Amadeus

• USA Amadeus (viac)
Dráma / Životopisný / Hudobný
USA, 1984, 160 min (Director's Cut: 180 min, Alternatívna 173 min)

Réžia:

Miloš Forman

Scenár:

Peter Shaffer (divadelná hra), Peter Shaffer (pôvodný scenár)

Hudba:

Wolfgang Amadeus Mozart (nepôvodný), Antonio Salieri (nepôvodný)

F. Murray Abraham, Tom Hulce, Elizabeth Berridge, Roy Dotrice, Simon Callow, Christine Ebersole, Jeffrey Jones, Charles Kay, Kenneth McMillan, Kenny Baker (viac)

Píše se rok 1781 a Antonio Salieri (Abraham) působí jako dvorní skladatel císaře Josefa II (Jeffrey Jones). Když ke dvoru přijede Mozart (Tom Hulce, nominovaný na Oscara), Salieri si s hrůzou uvědomí, že božské hudební nadání, které si přál mít on sám, dostal do vínku tento obscénní a rozpustilý vtipálek. Salieri dohnán žárlivostí k zuřivosti organizuje intriky s cílem zničit Mozarta, k čemuž je ochoten použít všechny dostupné prostředky. Možná i vraždu. Podařilo se Salierimu umlčet jednoho z největších géniů světové hudby? Záhada - a hudba - zůstávají. Amadeus - velkolepý historický epos, nádherná oslava hudby Wolfganga Amadea Mozarta. Na Berlinale 2002 Miloš Forman představil Amadea v nezkrácené verzi. (oficiálny text distribútora)

bartias

I když má režisérská verze o 20 minut původně nepoužitých scén víc, není kvůli tomu ani horší, ani lepší. Film má skvělý scénář a stejně skvěle je i natočený. Ani po několikátém shlédnutí jsem ale nepřišel na to, co mi v Amadeovi chybí. Protože pokud jde o mě, dá se na něj vzpomínat s velkou úctou, ale dá se taky u něj mírumilovně usnout. ()

sator

Kameraman Miroslav Ondříček utrpěl mozkovou příhodu s poruchou řeči, takže musel své požadavky spolupracovníkům psát.  Důvodem byla nemožnost sledovat výsledky své práce z čehož se dostával do obrovského stresu, natočené materiály byly totiž posílány do laboratoří v USA. ()

Mylouch

S porcí dramatičnosti i s hravou nadsázkou a v kontrastu s Amadeovým životopisem líčený vnitřní zápas Salieriho, přerůstající v hudebně vygradované finále závěrečným Requiem. Silný dramatický základ, mistrovská stylizace, vše podpořeno genialitou a opravdovostí hudby. Dávám přednost sevřenější kratší verzi. ()

dr.fish

Amadeus je tak dobrý film, že baví i člověka, který neposlouchá klasiku. A to zdůrazňuji, že je to film vskutku hudební, tichých pasáží tu opravdu moc není. Precizně udělané, director´s cut na blu rayi si člověk opravdu užije. 90% ()

Radiq

Viděn Director's Cut a vůbec mi to nepřišlo dlouhé a nudné. A to nějaká opera fidli fidli brnky brnk od Mozarta by mi klidně mohla sloužit jako vycpávka velké boty. Ano, operu nemám rád a přestože byl Mozart hudební génius, na Kurta Cobaina prostě nemá. Ale tenhle film je fakt dílo. Co dílo... veledílo. Krásné kostýmy, maska starého Salieriho na dobu vzniku dokonalá, hudba vynikajícně padnouvší, dobové zpracování, interiéry, exteriéry, prostředí, atmosféra, všechno! Forman holt taky ukázal svou genialitu. A nesmím zapomenout na pana F. Murray Abrahama, kterej si tady vysloužil telátko za to... teda to je zas jiná písnička. Vysloužil si můj obdiv, respekt a určitě i celosvětové uznání. Naopak Tom Hulce se mi tam vůbec nehodil. Né že by to hrál špatně, ale nějak mi tam neseděl ten jeho smích, hýkání, šílené paruky, zbrklost, prostě pitomec. A taky místama dost namachrovanej šulin, což nemám rád, takže jsem držel palce spíš Salierimu. Ten totiž nebyl vůbec tak průměrnej, jak tam o sobě tvrdil, a podle sloganu "souboj průměrnosti s genialitou" bych čekal obyčejnějšího cápka. Vlastně jsem se na to podíval po letech, abych mohl srovnat s nedávno viděné (a pravdivější) minisérii Wolfgang A. Mozart a musim řict, že i když se to nedrží striktně pravdy, je tahle fikce zatraceně dobře promyšlená. V podstatě jsem nenašel jedinou nelogickou věc, jedinou chybičku v ničem. Problém je ten, že to je typ filmu, kterej nepotřebuju vidět 8x... Rozhodně to je ale zlatej fond světové kinematografie... ()

Mol

MOZART! MOZART, FORGIVE YOUR ASSASSIN! I CONFESS, I KILLED YOU! Tří hodinový epos, u kterého člověk přestane vnímat čas a tak film uplyne, jako příjemně ztrávená chvilka u ranního šálku čaje. Dlouho jsem otálel se shlédnutím tohoto filmu, protože jsem se obával jeho délky a námětu a je vidět, že mé obavy byly liché. Nedokážu si představit lepší zpracování tohoto umělce, než jaké nám naservíroval Miloš Forman. Všechny ty kostýmy, zima ve Vídni a Wolfgangův smích. Do toho všeho ještě neskutečně skvěle zahraná postava Salieriho. Film je svěží a příběh veselý, ale jen do doby než zemře Wolfimu otec. Od té doby jde film hodně do temné polohy. Amadeus začne moc pít, začne se z něj stávat pomatená troska a nakonec, když se složí v divadle a píše se Salierim poslední dílo Requiem, cítíte, že jeho konec je blízko. Neskutečný film. ()

Decker

Je to prekrasne stejne jako Mozartova hudba. Pan Milos Forman ze sebe vydal maximum a vsechny Oscary film dostal absolutne pravem. ()

fantoci

Snad nejlepší film, který Forman během svého zámořského působení doposud natočil. Výborné herecké výkony, atmosféra doby, práce kamery, kostými a velký smysl pro detail. Tento film je jedním z nejnavštěvovanějších v našich kinech během osmdesátých let. ()

matezzz

Je to tak 4 a půl. Když jsem to viděl, byl jsem poměrně mladý a celkově to pro mě na plný počet nebylo. Až se podívám znovu, možná hodnocení změním. Každopádně hudba je výborná. ()

Triple H

Odveký súboj geniality s priemernosťou. A je fajn, že je podaný v strhujúcej a dá sa povedať geniálnej forme. Krásna výprava, kamera, kostýmy a neomylná Formanova réžia. F. Murray Abraham a Tom Hulce už nikdy v živote takto nezahviezdili, ale aj tento ojedinelý úspech zaslúžene patrí do histórie, lebo obaja sú vo svojich úlohách skrátka a dobre bezchybní. ()

hans500

Formanova režie je slušná a scénář průměrný. Tom Hulce nic moc, byl dobrý jen v závěrečné půlhodině, F. Murray Abraham byl jako vždy skvělý a docela to zachraňuje, ostatní nic moc. 8 Oscarů je mi záhadou (hlavně za film, režii a scénář). Čekal jsem víc - 3,5* zaokrouhleno nahoru za Abrahama a hudbu. ()

LeoH

Bůh vs. Salieri ∞:0 aneb pro mě je Amadeus především mistrné zobrazení nikoli „střetu génia s průměrností“, jak se často píše, ale zoufalé nenaplněné touhy, tragédie ducha obdařeného schopností rozpoznat krásu a milovat ji, ale už ne sám ji na tento svět přivádět. Tohle téma se mě tak nějak osobně dotýká, ehm. A jinak – jak komentovat dokonalost? Čert vem historickou pravdivost, protože pokud jde o zprostředkování podstaty Mozartova díla a vlastně obecně jakékoli „vážnější“ muziky, je tenhle film lepší než x semestrů dějin hudby. U „potom dokončíme Lacrimosu“ mě vždycky silně zamrazí a na konci pravidelně brečím jako želva. To by bylo tak v kostce všechno. ()

vadic

Nemám absolutně žádné výtky, ale zároveň nedokážu své dojmy z Amadea jakkkoliv formulovat. Nikdy bych neřekl, že film natočen původem českým režisérem, může být v každém záběru a detailu tak světový. Jsem ohromen a musím se svěřit, že nástup 4. aktu Figarovy svatby doprovázen Salieriho naléhavým komentářem a konfesí zároveň je pro mě možná nejsilnější scénou, kterou jsem kdy spatřil. ()

Kubrickon

Intrigy Salieriho, závistlivec a priemerný komponista. To všetko on bol! Lenže je otázne či mal pričinenie v Mozartovej smrti. Ale tu už prichádza na scénu Miloš Forman, ktorému sa podarilo nakrútiť krásny historický film, krásne kostými, hudba, herecké výkony, kamera a exteriéry Prahy. Excelentná réžia ktorá ma skutočne na chvíľu presvedčila že Salieri skutočne Mozarta zabil. Tento film doporučujem každému! Tá obrovská stopáž stojí za to. Mám rád filmy, pri ktorých po ich zhliadnutí nemám pocit strateného času... ()

chelseaman22

Jednoduše fantastické! Metoda á la vypravěč je v jakékoli formě brutálně otravná. Asi každého upoutalo to Mozartovo vřeštění, které dosti dobře kopírovalo přiskřípnutí chuje v poklopci. Mohutná nálož hudby, jež nepřehlušila delikátní děj, jež snad žádného budižkničemu nemohl nudit. Relativně dlouhá stopáž mohla býti ještě delší (a to jsem zarytý fanouškek filmů do sto minut!). Jedno z nejslavnějších děl podepsané slavným českým emigrantem, co víc si v úterý ráno přát? 93% ()

Skuby47

Výjimečný historický velkofilm, který se částečně natáčel i u nás, ocenili už jiní daleko erudovanější odborníci než jsem já. Miloš Forman zcela pobořil moji představu, kterou jsem o Mozartovi měla. Možná to tak bylo, možná ne, ale v každém případě je to velkolepý hold hudebnímu géniovi od génia filmového. Také mám vzpomínku z natáčení v našem městě, kdy nám ve vyučování chyběla řada studentů, kteří za stovku denně pózovali v historických kostýmech v zámku a v Podzámecké zahradě jako kompars a my se je marně snažili dostat zpět do školních lavic. Kdo by je tam v těch napudrovaných parukách našel. Byl to pro ně neskutečný zážitek. Celé město tím tehdy žilo. Letos na konci června u nás proběhne festival Vivat Amadeus. Uplyne totiž třicet let od doby, kdy zde tento oscarový film vznikal. ()

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

16.11.2020

Mistrovské plátno „Adieu Guy Moll“ legendárního Theodora Pištěka, kterým vzdává hold slavnému automobilovému závodníkovi, se bude dražit poslední listopadovou neděli. Obraz, kterému i sám autor… (viac)

Další smutná zpráva z českého filmového světa

Další smutná zpráva z českého filmového světa