Prenikavá psychologická a sociologická generačná štúdia s komediálnym nadhľadom a porozumením pre svet otcov i synov onej doby je mozaikou drobných, zdanlivo bezvýznamných udalostí v živote 16-ročného učňa. Tvorcovia sa celkom podriadili naturelu protagonistov (excelujú tu kapelník kolínskej dychovky Jan Vostrčil, známy z viacerých vynikajúcich filmov, a poslucháč DAMU Vl. Pucholt), dialógy tak vyvolávajú dojem magnetofónového záznamu autentických rozhovorov. Dobromyseľné kázanie pedantského otca vyznieva ako reťaz zúfalo neúčinných fráz, ktoré namiesto dôvery vytvárajú vákuum vzájomného nepochopenia. Scény s Petrom, Pavlou a oboma murárskymi učňami majú charakter ľúbezných ilustrácií pubertálnych neistôt a exhibícií. Nezabudnuteľný je detinský spor okolo pozdravu Ahój! Kresba života malého českého človeka v jeho uzavretom svete, film o dvojakej morálke (Petr nastúpi do samoobsluhy ako predavač, aby sa od vedúceho dozvedel, že jeho hlavnou úlohou bude strážiť zákazníkov), zábavná metafora o úskaliach vstupu do života, ale aj spoločenská alegória. Prvý veľký Formanov film sa vyznačuje uvoľnenosťou a ľahkosťou. Kultúra obrazu a vyjadrovacia úspornosť sa markantne prejavujú napr. v kľúčovej sekvencii sobotňajšej tancovačky, v ktorej sa niekoľko dejových epizód preplieta s dokumentárne ladenými pohľadmi, dokresľujúcimi atmosféru zábavy a typológiu postáv (doba módy twistu a semaforských pesničiek). Mimochodom, kuchyňa a tanečná sála sú dve prostredia, príznačné pre Formanove české filmy vôbec. Film autenticky zobrazuje hľadanie sa mladých ľudí a generačné odcudzenie, odhaľuje v podtexte poklesnutosť pomerov poznačených provinčnosťou a frázovitosťou. (oficiálny text distribútora)

Honzíno

Úžasný film. Miloš Forman svým začátkem nastolil laťku extra vysoko. Černý Petr je skvěle civilně zahrán, napsán a kamera (Ondříček?).... darmo mluvit. To se musí vidět. Co jedině někoho může zamrzet je (pro někoho) možná 'dějová plytkost'. Avšak dá se tato skutečnost vytýkat snímku s excelentím přesahem, schovávajícímu se za komedii? ()

Elví

"Sleduj mě!....Sleduješ?" "Joo". Jde za dívkou, sedne si k ní, rozpačitě se po sobě dívají a nakonec se zvedne a odchází. "Sledovals?" ()

Endyis

Tenhle film prostě nemá chybu. Je geniální jak po filmařské stránce, tak se u toho člověk tláme... Nechápu každého, ať je to kdokoliv, klidně i někdo z oblíbených, kdo hodnotil méně, než čtyřmi hvězdy (ještě ty tři, ale kdo dal dvě, tak ať se na mě nezlobí, je ocas). Co k tomu ještě více napsat. Snad jedno: "Zlatá šedesátá". Společně s Láskami plavovlásky a legendární Hoří má panenko moje nejoblíbenější Formanovy filmy. 95% Btw.: Vy co píšete, že tento film je o ničem tak už se jednou pro vždy přestaňte na ty filmy dívat prdelema a nebo je přestaňte hodntit, pač v tom případě nejste k tomu kompetentní! Děkuji... ()

pytlik...

Formanův film, kde dialogy a situace byly řekněme ještě reálné, ne tak kruté a přehnané jako v Hoří má panenko. Pravda, Pucholt pojal svého zedníka jako momentálně zaostalého, ale to je spíš vina jeho a né Formanova. Jinak mně osobně se nejvíc líbil tenhle dialog, v odborné literatuře nazývaný jako tzv. Vostrčilovo povzbuzení: Jsem se na tebe díval… ti to sluší. Mámo..sluší mu to! ...Ba ne, nesluší……Jak by ti to mohlo slušet, když tam stojíš jak panák v zelí! To ti nemůže slušet. ()

dysko

Formanových filmů, které mě tzv. divácky dostaly, zas tak moc není, ale tenhle humorný kousek o dospívání jednoho nesmělýho kluka to dokázal. Pro mě osobně nejlepší z Formanových českých zářezů. AHÓÓÓJ !!! ()

elanius

(55/2019) / Hodnotím po zhruba 4 mesiacoch a prihadzujem poslednú hviezdu. V popisku film je napísané, že sa jedná o prenikavú psychologickú štúdiu, mne ale Černý Petr prišiel skôr ako trefné a vtipné stvárnenie jedného docela bežného prázdninového leta. Jasné, že sa to tam trochu skrýva, ten pohľad na tú "beznádej" a neistotu z budúcnosti na prahu dospelosti, viac ale stále ide o to ako a kde sa zabaviť, dať si pár pív alebo zaujať dáku tú slečnu. Nedá mi nespomenúť niečo ako slovenského predchodcu Formanovho filmu, samozrejme hovorím o Slnku v sieti (1962). To bolo také poctivo 60-tkovo slovenské, oveľa viac metaforické, záhadnejšie a celkovo ťažšie. Na druhú stranu tam zase možno chýbal nadhľad, tak typický pre Forma a vôbec českú kinematografiu. A na záver, Ján Vostrčil stvárnil proste geniálnu postavu, pre mňa je to fakt tá čerešnička čo to k 5* potiahla. (9/10) ()

Master19

"Dal jsem si limo, pak jsme tancovali a pak jsem šel domů..." Jako bych se slyšel. :-) Každou chvilku se divák sžívá s postavami ve filmu, vnímá tu trapnost situace, která se několikrát vrací v různých podobách. Potichu rebeluje proti radám otce, které stejně poslouchá jen na půl ucha, protože jsou to nesmysly... Jsou to momenty, které každý prožil a prožívá a asi proto Černý Petr tak zabírá. Hoj. ()

aseedi

Zvláštní, ani na to, jak je tenhle kus krátký, se toho v něm zase tolik neděje, přesto mě to (mě zvláštním způsobem) bavilo sledovat. I díky sympatickému Ladislavu Jakimovi. Nečekaně hláškující film. ()

Natabar

Postava matky je fakt nezapomenutelná. I když žít s ní by muselo být na zabití. - Dále nebudu opakovat, co již všichni zde popisovali, ale musím uznat, že Černý Petr patří k Formanově špičce. ()

lucascus

Perfektní téměř debutující Forman, ve své zřejmě nejvíce realistickém filmu. U každé scény jsem se cítil, jako bych byl součástí filmu, některé věty denně slýchám, některé scéna jsem zažil a určitě ještě zažiji - neznám film, který by více napodoboval život takový jaký je - prostý, bez příkras, se svou nudou i originalitou. Pozoruhodně je rovněž zachycena hluboká propast mezi dvěma generacemi - mládím a jejich rodiči (rodiči, kteří zažili válku a jen tak tak se vzpamatovávají z padesátých let nechápou své děti, které vyrůstají v uvolněných šedesátých letech a stejně to platí i naopak - věčný konflikt, který bude pořád aktuální, jen na jiném vývojovém pozadí...). ()

nevermore

Začínající Miloš Forman. Super zápletka i s hlídačem zlodějů, i na zábavě a hlavně "rodinná porada". "...koupil jsem ti housle..jsou na skříni, koupil jsem ti harmoniku - ve skříni. Pak ses přihnal s kytarou, na tu se nemusí moc umět, ňáké drnky-drnky, trochu něco zazpívat a hotovo..." Už jen za tátu Jana Vostrčila musím dát plnou. ()

VanTom

Forman dokonale přirozeně a autenticky zachycuje "telecí" tápání jalových, rozpačitých puberťáků, se vší nefalšovanou trapností v prvních váhavých citech a vztazích, které ještě konfrontuje s generačně "zkostnatělým" pohledem rodičů či šéfů. Některé z excelentně obyčejných dialogů doslova zlidověly, nemůžu však říct, že by jakoby dokumentární pozorování běžného bytí zcela postrádalo hluchá místa. ()

strelenaL

Formanův Černý Petříček = jistota, kvalita. Vladimír Pucholt vedl.role maniákální floutek, který si myslí, že má všechno na háku pozná Ladislava Jakima alias Petra. Kluka, který neumí chytit štěstí za pačesy a nepustit ... jak chce získat slečnu (Pavla Martinkova), když jí nedokáže odkrýt své city. ()

Autogram

Že je film bez príbehu, mi tentokrát nevadilo, nahradil to nenásilný humor, ale na podobne ladené Lásky jedné plavovlásky sa to nechytá. Scény z obchodu alebo zábavy sú na jednotku, no horšie je to s pridlhými monológmi otca v rodine. –––– Je problém, kam s jazykem, viď? –––– A když nám přidělí kluka, pak je to nějakej kripl. ()

Nepi

První režijní počin skvělého Miloše Formana o dospívání a výchově mládeže pobaví i dnes po více jak 40letech...Jsem rád,že sem tenhle prvotní unikát sehnal na DVD...Skvělá satira na mládež a český lidi.... ()

Miloš Forman 1932 - 2018

Miloš Forman 1932 - 2018