Snímka získala prestížne ocenenia Oscar a Zlatý glóbus za najlepší herecký výkon vo vedľajšej úlohe pre Octaviu Spencerovú.
Mississippi, 60-te roky minulého storočia. Mladá Skeeter Phelanová práve skončila školu a túži sa stať spisovateľkou. Na rozdiel od svojich rovesníčok, s ktorými vyrastala v mestečku Jackson v Mississippi, a na zdesenie svojej matky a okolia, má ambíciu venovať sa kariére a nemá chuť ihneď sa vydať a založiť rodinu. Jej snom je napísať knihu. V miestnych novinách však dostane na starosť len stĺpček o upratovaní. O pomoc a radu v tematike požiada čiernu Aibileen, slúžku svojej najlepšej priateľky. Aibileen Clarková slúžila celý život svojim zamestnávateľom, vychovala sedemnásť detí, ale jej jediný syn zahynul pri nehode. Zlomená Aibileen čerpá útechu a silu od svojej najlepšej priateľky, rovnako slúžky, energickej a prostorekej Minny Jacksonovej. Keď do jej života vstúpi Skeeter, Aibileen si drží odstup. Za dlhé roky v službách bielych zažila spolu s Minny veľa, ale nikdy sa o tom neodvážila otvorene hovoriť. Skeeter si získa jej dôveru a zistí, že Aibileen je môže poskytnúť viac než len rady o upratovaní. (TV JOJ)

filipvrbik

Vynikající film, skvěle dobově natočený, skvělé vykreslení postav- zajímavý příběh, který se z dnešního pohledu jeví až bizardně ( i když myslím si, že role služebnictva se od té doby moc nezměnila)....vždy trvdím, že nic není černobílé- tak tady bylo...95% ()

Klajnik

Jde znát, že je to podle knižní předlohy a jde znát, že knihu napsala žena. Nejenže je to film výhradně o něžném pohlaví, ale taky nakonci strašně dojí emoce. Tlustá negryně se rasistický bílý paničce pomstí tím, že jí upeče dort z vlastního hovna. Nakonci si jeden manželský pár skládá díky a celé je to tak strašně vydojené. Asi manželský pár opomenul, že ta negryně, co před nima stojí, je schopná někomu nakadit do jídla. ()

Anakinekcz

Na svět nelze pohlížet pouze černobíle jelikož je svět plný barev. Tento snímek odráží mentalitu a smýšlení lidí nejen 50-tých let v USA. Když se na to člověk podívá dnes tak mu přijde až neuvěřitelné, že svět tehdy takto opravdu fungoval. Ve stínu dnešních událostí kdy na pomyslný trůn USA usedl první afroameričan dostává tento příběh ironický nádech… A vám se v hlavě jen honí myšlenka jestli je to vůbec možné… Emma Stone jakožto jedna z mých v současnosti nejoblíbenějších hereček zvládla svou roli opěk skvěle, což mě osobně velmi těší. ()

Domec

Nemam co vytknout. Film na ozehavy tema, ktery je zpracovany, tak ze jednu chvili se ti chce smat a druhou brecet. Herecky jsou perfektni a neni tam chvile co bych se nudila. Co vic si prat? ()

Illy

Nejpříjemnější zakončení roku. Místo jucháren v TV jsme s manželkou zvolili tento film o tom, jak to nedávno bylo a místy stále je ve státě, co chce učit svět tolerantnosti a svobodě. A pak jsem posledních deset minut strávil u českých programů a ocitl se opět v roce 88. Kája, Jirka, Helenka, Hanka. Existuje nějaký proti této kůltůře nějaký odboj kam se mohu přihlásit?? ()

LuccinyFilmy

V Jihu proti Severu jsme poznali archetyp bodré černošské chůvy - tenhle snímek nám ukazuje, že o století později se situace na Jihu moc nezměnila. Jižanské paničky zde sice nejsou stepfordské (jejich manželé jsou pro příběh nepodstatní), ale přesto jsou nesnesitelné jedna báseň. Někdy jejich afektovanost, přefintěnost a intriky zabíhají až do moc velké karikatury, nicméně v tom si nezadají se svými stereotypními černými služebnými, takže je to pro rovnováhu filmu asi třeba. Stěžejní téma rasismu je zpracováno dobře. Film není v tomhle ohledu návratem do dávno překonané minulosti - afroameričané si svoje občanská práva sice vydobyli, ale latentní rasismus v myslích mnoha Američanů (a nejen jich, že) přetrval. Právem se smějeme provedení inherentně dementního principu "separate but equal" na případě oddělených záchodů, ale zamyslete se nad tím, kolik znáte lidí, co říká "my" a myslí tím "bílé"? ()

Bivoy

S citem natočený film doplněný krásnou hudbou a vyšperkovaný skvělými hereckými výkony, jehož (snad trochu natažený) konec dojemnější snad ani být nemohl, odhaluje absurdnost ve vztazích mezi služebnými černé pleti a jejich bílými zaměstnavatelkami. Přesto film není "jen" o (tehdejších) nerovnostech mezi lidmi různé barvy pleti. Ty totiž tvoří pouze jakési pozadí nebo rámec pro příběh o tom, kam až může dojít lidská nenávist a pomstychtivost a jak s ní naopak dokáže zatočit lidská dobrota a ochota bojovat za dobrou věc. Ve chvíli, kdy vás film rozpláče, odpustíte mu i jistou dávku naivity. Ta je v Černobílém světě představována především absencí záporné postavy černé pleti, která by vyvážila, z pochopitelných důvodů idealizované, hlavní postavy moudrých služebných. ()

Papaboot

Někdo si v komentáři stěžoval, že tam jsou jenom skoro samé ženské. A co? Mně to tak přišlo o dost zajímavejší, nešlo tam o žádné krveprolévání, ale o zákeřný a rafinovaný psychický šikan... Snad nikdy jsem neměl takovou chuť projít se celkem nevinně a plastově vypadající paničce po obličeji. ()

Deywid

Krásny film, ktorého jedinou malou chybičkou je občasná strata tempa....Všetký dámy hrajú skvelo, Viola Davis, Bryce Dallas Howard, Octavia Spencer a Jessica Chastain by si zaslúžili aj nejakú tu oscarovú nomináciu....90 % ()

Pt&k

Naprosto skvělý film. Tolik smutku a štěstí najednou v takto slušivém kabátku se jen tak nevidí. Tolik pochopení a zároveň nepochopení... Líbila se mi vyvážení postav, kde snad bez jediné výjimky bylo vše výborně podáno a od každého charakteru tam bylo něco. Celé to bylo velice příjemné na shlédnutí a člověka to donutilo hluboce se zamyslet. ()

Lachvos

K tomuto snímku jsem byl dlouho...dlouho přemlouvám mně velice blízkou osůbkou bez z mé strany zjevného důvodu chuti ke zhlédnutí, za což se všem (tvůrcům? hercům? Bohu?! :D) Opravdu velmi příjemné překvapení, které což je pro mě překvapení ještě větší dává velký prostor divákovi utvořit si vlastní názor, což se dnes moc nevidí. Jistě, typické symboly "dobra či zla" zde jistě jsou, ale zbytek...fantazii a ideálům se meze nekladou :) ()

Sunny.69

Už dlouho mě žádný film takhle nedostal. Uznávám, že dvě a půl hodiny jsou trochu moc, ale o to silnější zážitek to ve vás zanechá! Budete se smát, bude se vám chtít brečet, budete nedýchat napětím a prožívat emoce s nimi, budete se přiblble usmívat. A v závěru vám stejně slza ukápne, zůstane vám ten úsměv a budete ten film v sobě cítit ještě dlouho potom. ()

Kroupa

Velmi povedené toto dílko, jen co je pravda. Zůstane v hlavě nejen jako příběh - ten je dosti volný, ale hlavně v množství postav, které jsou takřka všechny zajímavé a skvěle zahrané. Pár nedostatků by se našlo, hlavně v jednom momentě se trochu moc zatlačí na pilu, ale to bohatě vyváží množství situací, kdy se na pilu netlačí, i když by mohlo. ()

JK-Stinger

Moc hezky pojaté vyprávění o problému rasismu v amerických domácnostech, kde "vládnou" zbohatlé paničky terorizující své barevné služebné, a jedné bílé mladé spisovatelce, která se jim snaží pomoct. Moc velká spokojenost, vřele doporučuji. ()

LaGomme

Nedám tomu plnej jenom kvůli tomu, že je to o bezpráví barevnejch a budu tak správnej hodnej humanista a půjdu příkladem. Celkově nezajímavý film s přemrštěnou stopáží, ale i výbornými hereckými výkony, za což tedy alespoň ty 3 stars. Ale víc nejdu, prostě mě to neoslovilo a ani mě to nebavilo! 60% ()

Salmayo

Krásně podaný příběh z dob kdy černoši museli nejen sedět vzadu v autobuse. Všichni herci podali výtečný výkon od nelidskou potvoru Celii po dokonalou kuchařku Octavii. Spíš bych viděl název na Černobílí bílí. Na film jsem koukal celou cestu z Prahy a ani mě nevadilo, že jsem po vystoupení musel vyhodit zničenej kapesník :-) "Sežer moje hovno" ()

Pawlisman

Hodně pomalu se nám to rozjíždí, až to člověk chce vypnout. Mnoho, příliš mnoho žen. Pak se to zlepšuje až je to pak lepší - sic vše klesá a stoupá "hovnem" - snědeným. Patetický závěr. A tas nahoru a dolu. Vlastně dosti o ničem a přílišná stopáž. Že by spíše drama pro ženy? Možná.. 7,5/10 ()

Atheas

Jsi Hodná,jsi Chytrá, jsi hodně Důležitá.Toto mě na tom konci položilo a ukápla slzička. Snímek je ukázkou toho jak to tehdy mohlo vypadat na americkém jihu. Asi nějak takto,bez těch šťastných konců.Rasismus je velmi citlivé téma, a má se s ním i tak zacházet. ()

01.01.2012

Best of 2011 dle vybraných uživatelů