Vizuálne ohromujúcou a strhujúcou akciou vtiahne James Cameron diváka späť do úžasného sveta Pandory, vďaka čomu pôjde o filmový zážitok najvyššej intenzity. Dej sa odohráva po uplynutí viac ako desiatich rokov od udalostí z prvého filmu. Avatar: Cesta vody prináša príbeh rodiny Sullyovcov (Jakea, Neytiri a ich detí). Sledujeme hrozby, ktorým rodina čelí, odhodlanie, s ktorým si jej členovia poskytujú pomoc, zápasy o prežitie, i tragédie, ktoré ich postihnú. (Cinemart SK)

Sany33

Príbeh: Sully sa so svojou novou rodinkou musí zdekovať z korún stromov a ukryť sa v morskom kráľovstve lebo ľudská rasa si ho opäť vybrala za nepriateľa numero uno. Herecké obsadenie: Asi sa nemá moc cenu tomuto venovať nakoľko 90% obsadenia si zobrala na starosti CGI technológia. Avatar sa v podstate celý odohráva na zelenom plátne a my to Cameronovi po druhý krát akceptujeme. Prevedenie: Prvý diel v mojich očiach vykrádal Pocahontas a druhý pre zmenu vykráda svoju vlastnú predlohu. V podstate ideme to isté cez kopirák akurát trocha zmeníme exteriéry a presunieme sa do extravilánu morských ľudí. Film sa dokáže oprieť o vizuálne efekty aj o dobre časovaný príbeh. Vie kedy má hrať na city a kedy tam napáliť čistokrvnú akciu. Stopáž je trocha prepálená ale atraktivite to nijako neuberá. Pocity: Popri dobrodružnejšie poňatej jednotke sa v pokračovaní scenáristi opierajú skôr o vyvrcholenie rodinnej drámy rodiny Sully. Koniec nebol tak epický ako pri jednotke ale na druhej strane s tato otvoreným koncom na seba trojka nenechá dlho čakať. Pridaná hodnota: Modré  rodinné dobrodružstvo klapka dva. 85% ()

sskrblik

Casovy odstup mezi jednickou je az prilis velky na to si uvedomit, ze jsme mozna v tom roce 2009 byli omameni krasnym CGI, ktere dneska uz ale nefunguje. Z drive obdivovanych digitalnich potvurek (rozumej avataru) se stavaji otravne pohadkove bytosti, kdy by si clovek pral, at jich je tam co nejmin a spis je vice ukazan (kdyz uz) svet Pandorry. Dej je spouste lidem asi ukradeny a po tech letech si clovek rika, ze je mu jedno o co jde a spise se tesi z aktualizovaneho technickeho dema Camerona. Krom toho je znat na kterych pasazich se setrilo a kde se cerpala inspirace Lens Flarem. Teprve az se dvojkou si clovek uvedomi, ze po strance technicke je to mozna v necem zajimave, jinak ale strasne prazdne a eko. Cameron, ktery nechal rozyeahbutt v T1 a T2 kulisy se tady radeji uchyluje k digibordelu. Omlouvam se, ale tomuhle nemuzu fandit a prehodnocuju i jednicku. ()

JohnSmith

Tohle myslel Cameron vážně? U prvního Avatara jsem nadával, že je zbytečně dlouhý a nezajímavý. Tak k tomu Cameron ve druhém díle přidal dalších 30 minut. Dokoukal jsem to a stihl u toho spoustu věcí, třeba uvařit večeři, zahrát si pár levelů na mobilu, přítelkyně zalila zahradu a posbírala vyprané prádlo. Jo a tu večeři jsme i snědli a vůbec o nic jsme nepřišli. Ano, technicky je to super zvládnuté, příběh by byl jednoduchý ale Cameron ho těžce začal roztahovat a komplikovat. Vlastně mi to přišlo jako honění ega, koukněte jak dokonalý film s přerostlými šmouly jsem natočil, zase. Co mě ale podráždilo ještě víc, je naprostá absence kladných lidí, krom jednoho. Když to budu hnát do extrému, tak to ukázalo dnešní sluníčkářský náhled na svět, kde jsou všichni kladní, krom bílých lidí. Ti jsou prostě špatní a z toho je mi opravdu blivno. Takže dvě hvězdy za technické, nebo spíš digitální ztvárnění, ale jinak nic. ()

Imune

Přiznám se, že i když jsem to chtěl původně vidět v kině, nakonec jsem se díval na Disney a jsem s tím ok. Kromě opět výborného audiovizuálu (hlavně vizuálu) toho druhý Avatar zase tolik nepřinesl. Možná člověk po takové době čekal prostě víc, ale dějová linka se stáhla do ústraní (pár lepších, pár slabších chvil), zvuk mi přišel vhodnější spíš do Indiana Jonese (toho starýho) a celkový dojem byl spíše průměrný. Ve finále ty 3 hodiny ale docela utekly a proto dávám 70 % ()

Eleanor05

Já vím, je to "jenom" hollywoodský blockbuster o modrých emzácích, který vznikl hlavně proto, aby se James Cameron mohl vyřádit na speciálních efektech. Ale na druhou stranu je to film, který je výborně natočený, unese svou délku, je po celou dobu zábavný a vizuálně krásný. A kde jinde můžete vidět, že to zvířata konečně natírají lidem? Kvalitou srovnatelné s prvním dílem. 3*. ()

Bad Guy

Příběh je i tentokrát napínavý, protože se vžijete do rodinného kruhu a bojíte se o jejich potomky, kteří nikdy nejsou tam, kde mají být, a často jsou kvůli tomu v nebezpečí. Jistě, je tu pár hloupostí, včetně toho, že označení brácha zazní asi tisíckrát, ale na upřímných dialozích a emocích mezi nimi je ve skutečnosti něco obdivuhodného a mimořádného. Nikdo především nijak nepřehrává a vše působí střízlivě a vyváženě. Ale kromě toho se část děje točí částečně i kolem životního prostředí (pandorští tvorové jsou loveni pro své jedinečné vlastnosti), i když nakonec jde přece jen o přežití. Podvodní scény jsou skutečným vrcholem filmu, protože vizuální efekty jsou mistrovsky ohromné. Opět se plně ponoříte do krásy Pandory, zatímco Tsireya a její svěřenci budou proplouvat tímto podmořským 3D královstvím mezi hejny podivných a úžasných tvorů. Je to naprostá pastva pro oči. A zvukové efekty tomu dodávají správný progres a jen podtrhují tu celkovou brilantnost. Tříhodinová stopáž s několika skvělými akčními scénami, z nichž jedna velmi připomíná Cameronův Titatic, utíká jako voda. Nemá sice takovou intenzitu jako jeho Terminátor 2, ale je to další pokoření hranic u blockbusterových filmů. Pandora tak zůstává jedním z nejúžasnějších světů, jaké jsme kdy na velkém plátně mohli vidět. ()

orionn12

Mistr se vrátil a to opravdu v namakané formě. Od prvního záběru je znát, že Avatar 2 je opět Cameronovo nadčasové dílo. Nadpozemsky dokonalý vizuál s perfektním 3D a vypiplanými detaily, postavy boží - miluju všechny charaktery, jejich humor, chování a sympatičnost čišící ze všech stran. I přes poměrně přímočarý děj dokáže film dojímat, zejména díky rodinné atmosféře. Láska ke všem postavám mi každým zamyšlením stoupá výš. 3 hodiny jsou znát, ale v dobrém slova smyslu. Kdo si neužíval táhlé záběry na postavy, jak prožívají euforické momenty a učí se v novém prostředí, či detailní snímání pozemské a podvodní Pandory... ten zkrátka nemá srdce. A musím vyzdvihnout hodinový konec, což je asi nejepičtější akční sekvence, jakou jsem kdy viděl. Střih je přirozený a nechaotický - ohledně vizuálu, akce a obecně kinematografie Cameron nemá konkurenci. Každý frame bych si dokázal zarámovat. James Cameron byl, je a bude navždy král. ()

Honzox

Cameronovi se povedlo natočit hodně povedené pokračování, které z mého pohledu určitě předčilo první film. Ve výsledku z toho sice má člověk podobné pocity jako z jedničky, na mě to ovšem tentokrát působilo mnohem ucelenějším dojmem. Ačkoliv tedy jsou některé dialogy poněkud neohrabané, Cameron zde i tak dokáže odvyprávět pohromadě pevně držící a dobře fungující příběh s několika zajímavými příběhovými oblouky. To, že jsem se po celou tříhodinovou stopáž ani jednou nenudil beru jako hodně velké plus. Závěrečná bitva je pak esence pravé blockbusterové jízdy, Cameron zkrátka umí poslat své filmy do zábavného a napínavého finále. No a vizuální stránka... to je něco neuvěřitelného. Krása střídá nádheru, to prostě člověk musí vidět na vlastní oči. ()

Jaro.Krafcik

Tak to trvalo 13 rokov, kým sme sa dočkali. Cameron nezaváhal a zase išiel na istotu. Za tie roky určite dalsi pokrok v kenantografii. Tých 3 hodín v kine zbehlo ako voda akurát vychádzam z kinosály a som milo prekvapený. Lepšie než jednotka. Aspoň pre mňa. Zároveň aj posledný komentár tohto roka. Či ide o najlepsi film to ešte uvidim. Ale určite si dám repete a pôjdem druhýkrát s mojimi kinopartiakmi znovu, určite sa oplatí. Komentár ešte doplním neskôr. Dnes nám to nevyšlo podla predstáv a s overeným kinomaniakom sme sedeli oddelene ale v rovnakej kinosále a z noveho avatara máme len to dobré, navýse oslavené meniny velkého Dávida ako sa patrí. 5* ()

Dakken

Nádherný vizuálny cirkus s neuveriteľným, až udivujúcim zmyslom pre detail, natočený s obrovským srdcom a úctou k všetkému živému. Škoda slabučkého scenára a nefungujúcich emócií, ale to sa tak nejako čakalo. V 3D je však zážitok tak silný, že som zatiaľ ochotný tieto neduhy odpustiť. Silný filmový zážitok. ()

svobik

Jednička je prostě lepší. Údernější, s ikonickými momenty a závěrečnou řežbou, která i dnes strhne jako v době premiéry. Pokračování je pro mě vlastně jen přemostěním ke třetímu dílu. Technicky naprosto skvostný film, kterému ale v jádru chybí onen X faktor prvního dílu. Měřítko je pořád maximální, podvodní svět fascinující a třeba úvodní akční scéna přikove člověka do sedačky. Pak už ale film díky Cameronovu vypravěčskému umu pouze moc hezky odsýpá, nabízí neuvěřitelné obrazy, nosné motivace hrdinů a nebojí se tnout do živého, svým finále je ale oproti předchůdci vlastně dost podhulenej. Dějový "rozřešení" se záporákem mi taky úplně nevonělo. Ve finále tak vlastně jen velmi dobrý film, u kterého si nemůžu pomoct - s potenciálem, který hlavně celý podvodní svět nabízel, se dalo naložit mnohem líp. Asi se toho dočkáme v dalších dílech, dvojce to ale zbytečně škodí. 8/10 ()

Autogram

Videl som rozprávku. Úžasne natočenú a oku lahodiacu rozprávku, ako to James Cameron vie a vedel už pred 13 rokmi. Len nás tu neberie do vzduchu a výšok, ale do svojho obľúbeného vodného prostredia. Tak som sa namočil, časť filmu som nedýchal spolu s hrdinami, ale neskončil som unavený ani po tých troch hodinách. Keď sa mi asi po hodine zdalo, že to bude viac o rodine ako o eko hodnotách, tak prišiel ukážkový lov veľrýb, že by z toho zabehlo veľrybie mäso aj Japoncovi. Film myslí aj na tínedžerov a prekvapivo tí mimozemskí majú presne rovnaké problémy, ako tí naši. Nemôżem ani chvíľu pochybovať o svojich piatich hviedach a to som videl iba 2D. ()

Avari.73

Tři hvězdy za audiovizuál. Fakt super, hlavně podmořské scény. Zbytek je ale bída a recyklace Camerona minulosti. Další věc je, že jde o jeden z nejrasističtějších filmů co jsem viděl. Najednou lze točit bez černochů. Aha, vlastně lidstvo je tam vyobrazeno jako banda zmrdů a to tam musí být jen běloši. Když si tedy dali práci s tím, že každý kmen Navi přiřadili k něčemu z našeho světa, tak to samé mohli u lidí viz rybáři mohli být např. Japonci.Ale chápu, že se razí bílá vina. Tohle mě vlastně u toho filmu sralo víc, než samotná recyklace a kazilo to zážitek. ()

dragon94

Avatar 2 je po technické stránce skvěle natočený film. Obzvlášť ve 3D je to skutečně lahůdka. Nové postavy jsou dobře a různorodě napsané a nemohu říct, že by mě někdo vyloženě štval. Tím však výčet plusů skončil. Příběhově je to totiž velmi nevýrazné a scénář je děravější než cedník. Většina věcí ve filmu je hrozně předvídatelných a mnoho pohnutek vyloženě nesmyslných. A to už od samého začátku a důvodu proč navštívit oblast vodních lidí. Cameron se snaží hrát už teď po 13 letech na nostalgickou vlnu tím, že opakuje spoustu motivů a scén z předchozího filmu, což je sice na jednu stranu fajn, ale na druhou stranu jsme přišli na pokračování a né na to samé ještě jednou. Kdyby byl časový rozestup 2x delší asi by to působilo mnohem lépe. Příběh se pořád dokola točí kolem toho, že děcka neposlouchají, něco provedou, a rodiče si mezi sebou řeknou, že si to s nima vyřídí. Tohle se párkrát zopakuje a na konci je nalepená závěrečná bitva, která je v měřítku mnohem menší než v prvním díle, ale hlavně k ní prakticky ani nedojde, protože po pár úvodních záběrech zmizí veškerá Navi armáda ze scény a už se tam neukážou. Tohle mizení a objevování postav a různých dějových prvků, když se to zrovna hodí, aniž by to logicky dávalo jakýkoli smysl, je největším kamenem úrazu tohoto filmu. Upřímně to docela působí jakoby Cameron natočil 6 hodinový film a pak si řekl, že z něho musí alespoň 3 hodiny vystříhat. Paradoxně bych však krátil mnohem víc. Ještě takových 45 minut a film by byl mnohem víc snesitelnější. Avatar 2 totiž, i přes svou o půl hodinu delší stopáž, neobsahuje příběhově ani polovinu toho co předchozí díl.  3* 60% ()

KASUGI

Jednička nepřekonaná. Krom triků a vizuálu je dvojka ve všech ohledech slabší, nicméně čtyři hvězdy jsou v tomto případě opravdu jen porovnáváním prvního a druhého dílu. V globálu se totiž jedná o peckovní blockbuster, který si se současnou hollywoodskou tvorbou (čti Marvelovkama) vytírá svou modrou prdel. 3D opět na nejvyšší úrovni a zážitek z kina maximální. Jen mi opravdu vrtá hlava nad otázkou, kterou si již položila řada z vás: Co tam chce proboha Cameron dát v těch dalších dílech? ()

blackJag

Stejně nenapíši nic, co už nezaznělo jinde, tedy jen ve zkratce. Plusy: neuvěřitelné zpracování, i přes obludnou stopáž film napoprvé velice rychle uteče. Minusy: kostra příběhu je ohraná a nic na tom nemění přesun do jiného prostředí, pokud film vydělá co potřebuje, Cameron se Pandorou bude zabývat do konce života a to je prostě na cypa. 70% ()

zigíš

Všechno je tak jak má být. Avatar je pořád ten nějvětší, nejbarevnější, nejenviromentálnější spektákl pro celou rodinu (a těžko se na tom něco změní). A železný Jim je král světa ! Pravda, od tak schopných scénáristů jako jsou Jaffa & Silver (Planet of the Apes, Jurrasic World) jsem čekal nápaditější scénář s občas nějakým tím překvápkem. I když nakonec ta rodinná linka nebyla k zahození kór když jsou nové postavy sympatické (paradoxně nejmíň Jake s tou svou military výchovou). Lesních scén si moc neužijeme -staří známí na vteřinku přiletí- to co ale přijde s přesunem k vodním lokacím je potěcha pro všechny smysly. Teprve tam člověk přestane vnímat stopáž. Osobně bych si přisadil za víc těch poklidných pasáží na úkor akce. I ta je víceméně fajn, jen když se přepne do HFR formátu obraz trochu zrychlí a z komfortní zóny párkrát vytrhne. Na druhou stranu je všechno plynulejší, časem snad dám taky IMAX jen pro srovnání. A na trojku vyrazím příští rok rád (né že by mě nezajímala trochu 'pestřejší' Jimova filmografie  ..jen pro srovnání :) ..90% ()

Ravi

Cameron je borec. Někomu přišlo, že jednička byl jak Tanec s vlký, no ..., tak si ho střihneme znovu a lépe. A ano, ano, je to fakt znovu to stejné a lepší, co víc, prostě to neomrzí. 100% = 5/5 ()

vyfuk

Nečekaně jasné sdělení. Člověk docela i pochopí co trvalo takovou dobu. V kině muselo být neuvěřitelné. Tensvět je v něčem neuvěřitelný. Filmu jsem přál úspěch a jsem rád, že byl nějak doceněn. Film je svůj. Vlastně zvláštní. V něčem dlouhý. Hlavně zase šlo o to pokořit hranice techniky. Ale i ta myšlenka tam je. Jinak ale prostě klišé. ()

Danikaa

V tejto chvíli je tu 1200 recenzií. 1200 rôznych názorov na tento fascinujúci film. Prvých 100 minút som bola rozhodnutá dať 5 hviezdičiek. Krásna snová atmosféra, podčiarknutá hudbou. V druhej polovici však prišlo zlo v podobe ľudí. No a ja neviem akceptovať scenár typu po nás potopa. Hoci film ako celok sa mi páči, asi si ho znova nepozriem a to som jednotku videla 5x. Som zvedavá čo nás čaká v ďalších pokračovaniach. ()

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara