Žena, ktorá spieva

(festivalový názov)
  • Slovensko Požiare (festivalový názov) (viac)

Stará matka umírá a v závěti odkazuje svým dvěma dětem úkol: najít svého otce (o kterém si mysleli, že zemřel v libanonské občanské válce) a svého bratra (o kterém neměli tušení). Nejprve dcera Jeanne a posléze i bratr Simon jsou tak vtaženi spolu se svým právníkem do víru smutné minulosti a série šokujících zjištění o životě a utrpení své matky i jich samých. (MartinezZ)

J*A*S*M

Jsem na sebe naštvaný, že jsem si v polovině filmu vymyslel pointu, kterou bych použil, kdybych ten příběh měl nějak dopsat já sám. Scenáristé filmu totiž napsali závěr úplně stejný, čímž jsem se připravil o šok, husí kůži a možná i nějaké ty slzičky. Každopádně vynikající silný film, ale měl mást ještě o trochu důmyslněji :-( ()

POMO

Jako loupání cibule, které každá vrstva má o tolik intenzivnější odór, že po spatření jádra už jde jenom zavřít oči. Pekelně silný, mistrovsky vyprávěný příběh s lehce artovým přístupem, ale velmi diváckým tématem. Prostě Villeneuve. Naservírování pointy s uvědoměním si souvislostí mi zde přišlo funkčnější a mnohem emocionálnější než v Arrival, kde mě (překvapivě) docela minulo. Jakto že Mélissa Désormeaux-Poulin po tomto nehraje ve větších věcech?? ()

verbal

Prvních čtyřicet minut je zabijáckých! Přičmoudlá roštěnka jde k autu (5 minut), přičmoudlá roštěnka plave v bazénu (8 minut), přičmoudlá roštěnka plácá s bratrem (6 minut), přičmoudlá roštěnka jede (7 minut), přičmoudlá roštěnka jde (12 minut), přičmoudlá roštěnka hledí k obzoru (2 minuty) a vy zálibně sledujete tlačítko "STOP" na vašem ovladači, protože na večer máte v záloze ještě něco o rakovině nebo si už dlouho toužíte po osmé "vychutnat" Vesmírnou odyseu. Pokud ovšem za tu dobu nepojdete nudou, něco se náhle zvrtne a na Blízkém východě začne být najednou útulno. A bodejť by ne! Válka, mrtví muslimové, mrtví křesťané, no prostě nic, čím by ten bílý, militantní ateista uvnitř mohl pohrdat. Do toho se puzzle pomalu začíná puzzlit a výsledný obrázek ukáže něco, nad čím by nejeden antický tragéd zlomil brk, spálil své svitky a šel si zaběhnout Marathón, aby si vyčistil hlavu a už nepsal takové povrchní bláboly. Hypochondr Oidipus by jen tklivě zaplakal a nechal se dobrovolně hospitalizovat, protože trpí těmi triviálními komplexy. ()

Enšpígl

Denis prostě umí neuvěřitelně dokonale dávat emoce do obrazu (kamery ) to fakt nemá obdoby. Spousty velmi silných scén. Na záčátku jsem se v příběhu troku ztrácel, ale pak už jsem se našel a bylo to dobrý, hodně dobrý a hodně silný. ()

T2

Rozpočet $6,8miliónaTržby USA $6,857,096Tržby Celosvetovo $12,597,210▐ režisér Denis Villeneuve vie teda majstrovsky ovládať príbeh doslova s ním čaruje, opäť mal v rukách silný námet ktorý dosť otrasie, nechýba príslušná surovosť a dramatickosť /70%/ ()

Radek99

Strhující příběh. Snad nejsilnější vjem antické tragédie v postmoderním filmu... Denis Villeneuve je naprosto brilantní režisér a scénárista, jen málokdo umí jako on vytvořit ryzí postmoderní konstrukt tak, aby vypadal věrohodněji než sama skutečnost... ()

DaViD´82

Požáry se vpálí hluboko do paměti a pak v ní ještě pěkně dlouho dohořívají a doutnají... Nejen kvůli silnému ději, ale především díky tíživé atmosféře, která se zadře hluboko pod kůži. Na to, že jde v zásadě "pouze" o vztahové drama se to snaží honit dost (tématicky rozdílných) zajíců najednou, ale většinu stopáže je tento širší záběr spíše ku prospěchu. Osobně bych se snad jen obešel bez finální doslovnosti a "notářských" peripetií ze současnosti, které poněkud rozmělňují působivost osudů Nawal Marwan(ové?). ()

Superpero

Kvalita, kde scénář sice poněkud sází na náhodu, ale to filmu pranic neubírá na působivosti. Osud hlavní hrdinky zažít nechcete a mě nezbývá, než konstatovat, že to je velice půvabná žena. ()

Fr

,,VÍTE, NĚKDY JE LEPŠÍ VŠECHNO NEVĚDĚT“..... /// Stříhali dohola malého chlapečka……- ale nepředbíhejme, …. pěkně popořadě… Neobvyklá závěť rozjíždí příběh, ve kterém se současnost plynule střídá s minulostí. Matka hledá syna, dcera hledá bratra a zároveň zjišťuje: KDO vlastně BYLA JEJICH MATKA!? Skládačka, ve které s intenzitou informací neustále přituhuje, nabízí nejen zajímavé prostředí, ale hlavně neuvěřitelně zajímavé celkové rozuzlení, které potěší všechny matematiky se smyslem pro tragédii. Ono totiž 1 + 1 může bejt 1! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Chystám se umřít a hledám námět pro zajímavou závěť. 2.) Mám na patě vytetovaný tři tečky. 3.) Zjistím, že expert na mučení Abu Tarek byl pěknej kanec. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ *** ()

H34D

Film nabízející dobrodružství i silné scény, z kterých mrazí v zádech. Ve středu dění je člověk, jeho lidství, jeho zrůdnost a jeho kulturní rozmanitost, která není vykreslena zrovna v dobrém světle. Příběh je umně rozseknut na dvě části, které do sebe zapadnou ruku v ruce s působivou pointou. Postavy navozují pocit skutečnosti, pochválit tedy musím jak scénář, režii, tak herecké výkony. Tempo je pomalejší, ale díky němu skvěle vynikne tíživá atmosféra. 9/10 ()

xxmartinxx

Převážnělé do sebe zahleděné drama s twistem jak ze Žhavých výstřelů. Jinak slušná, ale dost strojená a hlavně zaměnitelná depka. ()

sniper18

Je to skvelá dráma od Denisa Villeneuva. Má veľmi dobrý príbeh o mladej žene, ktorá spolu so svojim bratom prichádza k notárovi, aby sa zoznámili s poslednou vôľou matky, keďže nedávno zomrela, no dozvedajú sa jej nečakané a veľmi nepríjemné priania a navyše matka po nich žiada, aby našli svojich nikdy nepoznaných brata a otca, ktorí majú stále žiť. A tak sa mladá žena rozhodne splniť matkino prianie a vydá sa na blízky východ po jej stopách, kde si uvedomuje, že o svojej matke prakticky nič nevie, ale urobí všetko preto, aby našla svojich blízkych. So spracovaním som mimoriadne spokojný, aj napriek tomu, že rozbeh pôsobí možno trochu pomalšie ma to už prakticky okamžite úplne vtiahlo a bol som skutočne veľmi zvedavý, čo sa z toho vyvinie a dopadlo to snáď najlepšie, ako vôbec mohlo. Dej je rozdelený na dve línie, už súčasná s dcérou pátrajúcou po minulosti matky pôsobí nadmieru zaujímavo, ale hlavnú pozornosť si rozhodne získa práve tá minulá s matkou, kde sa dá zoznámiť s jej ťažkým životom a hlavne kvôli nepriateľstvu medzi kresťanmi a muslimami je plná vynikajúcich a pôsobivých scén, pričom to našťastie pôsobí uveriteľne, ako napríklad autobus. Takže po celý čas ma to veľmi bavilo, pričom zaujímavosť filmu sa neustále len zväčšuje a aby toho nebolo málo, na konci príde ešte jeden síce nie až tak nepredvídateľný, ale rozhodne veľmi zaujímavý a aj pomerne nepríjemný zvrat a tak v tomto prípade sa o ničom inom, ako nadšení hovoriť nedá. S hereckým obsadením som nadmieru spokojný, hlavnú pozornosť si rozhodne získajú obe hlavné ženské postavy, ktoré sú skvelé a svoje línie s ľahkosťou ťahajú, ale nesklamú ani zvyšné vedľajšie postavy, aj keď tu sa skôr jedná o také epizódne. Réžia a technická stránka sú výborné, Denis Villeneuve mi opäť dokazuje, že je to všestranný talent, ideálna vizuálna stránka, výborná atmosféra a to celé realistické prevedenie, tu nemám čo vytknúť. Nevedel som, čo od tohto filmu môžem čakať, ale dopadlo to až prekvapivo dobre, som skutočne nadšený, skvelý film, ktorý si ešte určite pozriem. 86% ()

Kaka

Prvních 30-40 minut je to v podstatě jen paleta dlouhých záběrů a střípků do zdánlivě složité příběhové skládanky. Avšak jakmile se odkryjí všechny nosné body a celek se začne "slepovat" dohromady, stává se z Incendies úplně jiný film. Naléhavý, nekompromisní, autentický. Každý další záběr je stále víc a víc bolestivější a emocionálně katarzní až do finále. Finále které každého diváka zasáhne různě, ale určitě na něj nikdo jen tak nezapomene. Předtím, než byl Villeneuve velkorozpočtový, temný a vizuálně opulentní, dokázal temnotu natočit i za zlomek rozpočtu, s podobnými filmařskými kvalitami v omšelých kulisách a s neznámými herci. Stojí za to si udělat srovnání. ()

Jezinka.Jezinka

Notáři mají oborovou poučku, která praví, že: "Nepoznal jsi člověka, dokud jsi s ním neprošel dědickým řízením." Jedno z irských graffiti dává dobrou radu: "Pátrejte po svých předcích, zjistěte, kdo byl váš otec." Simon a Jeanne dostanou od osudu velký dar, když spolu mohou projít dědickým řízením, poznat jeden druhého, sami sebe, zjistit nejen, kdo byl jejich otec, ale i kdo byla jejich matka, a jako bonus najdou i bratra, o jehož existenci netušili, když si šli k notáři pro první indicie, které jim měly odhalit cestu k metaforické pokladnici rodinných pokladů a tajemství. Viděno během Challenge tour 2015 Speciál: Filmový lov ()

Davies182

Hořká ironie osudu v pomalém filmu o odkrývání vlastního rodokmenu a uhýbání před kostlivci, padajícími ze skříní. Zlo má krutou tvář rámovanou šklebem od ucha k uchu. ()

pepo

Villeneuova filmografia bola pre mňa doteraz hit or miss a dlho mi bolo bohužiaľ jasné, že aj napriek asi trom super scénam, sa táto vec zaradí do druhej kategórie. Potom však prišlo finále....a zrazu som mal pred očami jeden z mála filmov, keď predvídateľný a táááááááááááááááákto rozvláčny titul, dokáže povzniesť záverečný emočný knock out do vyššej ligy. 8/10 ()

FlyBoy

[FIFF 2011, Bratislava] Veľká vec, ktorá nepotrebuje napádať kvôli mechanickej "zostrojenosti" syžetu a takisto nie je na mieste obšírne popisovanie jednotlivých pozitív - boli by sme tu do rána. Radikálne, zžieravé a zároveň i subtílne pátranie po odpovediach na problematické otázky ohľadom príčín náboženských sporov v krajinách blízkeho východu. K žiadnemu zmysluplnému stanovisku sa však nikto nedopátra a onen rozmer nepochopiteľnosti, neľudskosti a nekonečnosti takýchto vyostrených konfliktov tu dosahuje svojej veľkosti a presnosti. "Incendies" - myšlienkovo mnohovrstevnatá a naratívne nevyspytateľná, niekedy nadbytočne doslovná, ale aj tak bezprostrednými citovými vibráciami nabitá freska o žene, ktorá spieva... ()

nunka

Ak si v priebehu projekcie nevymyslite svoj zaver a neodhadnete pointu na zaklade ponuknutych informacii skor nez to urobi reziser, moze Vas zaver absolutne zosokovat. V kazdom pripade cely film ma svojske caro a vo svojej komlexnosti ponuka fajnovy filmovy zazitok. Na zenu, ktora spieva sa tak lahko nezabuda... ()

Beckett51

Dost silný kafe. První půlhodinu jsem vůbec netušil co se děje a byl jsem zmatenej jak Maďar v kukuřici. Nicméně postupně se to začalo všechno krásně vyplňovat a v závěru to utvořilo perfektní celek. Pátou hvězdu dávám za několik neskutečně silných scén (scéna s autobusem a dítětem, muslimskej rodinnej fanatismus,...) a skvělou rejžii. ()

Oscar 2011 - výsledky

Oscar 2011 - výsledky