4teens

Česko, 2011, 6 h 18 min (Minutáž: 53–55 min)

Réžia:

Pavel Jandourek

Ondřej Malý, Tomáš Materna, Dagmar Křížová, Tereza Beranová, Tomáš Váhala, Lucie Šteflová, Vanda Chaloupková, Tomáš Hlaváček, Adriana Neubauerová (viac)

Na jednom nejmenovaném gymnáziu vydávají studenti internetový časopis pro „náctileté“. Jeho název, grafická podoba, členové redakce i necelá dvacítka žáků 1. A dávají hlavní podnět k tomu, jak jsme nazvali celý seriál, který byl natočen v Centru hudby, zábavy a tvorby pro děti a mládež Televizního studia Ostrava.

Tak trochu jazyková hříčka z názvu časopisu – 4 teens (For teens) uvozuje mozaiku osudů, které přivedou na televizní obrazovku teenagery a jejich spolužáky či přátele. Věříme, že se s nimi ztotožní především diváci nad patnáct let. Jejich příběhy mají šanci přitáhnout i zralé publikum. Bez rodičů, kantorů i dalších dospělých parťáků se totiž dospívání nedá dost dobře odehrát, ani odžít. (Česká televize)

Schuldiner odpad!

Takto se normální (ani nenormální) lidi nebaví a nejednají, tento seriál je tak trochu fantasy-mysteriózní komedie, která není příliš komická... ()

Martin_W odpad!

Příšerné výkony, přijatelná stopáž, ohrané náměty a hezké komixové "vložky". Po třetí epizodě naprostý odpad. 5% ()

mira007

Když člověk vidí znělku tak si říká, že to vypadá na nějaký svižnější svěží nový seriál, ale když to pokračuje, dojdete k závěru, že to tak žhavé není. Viděl jsem dva díly a bylo to koukatelné, ale pochybuju, že na to koukali cílová skupina teenage. Myslím, že je to takovej ten pohled na tuhle generaci od nějakýho senila. Myslím, že mladí, kteří se sami stylizujou na drsnější vlnu tak tohle neberou. ()

Lachvos

Já si myslím, že dobrý. Uvěřitelný, zdaleka ne tak (někdy člověk netuší jestli záměrně či naopak) stupidní, scénář není složitý (v jednoduchosti je síla ;), dialogy povětšinu času neztrácí na vtipnosti ani na smyslu, prostě se na to příjemně kouká. Myslím si že i na českou tvorbu celkem odvážný počin, přece jen trefit se do vkusu teenagerům je celkem fuška...no co, "dospělí" na to koukat nebudou a všichni přeci víme jak jsme v oněch letech byly lehce řečeno nevypočitatelní :) Příliv svěžích a mladých tváří do českého repertoáru, který se stále opakuje a také někdy už viditelně mele z posledního, je jenom dobrá zpráva, kluci sympatičtí, holky "fešandy"...A menší reakce na recenze jiných: Pánové a dámy, kdyby to bylo tak strašně reálný (což ani není smyslem scénáristů) jak po tom viditelně většina z vás touží, kdo by na to koukal? Těchto "příběhů" mám každej den plno a ani zdaleko si u nich neodpočinu jako v pátek večer u jedničky ;) ()

LudeCZek

Zdá se, že někteří jsou tady přehnaně nároční. Na televizní seriál na pár večerů u ČT1 dost dobrý, zajímalo by mě, jak by musel vypadat takový seriál natočený s mladými herci,aby ubylo těch odpadů a 1*. Já dávám lepší 3* a jsem spokojený. ()

panmroz

naprostá netrefa do cílové skupiny vzhledem k vysílacímu času! seriál je víceméně na úrovni Anety, tj. dobrodružství tak pro žáky 5-6 třídy, tedy mladší sourozence hrdinů tohoto seriálu. Jinak po prvním dílu, který byl na "odpad" (jedna z hrdinek, která jediné co dělá, tak jezdí na skateboardu a JE na počítači, se potřebuje dostat do zamčené skříně. Takže ne že si na youtube pustí tutorial "jak se dostat do zamčené skříně" nebo tak něco, ona vezme šroubovák, ten strčí někam do oblasti zámku, a začne s ním nějak šťourat nebo co.), pak si na to člověk celkem zvykne, a kouká na nejrozkošnější guilty pleasure, kterou kdy na jedničce dávali. Hlavní výhrada je teda ta, že se tvůrci vůbec neorientují v dnešním světě zhovadilejch mladejch, nadhazují problémy jako anorexie či přilnavost k náckovství, aniž by s nima bylo jakkoliv dále nakládáno, jen tam prostě sou, tedy autoři maj splněno. A navíc ta holčina, co měla bejt jakože "nejkrásnější ve třídě", měla v tom svém babagangu daleko hezčí kámošky (třeba ta zrzka), což si žádná taková nikdy nemůže dovolit. a ti dva novináři, ti jsou úplně nejlepší, o těch bych si rád přečetl nějakej text, jakými vlastnostmi je autoři obdařili a tak, protože mi furt připadali jako nějací superhrdinové v záloze nebo tak, sem furt čekal, kdy odletí z okna nebo vystřílí redakci, nebo ta zvláštní atmosféra ve školní jídelně (takové tvrdé pološero, skoro jako z Kokuhaku) ...no prostě...ale ne, zas tak hrozný to není. jen to není pro dospělé...ani dospívající...prostě pro děcka. gut. ()

IvcaSammet

Když jsem se na seriál dívala poprvé, byla jsem z něj docela nadšená. Po druhém shlédnutí jsem trošku změnila názor a nakonec seriál ohodnotila "jen" čtyřma hvězdičkama. Dnes jsem se k seriálu vrátila potřetí. Nejdřív jsem se svým "upraveným" hodnocením souhlasila, dialogy mě přišly trošku umělé a hlavně situace příšerně vyšperkované, usmívala jsem se nad totálně nereálnými scénami. Nakonec mě ale seriál zase chytl jako při prvním sledování a v porovnání s dalšími seriály tohoto typu je 4teens opravdu nejlepší. Závěr seriálu byl sice až moc "zamerikanizovaný", ale myslím, že to překousnu a vrátím seriálu pětihvězdičkové hodnocení ... Protože přiznejme si, co bych já za takovou třídu na střední dala ... ()

JohnnyB.

:-D Jéje to se nám tady zase sešlo chytráků ... No ale od uživatelů CSFD k seriálu. Myslím, že ve srovnání se současnou českou tvorbou je to nadprůměr, herečky sympatické (herci také), zápletky zbytečně nezapletené, celé je to trošku naivní, ale právě proto můžu v klidu vypnout mozek a nechat se bavit. Jediné co mi opravdu vadilo byla Lucinka Vondráčková. Huš. Orlov !!! ()

ypres.bass

Silně nerealistické (kolik prváků si do školy nosí noťas? ... už vidím jak taková princezna jako Paty by se s Dájou vůbec bavila, natož aby spolu něco podnikaly ... už vidím jak se ve třídě/škole všechno odehrává jenom v režii pěti prváků ... ). Ale jinak koukat se na to docela dá. ()

Pidzey

Nehodnotím…viděl jsem jen poslední díl a přiznám se že jsem se u něj nudil.Ale,seriál má slušný námět a dobře rozestavené figury,od každého něco.(nesmělý genius,kráska které nejde učení,holka do nepohody a jiné)Pohrát si lépe se scénářem a více propracovat postavy…mohl to být skvělý seriál. ()

Mr.Hudson

Po uvedení tohoto seriálu si mnoho lidí řeklo, že se bude jednat o další bezvýznamný seriálek, který se snaží o originalitu a je inspirován amerikou ( např. comics). Ale velká chyba seriál ani chvilku nenudí třídní kolektiv je výborně seskládaný, je samozřejmě divné, že se v jedné tříde sejde tucet různých charekterů, ale tohle se dá odpusit. A já jsem odpustil velice brzy, protože až s odstupem několika dílů mi došlo, že různorodost třídních postav je velice chytrý tah. Kdyby byl ve škole každý stejný a nevýrazný tak se bude vše točit okolo toho samého tématu, ale zde je 7 dílů a v každém díle má jeden charakter prostor na to aby se ukázal. A to je od tvůrců nesmírně chytré. Můžeme tak podrobně sledovat osudy jednotlivých osob ve třídě, ale režie nezapomíná i na sledování kolektivu. Motiv s komiskem je celkem originální a chvílemi mi přišel i zábavný. Jediná a to velká vada na kráse je mluva hlavních protagonistů, já jako student vím co život na střední škole obnáší a co člověk sllýchá a to jak se mluví ve 4teens to je mi přijde trochu divné, je samozřejmě jasné , že se tam nebude mluvit jako někde na stavbě, ale postrádá to věrohodnost. Pár svének v seriálu je i vyhrocených, ale používají se tam výrazy, které byly v módě za našich předků. Přesto všechno se mi seriál líbil a je celkem škoda, že se natočilo pouze 7 dílů. ()

Mallinali

Suché, nereálné, tendenční, pseudohusté, schematické, leč poměrně koukatelné - a potvrzené jako vhodná kulisa při otravě alkoholem. ()

Erinien

Chvílemi to u mě vyvolávalo nostalgické vzpomínky na základku a střední školu. Hlavně ten tělocvik. A bavilo mě to i přesto a možná i proto, že některé zápletky byly dost přestřelené a hrocené. Člověk nad tím kroutil hlavou a říkal si, tohle by nikdo neudělal. ()

crha

Viděl jsem kousek a bylo mi u toho normálně stydno. Nehorázná žumpa, která má jednu jedinou výhodu a to, že v té strašné trapnosti je to nechtěně zábavné. Tedy pokud máte taky tuhle zvrhlou zálibu. Kdo tenhle hnůj vyplodil, tak by se měl držet od kamery co nejdál a vyhýbat se jí jak čert kříži. Vedle pana režiséra Pinďourka je totiž i Zdeněk Troška originál Spielberg. I když jak se říká "Z hovna bič neupleteš" a tady opravdu není z čeho brát. Scénář strašnej a herci hrajou poměrně špatně, ačkoliv u dětí bych čekal, že to bude i horší. Ještě jsem si vzpomněl, na jeden klad a to, že tu hraje pár docela pěkných žákyň, které bych ale stejně viděl raději v nějákém pornu se školačkama. Hodně nesympatická postava je také ten třídní gay černoch nebo mulat nebo co to je, jak mu začíná nějákej afrokvěták někde asi v třetině hlavy. Kde tuhle obludnou bytost vyhrabali...? Odpad dávat nebudu, protože chápu, že to není určeno pro mě, ale jinak to zatím vypadá na odpad jak vyšitej a současných 52% je samozřejmě nesmysl. ()

Luk Skywalker

Seriál se mi líbil a klidně by mohlo být více dílů. Vzhledem k tomu, že teenagerská léta mám už nějaký pátek za sebou, tak ten seriál je buď pro mladé lidi, ale nikoliv teenagery nebo je to zpracováno pro víc věkových skupin. Jinak je tu vše co by v takovém seriálu mělo být, různorodé hlavní postavy, jedná záhadná postava či skupina postav pod názvem Ghost a mezilidské vztahy ve všech podobách. Jen mě štve, že autoři spojili skina (spíš nacionalistu, podle toho, že má vlasy) a metalistu. Po třetím díle tu máme lehkého aspiranta na českého Sheldona, po úvodním proslovu mi ho postava Milana dost připomněla. A nakonec mého komentáře pár výtek: - Ze začátku seriálu záporné postavy se promění v kladné - MÍRNÝ SPOILER: 6.díl má název Ples, ale o ples se jedná posledních několik minut - Brzké odtajnění Ghosta divákům - Herecké výkony by mohly být o něco lepší ()

a4am

Jestli tento seriál a jeho případný úspěch zavede novou tradici seriálů pro mladé, tak za to bravo. Ale laťku nastavuje celkem nízko. Nepřirozená mluva, nadšení z komiksu které by současní mladí poslali "do prdele", konvalinková. ČT udělala nekonfliktní seriál o mladých. Snad se časem dočkáme i modernější verze, klidně po desáté hodině na čt2. ()

#47

No je mi trošku smutno z místních hodnocení. Jsem už trochu odrostlejší (na gympl jsem nastoupil v roce 1999), a proto si velmi dobře pamatuji americké BH90210, na jednu stranu to byly pohádky z úplně jiného světa (high society v USA), na druhou stranu tam valná většina osazenstva byla naprosto neuvěřitelná (když to někdo jednou přežene s chlastem, je hned uveden mezi anonymní alkoholiky, sex je pro většinu úkon srovnatelný se "startem raketoplánu" atd.), mám pocit, že v případě 4TEENS se tvůrci opravdu snažili přiblížit dnešním teenagerům a nevymýšlejí si nesmyslné vzdušné zámky (no dobře ta holka s přilepeným knírem byla trošku přes čáru :-)). Pravda, ne každá škola má vlastní kapelu, časopis a fotbalový tým, asi žádná reálná třída nemůže nabídnout tak pestrou škálu charakterů (černoch, skinhead, nerd, anorektička, skejťačka, EMO kytaristka atd.) a trošku tam chybí určité prvky z Vorlova gymplu, ale nemůžeme mít všechno a pro atraktivnost děje je složení takto až klišovitě vyhraněných hlavních postav určitou nezbytností. Přeji tvůrcům, ať si nenechají hodnoceními zkazit elán do dalších sérií, jejichž realizace bude jistě záviset spíše na sledovanosti, které ale asi příliš nepomůže nasazení seriálu na páteční večer, kdy cílová skupina těžko bude sedět u televize. ()

Osanos

Pozor, viděl jsem jen díl a půl! hodnocení není objektivní! A proč jsem se na to vlastně díval? Nejdřív jsem dal odpad, protože jsem byl na seriál naštvaný z osobních důvodů (ségra se na něj dívala a zabírala tím televizi). Pak jsem si řekl, že je to trochu unfair, a podíval jsem se aspoň na ten kousek. A je nutné uznat, že to až taková sračka není. Postavy mě občas zajímaly a ty komiksy byly občas povedené. Na hranici jedné a dvou hvězdiček. ()