Top Gun: Maverick

• USA Top Gun: Maverick (viac)

Viac než 30 rokov v službe. Pochvaly. Vyznamenania. Jediný, kto za posledných 40 rokov zostrelil tri nepriateľské lietadlá. Napriek tomu ho nikdy nepovýšili. Prečo? Pretože je to Maverick. Rebel, ktorý počúva len sám seba. Aj napriek tomu  dostane ponuku stať sa inštruktorom elitných pilotov stíhačiek v programe Top Gun, ktorých má pripraviť na úlohu spadajúcu do kategórie Mission Impossible. Okrem tejto misie bude musieť Maverick zvládnuť ďalšiu náročnú súkromnú misiu. Jedným z pilotov, ktorých má pripraviť na akciu, je Bradley Bradshaw (Miles Teller), syn jeho priateľa a navigátora Goosea. Znalci prvého Top Gunu, vedia, že Goose zahynul, keď sa neúspešne katapultoval z neovládateľnej stíhačky, ktorú pilotoval práve Maverick. A jeho syn ho obviňuje zo smrti svojho otca. Maverick za žiadnu cenu nechce, aby Bradleyho postihol rovnaký osud ako jeho otca. Pritom si uvedomuje, že šanca, že jeden z pilotov plánovanú leteckú operáciu neprežije, nie je vôbec malá. (CinemArt SK)

Belatris

Zhruba po 12 letech do kina a zrovna na tohle. První film jsem zřejmě neviděla (vzpomínky se mi dost míchají se Žhavými výstřely - prý to nevadí, protože to vyjde kvalitativně na stejno). Americký patos nesnáším právě dobře (zpravidla začnu herce nahlas parodovat a... no prostě je dost risk vzít někoho jako já právě na tento film). První velké plus bylo 4DX kino, protože na film o stíhačkách se to přímo nabízí. Bylo to super, velmi to pomohlo prožít film naplno a vůbec to nerušilo. Co je ale mnohem více překvapivé: z kina jsem odcházela příjemně překvapená, že to nebyl takový průšvih, jak jsem čekala. Naopak, byl to fajn divácký zážitek. Věci, které mi vadily (v jednom místě trochu protahovaná expozice postav), mi vůbec nezkazily zážitek. Tím ale překvapení nekončilo. Je to týden od návštěvy kina a z příjemného diváckého zážitku se stala touha vidět to znovu. Opravdu dobře odvedená práce na žánrovém filmu, který si může velmi užít i člověk, který tento žánr nemusí. Navíc americký patos byl snesitelný, romantická linka v pozadí (kam v tomto případě patří a sluší jí to tam) a jímavě natočený film, kterému prospělo, že herce vmáčkli do stíhaček a pěkně povozili, místo aby všechno udělali pomocí CGI skřítků. Klobouk dolů před Tomem Cruisů, který ve svém věku ustál hlavní roli takového bijáku s grácií a projevil i herecký um (což nebývá u bijáků pravidlem). Jen malá prosba k vám, co v kině rádi baštíte: žerte potichu, nebo jinde. ()

AdamesWWE

[9/10] Pre mňa film ktorého som sa nevedel dočkať, ale dal som tomuto počinu šancu na striebornom plátne a som rád, že som tak učinil. TOP GUN je "TOP" vo väčšine aspektoch a môžem povedať, že parádnu akciu ako tu, som dlho v kine nevidel. Príbehovo jednoduchá vec, ktoré ale oldschool diváci a milovníci 90s majú radi, ked je to dobre natočené tak nieje očom. Herecký ambasál je obsadený dobre, Cruise je klasik v roli, ktorá mu sedí ako ušitá, vedľajšie postavy splnajú to čo majú, pozerá sa na nich dobre, niesú to tí klasický otravní teenegari, ako to v dosť podobných filmoch býva. Tipujem že po viacerích pozretiach tento film ocením ešte viac, ale aj tak ho hodnotím výborne, je to ukážková jazda, ktorej nechýba nič, má absolútne všetko, v roku 2022 sa niečo podobné len tak nevidí. ()

Ebon

Pořádný popcornový blockbuster jako vystřížený z konce devadesátek. Vtipné hlášky, skvělé záběry letadel. Odpouštím kopírování předlohy, stejné šablonovité schéma i závěrečný patos. Prostě jsem se bavil. ()

Junglista

Ofukuju prach ze svýho profilu a konečně mám po hodně dlouhý době možnost vyhlásit, že jsem viděl parádní film. Ne na základě děje, kterej se s tím nemaže - tady jsou ti zlí a takhle je pobijeme. Žádná zbytečná omáčka okolo, to už tady snad od ranejch devadesátek nebylo. Akční scény jsou na slintavku, Cruisovi to herectví pořád jde a i když jedničku rozhodně nemám v oblíbenejch filmech, tak pokračování do nich právě vstoupilo. Vlastně ani nevím proč, ale já jsem se bavil jako už dlouho ne, takže s naprosto čistým srdcem za plnej počet. A štěstí, že nezazněl ten příšernej cajdák z jedničky :-) ()

jakeer

Opäť nerozumiem všeobecnému nadšeniu. Hlavným problémom filmu je, že ide po osemdesiatkovej nostalgii filmu, ktorý bol zlý. Tu sa nedá ani argumentovať, že na pôvodný film musíme pozerať vtedajšou optikou, lebo ono to bolo zlé aj na tú dobu, akurát sa to stalo nejakým nedopatrením kultom (lebo na konci studenej vojny asi stačilo natáčať patriotické srajdy). Nový Top Gun kopíruje asi všetky scény jednotky, vrátane tých najvysmievanejších (ako napríklad plážové športy aka gay soft porno). Aj taký skvelý herec ako Jon Hamm musí hrať najšablónovitejšiu postavu. Finálna bitka je menej uveriteľná ako v jednotke. Keď to vyzeralo, že Maverick je mŕtvy, potešil som sa, že sa scenáristi konečne snažia o nejakú hĺbku. Napriek tomu, že to je film s priemerným dejom a klíšeovitymi dialógmi, stále je to o stupienok vyššie než jednotka, ktorá bola úplne debilná. ()

ChrisBa

Je fajn vidieť, že aj v dnešnej dobe sa dá natočiť film poctivo, bez zeleného plátna, s reálnymi efektmi v reálnych kulisách... a to je to najviac, prečo je tento film filmom roka a vyčnieva nad ostatnými filmami dnešnej doby(splaškami z marvelu a pod.).. Dejovo a scenáristicky je tento film jedno obrovské klišé, predvídateľná je každá scéna... ale je to natočené tak brilantne s tak dobrými hercami a tak dobrými nadupanými scénami, že vám neostáva nič iné, iba sa baviť a užívať si tento old school... Nostalgia ako vyšitá.. a čo na tom, že v hlavnej roli je stále ten 60ročný dedek.. veď svojou formou a energiou stále pripomína, že ešte nepatrí do starého železa a zvládne utiahnuť aj celý film..rovnaká pochvala na Jennifer Connelly..4* ()

dopita

Když šel film do kin, říkal jsem si, jak asi může dopadnout pokračování více než třicet let starého filmu. No asi dvě řetiny filmu jsou víceméně kopie Scottova filmu, tzn. nic moc. Popravdě jsem se trochu nudil. Cruise je celkem spolehlivej, Miles Teller mě sral (ale ten mě sere vždycky) a Jennifer Connellyová má tlamu čím dál křivější. Ale stíhačky vypadaly dobře a vůbec všechny ty letecký scény byly fajn. A pak přijde závěrečná akce. A ta je sice tradičně plná pitomostí, navíc hrdinští amíci zase zachránili celej svět (divák ani neví před kým, jestli je záporák číňan, pákistánec nebo Hitler z kremlu...) ale je to napínavý a má to spád jak hrom. Normálně jsem to zbaštil a díky závěru nemám problém přidat jednu hvězdičku. To je oproti prvnímu filmu výraznej posun, protože tam ten závěr za moc nestál. ()

Litvicek

Nečekal jsem nic, navzdory hypu, hodnocení, tržeb. A dostal jsem hodně. Výborná akční podívaná a Cruise opět dokázal, že umí nejen hrát ale i celý film strhnout na sebe, své charisma a svou postavu. Bavil jsem se, rád si to pustím v budoucnu znova. ()

Hanys_

V první řadě je tohle skvělá pocta jedničce (byť si o její kvalitě myslím svoje), kdy tady všechny její kultovní scénky dostanou svůj novější kabátek. No a v druhé řadě je to hlavně film s tou nejlepší akční scénou ve stíhačkách. Cruise je ve svých 60 neskutečný frajer. 8/10 ()

Ledkodlaq

Nebylo to špatné, ale nejlepší top gun jsou stejně žhavé výstřely 😏 Navíc kdo zná dobře žhavé výstřely, nelze si nevšimnout několika podobností, jako by se snad Cruise inspiroval právě zde pro Maverick.. ()

Warle

Po skoro 3 letech v kině a to čekání se asi celkem vyplatilo. Kosinski moc dobře věděl, že tohle patří na plátno a ne někam na VOD. Nový TopGun je mokrej sen každého avionika, na kterém se do určité míry projevuje rukopis McQuarrieho, režiséra posledních Mission Impossible. Je to totiž akčně zábavné po jeho stylu, ale zároveň tomu zůstávají emoce a krásné záběry, které zase umí Kosinski a už to několikrát dokázal. V téhle kombinaci to je prostě kýč k sežrání. Podobně jako Jennifer Connelly, jen bez toho kýče. Cruise je největší akční hvězda současnosti (subjektivně) a není se asi čemu divit. Mít v 60 formu jako on je fakt na klobouček. A to chce ještě furt točit ve vesmíru, blázen. Já budu v 60 rád, že si dojdu do ledničky pro lahváče. Každopádně nebudeme si nalhávat. Je to jedno velké klišé s typicky americkým happyendem, co má uspokojit masu. Asi to není na čistých 5*, ale já to tentokrát žeru i s navijákem. A z Top Gun theme by mohli v klidu udělat nohou hymnu USA. 4DX verze 85%. ()

Drirr

Je to extrémní kýč někdy v tom pozitivním někdy v tom negativním slova smyslu. Brnká to na strunu všem těm, pro který dneska chlapi už nejsou chlapi a kteří teskní po starých dobrých časech. A já, navzdory tomu že to je poctivě natočené a že scény ve stíhačkách opravdu vyráží dech, to úplně nebaštím. Jednak netoužím po starých dobrých časech (a původní Top gun je imho špatnej film), jednak si nemyslím, že dát někomu po hubě je někdy správný řešení problému a jednak úplně nesdílím tu podivnou podprahovou filosofii, že porušovat pravidla je cool.  Film samotnej je kus pořádnýho řemesla a práce - herci skutečně lítají ve stíhačkách a vy ty skutečný záběry z kabiny poznáte a má to opravdu sílu, která vás přiková k sedačce. Na stranu druhou emoce vyvolávají spíš krčení ramen, napětí tam moc není, protože po půl hodině je jasný, že tohle je žánrem pohádka pro dospělý, chemie mezi Cruisem a Connelly je taková nijaká a scénář nepřekvapí ničím a nijak - vlastně mě překvapuje, jak moc ke scénářům obvykle kritická komunita tentokrát mhouří obě oči, protože tohle je milionkrát vyvařená přímočará selanka bez nápadu, zvratu či překvapení.  66,666% ()

woodsman

tak toto bol naprosty bonbonik na toto by som isiel hned do Imaxu len keby nebol tak daleko neskutocne ma to bavilo cista američka ten zaciatok bol najlepsi vau tie letecke suboje naprosty skvost aj Kilmer potesil ()

Foxhound#1

Tenhle film patří do kategorie, kdy jsem očekával buď velký průser nebo neskutečnou šlehu. Zaplať Lockheed, že B) je správně a ještě navíc se stal ten málo vídaný zázrak, že je pokračování dokonce výrazně lepší jak původní film. A ocení ho i letečtí nadšenci, pokračování úspěšné pohádky zkrátka stojí za to. Už během prvních 50 vteřin vás dokonale vystřelí o 40 let zpátky, sice s novými hnusně hranatými F35 a SuperHornety, ale i jako zkrácené demo to má šťávu. Plážová scéna taky nechybí, jen už není tolik teplá. Ano, ten film je v některých scénách a okamžicích příběhu těžce předvídatelný, navíc samotný útok a cíl krásně vykrádá dvojku Železného orla v kombinaci s SW Nová naděje, ale světe div se, ono to prostě funguje. Stejně jako závěrečná čorka Tomcatu a návrat domů. 4 hvězdy jsou poctivé, pátá je za další dávku skvělé nostalgie, fanservisu a velmi povedené letové záběry, kterých není málo.  A ať se Jim nezlobí, Avatar je v kině trikové superporno, ale TGM si následně užijete i mimo kino, zatímco u Avataru v půlce usnete, nebo to prostě vypnete pro nezájem. Film roku, přátelé! ()

Třetí Top Gun se řítí

Třetí Top Gun se řítí