Top Gun: Maverick

• USA Top Gun: Maverick (viac)

Viac než 30 rokov v službe. Pochvaly. Vyznamenania. Jediný, kto za posledných 40 rokov zostrelil tri nepriateľské lietadlá. Napriek tomu ho nikdy nepovýšili. Prečo? Pretože je to Maverick. Rebel, ktorý počúva len sám seba. Aj napriek tomu  dostane ponuku stať sa inštruktorom elitných pilotov stíhačiek v programe Top Gun, ktorých má pripraviť na úlohu spadajúcu do kategórie Mission Impossible. Okrem tejto misie bude musieť Maverick zvládnuť ďalšiu náročnú súkromnú misiu. Jedným z pilotov, ktorých má pripraviť na akciu, je Bradley Bradshaw (Miles Teller), syn jeho priateľa a navigátora Goosea. Znalci prvého Top Gunu, vedia, že Goose zahynul, keď sa neúspešne katapultoval z neovládateľnej stíhačky, ktorú pilotoval práve Maverick. A jeho syn ho obviňuje zo smrti svojho otca. Maverick za žiadnu cenu nechce, aby Bradleyho postihol rovnaký osud ako jeho otca. Pritom si uvedomuje, že šanca, že jeden z pilotov plánovanú leteckú operáciu neprežije, nie je vôbec malá. (CinemArt SK)

pushover

Klišé stříká z každé scény po hektolitrech. Svalnatý frajírci s hlavním scientologem v čele tupě deklarují rádoby chlapácké dialogy. Celý film je tak politicky korektní, že se radši vůbec nedozvíme proti komu se bojuje. Mimochodem už Černochový někdo sdělil, že utrácet za stíhačky 5. generace je blbost, když se dají sestřelit starou F-14? A věděli jste, že když v kokpitu uhnete hlavou, tak vás netrefí raketa? A podobně závažných otázek klade tohle dílo spoustu. ()

JohnZ87

Technické a řemeslné zpracování je naprosto precizní, stejně jako herecké výkony - zejména ty ve skutečných kokpitech, kde šli herci opravdu neuvěřitelně do sebe. Po stránce příběhu se bohužel žádné extra překvapení nekoná a jde o poměrně předvídatelnou klasiku, která tu hraje na nostalgickou strunu, jindy se zase snaží brnknout na tu emocionální, ale ve výsledku jde o lepší průměr s několika typickými klišé. "Záporák" v podobě nedobytné základny v horách působí až příliš anonymně a těch pár siluet probíhajících vojáků, pár kusů techniky a piloti nepřátelských stíhaček v neprůhledných helmách to rozhodně nevytrhnou. Film tak při své velkoleposti působí paradoxně trochu komornějším dojmem soustředíc se na hrstku ústředních postav. Zdravotní stav herce Vala Kilmera zjevně ovlivnil pojetí postavy Icemana. Škoda, že navrátilců z původního filmu není více. Akce působí fenomenálně, zvláště s přihlédnutím k faktu, jakým způsobem se natáčela... 75% ()

Najt

Je to blockbuster, ale co jako. Hodně lidí tenhle termín bere, jak kdyby to bylo něco špatného a film, který je tak označován to má pak strašně těžký, protože se od něho očekává hodně. Naštěstí tady je ukázka toho, jak by přesně takový dobrý blockbuster měl vypadat. Najdou se věci, které mohly být jinak, nebo jim mohla být přiřčena větší důležitost, ale jako celek je to prostě perfektní. Po 36 letech se vrací pokračování, které je ještě lepší než původní film. Skvělý příběh, emoce taky nechybí, postavy, pojatost na původní díl vše tu je. A pak akce, kapitola sama o sobě, protože záběry ze stíhaček to je něco, co se jen tak nevidí. Závěrečná akce pak byla bomba, u který člověk prostě nedutá, protože to je tak famózně zpracované a natočené a ještě k tomu bez pc efektů. Tady se jedná o neskutečný požitek. Další kapitola je pak Cruise, který ukázal, že to je nehorázný frajer, nejen v rámci role, která pro něj byla napsána parádně, ale i ve skutečnosti. A hudební soundtrack byl na jedničku, jen je škoda že nebylo použito více hudby z původního filmu. Takže tu je zase pozitivní, příjemný požitek filmu podobný tomu z 80 let, jen v technicky naprosto perfektním a moderním pozlátku. ()

DaweForeman

Tak po dlouhé době jsme se dočkali pokračování téhle kultoviny a nebyl to naštěstí propadák. Je to velice dobře natočené. Po akční stránce, kameře a bláznovinám je to ten starý dobrý Top Gun, na který se dá koukat i dnes a ještě v lepším rozlišení. Na stránku druhou to bohužel nepředčí jedničku, která měla do sebe něco víc kvůli svému časovému zasazení, kdy se autoři obsahem trefily do trendů dané doby. Tentokrát už to bohužel nemá takový kontext jako předtím, hudba se částečně zmodernizovala, což nebyl úplně nejlepší tah (Lady Gaga prostě neumí jako Berlin) a po příběhové stránce to bylo strašný klišé, které bych skoro přirovnal k filmům série "Železný orel". Sice to vypadá, že to hodně kritizuje, ale ve svý podstatě je to velice dobrý film, obzvláště, když ho srovnám s ostatními filmy, které se v současné době točí. V závěru bych snad dodal, že tímhle by to měly autoři uzavřít a už se k tomu nikdy nevracet, jinak by kvalita šla do největší kopru. Aneb jak řekl admirál na začátku, že Maverick i Top Gun by měli odejít do důchodu. ()

milwaukee

Tři čtvrtiny filmu klišoidní slátanina zcela o ničem. Proč jsem vydržel? Protože jsem čekal, že se musí objevit Iceman, kterému jsme vždycky fandil o trochu víc, než Maverickovi. A i když se Val vyskytl jen na chvíli, tak mě dostal. Ten konec se povedl, dobro zvítězilo nad zlem, staré rachotiny to krásně nandaly strojům páté generace. Víc americké to ani být nemohlo. Větička o limitech mě probudila z usínání. Vždyť přesně tohle říkal soudruh podplukovnik Martinec (kódové označení Sultán), že to není o strojích, ale o tom, jaké hranice mají piloti a jak perfektně jsou vycvičeni (34. SBOLD 85-87). Tak to mě poser, že by Sultána znal velitel TOP GUNu osobně? Jojo, časy se mění, motivační poučky zůstávají. 70%, víc ani ťuk. ____ Ale stejně si myslím, že Maverick by splnil každou misi, i kdyby používal letadlo Z-37 Čmelák :-))) ()

GameboyNES

vlastně stejná blbost jako ten první díl. Nechápu to rozdílné hodnocení. A nezajímá mě že herci vážně lítali ve stíhačkách a že se na to nějak rádoby nadřeli. ()

Silhouette

Armádní náborová videa nejsou přece kinematografie. Top Gun je snůška otravných klišé z osmdesátkových komerčních filmů pro posilnění vlasteneckého ducha. ()

sisin.k.a

Žádné trapné efekty od počítače, příběh a Tom, kteří zaručovali kvalitu, která přišla. Tom je stále frajer jak blázen, příběh se sice musel nejdřív rozjet, ale po tolika letech, kdy jsme na druhý díl čekali, bylo logické, že nejprve musíme oprášit minulost než se posuneme dál. Zasloužených 5* ()

papadoce

Tomáš je učebnicovým príkladom skvele zvládnutej hereckej kariéry od mladosti po botox. V zásade nezažil žiadne veľké zaváhanie, z jeho filmov cítiť prachy a v neposlednom rade profesionalitu a to po všetkých stránkach. Umne si vyberá režisérov, žánre, maká na sebe jak fretka. Oživiť Top Gun bol opäť nápad za milióny, ale oživiť to takým spôsobom, že vlastne urobíte recyklát všetkého čo bolo legendárne v prvom diely a pritom tým nielenže nikoho neurazíte, ale naopak to spravíte tak vkusne, že si všetkých fandov nakloníte, tak to bol nápad za miliardu. Kto by to bol povedal pred 36 rokmi, že raz bude mať pôvodný film mladšieho brata. Už prvé dve tretiny sú pomerne slušne pozerateľné, určite dojemne nostalgické a potešia srdce nejedného pamätníka rokov osemdesiatych, ale posledná 30 až 40 minútovka, to vám je taká nálož akcie, že odpadávačka. Len ten koniec, ten presladený koniec. Už už som tu mal nastavený palec na piatich päťcípych, ale ani jedna posraná nepriateľská raketa nepriletela, aby to tu zariadila. Trestám inak dokonalé pokračovanie. R.I.P. Tony Scott. PS: Hrozne ma potešil Val Kilmer. PS2: A možno si to časom rozmyslím a päťka priletí rýchlosťou mach a šebestová ani sa nenazdám. ()

Dominik 261

Nádherné! Vizuálna stránka filmu je na jednotku s hviezdičkou. Natáčanie počas zlatej hodinky dodáva filmu tú správnu farbu. Herecké obsadenie je super a aj keď je príbeh celkom priamočiary a predvídateľný, tak som si celú dobu užíval toto audiovizuálne dielo. Zábery zo stíhačiek sú dych berúce. Krásnych 5*. ()

Anianna

Dokonalý vizuál, dokonalý zvuk, přímo dechberoucí střih! Z hereckých výkonů oceňuji Milse Tellera. Opět uvěřitelně urputný jako ve Whiplash, herecky zralejší, autentický. Cruise nepřekvapil ani nezklamal, jede si v linii superhrdinů. Obsazení Vala Kilmera, byť do malé role, je fajn. Příběh sám je ovšem prošpikován americkými klišé, škoda. ()

MartinTerran

Za mě dobré pokračování. Je zde hodně lítaní ve stíhačkách, nějaké to drama mezi postavami a také vtipné momenty jako v jedničce. Na konci samozřejmě očekáváná akce a napětí. Herecké obsazení fajn a Cruise je prostě šoumen a jde vidět, že si to užívá. Hodnocení: 82/100. ()

LdaVinci

Okej, nemůžu říct, že je to dokonalý, ale prostě ten vizuál a to odkazování na jedničku, to bylo tak příjemný, že nemohu jinak než 5. Tohle je prostě důstojný pokračování, který mě nejednou dokázalo dojmout. ()

farb

Poctivý a špičkový letní film. Baví ve všech ohledech, až je skoro neuvěřitelné, jak se podařilo skloubit staré s novým, s nostalgií, s chlapskou energií a perfektním řemeslem. Čirá, ve všech aspektech perfektně vybalancovaná, blockbusterová radost. Ten hřejivý pocit u srdíčka a radostný úsměv bezprostředně po projekci - k nezaplacení. Tom Cruise je král, už definitivně, klobouk dolů. ()

jafuska

Jediný, co mohu napsat, famózní, jedinečný a Tom Cruise je nejlepší herec, jít znovu a znovu na tento film stojí za to, vřele doporučuji. ()

Viviane

Top Gun 2 je jak jednička přes kopírák. Stejný úvod, scéna na motorce, v baru, naolejovaná těla skotačící na písku (jen ten míč byl tentokrát šišatý), nízký přelet.. Změna je v plytké zápletce a taky myslím, že tentokrát z klaďasů nikdo neumřel. Přesto jsem se v kině bavila, jak už dlouho ne. ()

Třetí Top Gun se řítí

Třetí Top Gun se řítí