Sherlock

Krimi / Mysteriózny / Dráma
Veľká Británia, (2010–2017), 17 h 51 min (Minutáž: 88–90 min)

Predloha:

Arthur Conan Doyle (kniha)

Benedict Cumberbatch, Martin Freeman, Una Stubbs, Louise Brealey, Rupert Graves, Mark Gatiss, Andrew Scott, Amanda Abbington, Jonathan Aris (viac)

Nové spracovanie kultového detektíva, vsadené do súčasného Londýna.
Jednotlivé časti: 1.-Štúdia v ružovom -Tam kde nie je možné vyriešiť prípad, tam nastupuje Sherlock Holmes spolu s Johnom Watsonom. Herec Benedict Cumberbatch dal postave Sherlocka Holmesa nový rozmer, za čo získal niekoľko televíznych cien. Detektív Holmes má najúžasnejšie odhaľovacie metódy. Má schopnosť analyzovať stopy tak ako nikto iný na svete.
2.-Slepý bankár -V Londýne sa začnú na najrôznejších miestach vyskytovať záhadné symboly a vraždy, ktoré Sherlocka a Watsona pivedú k čínskej zločineckej skupine zvanej Čierny lotos. Zavraždení sa vyskytujú na miestach, kam sa vrah nemal ako dostať, ani odtiaľ ako uniknúť. Okrem tejto záhady sú tu symboly ako odkazy, ktoré sa vyskytujú na miestach činu alebo v ich blízkosti. Jediná žena, ktorá by dokázala symboly rozlúštiť je nezvestná a Sherlock vie, že ju musí nájsť, aby dokázal prípad vyriešiť.
3.-Veľká hra -Sherlock sa nudí, pretože nemá žiadny zaujímavý prípad. Má pocit, že mu zahníva mozog a túži po niečom naozaj pikantnom. Ani sa však nenazdá a začnú sa diať veci. Centrom Londýna otrasie mohutný výbuch, na koľajniciach nájdu mŕtveho úradníka a Mycroft mu oznámi , že pracujú na novom raketovom obrannom systéme, no všetky tajné plány, ktoré boli uložené na fleške, sa stratili. Sherlockov mozog začína znovu pracovať na plné obrátky a jeho dedukčné schopnosti mu pomôžu vyriešiť všetky záhady.
4.-Škandál v Belgravii -John Watson píše blogy, ktorými je už v spoločnosti povestný a vďaka nim zásobuje Sherlocka prípadmi, ktoré ich živia. Sherlockovi sa všetko máli a túži po niečom výnimočnom. To sa mu splní, keď ich s Johnom pozvú do Buckinghamského paláca a v najprísnejšom utajení majú pracovať pre najvyššie postavenú osobu v štáte. Dostanú fotografiu mladej ženy, ktorá je často ústrednou postavou viacerých škandálov v spoločnosti. Má prezývku Domina a vlastní kompromitujúce fotografie, ktoré sa nesmú dostať na verejnosť...
5.-Psy baskervillské -Sherlocka navštívi mladý muž, ktorý tvrdí, že pred dvadsiatimi rokmi bol svedkom toho, ako v mokradiach pri Baskerville beštiálne roztrhal jeho otca akýsi netvor s červenými očami. A je presvedčený , že podobné monštrum zbadal predchádzajúcu noc na tom istom mieste . Sherlock pozná fámy o genetických pokusoch na zvieratách v Baskerville a preto ho prípad zaujme . Dostanú sa s Johnom do vojenskej základne a na prísne utajované pracovisko, kde sa naozaj pod rúškom vedeckých výskumov dejú čudné veci. S nasadením vlastného života sa rozhodnú záhadu vyriešiť.
6.-Reichenbašský pád -Úhlavný nepriateľ Moriarty pritvrdil a hrá sa s Shelockom nebezpečnú hru. V rovnakom čase je hlásené vlámanie do Toweru, kde sú uložené korunovačné klenoty, do trezoru Centrálnej banky a zlyháva bezpečnostný systém v najprísnejšie stráženej väznici v krajine. Všetky tri vlámania má na svedomí Moriarty a dráždi tým Sherlocka, ktorý nevie prísť na to, ako to urobil. Moriarty sa dokonca nechá chytiť a Sherlock proti nemu na súde vypovedá, no i napriek tomu Moriartyho prepustia. Sherlock čelí doteraz najväčšej záhade vo svojom živote, ktorá ho zrejme privedie do záhuby. (oficiálny text distribútora)

Goldfingr

Díkybohu dopadlo to dobře, Britové prostě málokdy zklamou... Benedict Cumberbatch- nemůžu si pomoct ale tenhle chlapík se na Sherlocka hodí každým coulem. Věřím mu každou scénu a každou jeho zvrácenou povahovou vadu. A zatímco Freeman dostane příležitost ještě v Hobitovi, tak Cumberbatch se chytil té své. ()

milford

Rozhodně lepší a promyšlenější provedení než to s Robert Downey Jr. (I když to na odreagování také není špatné). Všechny díly mají super spád, příběh a cit pro detail,. Jak už tu padlo, klasický Sherlock s vymoženostmi dnešní doby, na kterého je radost se dívat a spolu s ním řešit zapeklité případy. Snad i další sezóna si udrží vysoce nastavenou laťku. Edit leden 2012: tak i druhá sezéna nezklamala, možná i předčila první řadu. Opět skvělé výkony, kamera všechno a brilantní třetí díl, i když tím koncem si mě pěkně naštvali :o)) ()

platzman

Naprosto mě okouzlila myšlenka i provedení přenesení Holmese do současnosti. Fantastický Cumberbatch, Martin Freeman zdatně sekunduje. Odpustím i zbytečně očividná klišé (Moriarty na každém kroku, huuuuuu, cliffhangery cítěné na sto honů), chci víc! Točte to po desíti a ne po třech, sakra pes! :). 1 díl druhé série zatím nejlepší, srovnání s olezlým sherlockem bondem v Ritchieho rádobytrháku ani není možné, to je jiná liga, úplně jinej sport... S02E02 – trošku přibrzdíme, abychom to v S02E03 odpálili naplno. Wow. A mlčím, žádné spoilery:) ()

lajkus

Když jsem řekl kamarádovi, že koukam na seriál Sherlock, který se odehrává v současnosti, klepal si na čelo a ptal se na jakou blbost to koukam..... ()

hiroito

Po shlédnutí prvního dílu mám pocit, že tento seriál nápadně připomíná knížky Dana Browna (ne filmy!!ale knížky). Mám z toho pocit, že někdo zkombinoval Roberta Langdona s Dr.Housem. Navíc hudební doprovod nápadně připomíná začátek Dextera. Ale jinak tento seriál má moji oblíbenou britskou atmosféru, kde si užívám tu jejich odlišnost oproti americké filmové škole. Když koukám na vysoké hodnocení tohoto seriálů, tak si myslím, že je trochu nadhodnocené, ale zase chápu fanoušky, protože v poslední době toho není moc k obdivování. Doufám ,že brzy příjde druhá řada a bude mít více dílů. Protože takto s pár díly na to diváci brzy zapomenou. ()

pp

Po prvním díle (100%) jsem byl nadšený z toho, jak se podařilo "zaktualizovat" více než století staré příběhy a tetelil jsem se blahem při každém odkazu na knižní předlohu. Druhý díl (80%) je sice o něco slabší, ale pořád zábava. Ovšem třetí díl (20%) mě znechutil, protože jde naprosto proti duchu původních příběhů: bezcitný génius zločinu Moriarty se - místo vlády nad londýnským podsvětím - zabývá bezúčelnými (!) hrátkami se svým úhlavním nepřítelem a Sherlock přistupuje na podivnou hru o životy obyčejných lidí jen kvůli tomu, aby zahnal dlouhou chvíli (!). ()

FAxPR

viděno v anglickém originále a nechci jinak. fakt top. je to moje ouchylka, ty britský zvuky. takže pardon. freeman je top, vlastně jedinej důvod proč to sledovat. jinak tady vče bylo a lépe. o to větší respekt jemu! ()

míšapes

velikej respekt za to, jak organicky a citlivě převedli sherlocka do současnosti (a to se považuju za konzervativního fanouška se zálibou v předloze). navíc benedict cumberbatch má to správné holmesovské charisma (narozdíl od pana er dé juniora) a je vpravdě hlavním důvodem, proč čekat na druhou sérii. pouze třetí díl svou překombinovaností a zoufale hrozným závěrem kazí dojem, jinak by to bylo za 5*. ()

Epco

Už prvá sezóna ukázala, že sa jedná o mimoriadny počin a to nie len na poli televíznom, ale aj filmovom. Chémia medzi hlavnými hrdinami je priam hmatateľná a ich súhra priam neskutočná. O niečom takomto sníva 80 % americkej produkcie. Knižnú predlohu som pred rokmi čítal dokonca niektoré časti niekoľko krát a aj tak som sa pristihol že bez dychu hltám každú ďalšiu scénu a každý ďalší zvrat. Ako sa vraví z jedlom rastie chuť a po prvej sezóne bola chuť neskutočná, prišlo dlhé čakanie, ktoré šponovalo očakávania až do nebeských výšin. Tak len v krátkosti KING IS BACK, presne taký ako sme si ho obľúbili ba dokonca ešte lepší. ()

nanopilot

Myslím, že hledání toho pravého Sherlocka je u konce! A to jsem měl k tomuhle projektu asi takovou důvěru jako k mýmu zubařovi, kterej se mi pokusil vrtat zdravej zub! :) Svýho Sherlocka už mám, teď ještě najít aspoň tak dobrýho dentistu :) ()

Linsang

Sherlock Holmes ve 21. století???? Ano, a naprosto stylově!!!!!! Jakožto ctiteli klasického pojetí anglického detektiva mi vstávaly vlasy hrůzou na hlavě už jen při pouhé představě této svatokrádeže, ale skutečnost překonala má očekávání. Po prvním dílu jsem byla nadšená jak nikdy a nemohla se dočkat dalších příběhů tohoto cool šílence. Pravda, ne všechny díly měly takovou vysokou úroveň, ale stále to stačilo na to, abych neměla potřebu přepnout na jiný kanál. No, když na scénu přišel Moriarty, jediné, co mi zabránilo to udělat, byla naprostá fascinace nad tímto scénáristickým a castingovým přehmatem. Tohle směšné stvoření má být jeden z největších padouchů všech dob????? Sorry, pánové, tohle vážně neberu.... Edit: Druhá série je takřka skvostná. Bavila jsem se u každého dílu a po tom neskutečném finiši Reichenbach Fall jsem napnutá jak kšandy a netrpělivě vyhlížím nové díly. Dokonce jsem i trochu vzala na milost Moriartyho, ale pořád si stojím za tím, že značně přehrával. Byl by mi milejší nějaký více důstojnější protivník. Tenhle šklebil byl jak uprchlík z pavilónu sedm Psychiatrické léčebny Bohnice... ()

Tess92

Sherlock (nebo spíš Benedict Cumberbatch) mě naprosto okouzlil, takže možná nebudu nijak kritická, ale myslím, že Sherlockovi se toho stejně moc vyčítat nedá. Co se týče první série, díl od dílu byl podle mě lepší až k strhujícímu závěru. Taky stojí za to shlédnout díl "00" - unaired pilot. Sice jde v podstatě jenom o přepracovanou Study in Pink, ale celkově se mi asi líbil víc. Co se týče druhé série, tak mě první díl dost zklamal, Lara Pulver (the Woman) sice hrála skvěle, ale takhle dominantní ženská postava mi k Sherlockovi nesedí. Naproti tomu druhý díl (Hound of Baskerville) se mi zatím líbil ze všech nejvíc, hlavně se mi líbily všechny emoce. ()

SunnyMan

Kolegovi, co se o tom mezi řečí zmínil, bych měl asi zaslat dárkový koš. Sherlock Holmes přenesený do současnosti má hodně co nabídnout a na rozdíl od mnohé jiné seriálové tvorby jsou jednotlivé díly postavené na promyšleném scénáři a výborných hereckých výkonech, nikoliv absurdních wow momentech. Prostě paráda a za prvý díl druhé sezóny by zasloužil celý štáb zlaté sousoší a 8/5 hvězd. ( 5 základ, 1 navrch za Irene Adler, 1 za konec s úžasným nábojem a 1 za rozuzlení situace při setkání s Moriartym, to byl prostě moment zabiják...:)) 1. Sezona A Study In Pink 90% The Blind Banker 85% The Great Game 100% 2.Sezona A Scandal in Belgravia 160% The Hounds of Baskerville 100% The Reichenbach Fall 105% ()

Pickardino

Po zkončení třetího dílu druhé série dávám plný počet, ale zdvihám varovný prst scénáristovým směrem: to vysvětlíš! A jestli zkusíš nějaký podraz, smetení ze stolu či mrtého brouka, neřkuli nějaké to deus ex machina, tak ti ty hvězdičky seberu.. ()

Mort09

Klasické příběhy Sira A. C. Doyla předělané do současnosti, s dech beroucím citem. Stále je to Ten Sherlock Holmes, geniální sociopat využívající dedukce k řešení těch nejzapeklitějších zločinů. Jen doba se změnila, místo drožek taxíky, místo knih smartphone a malá výsuvná lupa do kapsy, na místo nepraktické velké. Vše podtrženo skvostným hereckým výkonem Cumberbatche a Freemena, kteří tvoří velmi povedenou a přirozenou dvojici. Slabiny se u tohoto seriálu hledají těžko, takže pokud nejste chorobní konzervativci, lpící na tradičním provedení, vřele doporučuji. ()

dvojana

Pane Bože, 2. série je o tolik lepší jak první!!! Neuvěřitelné, jak chladný Holmes dovede vyšponovat mé emoce tak, že na konci každého dílu cítím, že potřebuji aspoň 10 min na zpětný rozbor a zároveň se nechci odlepit od PC a dívat se dál. Proč mají tyhle série jen 3 díly? :( ()

VanThomass

Klasika v moderním kabátu, která se opravdu povedla. Geniálně napsané, zpracované i zahrané, kam se hrabe Ritchie a jeho akční variace na Sherlocka. Z počátku si člověk může říct, co to má být? Kam se poděl starý dobrý Sherlock? Ale to se musí prostě vidět a pak mi každý dá za pravdu, že BBC se jednoznačně vytáhla. ()

DaweMcHarwy

Skvělé překvapení... seriál se ve většině případech hodně odchyluje od předlohy, ale to vůbec nevadí (až na Hound of Baskerville, tam je to trošku škoda, kniha fungovala mnohem lépe) 1.série: 1. epizoda 5/5, 2.epizoda 4/5, 3.epizoda 4/5. 2.série: 1. epizoda 5/5, 2. epizoda 4/5 ()

Andrew Scott je nový pan Ripley

Andrew Scott je nový pan Ripley

26.09.2019

Hvězda seriálů Sherlock (Moriarty) a Potvora (sexy kněz) Andrew Scott získal hlavní roli v připravované seriálové adaptaci slavné série knih o známém zloději, podvodníkovi a sériovém vrahovi Tomu… (viac)

Drákula od tvůrců Sherlocka našel obsazení

Drákula od tvůrců Sherlocka našel obsazení

29.11.2018

V nové drákulovské minisérii od tvůrců seriálového Sherlocka se v hlavní roli objeví herec Claes Bang (Dívka v pavoučí síti, Most). Třídílnou sérii dělají Steven Moffat a Mark Gatiss pro BBC a… (viac)

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

11.03.2018

Pětadvacátý ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest letos nabízí velmi kvalitní dramaturgii a zajímavé hosty. Tím jistě nevyhledávanějším bude francouzská herečka Catherine Deneuve… (viac)

Bond má prvního kandidáta na režii?

Bond má prvního kandidáta na režii?

03.05.2017

Po miliardovém Skyfallu nám bondovská série nabídla Spectre, které se dočkalo horšího přijetí a nevydělalo ani 900 milionů dolarů. Filmová logika v takových případech velí zastavit stroje a zvážit… (viac)