Královská aféra je příběhem vášnivé a zakázané lásky, která změnila celý národ. Lásky, která propukla na začátku 70. let 18. století mezi Johanem Struenseem, německým lékařem pološíleného dánského krále Kristiána VII., a jeho manželkou, mladičkou královnou Karolinou Matyldou Hannoverskou. Tuto historickou zápletku chtělo zfilmovat už několik tvůrců, až teď se to však podařilo Nikolaji Arcelovi, který do hlavních rolí fascinujícího dramatu obsadil Madse Mikkelsena a Alicii Vikander. (oficiálny text distribútora)

BarVo

Tlieskam. Historický dvojhodinový doják a ani raz som nepozrela na hodiny. Plynie úplne prirodzene, zľahka, žiadne zbytočné historické odbočky, neotrelý a zaujímavý námet, z romantických scén nevanie trapno a ani tých parochní nie je zas toľko, aby ma svrbeli. Iste, má aj svoje muchy, ale nebudem si predsa kaziť príjemný zážitok. ()

klapqua

Určite je to jeden z tých najlepších filmov, čo som za poslednú dobu videla. Podmanivá hudba vystihujúca dej, skvelé kostými a naozaj výborné herecké výkony. Áno, Mikkelsen bol už tradične dobrý, ale mňa dostala aj Vikander v úlohe Caroline a Folsgaard ako šialený kráľ. Osud zakázanej lásky mi pripomínal trochu Vojvodkyňu (s K. Knightley), až na to, že tento príbeh má tragickejší koniec, ktorý ma úprimne dojal k slzám. Severská kinematografia opäť nesklamala a mne opäť len dokázala, že jej filmy (aspoň pre mňa) ďaleko predstihujú tie americké. ()

kolodej1

no, já normálně tyhle kostýmové, historické snímky moc nemusím, takže jsem se i trochu rozmýšlel, jestli do toho mám vůbec jít. Rozhodl jsem se ale dobře, hlavním důvodem, že jsem neodolal, byl můj oblíbenec Mikkelsen. Bylo to výborné, až strhující drama, které jsem sledoval místy se zatajeným dechem, výborné herecké výkony tří hlavních představitelů, ani chvíli jsem se nenudil a měl jsem dost strach o osudy hlavních hrdinů. Výborné dialogy. Opět se ukázala síla severského filmu, skvělý zážitek, mohu jen doporučit ()

Scaevola

Přijemné historické drama, jež bohužel nedokázalo vybudit onu správnou emocionální odezvu. Kvalitní výprava a histroické zasazení potěšily stejně jako herecké výkony, ale kdysi hluboko v libertinských/liberálních/osvíceneckých prupovídkách se ztratila duše. ()

bonovox

Perfektná historická dráma. Výborne zrežírovaná, zahraná a hlavne pútavo podaná, jeden z najlepších historických snímkov posledných rokov. ()

galiea

Miluju historické filmy a tenhle patří k nejlepším, co jsem kdy viděla. Sledujeme dva prolínající se příběhy - mladého kralevice dánského, který by se spíše než vladaření chtěl věnovat nezávazným radovánkám, ale s dobrým vedením se i on může stát osvíceným panovníkem. Hlavní postavou je však jeho manželka, vzdělaná, krásná a distingovaná Angličanka, která svůj úděl stát se chotí magora a usednout po jeho boku na dánském trůnu přijímá smířlivě, nicméně když je možnost, snaží se změnit aspoň něco. K tomu jí dopomáhá nový králův osobní lékař a jak to tak bývá, jejich vztah se z přátelského vyvine v milostný - a nezůstane bez následků... ---- Mohla bych se rozepisovat o nádherných kostýmech a výpravě vůbec, o geniálních hereckých výkonech (pro mě - promiň Madsi - vede Alicia Vikander, té jsem věřila každé zachvění očních víček), scénáři, který spíš splétá než rozplétá dvorské pletky, graduje a připravuje i velmi dramatické scény, přitom ale nesklouzne do afektovanosti... Prostě se na to podívejte, kochejte se, smějte se a plakejte... ()

Kozlowski8

Příběh zakázané lásky mladé dánské královny Matyldy Hannoverské a Johana Struenseeho - osobního lékaře jejího chotě - šíleného, schizofrenního krále Kristiána VII. Vše se odehrává v době osvícenských reforem, které v Evropě koncem 18. století probíhají... Zajímavé a poutavé vyprávění, jehož hlavní a nejvýraznější personou je doktor Struensee. Nejenže si dokázal získat srdce krásné královny, ale vybudoval si neskutečný vliv u dánského královského dvora, přestože to byl Němec, který se dánsky ani pořádně nenaučil. Kromě samotného příběhu musí zaujmout herecké výkony - především tří hlavních postav. Jednak krásné švédky Alicie Vikander, které její role královny otevřela dveře do Hollywoodu, ale především obou mužů - Madse Mikkelsena v roli Struenseeho a naprosto úžasného (mne doposud neznámého) Mikkela Folsgaarda v úloze dětinského, avšak současně zákeřného a nebezpečného šílence Kristiána VII. Režisérovi Arcelovi se podařilo vytvořit nezapomenutelné dílo, přestože se odehrává v pro našince neznámém a vzdáleném prostředí. 90%. ()

katapultova

Nenacházím nic, co bych tomuto filmu vytkla. Zpočátku možná trochu připomínal Marii Antoinettu, podobnost však spolehlivě ukončuje zápletka týkající se osvícenství, která může divákům přibížit výhody i nevýhody tohoto směru lépe, než jak se tomu děje ve školách. Je zvláštní, jak tak zajímavý myšlenkový proces zůstává stranou filmařů. Ze strany všech tří hlavních představitelů šlo o vynikající herectví. Přestože je konec od počátku poměrně předvídatelný, ani chvíli jsem se nenudila, a přes onu stopáž byl celou dobu strhující. Natáčel se i u nás. ()

Linsang

Přes poněkud přepálenou stopáž jsem se v kině nenudila ani chvilku. Výpravný snímek se skvělými hereckými výkony a velmi zajímavým příběhem podle skutečných událostí. Chválit Madse Mikkelsena je nošením dříví do lesa, ten snad ani špatně zahrát neumí a charisma by mohl prodávat po kilech. Já jsem odcházela z kina nadšena, za plný počet. ()

acervena

Klasika - historické drama, láska, vášeń, politika, intriky a pletichy. Nic nedojalo, spělo to k tradičnímu tragickému konci, ale Mads Mikkelsen nezklamal. Kamenná indiánská tvář a usměvavé oči. Ještě že má tak štědrou filmografii (zatím Adamova jablka, Blikající světla a Hon- top 5). ()

tuntik

Skvele stvárnený okamih histórie najstaršieho stále fungujúceho kráľovstva. Žiadny holywoodsky megafilm. O to pútavejší je to film. A samozrejme, Mads Mikkelsen v hlavnej úlohe exceluje. ()

Johgas

Výborný film. Relativně pomalý začátek, který dynamicky graduje. Ono je to v podstatě předvídatelné, dá se čekat, že jakmile sáhnete bohatým na majetky a církvi na moc, že to neskončí dobře...přesto napínavé do poslední chvíle. Pro mě zde byli neznámí dánštví herci (kromě Madse Mikkelsena), to bylo další příjemné překvapení. Doporučuji. ()

Welsiot

Opravdu na historické filmy nejsem stavěný, avšak velmi zajímavé téma a výborný Mads Mikkelsen mě přesvědčili a jsem tomu rád. 85%. ()

TOPmoovie

no asi az ked by to potvrdil historik, by som uveril ze to bol realne natoceny pribeh z danska. presvedcive, trochu pochmurne, zaujimavy film. poctiva kamera, svetlo. vsetko na urovni. ()

endoskop

Historické filmy zrovna nemusím, ale toto sa podarilo. Dráma miešaná s humorom a nekonvenčný (najskôr preto, že sa to vážne takto stalo), temný záver podtrhli kvalitu filmu. ()

Znáte novou švédskou superhvězdu?

Znáte novou švédskou superhvězdu?

25.05.2015

Seznamte se s Alicií Vikander. Možná si teď nemůžete její obličej zařadit a marně přemýšlíte nad tím, kde přesně jste ji viděli. Takže nápověda: Pokud občas utečete mimo mainsteamovou klasiku,… (viac)

Oscars 2013 - výsledky

Oscars 2013 - výsledky

25.02.2013

Letošní udělování cen Akademie máme za sebou. Diváci i přímí účastníci slavnostního večera zřejmě přežili ostrý humor letošního moderátora Setha MacFarlanea. Kromě tradičního vzpomínání na ty, kteří… (viac)

Zlatý glóbus 2013 - výsledky

Zlatý glóbus 2013 - výsledky

14.01.2013

Oscarovým nominacím vládne Lincoln a Pi

Oscarovým nominacím vládne Lincoln a Pi

10.01.2013

Nikoho asi nepřekvapí, že se žádné překvapení nekoná. Letošní nominace na Oscary jsou opět nudně konzervativní a předvídatelné. Emoce opět budí spíš nenominování některých filmů – fanoušci Temný… (viac)