Když svobodomyslný malý podvodníček Randle P. McMurphy (Jack Nicholson) přichází do státní psychiatrické nemocnice, jeho nakažlivý odpor k disciplíně otřese rutinou celého zařízení. On je jednou stranou nastávající války. Uhlazená, chladně monstrózní sestra Ratchedová (Louise Fletcher) druhou. V sázce je osud všech pacientů na oddělení... Tato elektrizující adaptace bestselleru Kena Keseyho získala všech pět hlavních Oscarů za rok 1975: Nejlepší film (produkce Saul Zaentz a Michael Douglas), herec (Nicholson), herečka (Fletcher), režisér (Miloš Forman) a adaptovaný scénář (Lawrence Hauben a Bo Goldman). Divoký, spalující film s vynikajícím hereckým obsazením, čítajícím mj. Brada Dourifa, Dannyho DeVita a debutujícího Christophera Lloyda, si je plně zaslouží. (oficiálny text distribútora)

sheldonka.

Pořád přemýšlím nad komentářem k tomuto filmu a stále mě nenapadají vhodná slova, která by popsala něco tak .. neobvyklého, co pro mě Přelet představuje. Je to jeden z filmů, který změnil můj pohled na kinematografii. Po shlédnutí jsem už věděla, jak má vypadat dobrý film. (V tomto případě slovo dobrý není dostatečné.) Miluji každou minutu strávenou s Nicholsonem v psychiatrické léčebně a musím říct, že tady jsem si ho opravdu zamilovala. Nejvíc se mi líbil při společných sezeních, tam byl neskutečně skvělý! Pokaždé mě to na konci dojme a věřím, že ikdyž se na tohle budu dívat třeba po desáté, stejně to na mě bude mít pořád stejný účinek. Příběh jsem i četla (mimochodem výborná kniha), ale herci tomu přidali jakousi šťávu navíc. Formanovo životní dílo a Nicholsonova životní role. ()

hroubek

Ani nevím jak bych měl správně začít.Začnu třeba tím, že je to skvělý film.Co si ale máte představit pod slovy skvělý film to Vám bohužel nemůžu říci jelikož každý máme jiné měřítko co se týče hodnocení.Já jsem si náramně užil,měl jsem z něho radost a ke konci mě dojal.Líbilo se mi poselství filmu, které nebylo kupodivu divákovi spáno pod nos.Líbil se mi výkon Jack Nicholsona a ostatních herců.Miloš Forman natočil dílo, které nepostrádá hrůzu,radost,smutek či štěstí.Krásná podívaná, na kterou se mi vyplatilo si počkat nějaký ten pátek. ()

LEGACY

Formanův nejúspěšnější snímek a moje v pořadí teprve druhé zhlédnuté Formanovo dílo. Kdybych jej měl srovnávat s mým prvním filmem od Formana, což byl Amadeus, byl bych tu za blázna, protože jsou to úplně odlišné snímky, které mají své přednosti a nedostatky úplně jinde. Ale zpátky k tomuto filmu a zásadní otázce. Bavil mě film? Má odpověď je zcela předpovídatelná a bez váhání z ní ano bavil. Když se mě za pár let někdo zeptá, co se mi vybaví při pomyšlení na tento film, řekl bych Forman, Nicholsen a zlatý filmový hřeb. Myslím, že můžem být na pana Formana oprávněně hrdí ,ale hlavně by měl být on hrdý na sebe a na to, co ve filmovém světě zanechal. Jeho filmy prostě neomrzí a baví pořád, tento film je jasným důkazem. Přesto bych ale řekl, že v kvalitě a mé oblíbenosti nedosáhl toho, co požaduji, aby měli pětihvězdičkové filmy, takže pouze čtyři. Hodnotím 84% ()

H.Gordon

Miluji, když mě film překvapí nějakou nečekanou, překvapivou pointou. Přelet nad kukaččím hnízdem mi to dopřál. Všichni, kdo ve filmu hráli, tak na mě udělali obrovský dojem. A to tedy převážně Jack Nicholson, Christopher Lloyd, Will Sampson a Brad Dourif. Líbí se mi to pomalé uvědomění Jacka, že se dostal do situace, ze které se jen tak nedostane. Zacházení s pacienty není pochopitelně v mezích normy a je až překvapivé, kolik klientu tam bylo zcela dobrovolně..možná to dělalo film zajímavým. Byli tam pacienti dobrovolně i nedobrovolně. Ten pocit beznaděje se tudíž vznáší více ve vzduchu, že jiní mohou odejít kdy se jim zachce. To jsem ale odbočila. Randle je normální muž, který má občas problémy s kriminálem. Když se takhle dostal do psychiatrické léčebny, tak to bral spíše jako pozdvižení. Postupně ale zjišťoval, že by byl přeci jenom raději ve vězeňské cele. Psychologie ostatních lidí je úžasná. Jak pacientů, tak i personálu. Film vás dostane do situace, kdy jste opravdu nuceni přemýšlet nad sebou, tak i nad ostatními. Fenomenální.5,35* ()

venalce

Film, který mě naprosto neoslovil. Výborné herecké výkony, ale jinak mi vše přišlo buď přemrštěné nebo nudné. Nevidím důvod, proč bych ten film měla chtít vidět znovu. Věřím tomu, že se najde spousta lidí, která bude z toho filmu nadšená, ale mě to úplně míjí. ()

lucascus

Film plný emocí, jak kladných, tak i negativních - nejvíc mě mrzelo, že McMurphy neuškrtil tu sviňskou sestru, nic jiného si nezasloužila. Jinak ale silný zážitek a pan Forman opět potvrdil, že je pan režisér (a rovněž pan Nicholson potvrdil, že je pan herec). ()

Všivák

Podle mě je to dost nadhodnocený film. Po přečtení knihy to pro mě bylo velké zklamání. Spousta podstatných věcí ve filmu chybí. Vytratil se humor. Postavy, které měly v knížce hodně prostoru a důležitosti (třeba Harding), tady vystupují jenom okrajově a naopak. Mcmurphy je tady takový trouba. Svojí inteligenci někde ztratil. Stejně tak svojí červenou kšiltovku. Asi jsem zaujatý. Zahrané je to ale dobře a indiána jsem si přesně takhle představoval. ()

JohnSmith

Naprosto bezkonkurenční snímek Miloše Formana s výborným Jackam Nicholsonem. Nedá se říct, že by Nicholson vše táhl sám, protože všichni zúčastnění podávají skvělé výkony a celé dvě hodiny je opravdu nač se koukat. ()

lykan9

Musím se přiznat, že nejsem zrovna fanda Formanovi tvorby a můj názor nezměnil ani Přelet nad kukaččím hnízdem. Jedná se určitě o řemeslně nadprůměrný film, ale kromě děsivé Louise Fletcher mě nic nezaujalo. Doufám tedy, že se mnoho lidí nenaštve, že lehce snižuji hodnocení nejlepšího českého filmu (aspoň dle hodnocení), ale tři hvězdy je podle mého názoru také dobré hodnocení. ()

zdenny

Zde došlo k totálnímu střetu dvou rozdílných povah, dvou rozdílných pohledů na svět. Ke střetu, jehož vítěz byl jasný již v samotném počátku. Státní mašinérie a institucionalismus jsou totiž všemocné a ano, do jisté míry jsou schopné potlačit lidskou individualitu. Malinkou jiskérkou naděje byl indiánův „odchod“ – tedy symbol lidské svobody a nezávislosti. Film snad mohl i kritizovat tehdejší nelidské (nebo lépe řečeno institucionalizované) zacházení s psychicky nemocným pacientem, což bylo ilustrováno ve scéně, kdy si mladík poprvé v životě „vrznul“ a ,světe div se!, přestal koktat. Samozřejmě despotismus hlavní sestry zapříčinil opětovnou a nevratnou degresi mladíkovy psychiky. Dle mého soudu staví snímek proti sobě svobodnou lidskou mysl a despotický institucionalismus. ()

VanTom

Malá člověčí rebelie proti ustanoveným pořádkům, tvrdě potlačujícím živelnou svobodu ducha a vymáhaných despotickým (resp. spíše necitlivým) vedením, se právem řadí mezi nejvýstavnější klenoty kinematografie. Fantastické herecké výkony, scénář i režie dokonale budují omezený mikrosvět psychiatrické léčebny a jejích (ne)dobrovolných pacientů. ()

Sany33

Prelet nad kukučím hniezdom je dodnes neprekonaná psychologická dráma s veľmi silným a emotívnym príbehom, ktorá bola pre režiséra a hlavných predstaviteľov odrazovým mostíkom do prvej ligy a najvyššou filmovou métou zároveň. Táto dráma, ktorá vás rovnako rozosmeje tak i zarmúti, sa radí medzi úplne absolútne vrcholy kinematografie a herecké výkony a emotívne scény budú navždy nosiť prívlastky – nezabudnuteľné, najlepšie. Tento skvost Formanovej tvorby rozpráva prostý príbeh o ľudskej dôstojnosti, nepoddajnosti, slobode a prekonaní samého seba, ktorý treba bez pochýb vidieť! 93% ()

Gazi

Neskutečná parta se sešla na tomhle filmu - v čele s ďábelským Jackem Nicholsonem (pacientem McMurphym) a chladnou Louise Fletcher (vrchní sestrou Mildred), kteří vytvořili krásný "pár". Kdo z nich bude nakonec silnější? ()

liuk

Ach jo, Forman pro mě prostě není. Přestože výkony všech herců jsou výborné (až imho na Louise Fletcher, opravdu mi tak evil nepřišla, spíše přehrávala) a každý podán jinak, takže divák postavy nerozlišuje ani tak podle obličeje, ale podle nátury (indián rulez), ve filmu jsem nepochytil výraznější scénář, spíš na mě působil jak snůška poměrně povedených, ale neslepených, dramatických scének. "Pětihvězdičkový start" jsem pocítil při útěku na rybolov, bohužel byl rychle utlumen a film se opět vrátil mezi čtyři bláznivé stěny. A i když mě finále trošku opojilo dát o stupínek vyšší hodnocení, moc dlouho mi ta opilost nevydržela a tak nechávám jen lehce nadprůměrné. ()

Spock

Nebát se, chtít svobodu a jít si za ní, ne se nechat za živa zakonzervovat ve sterilním prostředí léčebny. Nemocní lidé přece mají také právo na to žít a ne jen přežívat. Jack Nicholson v roli nespoutaného „zločince“ odsouzeného do ústavu na „léčení“ je fantastický, stejně jako zásadová a hladná vrchní sestra. Film o touze být svůj a postavit se systému, kterou korunuje závěrečný útěk za svobodou, vizuálně decentní obsahově však nesmírně silný moment. Pokud máte možnost se na snímek podívat, tak neváhejte. ()

Zemřela herečka Louise Fletcher

Zemřela herečka Louise Fletcher

24.09.2022

Ve věku osmaosmdesáti let v pátek ve svém domě ve Francii zemřela americká herečka a držitelka Oscara Louise Fletcher. Smutnou zprávu předal médiím její agent David Shaul s dodatkem, že herečka… (viac)

Miloš Forman 1932 - 2018

Miloš Forman 1932 - 2018

14.04.2018

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

07.11.2012

Přijďte dát divácký dárek Miloši Formanovi k osmdesátinám, které letos oslavil. V kinosále Městské knihovny v Praze se bude od 7. do 13. prosince konat Forman Festival, kompletní retrospektiva této… (viac)

Psycho Film Praha 2009

Psycho Film Praha 2009

31.05.2009

„Psycho Film Praha“ je filmová přehlídka zaměřená na projekce filmů s tématy z oblasti psychiatrie, psychologie a sexuologie. 5. – 7. června 2009 se uskuteční už třetí ročník přehlídky, jehož zvolené… (viac)