Žena, ktorá spieva

(festivalový názov)
  • Slovensko Požiare (festivalový názov) (viac)

Stará matka umírá a v závěti odkazuje svým dvěma dětem úkol: najít svého otce (o kterém si mysleli, že zemřel v libanonské občanské válce) a svého bratra (o kterém neměli tušení). Nejprve dcera Jeanne a posléze i bratr Simon jsou tak vtaženi spolu se svým právníkem do víru smutné minulosti a série šokujících zjištění o životě a utrpení své matky i jich samých. (MartinezZ)

mira007

Před všemi těmi blockbusterovými Dunami natočil Denis Villeneuve blízkovýchodní drama kombinující dvě časové roviny - občanskou válku v Libanonu a "současnost", kdy dva sourozenci pátrají po údajném sourozenci. Začátek je jako nějaký nezávislý film se spoustou času, ale postupná skládačka utvoří silný příběh, s několika velmi mrazivými autentickými scénami, kdy se rubali křesťani a muslimové a závěr je úplná emocionální nálož. Jako někdo se slabostí pro blízkovýchodní tematiku přeci jen dám pět hvězd. Snad jediný film týkající se občanské války v Libanonu jsem viděl Valčík s Bašírem (2008), ale to je animák, ikdyž velmi přesvědčivý animák. ()

Carodej_pes

Film v závěru graduje jako málo který jiný film, ovšem to je asi tak všechno, co se o něm dá říct dobrého. Problémem je příběh, který je po téměř všech stránkách umělou fikcí. Nebýt imaginária dr. Villeneuva, resp. bohaté představivosti autora divadelní hry, kterou Denis zpracoval, byla by snímku částečně odpuštěna zmatená výprava a ubohé vycucávání divákovy empatie, za což ode mě dostává jeden velký palec dolů. ()

bolan

Film z muslimského světa, probíhající v několika časových rovinách, který je třeba rozklíčovat. Pokud ho rozklíčujete příliš brzy, připravíte se tak o pointu. Takže opět zde platí, že je lepší o filmu nehledat žádné informace a skočit rovnou do vody. Za zmínku ještě stojí, že o hudbu se zde postarali Radiohead. ()

Klajnik

Villeneuveovi dokáže natočit věru působivé filmy, ale Incendies mě jenom nudilo. Prvních 40 minut tam jenom nějaká Arabka plave, chodí, jezdí, prostě pátrá v minulosti své matky aby našla svého bratra a otce. To odkrývání informací je však nezajímavé: Protagonistka přijede, někomu ukáže fotku a zeptá se, jestli poznává tu dotyčnou ženu. Ten někdo řekne, že ji nepoznává, ale může ji odkázat na nějakou budovu nebo zdravotní sestru nebo školníka... I to by mohlo být zajímavé, ale každý neumí točit dialogové interakce postav tak působivě, soustředěně a cinematicky jako Fincher (viz. Zodiac). Postavy ani dialogy, které zde pronáší, ve mně nevzbudily zájem, což je důvodem, proč se u mě film úplně minul účinkem. Konec lze označit za šokující a já ho rovněž nečekal, ale mě se nijak emočně nedotkl, protože mě film do svého děje nevtáhl, tudíž mi bylo fuk, jak se to vyvrbí. ()

VictorMartel

Libanonská varianta Romea a Julie demonstruje věčnou nesmiřitelnost sváru, základní téma antické tragédie. Svár je neukojitelný hlad po spravedlnosti, který tím, že právě vyhověl jedné ze stran, přežívá v naději na mstu a vytěsňuje štěstí. Láska se musí podřídit konfliktu a zmizet, protože je urážkou spravedlivé zloby všech znesvářených stran, když dokládá možnost i té nejtělesnější náklonnosti mezi těmi, kdo by se z úcty k vlastní kmenově historické příslušnosti „měli“ nenávidět. Vyprávění předvádí strhující detektivní práci s kulturně exotickým materiálem a v souhře s mimořádně silným děním dovádí k dokonalosti pointu, již by jiný způsob nakládání se zde přítomnými motivy jednoduše neunesl. Oidipovská pointa je natolik mezní a instinktivně kontradiktorická, že pro ni většina umění nemá dost citu a volí spíš samoúčelně šokující než bohužel docela dobře možné, a přitom povznášející příběhy (typickým představitelem nijak nepovznášející a pouze šokující incestní nehody je Oldboy/2003). ()

Muel

| Sony Pictures Classics | Je mi smutne. Je mi smutne že sa Denisova vízia s mojimi očakávaniami proste nestretli, vo výsledku ma tento film sklamal. A dosť. Ja som to chcel mať strašne rád a aj som chvíľu mal, lenže ja fakt neviem, ako sa mám vžiť do filmu s takto divným, ku koncu možno až bizarným príbehom. Tým pádom to na mňa ani na emocionálnej vlne nefungovalo prakticky vôbec. Scéna s autobusom je veľmi pekným highlightom filmu, ale obsahovo zlyháva aleže úplne, pretože sa tam vlastne "nič nestane". A rozuzlenie, ktoré ma malo zaboriť do sedačky je pre mňa len jedným veľkým WTF a len ma nechalo v zmätenom stave po dopozeraní filmu. Toľká škoda. Viac TU. | Hodnotenie: 6/10 | ()

petikacka

No teda. Film jako bitch, ale musím se přiznat, že vidět ho před 13 lety, tak se z něj sesypu. Takhle o 13 let starší a podstatně cyničtější se mi to sice líbilo avšak vůbec nešokovalo. To je ovšem hrůza, jeden si fuckt zvykne na všechno a máloco ho už překvapí. Za mě nešokovaných 85% ()

KOZEL84

To se zas vesmír jednou pěkně pospojoval až vylezlo sluníčko a všem bylo moc hezky.Člověk by si pak kurevsky rozmyslel,jestli se ptát mamky,jak to zamlada roztáčela.Ale co,důležité je,že je rodina opět pohromadě.Škoda úplné doslovnosti a i proto se mi snad první půlka líbila víc.PS:Jo a 1 plus 1 může být klidně i 372.To tu čtu furt (myšleno obrazně,abych byl doslovný)3aPůl ()

adriane9

Jsem v šoku.. První film s takovým vyústěním, které jsem opravdu nečekala a nikdy by mě tohle nenapadlo. Syrový příběh, který nechci vidět znovu. ()

Mackoun

Pointa příběhu byla využitá na 100%. Stejně jako J*A*S*M jsem doufal, že scénáristé nebyli tak bláhoví, aby nevyužili té bezva příležitosti okořenit závěr na maximum. Doufám, že mě žádná podobná hra s obálkami nikdy nepotká... ()

Warhorr

Prvních 30-40 minut jsem se hodně kousal nudou ale od scény v autobusu ( tady mi hned vyskočila v hlavě Wolyň ) se to víc než solidně rozjede. Ten začátek prostě musíte přetrpět, pak se však stanete součástí nervydrásajícího road tripu po Libanonu. Jsou tu převážně dvě časové linie. Libanon za války ( flashback matky ) a o nějakých 30 let později ( pátrání dcery a syna ). V obou dochází ke krutým situacím a zjištěním. Na to nejzásadnější si počkáte až na samotný konec ( tady se přikláním ke komentáři od J*A*S*M, který to vystihl dokonale ). Hodně nepříjemný film. ()

kochanskiT

Silné, emocemi, příběhem a překvapeními nabité drama. Je to ten typ filmů, který nebudete chtít zhlédnout podruhé. Ne proto, že je špatný, ale naopak, příliš dobrý. ()

Quijote

ty jo... vrchol filmu je bohužel někde v půlce stopáže, ale už jen kvůli téhle části stojí za to ho vidět. rozhodně a upřímně můžu říct, že takhle silný biják, takové zaujetí, takový nátěr, jsem nezažil už dlouho. pak ale, v určitým momentu (a ten problém je ale dost možná jen ve mě), se cosi zlomí, snadno uvěřitelný se stane lehce vyumělkovaným, začnou se uskutečňovat nejnepravděpodobnější náhody, film se začne okatě hlásit o vaši pozornost (šokovat, dojímat), aby dospěl k tragickýmu konci antických rozměrů. ale poctivá filmařina a zazní i radiohead. ()

Eluin

Velmi silné, zajímavé a strhující. Zní to možná jako klišé, ale toto podání nečernobílého příběhu o lidech, hledání vlastních kořenů a spoustě jiných věcí mě velmi zaujalo a těch 5 hvězd tu dávám zcela s čistým svědomím. ()

Tequila

Nevěrohodná a konstruktem smrdící šestáková historka maskovaná za umění zasazením do syrového prostředí fiktivního blízkovýchodního konfliktu. Pro mě papírem šustící, manipulativní a polopatický kýč, ve kterém neživotné postavy trousí šroubovaná rádobyhluboká moudra, a který o reálném světě a reálných problémech nevypovídá vůbec nic. ()

agassi68

Nenechajte sa zmiasť dosť nudnou prvou tretinou. Potom sa vykľuje vajce z vreca a na svoje si prídu aj otrlejší diváci. Postupne sa klbko rozmotáva až do prekvapujúceho konca. Atmosféru to má hustú, kulisy originál Palestínske, herecky presné. Vojna je kurva.. ()

brumbrum

Jeden z tych filmov, kde sa velmi tazko hodnoti a je nutne rozlisovat. Film je spracovany velmi dobre, dobri herci, dobry scenar, dobre zamotany pribeh - tak co mu teda chyba? No, je to dalsia ticha manipulacia vnimanim nic netusiaceho divaka: film je plny krizov, ruzencov a symbolov Bohorodicky, takze namiesto militantnych zidov a moslimov, ktori bojuju za hranicu zverstva, sem pre zmenu vlozili krestanov s kalasnikovmi, ako palia dediny, zmolia ruzence a strielaju civilistov. Akoze taketo svinstvo nevznikne len-tak, toto treba naplanovat: vezme sa skvely namet, ako napr. neutichajuce jeruzalemske konfikty, extremistickych moslimov a izraelitov, ale nasije sa to proti-krestansky. Akoze zamaskovany extremista so samopalom obtocenym obrazkom Panny Marie, to je fakt uz iny level diabolskej demagogie! Kto co len velmi zhruba pozna nabozenstva a ich protagonistov, tak vie prilis dobre, ze jakziv kuklaci s kalasnikovmi nevyznavali Matku Boziu!!! To je priamo proti-katolicke, kedze zrovna katolici sa utiekaju k Panne Marii a katolicke nabozenstvo hlasa LASKU - ze sa najdu vzdy zas kreteni pod ruskom katolicizmu, to beriem a zial i poznam, nie je to specifikum katolikov, je to specifikum homo-sapiens-idioticus; ale jakziv nebehali katolici so samopalmi v maskach cez hubu, to je fakt vrchol satanistickej politiky, ako ludom primiesat jed do polievky, pricom 'polievka' moze inak chutit vyborne: jed zostane jedom a preto davam 1* z milosti, ze pribeh bol relativne slusne zamotany a dobre zrezirovany. Zasnem, kolko dezorientovanych sem pise, aky to bol super narez; krestania su najprenasledovanejsie nabozenstvo dnesnych casov, persekuovani, sudeni a muceni, prave v tycho Boha-pustych zemiach, staci si pozriet, uz to preraza aj na YouTube, ibaze ked umucia denne hromady krestanov, to sa nepredava tak dobre, ako ked daky uchyl zneuzivajuci funkciu 'knaz' sa sprasi. Obliect krestanov do extremistov, to nie je len otazka fantazie alebo co pri tom hulil reziser, je to priamo dementne a prepodklada uplne vypaplane publikum, ktore bude tlieskat. ()

Oscar 2011 - výsledky

Oscar 2011 - výsledky