Amadeus

• USA Amadeus (viac)
Dráma / Životopisný / Hudobný
USA, 1984, 160 min (Director's Cut: 180 min, Alternatívna 173 min)

Réžia:

Miloš Forman

Scenár:

Peter Shaffer (divadelná hra), Peter Shaffer (pôvodný scenár)

Hudba:

Wolfgang Amadeus Mozart (nepôvodný), Antonio Salieri (nepôvodný)

F. Murray Abraham, Tom Hulce, Elizabeth Berridge, Roy Dotrice, Simon Callow, Christine Ebersole, Jeffrey Jones, Charles Kay, Kenneth McMillan, Kenny Baker (viac)

Píše se rok 1781 a Antonio Salieri (Abraham) působí jako dvorní skladatel císaře Josefa II (Jeffrey Jones). Když ke dvoru přijede Mozart (Tom Hulce, nominovaný na Oscara), Salieri si s hrůzou uvědomí, že božské hudební nadání, které si přál mít on sám, dostal do vínku tento obscénní a rozpustilý vtipálek. Salieri dohnán žárlivostí k zuřivosti organizuje intriky s cílem zničit Mozarta, k čemuž je ochoten použít všechny dostupné prostředky. Možná i vraždu. Podařilo se Salierimu umlčet jednoho z největších géniů světové hudby? Záhada - a hudba - zůstávají. Amadeus - velkolepý historický epos, nádherná oslava hudby Wolfganga Amadea Mozarta. Na Berlinale 2002 Miloš Forman představil Amadea v nezkrácené verzi. (oficiálny text distribútora)

consuela1

Amadeus je film pro celý život. Méně než u jiných filmů na něj budeme nazírat optikou měnícího se věku a nás měnících životních zkušeností. Je tomu tak proto, že se velmi palčivě věnuje tomu, co si uvědomí téměř každý ve svém životě- a zpravidla velice záhy… Pokud odhlédnu od bravurního výtvarného zpracování, nádherných kostýmů, hudby a strhujících hereckých výkonů, dokázal zde Peter Shaffer neopakovatelným způsobem zpracovat věčný boj génia a průměrnosti. Že genialita je dána shůry, a ostatní nedosáhnou byť usilovnější snahou ničeho, než průměru…a mnohdy ještě lopotného, upoceného a usilovného. Nám všem průměrným nezbývá, než se s tímto smířit, protože pokud se necháme uštknout hadím jedem průměrnosti, nezbývá nám, než si někde hluboko v nás šeptat: Salieri ()

ivishka

Pro mě nejsilnější zážitek ve světě filmu. Nejen, že má všechno od intrik přes pořádnou nadupanou geniální hudbu slavného hýřivého Mozarta ale také má tento film důvtip a žádnou opakující se vlnu děje. Působí velice autenticky a smysluplně. Obě postavy Mozart a Salieri se doplňují. Nedokážu ani slovy popsat co to pro mě znamenalo si tuto filmovou lahůdku pustit a sledovat jak moc se náš nejlepší režisér dokázal vyšvihnout. ()

vhojta

Nikdy bych neřekl, že mě vážná hudba dokáže zasáhnout podobným způsobem. Celé tři hodiny jsem byl doslova přikovaný v křesle a vychutnával si každou vteřinu tohoto mistrovského díla. Nádherná hudba Amadeuse, a velmi, opravdu velmi smutný osud. Velmi silných 5 hvězd. 94 %. ()

Lamiczka

Pan Forman je borec! To do dokázal převést na plátna kin a později i na obrazovky domácích televizorů je zkrátka úžasné. Každému, i naprostému hudebnímu analfabetovi, musí tento snímek učarovat. Nejde totiž ani tak o hudbu, jak o samotného Mozarta a o jeho nelehký, marnotratný život. Brilantně zpracované, až je mi hanbou, že jsem tuhle klasiku pořádně viděla až nyní. ()

Davson

Ani druhé shlédnutí (tentokrát režisérské verze) mě nedonutilo hodnotit 5*. I když prakticky nemám co vytknout, z filmového hlediska čistá práce (hlavně jsou to herecké exhibice), ale Forman prostě není takový génius jako byl Mozart. Vysoce nadprůměrný filmař zajisté, ale génius ne, za celou dobu sledování mě žádná z scén neoslovila natolik, abych seděl s otevřenou pusou a zíral ohromený obrazem. Ne, prostě mi to nepřipadá dokonalé, ač citím, že tomu schází málo, prostě není. A jen tak mimochodem, myslím, že více hudby do mimooperních scén by neuškodilo. ()

Jillen

Dokonalé, dokonalé, dokonalé! Bohužel jsem na to přišel až teď. Musel jsem si to nechat asi půl roku uležet v hlavě a dnes jsem se na to kouknul znova!. Naprosto skvostný snímek a to ne jen hereckými výkony, režií, kamerou a samozřejmě kompozicí hudby samotného mistra všech mistrů, ale i výpravou, kterou jsem docenil až teď. Prostě jsem vyspěl k názoru, že si to těch 5* zaslouží na celé čáře. Forman je pro mě nejlepší režisér, který se vylíhl v naší vlasti a který nás tak trochu propaguje stejně jak Jarda Jágr :D...blbé přirovníní, ale já to tak cítím :). Dávám 100% ()

Džejkop

Strhující životní příběh nejtalentovanějšího hudebního skladatele se dostal do rukou nejúspěšnějšímu Čechovi v Hoolywoodu. Absolutely good choice. ()

GodComplex

Uzasny historicky hudebni opus a bez debat zdaleka nejlepsi a jediny petihvezdickovy film Milose Formana. Logicky vyborna hudba, skvele vizualy a chytlava bio story, ktera behem sve 3h stopaze nenudi ani na chvili. Mozart je dalsim idealnim prikladem, ze genialita a magorstvi jdou casto ruku v ruce, nicmene na to jaky je Mozart na poli vazne hudby ultimatni pojem mi z filmu jeho hudba az tak genialni neprisla. "Lord, make me a great composer. Let me celebrate Your glory through music and be celebrated myself. Make me famous through the world, dear God. Make me immortal." 9/10 ()

aluna

Spolu s Larrym Flyntem můj nejoblíbenější Milošův počin. U Amadea jsem byla od začátku až do konce jako přikovaná, načež po jeho skončení ve mně zůstal onen filmovo-pocitovej odér, kterej ne a ne vyvanout, a tak mě zápach boje píle a průměrnosti proti nebeskýmu talentu a flinku (a vlastnímu svědomí, co chce konat dobro, ale nemůže si pomoct) provázel déle, než by se mi líbilo. Já jsem totiž přesně mezi nimi - průměrnej flink. ()

Tommass95

Další skvělé dílo pana Formana, hodilo by se říct, geniální, jako byl Mozart sám. Jsem zvědav, jak se mi snímek bude líbit po další projekci, jestli se nadšení ještě zesílí, jako tomu bylo u Přeletu nad kukaččím hnízdem, nebo ne. Každopádně u mě film zůstane jedním z největších hudebních filmových zážitků už asi navždy. ()

Pierre

U Amadeuse se začíná psát komentář těžko a s ještě větší frustrací než kdekoliv jinde. Těch komentářů je tady v současnosti 1 092 z toho drtivá většina pochvalných a žasnoucích. A já se k nim i s pěti hvězdičkami a všemi superlativy musím hrdě přidat. Amadeus je geniální film génia. Jo a jestli někomu vadí ta fikce, mělo by mu být zákonem zákázáno sledovat filmy. Pche, kdo by tady řešil pravdivost? Amadeus si na ni nehraje. Je to prostě FILM. Zkrátka nádherně uchopený filmový útvar o ve kterém jsou prvky všeho. Bláznivé frašky, typické komedie, ale na konci hlavně trágédie. Způsob s jakou lehkostí Forman míchá žánry je obdivuhodný. Jednou se divák směje a jednou na něho jde depka s průběžným doprovázením mrazením v zádech. To i díky tomu, že Forman pracuje s Mozartovou hudbou takovým způsobem, že strhne i hudebního barbara sledujícího Šlágr. A dotváří díky ní vždy působivost daného obrazu. Celkový zážitek je úžasný a velmi intenzivní. I ta forma přes vyprávění starého Salieriho knězi je zajímavá. Akorát škoda, že kněz jinak není víc zapojen a jenom poslouchá. Ale jinak nemám co vytknout. Zkrátka dokonalé, výborné, geniální a tak dále. ()

Vojcl

Jasných 100%!!! Jeden z nejlepších filmů Miloše Formana.. Potěšující je, že se na snímku z velké části podíleli Češi.. ()

Orlau32

Úžasný film, silně emotivní, promlouvající i k lidem, kteří do té doby snad ani nevěděli, kdo to byl Mozart a co složil. Film je též perfektně obsazen. F.MURRAY ABRAHAM je přímo mysteriózní postava a TOM HULCE ? Nebyla to snad jeho životní role ? Film má pro mě zvláštní kouzlo už proto, že se natáčel v Praze a že jeho otcem je Čech režisér MILOŠ FORMAN. ()

Macejko

Filmová slasť rozprávajúca o tom, aký je to pocit niečo nenávidieť a pritom si jasne uvedomovať nádheru a dokonalosť onej veci. Miloš Forman je filmový Mozart a jeho Amadeus je jednoducho dokonalým filmom v každom ohľade. Naozaj nenachádzam slová, aby som to opísal. Fantastická réžia, brilantní herci, ktorým kraľuje F. Murray Abraham (jeden z najlepších výkonov, aké som za celý svoj život videl) a úžasný scenár. Amadeus je skrátka odzbrojujúca záležitosť a kto ho nevidel, mal by tak okamžite urobiť. ()

edy66

Miloš Forman je prostě persona. Tohle asi viděli všichni a opět nemá cenu pět chvalozpěvy. Vše je naprosto dokonalé. Jasné kilo. ()

Freemind

Dokonalá adaptace nedokonalé předlohy. V honbě za dramatizací příběhu Shaffer udělal z Mozartova životopisu horskou dráhu smyček, zvratů a podrazů, což je trochu škoda, protože zrovna jeho život a dílo jsou prozkoumány dost dobře (Mozart a Salieri možná nebyli přátelé, ale určitě se respektovali a bez problémů spolupracovali; Mozart nepsal z hlavy, spousta jeho zápisů nese stopy mnohonásobných revizí; většina historiků se shodne na tom, že Mozart nebyl geniální schizofrenik a labil, ale bystrý pracant s kompaktní osobností). Vše ostatní sedí jako Salieri na premiéře Dona Giovanniho - bezchybný audiovizuál, scénografie a masky, skvěle vedení herci (bravo hlavně pro Murraye Abrahama). A hudba, do prčic, ta hudba. Scéna společného sepisování "Requiem" patří do mé TOP10 v dějinách kinematografie, takže nemohu jinak ... Za pět. ()

Zelilu007

Filmu Amadeus, od režiséra Miloše Formana jsem se ze začátku dost vyhýbala, ale po prvních minutách jsem hltala každou notu, která filmem zazněla. Nevyznám se ve vážné hudbě a nikdy jsem nebyla na opeře, jaká to ostuda, ale i tak se mi některé části líbily. Ze začátku mi byl sympatičtější Salieri, pro jeho dobrý herecký výkon. Tím se podle mne nemohl moc pyšnit herec, který ztvárnil samotného Amadea. Až asi po první polovině se mne film snažil dost vydírat. Bylo mi jeho génia líto, především to jak skončil. Nevěřila bych nikdy, že ho pohřbí s těmi průměrnými... ()

milicjant

Legendární, retrospektivně komponované dílo, vyprávěné ze subjektivní ich- formy, s opulentní výpravou a neméně monumentální Mozartovou hudbou. Co víc dodat? Snad jen, že až třetí projekcí naplno prolomil Amadeus moji cynickou, nehudební skořápku. Přestal být jen přeceňovaným kýčem a naopak, osvojil si status jedné z nejlépe zfilmovaných autobiografií, byt ozvláštněnou o ten fiktivní příběh. Forman to tenkrát hodně trefil, když svoji dramaturgickou volbu později uvedl slovy: „Ten příběh byl o všech lidech, kteří sdílejí nějakou vášeň, a přitom je od sebe dělí hluboká propast talentu, která se z pohledu normálního člověka jeví jako strašlivá nespravedlnost. Sledoval jsem Salieriho, toho krále všech průměrných, jak bojuje sám se sebou tváří v tvář Mozartově rozpustilé genialitě. Shafferova hra o závisti protkané obdivem, o uctívání prošpikované zradou mě přibila do sedadla.“ ()

gogos

Nemam rad dejepisne zivtopisne filmy. nemam rad hudebni filmy a nesnasim operu. Ovsem pan Forman dokaze i s lidmi jako jsem ja zatocit a donutit je ke shlednuti filmu. Kostymi jsou vskutku perfektni, pribeh a predevsim zaver zajimavy, hudba me sice moc neupoutala, ale zase jsem si ve filmu vyhledaval ceske herce (napr. kdyz Amadeus hraje v nejaky ty chajde na klavir, tak tam tancuje ozrala Molavcova... :D). Urcite se jedna o zajimavy snimek, ktery se ovsem celekm tahne a je takovy nemastny, neslany. To ovsem nebrani udelit snimku 4* ()

BloodyVamp

Jeden z největších klenotů v dějinách kinematografie. Forman je výborný vypravěč, který drží divákovu pozornost od začátku do konce. V podstatě víme, jak film skončí, nicméně sledujeme vynikající tragédii, ke které nelze zůstat chladný. I když chlad z Amadea přímo čiší. ()

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

16.11.2020

Mistrovské plátno „Adieu Guy Moll“ legendárního Theodora Pištěka, kterým vzdává hold slavnému automobilovému závodníkovi, se bude dražit poslední listopadovou neděli. Obraz, kterému i sám autor… (viac)

Další smutná zpráva z českého filmového světa

Další smutná zpráva z českého filmového světa