Prežijú len milenci

• Česko Přežijí jen milenci (viac)

Adam - talentovaný hudebník ve stylu 60. let, žije v ponurém Detroitu. Zoufalý z toho, kam ten svět spěje, čím dál častěji přemýšlí o sebevraždě. V teplém Tangeru žije jeho tajemná, stylová přítelkyně Eva, co miluje poezii a ráda večeří s Christopherem Marlowem. Adamu i Evě je více než tisíc let. Před několika staletími, se dohodli, že kvůli čerstvé krvi nebudou zabíjet lidi a dobývat krev budou v nemocnici. Není to tak dávno, co se rozhodli žít odděleně. Moc dlouho jim to ale nevydrželo a Eva už vystupuje z letadla v Detroitu. Oba cítí, že se má stát něco nebezpečného. Brzy přijíždí do města i mladší sestra Evy - nekontrolovatelný šílený upír, který neumí ovládat své emoce. Ve městě začínají podivná úmrtí a tak musí Adam i Eva uprchnout do Alžírska. Problémy teprve začaly a vypadá to, že konec světa přeci jenom nastane a smrt není daleko... Smrt? Není příliš brzy? (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Bachy

Poklona veškeré kultuře, která je Jarmuschovi blízká. Nicméně to je okolo, to je obal. Uvnitř je ohromně romantický kus. Tedy alespoň já ho tam vidím, protože pořád platí, co říkal pan Kastner: "každý si z filmu odnese, co unese." Až jsem byl u Jarmusche překvapen, jak moc se věnuje vztahu hlavních postav. Vyjma závěrečné třetiny filmu to na mě fungovalo perfektně a bez výhrad, následný přesun lokace byl sice logický, ale napoprvé jsem se v té záměrně malátné části trochu zamotal a zabrzdil se. Kdo ke mně mluví a co mi chce říct? Dokud jsem neměl čas přemýšlet, tak jsem to věděl. A pak je tu samostatná kolonka pro Tildu Swinton. Ta je v každém filmu, kde Tilda vystupuje a napíše se do ní jen "zase excelentní" s tím rozdílem, že tady se to napíše dvakrát a zasněně se vydechne. Nebylo jí naposledy 137 let v Grandhotelu Budapešť? ()

Happens

Kategorie horor trochu mimo mísu a časoprostor. Atmosferický snímek prošpikovaný hudebními skvosty, poetická noir záležitost, pro kterou je třeba mít cit a místo v srdci. Nádherné ponoření do nesmrtelnosti a s ní spjaté přežívání módy po staletí promísené se současností. Cti lásku svou. ()

Chrustyn

Jarmusch rozhodně nepatří do mé režisérské topky, ale přesto jsem od něj viděl několik filmů, které bez problému nazvu vynikajícími (Mrtvý muž, Ghost Dog, Noc na Zemi). "Přežijí jen milenci" však považuji za jeho absolutně nejslabší a nejnudnější snímek, jehož melancholická atmosféra a styl vyprávění je už moc nad rámec filmové zábavy. ()

Arsenal83

Adam a Eva. Ale keby tou Evou naozaj bola Tilda Swinton, obávam sa, že by nás dnes nebolo 8 miliárd na svete. Prežili by naozaj len títo milenci, pretože upír žije večne, pokiaľ nie je práve sezóna cesnaku. No a tieto vety, ktoré som teraz napísal sú určite hlbšou myšlienkou než toto pseudointelektuálne dielo, pri ktorom si želáte práve to, čomu sa upír vyhýba, a to je kôl v srdci. ()

classic

Zabudnite na výplachy mozgu ako pri nestráviteľnej Twilight ságe,toto je iná šálka kávy,taká ktorú by som si vychutnával stále,lebo táto káva obsahuje špeciálne ingrediencie v podobe presných hercov,že Loki má oveľa naviac ako som si myslel,t.j Tom Hiddleston by mal brať takéto špecifické roly,či u Tildy Swinton,nie som až tak prekvapený,pôsobí strašne príťažlivo v tomto vehementne nezávislom snímku Jima Jarmuscha s brutálne štýlovým soundtrackom,vzniká netypický film,ale naladiť sa na jeho notu sa blíži k rýchlosti svetla,pritom snímok plynie strašne pomaly...Perfektný casting,ktorý dopĺňa čoraz viac obsadzovaná Mia Wasikowska,ktorá tu je len do počtu,ale zohrá svoju dôležitú časť,alebo Anton Yelchin,ktorý je kamarátom Adama a pod,Jeffrey Wright,ktorý ho zásobuje krvou z nemocnice... ()

Ghoulman

Výběrem hudby, herců i ve vytvoření silné atmosféry se jedná o značně působivý film, který diváka naladí pomalým meditativním tempem k přemýšlení nad stavem současné západní společnosti a především k přemýšlení nad jejími (našimi) kulturními hodnotami. Avšak jak v (našlapaném) repertoáru Jarmusche, tak v rámci upírských děl jsem viděl i lepší věci (namátkou Coppolova Drákulu, anime Vampire Hunter D nebo Interview s upírem). Abych byl nicméně fér, bráno z té druhé strany, jsou i věci horší (a je jich tolik, že by se to ani nestačilo vyjmenovat a to i když vynechám takové hrůzy jako Twilight ságu). Takže u mne spokojenost. ()

mat.ilda

Já bych spíš řekla - vydrží jen pitomci, mezi něž se bohužel počítám, jelikož jsem od dvou hodin čistokrevné nudy čekala víc, než jen poučení, že popřením svých přirozeností strádáme a za chybějící štěstí máme mnohdy přichystanou alternativu v podobě, v tomto případě dřevěné, kulky. Dočkala jsem se nezáživné přednášky z dějin umění, průmyslu a vědy (pro zájemce, kteří by si chtěli přečíst Vergilia v originále, taktéž v latině) v nostalgickém hávu, až jsem si připadla nenápadně vzdělávaná, spolu s pologramotnými spolužáky za velkou louží (asi nějaký projekt amerického ministerstva školství, takový balíček poslední záchrany). Pro stravitelnější formu byli vybráni populární přednášející z řad muzikálních sběratelů starožitností s převráceným biorytmem v atraktivním stylingu, rafinovaně nastrčení do posmutnělé romantiky ve vybydleném Detroitu nedaleké budoucnosti. Jelikož pro mě probíraná látka nebyla až takovou novinkou, začala jsem si z dlouhé chvíle načrtávat svůj vlastní scénář, ve kterém se mně začaly nebezpečně prodlužovat špičáky v momentě, kdy mi byl představován Jim Jarmusch... ()

Yardak

Přežijí jen milenci, jak krásný slogan:o)). Jarmusch natočil opravdu zvláštní snímek, i když tím asi nikoho pořádně nepřekvapil, jedná se ale o precizní dílo! Skvělý scénář ještě umocňují výborní herci a překrásná hudba. Upírské téma naprosto jinak, než jsme obvykle zvyklí. 5 melancholických hvězdiček. ()

heyda

Nebýt tam postava sympaticky nadržené Mii Wasikowské, tak dám odpad. Jinak ultimátní nuda bez kapičky krvavého napětí a to fakt neberu! ()

giblma

Být upírem v Jarmuschově bijáku je zaatraceně kůl. Procházet se v semišových rourách prázdnýma uličkama arabského města, dávat si srazíčky s Marlowem, který není jen tvůj přtel, ale i dealer, ležet v knichách. Sbírat kytary a nadávat na nedokonalé elektrické vedení, když Tesla přece vymyslel bezdrátovou žárovku už před sto lety. Jako jasně, epizody jsou poslepovány bez výraznější motivace a chybí mi v tom větší komplexnost. Ale týjo, zkrachovalý duchařský Detroit (aka má fascinace úpadkem a zašlou slávou), hudba, knížky, všechny ty kulturní odkazy, ... Skoro mám pocit, že on to Džarmuš točil speciálně pro mě! (Febio fest 2014) ()

rollman1

Po Stmívání, které pořád považuji za snímek, kde se dívka rozhoduje mezi nekrofilií nebo zoofilií, přichází další kousek o upírech, který sice nesedne každému, ale dá se počítat jako jeden z těch povedenějších a hlavně reálně pojatějších. Přes svoji tématiku není film hororem. Nečekejte krvavé scény ani gore orgie. Krev se zde sice konzumuje, ale jinak než by jste si přáli. Hlavní hrdinové byli vybrání s grácii a lepší casting zde být nemohl. Tom dokazuje, že umí zahrát i jiné než kontroverzní tipy(Lokiho). Tilda jako vždy úžasná, ve filmu příjemně přitažlivá. Malinko ale zklamán jsem, jelikož jsem čekal víc akce, ne akce jako takové, že se Tom vybourá s letadlem, ale například více umrtí ve filmu. Přes dlouhou stopáž film nenudí, ale najdou se hluchá místa. Je to hezký průměr. ()

jojinecko

"Jarmuschovina" jak sviňa! Jeho atmosféru, dialógy, feeling, nápady, cit pre hudobný podmaz (!), prevedenie, originalitu, nenápadné vtípky, atď, atď úplne zbožňujem (aj preto je neohrozene v mojej režisérskej topke) a týmto filmom potvrdil svoj status a to, že formu stále má! ()

evulienka3

Téma upírov vo filme nepatrí k práve mojim obľúbeným či vyhľadávaným, ale musím povedať, že tento film je v tomto žánre pre mňa klenotom. Žiadne nočné tieňové zakrádanie sa za krkmi mladých panien, žiadne potoky krvy či besniaci smrteľníci, napriek tomu úžasná pochmúrna, pomalá a zvláštna atmosféra, ktorá sa dostáva pod kožu každým novým záberom viac a viac a úžasná hudba, ktorá dotvorila zážitok, na ktorý tak rýchlo nezabudnem. Mám chuť prečítať si niečo od Shakespeara a vypočuť si pri tom Schuberta ... ()

rikitiki

Sakra, ti upíři jsou ale nebezpeční! Nestačí, že se jako epidemie chudokrevnosti rozšířili světem přes dívčí ložnice coby výsadek s krycím názvem Twillight. Dostali už i Jarmusche. A protože je to starší pán, tak mu kousnutí infikovanými zoubky zrovna neprospělo.________ Dvouhodinová nezáživnost vydávaná za upírskou romanci byla absolutně bezkrevná. Z filmu by se dal vystříhat půlhodinový materiál mlčenlivých záběrů auta projíždějícího pustým nočním Detroitem (kéž by to někdo udělal, film by sice nebyl o moc lepší, ale aspoň by byl kratší!). Vizuálně to bylo nanejvýš průměrné. Opakování točivých záběrů (na hvězdy, gramofonovou desku nebo Tildu Swinton) nemělo vůbec žádné vyústění. Nebo snad pointou bylo, že život (a to i ten upíří) se opakuje stále dokola? Jestli jo, tak proč potom tyhle vířivé momenty zničeho nic ustaly? _____ Příběh byl plný logických děr, nedotažeností a hlavně byl totálně bez napětí nebo nápadu. Jednoduše to bylo o ničem. Ani ta závislost na krvi jako přirovnání k závislosti na každé jiné návykové látce nebyla vůbec opodstatněná nebo zajímavě rozpracovaná. _____ Jo, Tom Hiddlston je fešák a to i v převlečení za gothika, ale film je otravný svou rozvleklostí, kterou nevyplnil ani zajímavým příběhem, ani poutavým střihem nebo zajímavou kamerou. Tihle upíři si i s jejich tvůrcem už dávno zasloužili pořádnou dávku česneku! /25. 3. 14./ ()

Flego

Film treba vnímať v širších súvislostiach, za upírskou love story sa skrýva nekompromisná obžaloba súčasného sveta, ktorý sa mílovými krokmi ženie do záhuby. Jarmuschov svet je depresívny a ponurý, kde sa najvačšou veličinou stáva krv a v tomto je samotná láska medzi hrdinami v ostrom kontraste. Tvorcovia úspešne ťažia z tohto kontrastu a v tomto si pomáhajú utešenou kamerou a zaujímavou hudbou. Rozhodne by bolo chybou očakávať drsný vampírsky horror, toto je výsostne komorná záležitosť. ()

Jinny

John Hurt v cameu známého dramatika (ale ne toho nejznámějšího), Wasikowska jako otravný teenager (taky vás napadlo, jak tenhle tvor přežil staletí?) a afektovaní Hiddleston a Swintonová (ne že by neměli být přesně takoví). Občas se zadařil nějaký ten vtípek (přičemž spoludiváci odhalili několik vtipů, které mi zjevně unikaly, eh), ale nejvtipnější mi přišly Adamovy výlevy, které by zrovna tak mohly divákům servírovat emo děcka ze South Parku. ()

honajz

Atmosférou, nostalgií, snovým nočním světem je to sice pořád ten starý, dobrý Jarmusch, ale příběh, upírský příběh, se k této náladě ale vůbec nehodí. Kdyby to byla kasta nesmrtelných, prosím, nebo nějací jiní lůzři, co se potácejí světem a žijí dlouho a dlouho... ale upíři, s tou nutností krve, obsese, posedlosti, ne, ani trochu se mi to nelíbilo, nevtáhlo mne to, naopak mi to přišlo odpudivé, nevím proč. Takové spíše směrem někam k voo-doo, než k té nostalgii. Tilda zde vypadá permanentně na drogách, oči vytřeštěné, vlasy sněhobílé, i ta zoufalost a přehnaná nalíčenost či mluva a afekty postav jsou spíše negativy. A nesmírně pomalá muzika se zpomalenými záběry procházení ulic - jednou, dvakrát proč ne, ale podruhé už je to směšné. Stejně jako některé dialogy Marlowa. ()

Jim Jarmusch zahájí Cannes

Jim Jarmusch zahájí Cannes

12.04.2019

Nová zombie komedie Jima Jarmusche The Dead Don’t Die 14. května slavnostně zahájí letošní filmový festival v Cannes. Snímek si zde tak odbude svoji světovou premiéru podobně jako Jarmuschovy… (viac)

PF 2014

PF 2014

01.01.2014

Jim Jarmusch a upíří romance... Cože?

Jim Jarmusch a upíří romance... Cože?

31.01.2012

Pokud jste nevěřili, že se konec světa opravdu blíží, tahle zpráva to definitivně potvrzuje. Král nezávislého filmu se po několika letech vrací za kameru a natočí... upíří romanci kříženou s… (viac)