Namiesto evolúcie... revolúcia!
Cesta do pekla býva dláždená dobrými úmyslami. Aj nevinné gesto plné súcitu môže viesť k vojne, aká nemá obdobu a dokáže premeniť Zem na Planétu opíc.
Mladý talentovaný vedec Will Rodman pracuje v prestížnej farmaceutickej spoločnosti Gen Sys a vyvíja liek proti Alzheimerovej chorobe, ktorou trpí aj jeho otec Charles. Sľubný výskum však viazne pre nežiaduce vedľajšie účinky, ktoré pokusné živočíchy vykazujú po aplikácii účinnej látky. Sklamaný vedec opúšťa výskum, odchádza sa starať o otca a ako bonus si tajne odnesie šimpanzie mláďa, ktorého rodičia zomreli pri jeho pokusoch. Dospievajúci šimpanz Caesar začne prejavovať vysokú inteligenciu a Will zjistí, že je to dôsledok pôsobenia jeho lieku. Začne mu ho znova podávať a nechtiac tým otvorí bránu ku skaze ľudstva. Čoraz inteligentnejšie zviera sa v dôsledku nedorozumenia ocitne uväznené v prírodnej rezervácii, kde sa postaví na čelo ostatných opíc a pomaly začne pripravovať vzburu proti tým, kto zabili jeho rodičov a jeho uväznili. A bude to vzbura proti celému ľudstvu! (TV JOJ)

mcb

Efektní civilní blockbuster, který vedle prázdných trikových veleexhibizí typu Transformers mylně vyvolává dojem výjimečné události. Tou bezesporu Zrození Planety opic není, ale i tak se po dlouhé době jedná ve vodách hollywoodského mainstreamu o skvěle zvládnutou zábavu, která neútočí jen na první signální soustavu a přichází i s něčím jako hlubším příběhem a z něho ospravedlnitelnými a vyvěrajícími emocemi. Ty však neobstarávají herecké hvězdy jako James Franco či Freida Pinto, kteří jsou po úvodu odsunuti na skoro bezvýznamnou vedlejší kolej, ale animátoři z WETA Digital, jenž zase trochu posouvají pomyslnou hranici digitálního herectví. V tu ránu jsou z animovaných opic živé dýchající bytosti s osobností, které si zaslouží mnohem větší přízeň než jejich reální herečtí kolegové. V těchto bodech, kdy se opice mezi sebou přirozeně domlouvají a interagují s prostředím, "Zrození" dokáže strhnout jako máloco letošní rok a byť jen obyčejným "lidoopím" pohledem vyvolat nevídané emoce, které ani nepotřebují slov. Výborné provedení dokáže navodit atmosféru, díky níž máme rádi nové fantastické světy a jejich prozkoumávání. V takto velmi slibně a komorně (na poměry velkoprodukce) odvyprávěném filmu však zamrzí tuny nelogičností, které ve výsledku trošku kazí dojem z celkově perfekcionistické podívané. Akční finále je sice velmi dynamické a výborně natočené, ale navzdory tomu, jak obyčejně celý film skončí, je trošku prvoplánové a především nesmyslné. Každopádně doufám, že touhle dobou se Rupert Wyatt domlouvá se scenáristy, o čem bude druhý díl. Motivů a nápadů (včetně restartování celé série) má nespočet. 8/10 P. S. Přál bych si vidět, co se dělo během závěrečných titulků. ()

Jirka_Šč

Ok, 4* ano. Ono na tom vlastně nic není zle. Kvalitně natočený prequel, dějově logický a dostatečně dramatický, abych sebou několikrát silně trhnul. Na druhou stranu je to standardní holywoodská kvalita, která ničím vyloženě nenadchne. A celou dobu mě maličko iritovalo, že jsem si uvědomoval digitální původ zobrazených lidoopů. ()

packa

Příjemné letní překvapení. CGI opičky prakticky bezchybné, nominace na Oscara za vizuální efekty je téměř jistá, za to dám packu do ohně. Lidští herci jsou na place víceméně do počtu (vč. Franca a Coxe), s jedinou výjimkou - John Lithgow svoji kreaci zahrál velkolepě! I jemu by oscarová nominace slušela, jeho šance jsou však, vzhledem k žánru filmu, naprosto minimální :-( ()

mat.ilda

Důstojný předchůdce té nejlepší z Planet opic rozhodně neudělal ostudu primátům ani lidem, i když budoucí vládci na Zemi byli přeci jen zajímavější. Celkově snímek neztrácel dějovou linku, napětí ani nenásilné emoce, James Franco civilně uvěřitelný, stejně jako jeho spoluhráči - tak co mně brání dát víc hvězd než tři? Přece jen do opičí ságy nebyl film schopen přinést nic převratného, nic, co bychom už nevěděli, zůstane však pocit příjemně stráveného času. ()

heyda

Kdyby to tu mělo 70%, určitě bych ty 4 hvězdičky dal, ale jak všichni vidíte: hodnocení je zde až moc pěkné, takže nevidím důvod proč mhouřit oko. Je fakt, že ono není moc věcí, co by se dalo vytknout, protože herci to odehráli dobře, tvůrci si pěkně pohráli s digitálem, akce byla solidní a nuda to taky nebyla. Ale ten příběh se mě popravdě příliš nedotkl. Navíc předevčírem jsem viděl excelentního X-mena First Class, který mě totálně odzbrojil, proto se mi jeví zdejší opičáci jako slabý akční odvar. Hodnocení 3 hvězdičky tudíž neberte tak, že by to byl průměrný film, ale tak, že můj subjektivní pocit a zážitek z filmu není natolik silný, abych hodnotil výš. ()

Stanislaus

Prequel ke známému klasickému filmu z roku 1968 překypuje slušnými audiovizuálními efekty a dobře napsaným příběhem. Herecké obsazení se velmi zamlouvalo, Andy Serkis má zkušenosti již z trilogie Pán prstenů coby Glum, a proto mu role Caesara nedělala sebemenší problémy. Ikdyž jsou všechny opice z velké části počítačem vytvořené iluze, tak i přesto jsem žasnul nad precizním ztvárněním jejich mimiky. Zkrátka snímek, který mi sice nevyrazil dech, ale pěkně se na něj dívalo a závěrečná pointa byla skvělá. ()

lillien

kdo s obavami ve Zrození planety opic očekával návrat Cornelie a její bandy, může si oddechnout, neuvidí jediného člověka s gumovou maskou na ksichtě a helmovitým účesem jako v předchozích filmech o planetě opic. Opice vypadají opravdu jako opice, akorát s krapet lidštějším chováním a gesty a la počítačová tvorba. Jamese Franca tady uvidíme už jako trochu serioznějšího strejdu, oproti adrenalinovému borci, co skákal po skalách v 127 hodin. Zápletka a velká část filmu mě docela bavila, opicím jsem fandila,i když šlo jen o počítačové animáky. Sem tam se mihlo pár hollywoodských alogičností, ale to lze u filmu podobného ražení přehlédnout. Závěr už mě tolik nedostal, u bitky na mostě už to pomalu vypadalo,že banda opic odzbrojí jednotku rychlýho nasazení a začne s kvérama a v policejních autech vyvražďovat město. Naštěstí až k takovým ulítlostem nakonec nedošlo a vše končí skoro předpisovým happyendem. Podle hodně pozitivních komentářů jsem čekala větší pecku, ale v porovnání s jinak slabou letní filmovou sezonou celkem slušná zábava na večer. ()

jojinecko

Ako píše pán Wormboy, "na letný blockbuster nevídane inteligentné a naplňujúce". V rámci žánru, škatuliek a popcornových mantinelov je to ozaj skvelé a vďaka za každý takýto príspevok. ()

Nettrass

Zrození planety opic, jsem už viděl mnohokrát. Vždy v hospodě před zavíračkou. Všichni mají takovou kolébavou chůzi, divně se kývají a vyluzují neartikulovatelné zvuky. Také logika, inteligence a dobré mravy na WC jsou až na vrchního, přesně na úrovni šinpanze. ()

Flego

Všetky planéty opíc sa vyznačujú dokonalými trikmi a maskami a je tomu tak i teraz. Klasiku z roku 1968 považujem za jeden z najlepších filmov a hoci všetky pokračovania ( rôznych kvalít ) rozprávali pokračujúci dej, teraz sme svedkami počiatku vzniku planéty opíc. Dejovo nabitý príbeh, plný silných emotívnych scén je okorenený dynamickou hudbou a hoci je v podstate veľmi priamočiarý a jednoduchý, má v sebe neodolateľné čaro. ()

sharky

inteligentní blockbuster začíná už být skoro v hollywoodu protimluv. tady se to celkem povedlo, akorat mě moc nenemrazilo v zádech, narozdíl od ostatních uživatelů, jak zde čtu a konec byl takový spíše nevýrazný. ()

MontyBrogan

Takže takto to všetko začalo, hmm, som ohromený. Pre pripomenutie odporúčam pozerať hneď po prvej Planéte opíc z roku ’68. Zábavné je potom aj sledovať spojitosti a odkazy. Keď nebudete pri pozeraní znalí buď knižnej predlohy (čo som nebol ani ja, ale predpokladám, že tá je najdetailnejšia;), alebo pôvodného filmu, môže sa vám totiž stať, že si poviete "koniec je dosť otvorený", ako to urobil napríklad aj najviac bodový čsfd fanúšik tohto filmu. Koniec vôbec nie je ovorený, koniec priamo vysvetľuje prečo vlastne túto planétu ovládli/ovládnu opice. Ale dosť bolo uvádzania na pravú mieru. Vynikajúce spracovanie! Digitálne efekty mi výnimočne nevadili, pretože pohľad do neuveriteľne vnímavých opičích očí stál zato práve kvôli nim. Ďalej akčné scény, aj scenár, všetko takmer bezchybné. Sú tam isté spojitosti aj s Jurským parkom. A keď už som pri tom, neodpustím si poznámku, že lepšie by to nenatočil ani Spielberg. Keby si predtým hoci aj dopomohol liekom, ktorý tu vytvoril opičieho nadčloveka. Prvé slovo: No!, je nezabudnuteľné a veľavravné. Evokuje počiatok veľkého vzdoru, ktorý mal nasledovať. ()

anais

Zrození planety opic je super, a tím bych měl skončit, protože to je pravda, a jestli někdy nějaký remake, reboot nebo prequel stál za to, je to tento. Ale pokud neskončím a budu hledat stíny na jinak perfektním překvapení tohoto léta (dělí se o něj s Thorem), byly by to scénáristické berličky a závěr, který končí v momentě, který zdaleka neodpovídá velkorysému názvu. Ale i tak, animace je takřka dokonalá a když se píše o posunutí technologických hranic zas o kousek dál, není to žádná nadsázka. A digitální Ceasar má charisma jako nikdo jiný... ()

Roman.Ticka

Nebudu se tu OPIČIT a vypisovat monumentální fráze, ale formálně šlo především o velkoplošnou zábavu, která mě spolehlivě dostala mimo šedou realitu dnešního všedního dne. Hůř už je to s naší realitou dní příštích, ale to si musí přebrat každý sám za sebe. Příběh prima - lehký, letní, moc netlačil na pilu. Hudba utáhla třetinu děje, výprava à la Golden Gate a National Area čtvrtinu a zbytek zvládli herci, v čele s lidoopy. Mě osobně se líbila kognitivní část, včetně inteligenčních her ve svých proměnách. Obávám se, že člověk nevidí a neumí číst normálně, natož mezi řádky (Věta "Caesar is Home" má mnohem prozaičtější význam). Pokud jde o nás - Alea iacta est. Co se týče Caesara - Poklekněte, poklekněte, žasněte! ()

hrona

Pro mě rozhodně jedno z nejpříjemnějších překvapení letošního roku. Konečně pořádný blockbuster se vším všudy. Velmi dobře natočené. Obsazené na jedničku a celkový příběh je zpracován velmi citlivě. Zkrátka jeden z mála filmů, které se mohou pyšnit nositelem slavného názvu a nepohoršovat původní tvorbu. ()

Jinny

90 %. Zrození Planety opic se rozhodně nedá upřít scénář s mozkem a vynikající práce režiséra. Pokud jste čekali jenom další přehlídku triků, jste na omylu (až na úplný závěr). Právě originální scénář (který - hurá! - není adaptací!) dělá z tohohle filmu nejzajímavější blockbuster přinejmenším tohohle roku. Příběh sice není nic, co byste tak docela nečekali, přesto je natolik sofistikovaný, že si nechává dvířka k případnému pokračování otevřená jen natolik, aby vás tím nenaštval. Franco, Lithgow i Cox hrají svůj standard a postupně uvolní místo hlavní hvězdě filmu. Protože Caesar... je naprosto geniální. ()

honajz

Mezi 2 a 3 hvězdami... V určité chvíli mi to už přišlo směšné. V podstatě variace na komiksové hrdiny, různé X-Men a Heroes, mixnutá Prison Break. Litujte malou opičku, které lidé ubližovali, až se tato postavila na své nohy a vedla vzpouru. Je to tak laciné, podbízivé a jasné, až to chvílemi bolí. Přesto se na to překvapivě dá koukat, pokud si nekladete otázky po logice (jako třeba, proč skladuje chlápek doma v ledničce lék, o který nestojí a když tam nedělá, ani k němu nemá přístup; nebo když se zamyslíte, kolik opic běhá po San Francisku, to je asi opičí překladiště...; jen inteligencí zařízené hlasivky opice atd.). Ta linie se sousedem asi měla být nějak vtipná, ale nebyla, a nějaký nadhled zde hodně chybí. Jeden za všechny, všichni za jednoho... ---- EDIT: Uvědomil jsem si, který film Zrození Planety opic bezostyšně vykrádá - Monkey Shines. A mimochodem, napadlo už někoho, že závěrečná mapka je docela blbost? Že karanténa by přišla už při přechodu do Afriky, zákaz cest letadlem, antivirová kontrola, a že docela těžko by to proniklo i na Sibiř? (Když už de facto vědí, že ten tlustý chlápek z ústavu na ten virus umřel?) ()

poz3n

Zmutované opice s vylepšenou inteligencí utečou ze San Francisca. To je ale scénář! Ne, teď vážně. Je těžké nějak uchopit pokus o natočení toho, jak se z planety lidí stala Planeta opic. Na druhou stranu to, co mě přitahuje na původní Planetě opic (a i jejích dalších již né tolik dobrých pokračováních) jsou klasické masky a víceméně absence nějaké větší akce. A s něčím podobným jsem logicky v tomhle blockbusteru nemohl počítat. A ač oceňuji odkazy na původní Planetu opic a povedené digitální ztvárnění mimiky opic, tak si myslím, že jít na to do kina, byl bych asi zklamán. 6/10 ()

jonyyy

Všechny mé otázky ze starých opiček byly zodpovězeny. Už vím, jak bylo vybito lidstvo. Konečně někoho napadlo téma planety opic zpracovat tak, ať se líbí i ženské části diváků - na IMDB dokonce ženy hodnotí lépe než muži. Co se filmu týče - šel dost přímočaře a jednoduše k cíli. Efektová stránka byla super. Po traileru jsem čekal asi větší divočinu a akci při ničení města. Ale celkově si nemůžu na nic stěžovat. Příjemné letní překvapení. 85%/kino/80kč ()

Třetí Jurský svět nastartuje novou éru

Třetí Jurský svět nastartuje novou éru