Amadeus

• USA Amadeus (viac)
Dráma / Životopisný / Hudobný
USA, 1984, 160 min (Director's Cut: 180 min, Alternatívna 173 min)

Réžia:

Miloš Forman

Scenár:

Peter Shaffer (divadelná hra), Peter Shaffer (pôvodný scenár)

Hudba:

Wolfgang Amadeus Mozart (nepôvodný), Antonio Salieri (nepôvodný)

F. Murray Abraham, Tom Hulce, Elizabeth Berridge, Roy Dotrice, Simon Callow, Christine Ebersole, Jeffrey Jones, Charles Kay, Kenneth McMillan, Kenny Baker (viac)

Píše se rok 1781 a Antonio Salieri (Abraham) působí jako dvorní skladatel císaře Josefa II (Jeffrey Jones). Když ke dvoru přijede Mozart (Tom Hulce, nominovaný na Oscara), Salieri si s hrůzou uvědomí, že božské hudební nadání, které si přál mít on sám, dostal do vínku tento obscénní a rozpustilý vtipálek. Salieri dohnán žárlivostí k zuřivosti organizuje intriky s cílem zničit Mozarta, k čemuž je ochoten použít všechny dostupné prostředky. Možná i vraždu. Podařilo se Salierimu umlčet jednoho z největších géniů světové hudby? Záhada - a hudba - zůstávají. Amadeus - velkolepý historický epos, nádherná oslava hudby Wolfganga Amadea Mozarta. Na Berlinale 2002 Miloš Forman představil Amadea v nezkrácené verzi. (oficiálny text distribútora)

lioncel

"Hudba nebyla pozadím,které by mělo dobarvit emoce. .. stala se třetí hlavní postavou filmu." (Director´s Cut) .... pro mě jednoznačné potvrzení, že Forman patří ve svém oboru do naprosté světové extra třídy .. a také .. že genius Mozart, byl vlastně ve skutečnosti : první opravdový rocker světa .. jen to asi tak o necelých dvě stě let popletl a narodil se do doby, kdy svět ještě neznal elektrické kytary a pořádné bicí … ... bonus z nejlepších : Special Edition: The Director´s Cut - Newly Remastered Original Soundtrack Recording (sir Neville Marriner) ... ()

easaque

-5* Tak jsem musel po včerejší repríze zvýšit na plný počet a tentokrát mě bavil až do konce a proto další řádky berte jako můj první dojem. Amadeus je pro mě prozatím jeden z nejlepších Formanových filmů americké éry i díky tomu, že ho moc nemusím. Scénograficky, kostýmově i herecky velmi dobrý. Samozřejmě i režie byla zvládnutá dobře, jen mi ke konci přišel trošku utahaný (viděl jsem director's cut verzi) a v pozdních hodinách jsem začínal klimbat. Přesto rozhodně nadprůměrné dílo v netradičním pojetí s úžasnou Mozartovou hudbou. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 1 /// STYL: 3 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

honajz2

Zatím to není konečné rozhodnutí. Na filmu se mi líbí jak je udělaná ta doba roku 1781. Kostýmy taky nejsou špatné. Ani ty herecké výkony nejsou k zahození. Ale jestli měl Mozart představovat nějakého vtipálka, to nevím. Celý je to natočený strašně nudně. Zatím jsem viděl 2 hodiny a celou první jsem se nudil.Druhá už byla zajímavější a vtipnější (myšleno tím úchylným Mozartovým smíchem). Ještě mě zbývá jedna hodina filmu, tak uvidíme, co se tam stane. Tak jsem to konečně dokoukal. Nebudu měnit hodnocení. Něco je na filmu skvělé, něco mi zde vadilo. Nakonec se to dostalo k slušnému konci, ale stalo se to skutečně takhle? ()

Petrasuvicka

Dlouho jsem se filmu vyhýbala, protože mě děsilo skoro tříhodinové životopisné kostýmové drama. Během prvních deseti či patnácti minut jsem si říkala, že jsem udělala chybu a ukoušu se nudou. Naštěstí se stal zázrak, přeskočila tam jiskřička a ve výsledku jsem si několik dalších dní broukala Papagenu a Amadeovi osudné Confutatis. Ale abych to shrnula, film je prošpikovaný vážnou hudbou, scénickými výjevy z operních představení, kde se v podstatě děj nijak neposouvá kupředu, jsme jen svědky klasické opery a přesto to nenudí ani laika, kterému vážná hudba neříká ani "dobrý den". Filmu lze vytknout pouze jedno - a to prosím sypké vápno v dešti. Závěrem pak říkám, že boží mlýny zkrátka melou a Salieri dosáhl dostatečného za dosti učinění. ()

johny89

Skvělé dílo se skvělými herci. Zaujala mě několik historických faktů z filmu. Když jsem si je srovnával s wikipedií tak kupodivu docela vše sedělo. Jediné, co můžu vytknout je přílišná délka filmu a mnoho pasáží z oper. Jsem pyšný, že český režisér dokázal natočit dílo takového kalibru. ()

vydumnica

Skutočne výborný film. Klobúk dole. Všetky ocenenia zaslúžené. Ani neviem, čo mám začať chváliť ako prvé. Nečakala som, že ma film o Mozartovi až tak vtiahne do deja, Amadeus ma zaujal hneď na začiatku a bavil až do konca. Aj keď to je natočené na základe divadelnej hry, vôbec to nepôsobí "divadelne", práve naopak, výprava je veľkolepá! Všetko pôsobí tak uveriteľne a skutočne. Kostýmy sú úžasné! Herecké výkony Mozarta a Salieriho sú tak fantastické, že až nechápem, prečo sa ich hereckí predstavitelia viac nepresadili. Réžia Miloša Formana už myslím nepotrebuje viac chvály, ale áno, chválim. Amadeus je filmový zážitok a to nemusíte byť fanúšikom Mozarta či klasickej hudby. Hoci sa nejedná o životopisný film zaručene na sto percent pravdivý, ale len, ako sa píše vo Wikipédii "loosely based on reality, "fantasia on the theme of Mozart and Salieri" Amadeus naozaj stojí za pozornosť a oplatí sa vidieť. Menej ako 5* ani nemôžem dať. ()

Rocky88

Forman našel zalíbení v tématu o zápase výjimečného jedince s představiteli vyšší moci - hlavně té politické. To mu nelze upřít a pomalu jsme si na to - že nám poslední dobou servíruje filmy s tímto tématem - zvykli. Co mu ale nelze upřít je to, že právě tohle mu jde nejlépe a právě v tomto je také nejlepší. Kdo jiný by zakomponoval všechny části filmu ( scénář, hudba, herci, výprava, kostýmy ) do jednoho celistvého díla, jež se právem řadí mezi jedny z těch "NEJ", než právě pan Forman? Nikdo. Kdo si stěžuje, že historická fakta dostávají v Amadeovi na frak, je pěkně vedle, jelikož toto není životopis umělce, ale čistá fikce. Fikce o géniovi jménem Mozart, jež se stane obětí svého kolegy, jenž nedovede unést tíhu závisti a vlastní průměrnosti. ()

Petoss1

Možno existujú na svete dva druhy životopisných filmov, tie ktoré sú prikrášlené pre oko diváka a doplnené vlastným "realizmom" tvorcov a tie, ktoré sa účelovo piplajú v danej tématike a pritom sú natočené veľmi zaujímavo. Neviem posúdiť, ku ktorému druhu patrí Amadeus, (vo vážnej hudbe sa nevyznám a od Mozarta poznám možno tie najznámejšie skladby, ktoré sme sa učili na hodine hudobnej na ZŠ) no na mňa to pôsobí realisticky a pútavo. Dĺžku som nepokladal ako problém, vďaka pocitu spoznať život umelca a hlavne preto, že toto dielo je natočené zaujímavo a film nenudí ba práve naopak, krásne sa na to pozerá. Samostatnou kapitolou sú herecké výkony. Abrahamov Salieri ma strhol úplne od začiatku a jeho rozprávaním sa celý príbeh posúva dopredu, skutočne podarený ťah režiséra. Tom Hulce ako Wolfie je nezameniteľný, tak ako je nezameniteľný jeho smiech, povaha, jednoducho všetko čo sa Vám môže zdať čudné. Pripadal mi ako blbeček s mozgom génia, ktorý zahra na piáne aj dole hlavou. Hudba je prekrásna a zvýrazňuje dianie na scéne. Som veľmi potešený a mám z toho radosť, už si len musím zaobstarať skladby, za ktoré celý svet môže ďakovať mužovi menom Wolfgang Amadeus Mozart. 91% ()

Elyssea

Forman mě po celou dobu nedokázal zaujmout natoli, aby mě vůbec zajímalo, jak to s oběma skladateli dopadne. Film má snad všechny ingredience, herce, hudbu, kostýmy, režii, i kameru, ale přesto toto namíchání do velikého koktejlu nefunguje. Velkofilm? Možná. Ale rozhodně ne pro mě. ()

WoWoW

Je to skvost a mě hřeje, že Forman je Čech. Amadeus je jednoduše fenomenální film a to má společné s postavou Mozarta. ()

joker.george

Živý film, který je plný barev, skvělě zasazené hudby, prvotřídbích hereckých výkonů a bezvadného vyprávění a to všechno pod režijní taktovkou pana Miloše Formana. ()

BarryLyndon

Bohužel nemám rád kostýmní dramata a tohle období i hudba mne dvakrát neoslovuje. Nicméně řemeslně je to natolik dokonalé a s českou stopou, že to hodnotit špatně nejde. A popravdě mne mrzí, že mne tento asi český nejvýraznější zářez do světové kinematografie nepohltil do absolutoria.... Přesto F. Murray Abraham pravděpodobně jeden z nej záporáků filmové historie. Objektivně bych dal 10/10, subjektivně tak 7/10, což v mi v průměru vychází na osmičku. ()

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

16.11.2020

Mistrovské plátno „Adieu Guy Moll“ legendárního Theodora Pištěka, kterým vzdává hold slavnému automobilovému závodníkovi, se bude dražit poslední listopadovou neděli. Obraz, kterému i sám autor… (viac)

Další smutná zpráva z českého filmového světa

Další smutná zpráva z českého filmového světa