Vymedzený čas

V blízkej budúcnosti už peniaze nemajú žiadnu hodnotu a platí sa časom. Will Salas (Justin Timberlake) má na svojich životných hodinách zriedkakedy viac než 24 hodín. Žije z minúty na minútu v chudobnej zóne Dayton a len vďaka tvrdej práci v továrni si môže predplatiť ďalší deň života. Rovnaký osud zdieľa aj jeho matka Rachel (Olivia Wilde) a mnoho ďalších ľudí v tomto zapadákove. Miestne gangy sú navyše vždy pripravené kohokoľvek okradnúť o čas, hoci len o niekoľko hodín, aj keby mu tým rovno ukončili život. Keď jedného dňa Will pomôže bohatému Henrymu (Matt Bomer) uniknúť pred jedným z lúpežných gangov, Henry mu za to daruje celé storočie času a sám sa rozhodne svoj nekonečný život ukončiť. Willa však obvinia z jeho vraždy a nezostáva mu nič iné, ako dokázať svoju nevinu. Vydáva sa na útek do najbohatšej zóny v New Greenwich, kde na rozdiel od Daytonu sa nikto nikam neponáhľa. Čas je luxus, ktorý si tu môžu dovoliť všetci, pretože budú žiť stovky, ba dokonca tisíce rokov. V New Greenwich je ale zároveň niekto, kto Willa priťahuje. Sylvia (Amanda Seyfried) je dcéra mimoriadne bohatého Philippa Weisa (Vincent Kartheiser), ktorá sa vo chvíli, keď Willa prichádzajú zatknúť strážcovia času, stáva jeho ideálnou rukojemníčkou. Vysoká hra o zmenu pravidiel nespravodlivého sveta sa môže začať. (TV JOJ)

SOLOM.

Kurňa a já myslel, že věčný může být jenom soudruh LENIN. Amíci ale tentokrát vymysleli scifi na které se dá dívat a to jsem si po průvodním textu říkal, že to zas bude dobrá pič… Justina taky moc nemusím, ale poslední dobou ukazuje, že hrát rozhodně umí líp jak zpívat. Amanda Seyfried a ta její paruka to je už jiná kapitola, ale v noci ve vodě bych jí možná taky…Film mi kupodivu rychle utekl a ani jsem se u něj moc nenudil, ale popravdě se mi líbila spíše jeho první polovina. Těch 70% kolem kterých se procentuální hodnocení pohybuje je akorát. ()

Thomick

"Now I'd say 'your money or your life', but since your money is your life..." --- S Niccolovym příchodem získaly ustálený spojení jako "čas jsou peníze", "neplýtvej mym časem" nebo "utíkat s časem o závod" zbrusu novej rozměr. To je jistě záslužný a zábavný zároveň. Ovšem ničim víc než timhle a perfektní lolitkou Amandou (+ klasikem Murphym, dobře) mě už bohužel In Time oslnit nedokázal. Drajv si snímek udržoval v pohodě, však se taky pořád někam běhalo, nicméně to šlo dost viditelně na úkor (odfláknutym) dialogum, (mizerný) akci i (chladný) romantický lince, která byla sice v podobný formě přítomna i v Gattace, ale tam k sobě aspoň oba protagonisty vázal společnej "původ". Ve finále dost jednohubkový poselství o zhoubnosti kapitalismu; příště snad radši zase to vlažný tempo a opravdu poctivej materiál, Andrew. ()

Ilicka

Andrew Niccol se sice etabluje skoro výhradně v jediném žánru, ale umí překvapit a vždycky dodá zajímavý a propracovaný fikční svět. Teorie času jako platidla je velmi atraktivní, stejně tak chytrá scénáristická klička, která umožňuje Niccolovi zobrazovat jen mladé a krásné - naštěstí i talentované lidi. Justin Timberlake byl ve své variaci na Robina Hooda nejen snesitelný, ale i sympatický. Cillian Murphy jako jeho oponent připomene Javerta z Bídníků, se svou sveřepostí a neúplatností. Děvčata jsou v tomhle světě mužů spíše jenom ozdoby, ač umí střílet a běhat na vysokých podpatcích. (Amanda Seyfried musela Niccola během natáčení opravdu nenávidět.) Niccol zase prokázal své filmařské kvality - výborná je především výprava a kamera, kteréžto dvě nejvíce vizuálně oddělují jednotlivé časové zóny. Potom, asi na to budu mít nějakou menší úchylku, se mi děsně líbilo snímání herců oproti obrovským stavbám - banky, mosty, a celé tohle postupné rozkrývání prostoru. Na závěr jsem si nechala scénář, rovněž Niccolova práce, který je sice celistvý a dobře vymezuje hranice svého světa, ale přišel mi prvoplánově ideologicky postavený na kritice kapitalistického zřízení a vykořisťování dělníka. Tato prvoplánovost mě mírně štvala, ale až na subjektivní nesouhlas s jednou scénou, to bylo jediné, co mě štvalo. Těch šest let čekání stálo za to. My time wasn't wasted. ()

Sofia

Dobrý nápad, ale poněkud laciné zpracování (což je u Niccola zvykem, viz Gattaca - ale tam mi to zase tolik nevadilo). Hodně chudé exteriéry, všechno je v podstatě černo-bílé, chybí jakékoliv výrazné barvy. O logických kiksech jsem radši moc nepřemýšlela, jen mě překvapila neexistence mobilních telefonů :-) Z herců vyčníval Cillian Murphy, škoda, že jeho postava nebyla hlouběji rozpracována (jeho rodinné pozadí apod.). Amanda Seyfried by si zasloužila nějakou tu "cenu" už jen za to, že to celé odběhala v deseticentimetrových podpatcích. ()

JASON_X

Další pseudosci-fi film s prostoduchým námětem, určený pro popcornové obecenstvo. A možná ještě pro náctileté slečny, kterým se líbí metrosexuál Timberlake se svým zženštilým hláskem. To, že tenhle film vidím v červených číslech (aktuálně nepochopitelných 76%), považuju za nějaké nečisté a ohavné spiknutí. Zazobaní hollywoodští producenti předhodili diváckému stádu blábol o sociální nespravedlnosti a konečném vítězství chudých nad bohatými, obsadili pár známých nebo mladých nebo krásných herců plus nějakého holčičího zpěváka, no a stádo jim to nadšeně sežralo i s navijákem. Svatá prostoto. Asi jsem příliš náročný a zmlsaný stovkami zajímavých a myšlenkově podnětných sci-fi knížek, ale tuhle komerční srajdu nepovažuju za sci-fi, ale za duchoprázdnou a extrémně hloupou pitomost. ()

Beastmaster4

Sci-fi thriller je obohacen o další originální kousek. Myšlenka filmu má silný potenciál, který v dnešní době, kdy Hollywood chrlí jeden zmetek za druhým a filmy by se daly rozpočítat na požitelný, kopie, použitelný, kopie…má velkou moc. Už po pár minutách jsem věděl, že tohle nebude přeceněná šaškárna a trnul jsem, aby to v okamžiku někdo nepodělal, protože zmrvit tak originální myšlenku by byla věčná škoda. A jak to dopadlo? Rozhodně jsem spokojený, kdyby si ale Andrew Niccol odpustil některé momenty pro teenagerovské publikum, byl bych radši. IN TIME je očividně zaměřený na mladší generaci a místy je to hodně vidět. To by mohl omluvit i příběh samotný, který nedovoluje jakési "starší vyjádření". Lidé stárnou do pětadvaceti let a pak jsou nuceni si další roky vydělávat prací. Čas jsou peníze, je v tomhle filmu ironickým konstatováním skutečnosti. Jsou zřízeny časové zóny. Jako v každé společnosti jsou tu boháči a chudáci – to celé k rozdělení na dobro a zlo. Ti prachatí vlastní desetiletí, staletí, ale i tisíciletí a žijí nejen obyčejné životy, ale mnohem víc. Na druhé straně jsou ty nejchudší, kteří žijí v ghettech. Ti jsou nuceni k neustálému shonu, vše v jejich životě má cenu vzácných sekund, minut, hodin a u těch šťastnějších týdnů a měsíců. Mnohokrát jsou nuceni doslova na poslední chvíli shánět potřebný čas, málo spí, neustále jsou v pohybu. Někteří musejí brát čas jako půjčku s velkými úroky a těmi je opět čas navíc, který nemá nikdo nazbyt. Andrew Niccol vytvořil geniální vizi kapitalistického sci-fi světa ve kterém neexistuje luxusnějšího bohatství, než je životně důležitý čas. Film má velký náboj, který zrazuje jen pár ortodoxních klišé. Troufnul bych si tvrdit, že VYMĚŘENÝ ČAS je nejoriginálnější film roku 2011, trochu mne ale mrzí, že právě taková myšlenka nebyla vysáta do maxima. Klidně tu co do velikosti a slávy mohl být další MATRIX. ()

Bauer

Nejsem všemocný a mám vyměřený čas na sledování filmů, takže nemůžu vidět všechny filmy, co byli natočeny v roce 2011. Vidíte v předešlém souvětí názvy dvou filmů? Přesně tak! Všemocného a Vyměřený čas považuji za nejoriginálnější filmy roku 2011. Možná mi některé originálnější, nebo alespoň stejně originální unikly. Vyměřený čas je luxusní sci-fi pecka, ve které se mi zamlouvá placení čase. Kdyby každej puberťák měl platit chlast na discotékách časem a chodit domu v pět, nebo v šest ráno a potom celý den prospat, tak by si to asi rozmyslel. Perfektní scénář s pár nedostatky, ale na to kašlu. Bavil jsem se perfektně. Jediné co mě trošku vadilo, byla ta novodobá verze Robina Hooda (bral bohatým čas, dával ho chudým). Justin Timberlake se poslední dobou objevuje spíše před kamerou, než před mikrofónem. Mám rád jeho RnB písničky, ale ukazuje se být i dobrým hercem. A já osobně mu to přeju. Nebrala mě až tak Amanda Seyfried. Cillian Murphy byl vynikající jako vždy. Dobrou práci odvedl i Craig Armstrong s jeho hudbou. Andrew Niccol točí velmi dobré filmy a doufám, že mu to vydrží hodně dlouho. Jít na to do kina, tak bych dal peníze za lístek, ale zrovna tak bych obětoval třeba i 14 dní ze svého času na zaplacení lístku. ()

MeanWhile

Nápad se povedl, je to něco co tu ještě nebylo se spousta originálních nápadů i uvnitř filmu, jako například sexuálně prožitých 10 minut za hodinu nebo super renovované auta. Justin zase jak je u něj v posledních letech předvádí svou hereckou kvalitu a Amanda je mu těsně v patách (no, mě se moc nelíbí). Ale co, není to nic velkého, ale kdyby se scénáristé více zamysleli, mohli by příběh alespoň trochu vyšperkovat a už by se po shlédnutí na celý film vzpomínalo mnohem lépe. Takhle, takhle to je jenom příběh s nedokončeným koncem. Takovýto konec mají tisíce béčkových a céčkových filmů, toto je klasika kterou vidíme na každém rohu, zde to chtělo něco víc a to se nepodařilo. Nebýt Cilliana, moje hodnocení jde ještě o něco dolů, naopak být lepšího konce, hodnocení by šlo nahoru. Takhle ušmudlaný tři. ()

mm13

Dobrý nápad, s ktorým sa ale určite dalo pohrať ďaleko viac a práve od tvorcu typu Andrew Niccol by som veru čakal dôslednejšiu prácu. Švih a pohodový casting neskryjú, aké hlúpe je to v detailoch, aké nedomyslené v celku. Sci-fi, ktoré nebolí, neublíži, ale veľa radosti neponúka. Tých 109 minút je tak akurát, ďalší čas už tomu niet prečo venovať. ()

MáŠa

Zajímavý, ale nerealistický námět. A to co je kolem něj postaveno, je s přibývajícím časem zajímavé míň a míň. Zatímco začátek je celkem parádní a člověka zajímá, co se bude dít dál, pak se čím dál tím víc dějou věci, kde člověk úplně nechápe jednání a motivaci postav. A to mi vadí. ()

luka4615

Solidně odsýpající sci-fi, ve kterém hláška „Přestaň mrhat mým časem!“ dostává zcela nový, netušený význam. In Time má všechno, co byste od dobrého sci-fi filmu očekávali. Slušný příběh, atraktivní lokace, skvělý výběr vozového parku či herecké tváře. Co bych zde ale vážně nečekal, tak to jsou hluchá místa a "oslí můstky", kterých je zde vážně nepočítaně. Tento faktor bohužel skvělý námět a celkové provedení sráží do hlubin filmového průměru. Škoda, potenciál zde byl velký. „Is it stealing if it's already stolen?“ ()

Sawy

Casino Royale meets Bonnie a Clyde meets Robin Hood meets... dobře,už toho nechám :-) Navzdory četnému seznamu inspiračních zdrojů působí nová sci-fi Andrewa Niccola příjemně svěže a neokoukaně,za což vděčí skvělé ústřední myšlence světa,kde se za vše platí časem,který vám zbývá.Ten svět je brilantně vymyšlený a má obrovský potenciál,který (co si budeme povídat) nebyl využit na sto procent.Niccol jím spíše povrchně proplouvá,než aby jej nějak rozšiřoval,cokoliv kromě základního příběhu odsouvá na vedlejší kolej,což není špatný záměr,ale hlubší ponoření do reality filmu,prohloubení jeho zákonitostí by nebylo na škodu.Jinak ale ten film jede jak namazaná myš a jakmile vás chytí,už se vezete s ním.Lze namítnout,že si vypomáhá četnými zkratkami,logické lapsy se objevují po celou stopáž se železnou pravidelností a celé to kolem diváků projede možná až příliš rychle.Jenže co naplat,zábavnost je vyhnána na maximální možnou míru,film je obdařen neskutečně elegantním lookem,který není přehnaně futuristický,působí povědomně a leccos si půjčuje z bondovek.Postavy jsou spíše letmo načrtnuté archetypy,ke kterým si člověk moc vztah nevytvoří,dvojice hlavních hrdinů tím trpí obzvlášť,ale Justin herecky zraje,takže utáhne i takhle banální postavu a Amanda je sexy a to někdy stačí.Čestnou výjimkou mezi nepříliš zajímavými postavami je pak geniální Cillian Murphy v roli zásadového správce času,celou dobu jsem si říkal,že jeho životní příběh by možná byl zajímavější než ten,který se odehrává přede mnou.Co takhle spin-off? Film taky trochu sráží absence pořádného padoucha (Alex Pettyfer ne!).Ale dost s kritikou,Vyměřený čas je dobrý film.Má grády,styl,v akčních scénách skvěle baví,v dialogových nenudí a lepší pokerovou partii jsem neviděl od už zmiňovaného Casina Royale.Podobně zajímavých a menších sci-fi projektů není nikdy dost,takže těch pár nepřehlédnutelných nedostatků protentokrát s radostí odpustím. 80 % ()

Chickenka

Příjemná oddychovka, sice jsem možná čekala trochu víc, ale i tak má očekávání byla splněna. Akční Sci-fi, podtržené vhodnou hudbou, jak se patří. Nejvíce mě zaujal výkon Alexe Pettyfera, ten jeho roztomilý britský přízvuk. Justin Timberlake ukazuje, že není tak špatný herec, ale dle mého názoru by mě zůstat u zpěvu. Za poslední zmíňku jen, že hvězdičku navíc dávám za výkon Amandy Seyfried, přesně za to, jak téměř celý film běhala na vysokých podpatkách. ()

Sprite

Originální myšlenka za kterou musím dát 4* a Justin Timberlake tento rok spolu s "Kamarád taky rád" dokazuje, že není zase tak špatný herec. ()

Morholt

Skvělý nápad. Svět, který doslova a dopísmene dodržoval pořekadlo "čas jsou peníze" mě výtečně pobavil a překvapil. Stejně jako herecký výkon Timberlakea, u kterého šlo podle mě zatím o nejvýraznější hereckou roli. 70% ()

Dámské posily...

Dámské posily...