula

Nevim no, v rámci žánru je to asi maximum, který se z toho dá vyždímat. Některý scény jsou úchvatný (hned třeba ta úvodní v docích) a charismatický herecký výkony Jackmanna a Crowa jsou potěšující. Ve zbytku už se dočkáte jen nakonečných zpívánek, z nichž některý jsou fajn, jiný otravný. Někdy v polovině filmu se v ději prosadí mnou obávaná romance a od tý doby jsem začal solidně trpět, protože zpívánky jsou už jen na téma "Oh, ta je tak krásnááá, ta naše láska nebeskááá!" Absurdnost a naivita, který mám spojený se zpěvohrou, se tu prodraly do popředí v celý svý ohavnosti a zkazily mi zbytek filmu. ()

Sufferer

Som na vážkach, no zostávam na štyroch. Ak by si človek vopchal prsty do uší a nechal vnímať iba zrakový zmysel, žasne, a to aj napriek kamere nalepenej na ksichte tak, že môžeme hercom spočítať plomby v ústnej dutine. A čo ostatné? Problém nevidím ani v samotnom speve, kde mi na moje vlastné prekvapenie žiaden z hercov nepílil uši, ale v tom, že sa vôbec neprepína na hovorené pasáže (tvorcovia si na sebe uplietli bič a niektorých divákov s ním občas šľahnú takisto), čím dostatočne nevyniknú tie spievané a zaniknú v návale tónov. Priznávam, občas som sa pristihol, že mi nabehli zimomriavky, ale jednoducho ma nedokázal strhnúť, nijako zvlášť som necítil utrpenie, ktoré postavy prežívali, a už vonkoncom ma nezasiahla sila lásky či revolúcie. Musím však podotknúť, že Bedári sú prvou snímkou posledných mesiacov, pri ktorej som zabudol, že filmy z tohto obdobia nesledujem rád. ()

Drirr

Ano. Ale je to ano bez podtržítka. Ano trochu vyřčené skrze zaťaté zuby s pravačkou drbající se za uchem s marným přemýšlením, co mi to tam vlastně chybělo. Snad to byla kratší stopáž, díky které filmu v závěru došel dech. Snad to byla absence výraznější gradace, kterou by film potřeboval, aby se mu podařilo vybičovat pozornost a zaujetí diváka až na pomyslný vrchol filmové extáze. To se ale nestalo. Snad to byl ten zvláštní přístup filmu prakticky bez mluveného slova, kdy klasické muzikálové písně nahradilo v mnoha případech zpívané slovo. Snad to byla až přehnaná digitální kýčovitost celého filmu. Nebo jsem možná očekával trochu choreografie, která by tomu mírně unylému průběhu dodala energii, tah na branku, silnější impact effect alespoň u společných scén. Nevím. Asi to bylo všechno z toho. Nelituji shlédnutí, herecké výkony potěšily, zpěv a některé písně také, ale celkově...celkově to nezapůsobilo, jak bych čekal. 69,9 % ()

peetriss

Muzikály mám rád, Bídníky mám rád, tak nebylo o čem hovořit, na tento film jsem se poměrně těšil. O to víc, když jej točil Tom Hooper. A dojmy po shlédnutí? Poněkud rozporuplné. Naprosto úchvatné jsou výprava i kamera, které spolkly jistě velkou část rozpočtu, a tak producenti nechtěli riskovat a Bídníky obsadili zvučnými jmény, které přitáhnou diváky do kin, a tím mířím k problému prvnímu: V Hollywoodu je spousta herců a zpěváků v jedné osobě, možná nikoli tak zvučných, ale talentovaných, kteří by muzikálovou roli zvládli lépe. Obsazení herci se snaží, ale zpěvácké schopnosti některých bohužel na zpěv v muzikálu nestačí. Především Russel Crowe, hraje výborně, ale jeho zpěv je asi nejslabší. Zpěv Hugha Jackmana zpočátku není taktéž příliš oslnivý a rve uši, naštěstí se však postupem času rozezpívá na poslouchatelnou úroveň, a tak bych mohl pokračovat. Důkazem mých slov budiž Samantha Barks, která je profesionální zpěvačkou i herečkou a její zpěv co do kvality znatelně převyšuje ostatní (nehledě na to, že to je zatraceně pěkná ženská). Chválím Anne Hathaway, která se konečně dokázala vybičovat k přesvědčivému výkonu, přesto oscarové proporce stále nemá (s akademiky nesouhlasím). Problém druhý: Tvůrci naprosto nepochopili, že ve filmovém muzikálu se nemusí výhradně zpívat. Nutí herce - nezpěváky zpívat nezpívatelné a výsledek se jeví přinejmenším úsměvným a podivným. Proložení zpívaných sekvencí mluvenými dialogy muzikálu nijak neubližuje, ba naopak. Tyto dva velké problémy mě velice mrzí, protože jinak se jedná o velmi dobrý počin v tomto, v poslední době zanedbávaném, žánru. Film baví, má spád, dlouhá stopáž poměrně rychle uteče, ale jedná se o dva nedostatky pro muzikál natolik zásadní, že musím rovnou o třicet procent s hodnocením dolů. Je mi líto. Bídníci jsou castingově i dramaturgicky nezvládnutí či překombinovaní. 70% ()

iampatrik

85% Nejsem milovník muzikálů, mám však strašně rád tohle literární dílo a ještě víc čtyřdílnou mini sérii s Depardieuem a Malkovichem. Možná i to trochu ovlivnilo moje hodnocení. Snad první polovinu (ne-li více) jsem téhle zpívané podívané neuměl přijít na chuť, možná taky proto, že takové hvězdné obsazení znám v jiných rolích, než jen v "toporných pozách" otevírat pusu. Vlastně to na mě působilo uměle, necítil jsem filmovou atmosféru, že by herci hráli, vžili se do postav a příběhu. Udělal jsem ale dobře, že jsem vydržel, s přibývajícím časem a vyvrcholením děje se tenhle pocit změnil na krásnou podívanou, ze které čiší špinavá doba francouzské revoluce, skvělá hudba, obraz, emoce pracují tam kde mají, zpěv povedený a záživný a nakonec musím i říct, že jde o povedený hollywoodský muzikál, který táhne především Crowe a Jackman. ()

Dyas

U tohoto filmu je určitě velké plus, že zde hrají úžasní herci (pro mě jedni z nejoblíbenějších) jako Russel Crowe alias Javert, Hugh Jackam alias Jean Valjean a také Anne Hathaway :) Určitě jeden z nejlepších muzikálů, kde jsem se snad vůbec nenudil. Závěr po revoluci je plný emocí, což se mi velmi líbilo a závěrečná scéna je dominantní a především excelentní. Rozpočet $61 miliónů ][ Celosvětové tržby $437,710,466 ()

IvoB

Skvělí herci, vizuál, dobrá předloha a jen 3* (5/10) za mě. A hlavně kvůli jedné věci - příliš zpěvu. V kombinaci s délkou je to po polovině filmu dost ubíjející. Problém je hlavně v tom, že by jednotlivé pasáže vyzněli mnohem lépe bez toho, aby je postavy přezpívávali. Takto jsou zbytečně natahovány, a žádná melodie v hlavě nezůstane, jen frustrace. Kdyby od tohoto film ustoupil, přešel k běžnému muzikálovému postupu - normální mluva, občas zazpívání, zkrátila by se přebytečná délka, neváhal bych ani minutu a sázím minimálně 4*. Některé výstupy jsou naprosto ekcelentní, bohužel je zápory, které jsem popsal, nemilosrdně zadupali do země. Škoda. ()

javirgo

Těšila jsem se především na pár hezkých známých melodií a byla jsem zvědavá, jak se tahle herecká sestava s nimi popere.Jinak jsem ale nic zvláštního nečekala a asi proto mě film příjemně překvapil Zazpívat se povedlo, ale ještě mnohem víc se povedlo zahrát. Přestože děj Bídníků již dobře znám z různých jiných verzí , tak přesto tady ve mně ještě dokázaly některé scény vyvolat dost silné emoce. Tato muzikálová verze má navíc úžasnou výpravu. Celkově tomu nemám co vytknout a jen mě mrzí, že jsem na to nešla do kina. Mohla jsem mít ještě lepší zážitek. ()

Shimargh

Pro muzikály mám velkou slabost, ale nějak mě to nechytlo a kamera naražená na ksicht mě velice srala, navíc Russel je antipatickej až hrůza, fakt toho chlapa nemám rád a dojebe mi každej film kde hraje. ()

jasiska

Na jednej strane nemôžem poprieť kvalitu filmového prevedenia - herecké aj spevácke výkony boli precítené a v niektorých scénach mi až behali zimomriavky po chrbte. Ale na strane druhej som nikdy nejak obzvlášť nemilovala Bedárov. Áno, sú to dojímavé príbehy, áno, bola to ťažká doba, a áno, hlavné postavy sú hotoví svetci - ale celkovo ma to deprimuje a občas až nudí... Čiže ak sa mi nepáči už príbeh námetu, ako sa mi môže nejak extra páčiť film? Čo sa týka muzikálovej stránky, uvítala by som niekedy dialógy namiesto spevu, ale v podstate mi nevadil. Top scéna: Anne Hathaway spieva 'I dreamed a dream.' ()

Garfildka4

Herci skvělí, zpěv dokonalý. Dojemný a zároveň akční příběh, který se ani moc neliší od knihy. Ač tam vynechali některé detaily - díky jim za to, protože sledovat Aničku bez předních zubů nebo úchylného Maria jak očichává kapesníček starého Valjeana by bylo moc. A Russell jako Javert je podle mě skvělá volba a ta role mu sedí. Celkový film je dokonalý a zaslouží si 5*! ()

.baris.

Nemůžete po mně přece chtít, abych byla objektivní. Vždyť já brečím jak želva jen, když slyším úvodní tóny On My Own... ono to sice má svoje mouchy, ale já všechno odpouštím! (I když na verzi 25th anniversary v Londýně NIC NIC NIC nikdy mít nebude).. ()

Rozjimatel

V prvom rade sa čudujem, že Briti idú robiť z "Bedárov" silou-mocou muzikál bez toho, že by mali nejaký kvalitný hudobný materiál. Bez dobrej muziky sa proste muzikál spraviť nedá. Až na nejaké dve lepšie piesne mi celé to "spievanie" pripomína skôr omšu v kostole. Ďalej mi na tomto muzikálovom spracovaní vadí, že hlavnú dejovú líniu predlohy preletí akoby z rýchlika a zdržuje sa v kadejakých podivných dejových odbočkách (napr. exhibícia Sachu Barona Cohena a Heleny Bonham Carter). Keď ešte pridám tú divne roztrasenú kameru, totálne splašený strih a digitálny výzor, emočne studený ako psí čumák, tak veľa pozitív na tomto muzikáli nenachádzam. Pochváliť môžem snáď len (na hercov) slušné spevácke výkony, hlavne Anne Hathaway spieva naozaj krásne a toho Oscara jej zo srdca prajem. Naopak, Hugh Jackman podľa mňa, hádam ako jediný, veľmi spievať nevie. Čo sa týka kastingu, do roly Jeana Valjeana by mi viac sedel sympaťák Russell Crowe a do roly Javerta zase Hugh Jackman. Divadelný záznam muzikálu z roku 2010 nepoznám, ale predpokladám, že to bude väčší umelecký zážitok a celkom rád by som si ho pozrel. Zaradené (podľa mňa nezaslúžene) v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. ()

Freddie Mercury si hledá holku

Freddie Mercury si hledá holku

25.03.2013

A taky režiséra. Kandidáty jsou Blake Lively a Tom Hooper. O jaký projekt vůbec jde? Biografický film o zpěvákovi legendární britské rockové skupiny Queen prozatím nemá název, ale hlavní roli už má… (viac)

Hugh Jackman v thrilleru se zázračným scénářem?

Hugh Jackman v thrilleru se zázračným scénářem?

17.03.2012

Právě v Británii natáčí muzikálové Bídníky, potom si nabrousí drápy pro The Wolverine a začátkem příštího roku se vrhne na thriller Prisoners. Jde o dlooooouho připravovaný film, kolem kterého se… (viac)

Crowe jde po krku Jackmanovi

Crowe jde po krku Jackmanovi

12.09.2011

Už víte, že natáčení The Wolverine bylo opět odloženo, protože Hugh Jackman si chce zazpívat. Konkrétně ve filmové verzi muzikálu Les Miserables, inspirovaném slavným románem Victora Huga. Není divu,… (viac)

The Wolverine – prokletý projekt?

The Wolverine – prokletý projekt?

05.09.2011

Už ten příběh znáte. Katastrofa v Japonsku, odstoupení Darrena Aronofského, přesun natáčení na podzim. Teď se situace opakuje. Když už se myslelo, že pokračování X-Men Origins: Wolverine, inspirované… (viac)