Amadeus

• USA Amadeus (viac)
Dráma / Životopisný / Hudobný
USA, 1984, 160 min (Director's Cut: 180 min, Alternatívna 173 min)

Réžia:

Miloš Forman

Scenár:

Peter Shaffer (divadelná hra), Peter Shaffer (pôvodný scenár)

Hudba:

Wolfgang Amadeus Mozart (nepôvodný), Antonio Salieri (nepôvodný)

F. Murray Abraham, Tom Hulce, Elizabeth Berridge, Roy Dotrice, Simon Callow, Christine Ebersole, Jeffrey Jones, Charles Kay, Kenneth McMillan, Kenny Baker (viac)

Píše se rok 1781 a Antonio Salieri (Abraham) působí jako dvorní skladatel císaře Josefa II (Jeffrey Jones). Když ke dvoru přijede Mozart (Tom Hulce, nominovaný na Oscara), Salieri si s hrůzou uvědomí, že božské hudební nadání, které si přál mít on sám, dostal do vínku tento obscénní a rozpustilý vtipálek. Salieri dohnán žárlivostí k zuřivosti organizuje intriky s cílem zničit Mozarta, k čemuž je ochoten použít všechny dostupné prostředky. Možná i vraždu. Podařilo se Salierimu umlčet jednoho z největších géniů světové hudby? Záhada - a hudba - zůstávají. Amadeus - velkolepý historický epos, nádherná oslava hudby Wolfganga Amadea Mozarta. Na Berlinale 2002 Miloš Forman představil Amadea v nezkrácené verzi. (oficiálny text distribútora)

J-o-k-e-r

Velmi silný snímek....Forman mě nikdy nezklamal, a tady není výjimky. Bezmala 3hodinová pocta Mozartovy tvorby, život geniálního umělce od jeho zrodu až do samotného konce. Nevím, zda se drží historické linie, ikdyž je to vlastně asi jedno. Vynikající herci, kostýmy, ale ze všeho nejvíc do uší řvoucí umělcova hudba...naprosto úžasné představení...P.S. viděl jsem to s dabingem, a ten 'Wolfiho smích' byl opravdu děsnej :), manželce to očividně nevadilo, mimochodem byla to docela kočka ;) ()

mcleod

Krásné ztvárnění vídeňského života Mozarta, které je sice zřejmě na hony vzdáleno od skutečnosti, ale je natočeno tak úžasně poutavě, že se i tři hodiny zdají jako pár okamžiků a že jistě spoustu lidí, stejně jako mě, dokázalo přitáhnout k Mozartovi a klasické hudbě obecně. Okamžiky, kdy génius pracuje a v pozadí hraje právě skládaná hudba, jsou úžasně působivé, hlavně v závěru při práci na (mé nejoblíbenější klasické skladbě) Requiem. Obecně zapojení Mozartových skladeb do příběhu tak, že se stávají jeho neoddělitelnou součástí, je dokonalou prací opravdu výborného režiséra. Stejně tak se Formanovi povedlo vybrat perfektně sedící herce do hlavních rolí Mozarta i Salieriho. Vše je doplněno výbornou kamerou, kde nutně musím vyzvednout krásné exteriéry předrevoluční Prahy. Formanovi se vše povedlo uřídit tak, že žádná část filmu není nudná, ale naopak má každá své napětí a kouzlo, a vše plyne naprosto dokonale od začátku až do konce filmu. ()

Autogram

Ani na tretí pokus som nedokázal prijať tento preslávený Formanov film, ďalší pokus už nebude. Pritom vážnu hudbu akceptujem, aj keď nie aktívne a nie operu. Problémom pre mňa bola hlavná postava, keď Mozart je vykreslený ako polodementný blázon s alkoholickými problémami a smiechom ako z bláznivej komédie. Naviac, celé je to založené na historicky vyvrátenej fabulácii a takto by sa podstatné historické osobnosti vykresľovať nemali alebo by to malo byť nejako zvýraznené. (8.7.2013) Jedna hviezda za hudbu a niekoľko zaujímavých scén. –– Je tam prostě příliš mnoho not na jeden večer. ()

TheRoller

Mozart bol tak veľký človek, že my, obyčajní ľudia, nemáme ani na to, aby sme plne pochopili jeho genialitu. Lenže Forman nie je obyčajný človek, a preto je Amadeus jeden z najlepších životopisov vôbec. Ak nie najlepší... ()

mkubalikova

Forman si svůj úspěch v zámoří zasloužil. Jak se říká: vše špatné je k něčemu dobré. V tomto případě politická situace donutila jednoho talentovaného čecha odejít do ameriky, díky čemuž mohl vzniknout jeden z nejlepších filmů všech dob. Ruku na srdce, v českých podmínkách by to nikdy nenatočil. O to víc si tohoto filmu cením, že přes veškeré problémy, které s tím měl, natočil Forman snímek v Praze. Klobouk dolů, palec nahoru. Jaký je tedy Amadeus? Silný, působivý, precizní, ve všech ohledech dokonalý (režie, kamera, kostýmy, hudba, herecké výkony). Má ale něco, co třeba stejně dokonalému Titanicu chybí. Duši. Tak hlubokou, jak hlubokou duši má Mozartova hudba. 100% ()

toscho

Dlho som sa chystal na tento film ( a to bola chyba ), po zhliadnutí Director's cut som zistil, že tento film je dokonalý, a to si len tak o každom filme nemôžete povedať. ()

ghatos

Když pominu, že to je celé blud, což chápu jakou autorskou záležitost, tak tam vlastně není nic mimořádného. Mozart není zahrán optimálně, to Salieri je určitě pojat a zahrán lépe. Rozvleklost, celková banalnost obyčejné závisti, chybějící osudovost... . Naznačená genialita je útržkovitá, nedotažená...chtělo to promyšlenější scénář a psychologičtější tón. 47%. PS: Dobře, poslední scénka Salieriho průměrnosti je topovka ;), ale to celý film nezachrání. ()

Death

Kdybych mel film zhodnotit jedinym slovem, okamzite zvolim slovo strhujici.A to od sameho zacatku, az do uplneho konce.Amadeovi by se sice daly dlouze vycitat historicke kiksy(uz jen treba vyliceni samotneho Mozarta nebo Saliery jako naprosty bridil-pritom dnes je casto hran a rozhodne je povazovan za vyznamneho skladatele), ale to rozhodne nemuze uprit nespornou kvalitu celeho filmu.Staci zminit herecke obsazeni, vypravu, kameru, rezii atd.Jedna se proste o mistrne natoceny film po vsech strankach s dokonalou hudbou.No a zaver diktovani Requiem, je stejne genialni jako Mozart sam. ()

Nepi

Když se řekne Amadeus napadne mě rafinovaný souboj neúspěšného skladatele Salieriho a úspěšného Mozarta v unikátním filmu Miloše Formana...Tom Hulce se své role ujal se skvělým nasazením a scény,kde se jako Amadeus směje jsou nezapomenutelné stejně jako Mozartova hudba,která tento filmový klenot doprovází...Skvělý je i F.Murray Abraham,kterého jsem viděl už ve filmu Jméno růže.Není co dodat,filmy Miloše Formana jsou prostě nezapomenutelné a věčné!!! ()

silent cut

Miloš Forman je fenomén a to nemyslím jen v měřítku našeho žabincoidního jezírka. Jeho filmy se pomocí příběhů všelijak vyjímečných jednotlivců prodírají věčně aktuálními společenskými tématy... Je to cíl? Je náš milovaný Miloš moralista? Vím jedno. Miloš je génius. Možná že Salieri nebyl až zas taková svině, ale potkat ho dnes na ulici, vlepím mu facku, až druhou chytí o projíždějící autobus. Možná že byl Mozart vlastně jen geniální dítě produkující barokní pop music, ale budu ho mít rád i tak. Film má moc posouvat realitu a pokud se to umí... Nechme těch keců. Miloši, děkujeme. ()

Borat

Tom Hulce perfektně předvedl, jak se dá zahrát geniální blázen. Amadeus je snímek natočený tak, jakoby se člověk ocitl právě v době Mozartově a vtáhnul vás. Po několika českých hercích, bych měl zmínit také mojí mámu, bez které by film asi nevznikl(:-)), jelikož hrála důležitou roli v komparsu, hrající obecenstvo. |96%| ()

Amputace

Nepopsatelný zážitek svádějící vyrovnaný boj s Přeletem nad kukaččím hnízdem o pozici nejlepšího Formanova filmu. Ať už je řeč o skvěle gradovaném (zvláště v druhé polovině) ději, o nenapodobitelných a na míru padnoucích hereckých výkonech, o dobové stylizaci, o výběru hudebních podkresů k jednotlivým scénám (lepší jsem snad neměl tu čest doposud spatřit), o režijní střídmosti a vyrovnanosti...mohl bych pokračovat dále a dále; šlo zkrátka o precizní dílo, které jen těžko bude hledat ve svém žánru přemožitele. ()

deckardx

Genialni koncert jednoho z nejlepsich reziseru vsech.. Myslim, ze by bylo zbytecne vyjmenovat vsechny klady tohoto veledila a jestli tam jsou nejake nedokonalosti, tak je snadno prehlidnete.. ()

Aqualung

Jen přepisuji a poněkud doplním,co jsem již napsal.Kolik je mezi námi géniů, a kolik průměrných.Pocity pana Salieriho zažil do jisté míry snad každý z nás.Formanovi se to podařilo pregnantně přenést na film.Ne ale každý z nás skončil v blázinci.Takže, co se odehrává v duši člověka, kerý se snaží vytvořit krásu a plodí namísto toho průměrnost nebo kýče?Tenhle šílený rozpor mezi uvedeným pak dotyčného přivádí k pokusu o sebevraždu respektive do blázince.Stihl Salieriho Boží trest, či snad to je úděl průměrých?Kdoví? Pořád to nutí k přemýšlení nad hodnotami a cestami k jejich dosažení. Krásný film. ()

Hruzi

"Dokonalost vs průměrnost" ; "Dobro vs zlo" ; "Spravedlnost vs nespravedlnost" ; "genialita vs hloupost" ; "Bohatství vs chodoba" Střety se kterými se setkáváme v politice, práci, osobním životě a také v hudbě. Také takto to pan režisér Miloš Forman pojal. Zářivý příklad dokonalý, dobrý, spravedlivý, geniální, ale chudý Mozart, proti 3 (4) průměrným, zlým, nepravedlivým, hloupým, ale bohatým postavám. (Tři velmi záporné vlastnosti nahradí bohatství...) Téma vskutku zajímavé, které platilo, platí a nejspíše dlouho platit bude. Pan Forman toto téma výtečně přenesl z minulosti do současnosti. Samo o sobě je téma "Zlo vs dobro" nudou v tomto případě spíše vyvolá agresi. Ovšem pokud je doplněno úžasnou hudbou, kterou mimochodem moc obdivuji, skvělými hereckými výkony a napínavými zápletkami, vznikne něco nadpozemského. ()

pugs

Amadeus je filmový skvost, ktorý sa len tak nevidí. Tom Hulce zahral svoju úlohu nesmierne dobre a hlavne smiech :"HAHAHAHAHAAAAAA". Keď toto píšem (17.2.2009), tak som to ešte nikdy nevidel. Veľmi sa mi páčil ten film. či kamera, či scenár, či réžia. Fantasticooo! ()

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

16.11.2020

Mistrovské plátno „Adieu Guy Moll“ legendárního Theodora Pištěka, kterým vzdává hold slavnému automobilovému závodníkovi, se bude dražit poslední listopadovou neděli. Obraz, kterému i sám autor… (viac)

Další smutná zpráva z českého filmového světa

Další smutná zpráva z českého filmového světa