Top Gun: Maverick

• USA Top Gun: Maverick (viac)

Viac než 30 rokov v službe. Pochvaly. Vyznamenania. Jediný, kto za posledných 40 rokov zostrelil tri nepriateľské lietadlá. Napriek tomu ho nikdy nepovýšili. Prečo? Pretože je to Maverick. Rebel, ktorý počúva len sám seba. Aj napriek tomu  dostane ponuku stať sa inštruktorom elitných pilotov stíhačiek v programe Top Gun, ktorých má pripraviť na úlohu spadajúcu do kategórie Mission Impossible. Okrem tejto misie bude musieť Maverick zvládnuť ďalšiu náročnú súkromnú misiu. Jedným z pilotov, ktorých má pripraviť na akciu, je Bradley Bradshaw (Miles Teller), syn jeho priateľa a navigátora Goosea. Znalci prvého Top Gunu, vedia, že Goose zahynul, keď sa neúspešne katapultoval z neovládateľnej stíhačky, ktorú pilotoval práve Maverick. A jeho syn ho obviňuje zo smrti svojho otca. Maverick za žiadnu cenu nechce, aby Bradleyho postihol rovnaký osud ako jeho otca. Pritom si uvedomuje, že šanca, že jeden z pilotov plánovanú leteckú operáciu neprežije, nie je vôbec malá. (Cinemart SK)

Jereme

První díl se stal kultovním příběhem, ale zůstal průměrným filmem, druhý díl zůstává kultovním počinem, ale je i zároveň skvělým filmem... No jasný, je to pohádka, ale tak snad ani nikdo kdo jde do kina na Top Gun nečekal, že dostane realistickou analýzu letecké bitvy podle skutečné události... co dodat Tomík prostě neumí stárnout a tedle film je důkazem, že i letitá značka se dá vzkřísit se ctí. ()

Honzimir67

8/10 - Vsadím se, že už při textu a prvních scénách s legendárním soundtrackem musela srdcaře Top Gunu dokopat extrémní nostalgická vlna. Osobně jsem čekal, že tento film se bude od předešlého dílu hodně lišit, což nebyla pravdivá předtucha. Musím říct, že jsem rád za udržení stejného stylu. Hned od prvních záběrů se mi zalíbila profesionální kamera a střih. Krom toho se povedlo i na první příběh z osmdesátek perfektně navázat nečím novým, také pravděpodobně neočekávatelným. A pokud bylo něco naprostá bomba, tak určitě akční lety, které byly naprosto excelentně natočeny a sestříhány tak, že člověk v kině měl dojem, že opravdu letí ve stíhačce. Co se týče konce, tak ten je nepředvídatelný a do bodu zlomu stále napínavější a napínavější. Na co se ještě nesmí zapomenout, je herecký výkon skoro šedesátiletého Toma Cruise, který se ve filmu předvádí jak cirkusák. Dle mého nemohlo pokračování dopadnout lépe, a 10 bodů u mě film nemá čistě ze subjektivního dojmu. Doporučuji jak sviňa! ()

adamix

Do takého jasotu som pri záverečných titulkách nešiel, osobne však môžem prehlásiť, že ide o nadpriemerný filmový zážitok, kde budete mať radi jeho postavy, ale nie ich milovať. Cruise v stíhačkách je samozrejme macher, skupina pilotov vôbec nie je otravná a určite najlepšie na tom všetkom je tá ,,akcia", alebo skôr atrakcia, ktorá ma v kine ohlušovala a kebyže to hrajú v IMAX-e, odídem zo stratou sluchu, ale spokojný :). Omnoho lepšie než originál, obsahuje to všetko, čo má mať a je to vytvorené zo srdca, akurát to moje to až tak nezasiahlo. Vidieť však po toľkých rokoch Kilmera...to bolo asi najsilnejšie. Gratulujem však Tomovi a jeho Grupe k prekvapivému úspechu. Za mňa 80%. ()

Echoes odpad!

Pane bože to byl ale hnus. Předpokládám, že většině diváků vypíchli před promítáním oči, jinak těch 91 % nedává smysl... ()

borohub

Původní Top Gun jsem neviděl (resp. možná viděl, ale už si to příliš nepamatuji), takže nemohu srovnávat co bylo lepší, co bylo horší. Každopádně dostal jsem přesně to, to co jsem očekával. Skvělou akční podívanou se skvělým soundtrackem, vynikajícími záběry na superstroje a předvídatelný děj. Ano, co se týče děje, jedná se o film plný amerických klišé u kterého je hned od začátku jasné, že to skončí happy endem a všichni si padnou navzájem do náruče. Na druhou stranu mě vlastně i bavilo jak ruSSácké supermoderní stroje 5. generace dostávají na prdel od zastaralé stíhačky, možná to vlastně ale bylo to nejreálnější, co v tomhle filmu bylo. Asi jediné co mě mrzí, že jsem tenhle film neviděl v IMAXu či v Dolby Atmos, to by musel být parádní zážitek. 85% ()

Bobris

Osudovost, emoce a kulervoucí hlasitá zábava. Když to vše skončí a vy si v kině představujete to obrovské množství práce, která za tím vším je, tak se prostě těšíte, až si to pustíte znovu. Že zrovna Cruise bude v roce 2022 jedním z posledních zástupců klasické filmařiny bych s ohledem na vývoj jeho kariéry nečekal. 90% ()

PAVLIS

Zklamání. Řada scén je okopírovaných z jedničky a příběh je překvapivě ještě větší béčko a víc odtržený od reality (krádež F-14? WTF?). Jediné, co Mavericka zachraňuje před ještě horším hodnocením, je slušná kvalita letecké akce. Pominu-li, že mohla být přehlednější PS: Bezejmenný nepřítel = Írán. Není zač. ()

marek29

Rozhodně si pusť nejdřív jedničku. Pokračování o 36 let později na ni víc, než jen navazuje. Pokusím se dát dohromady 5 důvodů pro pětihvezdu jasný pane: 1. Herečka Jennifer Connelly 2. Akce, napětí, příběh 3. Délka filmu, jeho vtipnost, flashbacky na jedničku 4. Téma letectví, námořnictva a Ameriky obecně A ten pátej? Nemám. Ale protože můžu, tak ho použiju. Jsou filmy, který si to zaslouží. A tohle jeden z nich - nazdár :) ()

Pete

Boys with toys. Prišel čas, aby letci znovu přeleštili své ocelové ptáky, přeměřili si ega, a vyletěli do akce! Zatímco starý Top Gun byl v 80.letech také cool takovým gay způsobem, nový Maverick po 36 letech boduje ještě mnohem více příjemně straight/fotrovským stylem, a samozřejmě - nostalgií. Použité jsou zde opět všechny stejné trademarky a klišé, přesto nepůsobí křečovitě, ale spíš dokonale uhlazeně - zkrátka sednou jak p*del na hrnec, a dostanou nás pohodlně do toho báječného světa, který neexistuje. Za úspěchem stojí nejen nestárnoucí kaskadér Cruise, ale také scénáristé, a zejména pak režisér Kosinkski, pro kterého je toto bezpochyby zatím zdaleka nejlepší snímek v kariéře. I když je poselství filmu od chlápka, co jezdí na motorce bez helmy, přinejmenším podivné, kouká se na něj rozhodně skvěle, běžte se podívat. Don't think. Just do it. ()

johnny01

Vynikající film, skvěle natočený a s uspokojivým příběhem, který sice z celkového pohledu nepřekvapí, ale přesto je tam několik překvapivých dějových obratů. Všechny akční scény jsou skvělé, stejně jako hlavní linie příběhu. Ocenit lze i "dospělejší" milostnou zápletku, přestože jeho milá není tak charismatická. Méně povedený je pomalý úvod, podivná pravidla v baru a nástup absolventů - těch je 12, ale v hlavě utkví tak Bradshaw, u ostatních si těžko vzpomenete na jméno nebo na něco více o nich... Film se namáhá se snahou představit je na kulečníku, ale ta scéna mi přišla nudná až trapná - buď se měl film více zaměřit na některé z nich (12 postav je hodně), nebo to zkrátit či vypustit. Podivné jsou i záběry z chatování s Icemanem - tomu se měl film vyhnout -, stejně tak jako jejich setkání. Pokud se podařilo vrátit mu hlas, je zvláštní, že stejně v podstatě nemluvil. ()

curfew77

Kdo jsem já, abych Maverickovi kazil hodnocení, když jedničku mám v TOP 3 všech dob? Je to nicméně ta nejslabší pětihvězda, a procentuální srážky jsou dvojí. Zaprvé, míra předvídatelnosti byla opravdu moc i na mě, v tom filmu se prostě nestane nic, co nečekáte, o nikoho se ani na vteřinu nestrachujete, a předem víte, co a jak, což podle mého nebylo úplně nezbytně nutné ani v rámci žánru. A zadruhé, těch kroků otisklých do stopách šlépějí jedničky je taky zbytečně příliš. Americký fočus na pláži budiž, ale přímočarost některých odkazů je přeci jen poněkud nejapná. Jinak ovšem platí všechna ta chvála, kterou si přečtete (skoro) kdekoli jinde. Cruise je producentský bůh a nikomu nepřeju víc, jak vyjebal s covidem, studiem a konkurencí. Ryze fyzická akce, stíhačky a přetížení v nich doslova cítíte (po sto letech v IMAXU!), obsazení dokonalé, prostě sequel, který vešel právem do dějin. Velké těšení na novou M-I. 85 %. PS: Jo, a i tu závěrečnou Lady Gaga zvolil Tomík neomylně. PPS: Monica Barbaro super cute! Pokud by měl být nějaký spin-off (jakože nebude, vím), tak Phoenix prosím! ()

instageek_cz

Přiznávám, že jsem měl trochu obavy, protože ne vždy se ten masový hype v očích jednotlivce potvrdí. Ještě někde kolem poloviny stopáže jsem si říkal, že je to pěkný, ale ne zas taková mega bomba, jak bych čekal... no a pak mě zbytek děje prakticky vystřelil ze sedačky, přičemž jsem při tom pociťoval podobný přetížení, jako Cruise a spol. v jejich stíhačkách!:)) V závěru je scéna, při který jsem měl regulérně husí kůži. Vlasy se mi ježily na hlavě, protože mnou procházela přímo elektrizující změť emocí. Takhle by měl vypadat každý hollywoodský blockbuster. Vizuální nádhera, strhující akce, a sympatické postavy, které vás zajímají. Tom Cruise je zpátky jako Maverick a skutečně v něm vidíte toho floutka z 35 let staré jedničky. Ne vždy to herci, kteří se vrací ke slavným rolím, dovedou. Ale tohle je stoprocentní Maverick. Je to něco v jeho očích, úsměvu, co se u Cruise jinde neobjevuje. Jo a skvěle mu sekunduje navenek cudná/uvnitř žhavá Jennifer Connelly, která prostě nestárne!:)) Kromě Cruise se vrací taky Iceman, Val Kilmer, v reálném životě bojující s rakovinou. Svůj part zvládl výborně, a pokud šlo o jeho rozlučku s herectvím, nemohl si přát lepší konec. Pozici Mavericka z jedničky tu přebírá Glen Powell, kterého mám docela rád, protože byl kdysi tím jediným snesitelným z „nové krve“ v Expendables 3. Možná tlačí na pilu až moc, ale je to sympaťák, tak se to dá zvládnout. Obrovskou chválu zaslouží Miles Teller, který ztvárnil syna Goose, Maverickova zesnulého parťáka z jedničky. Napřed spíš fracek, ale postupně i jemu začnete hodně držet palce. Myslím si, že tenhle úspěch Tellerovu kariéru znovu pořádně nakopne. A snad i probere celý Hollywood. Vždyť návštěvnost kin hovoří jasně: My chceme víc takových „dospělých“ megafilmů!:) Hodnocení: 10/10. PS: Mé další recenze najdete na Instagramu, profil instageek_cz. ()

PlayEasy

Pokaždé, když Tom (stále mladík) vzlétl do nebes, byli jsme tam s ním. Cítili ten stoupající tlak, tu radost z adrenalinu a posunování vlastních limitů. Když došlo na Goose a Ice, neubránili jsme se slzám. U každého odkazu na nesmrtelnou jedničku nám naskočila husí kůže i úsměv na tváři. U četných Maverickových hlášek jsme se neubránili smíchu.... Který jiný film v divákovi vyvolá takovou smršť emocí?! 100% ()

Tominni

Toho nostalgického ohlížení se za původním filmem je možná až moc, ale když to prostě na tom plátně funguje. Vizuál a emoce pak jsou tak skvělé, že filmu to nakonec odpustíte - stejně jako občasné nedostatky ve scénáři. Protože už dlouho mě film tak nevtáhnul do sedačky kina s tím, že všichni diváci s Tomem tu stíhačku prostě řídí a emoce jdou plnou parou, celkový zážitek z filmu je takový, že to prostě vydá na 5 hvězdiček. ()

tavvva

Ok, čekal jsem, že to bude jako většina pokračování totální sračka a překvapivě to bylo s přimhouřením očí v některých místech jakž takž dokoukatelné. Scénárista správně odhadl touhu diváka po tom, aby nikdo (s výjimkou nemocného admirála ledňáčka) tentokrát nezemřel. No, skuteční piloti stíhaček nad tím asi musí trpět inkontinencí a problémy s nádechem a zarudlou pokožkou obličeje, ale naštěstí mezi ně nepatřím, tak si to na ty 3* u mě dokázalo vydělat. Ale prozraďte mi, jak to hovado může v 60 letech vypadat furt tak dobře :D Hovado je to! Hovadský! ()

Mamlas

Film mě poprvé zaujal až v čase cca 1 hodina a 20 minut. Do té doby to bylo jen dost unylé a nostalgické ohlédnutí za tím, co kdysi bylo, a také ujištění Cruise Cruisem, že Cruise je prostě nejlepší. Tato část byla za mě tak za 1 až 2 hvězdy, vyžadovala i dost přeskakování té vaty a seniorské romantiky. Proti tomu docela kontrastuje zbytek filmu, cca 40 minut, který je nabitý akcí a je výborný za 4 až 5 hvězd. Skvělý dojem z té druhé části kazí jen na konci to obvyklé, k uzoufání trapné poplácávání po zádech, objímání a přehnaný jásot. P.S. Je hezké, že Chuck Norris nesobecky dovolí Cruisovi točit si podobné filmy 🙂. (63%) ()

ESW

Jasně, všem nám chybí filmy, kde si bílí heterosexuální muži porovnávali pinďoury a útočili na nespecifikované základny nepřátel. Ale asi bych se víc bavila u remaku Žhavých výstřelů. (Jo a adorace předního scientologa Hollywoodu by se taky nemusela přehánět) ()

MirkaP

Nostalgie a napětí. Prvnímu Top Gun jsem dala 3*, protože letecké souboje pro mě byly strašně nepřehledné. A přesně to je zde odstraněno. Začátek dvojky mi udělal zimomriavky, pak super, uprostřed jalové kecy, kde z těch méně jalových můžeme vytušit, co se dělo těch skoro 40 let. A závěr opět super. ()

Třetí Top Gun se řítí

Třetí Top Gun se řítí