Vizuálne ohromujúcou a strhujúcou akciou vtiahne James Cameron diváka späť do úžasného sveta Pandory, vďaka čomu pôjde o filmový zážitok najvyššej intenzity. Dej sa odohráva po uplynutí viac ako desiatich rokov od udalostí z prvého filmu. Avatar: Cesta vody prináša príbeh rodiny Sullyovcov (Jakea, Neytiri a ich detí). Sledujeme hrozby, ktorým rodina čelí, odhodlanie, s ktorým si jej členovia poskytujú pomoc, zápasy o prežitie, i tragédie, ktoré ich postihnú. (Cinemart SK)

InJo

Cameron se opět vrátil po více než dekádě - a opět (zaslouženě) dobývá kina snímkem, který svým měřítkem, trikovou vyspělostí a nevídanou vypiplaností pohřbívá téměř veškerou blockbusterovou konkurenci. Jeden z největších žijících režisérů znovu divákům přinesl exkluzivní kinematografické monstrum, které uchvacuje primárně svým unikátním zevnějškem, výborně však funguje i ve všech ostatních směrech, které jsou ve výsledku neméně důležité. Režisérův zápal pro ekologii, rodinnou soudržnost či jeho otevřená kritika kolonialismu a finančně motivovaného drancování naší planety můžou mnoha cynikům přijít naivní, v jeho perfekcionistickém podání však každý načrtnutý motiv či myšlenkový koncept mají ve vyprávění své pevné místo a celkový dojem z filmu neoslabují, ale posilují. Pokud se Cameronovi podaří udržet laťku kvality i v dalších částech (The Way of Water je pouze první kapitolou nového hlavního příběhu), rád mu zvednu hodnocení na maximum. Do té doby dávám nadmíru spokojených 85 %. ()

IQ Tiqe

Vizuálně to je dobrý, i když někdy záběry vypadaly jak z počítačový hry (fakt bych nevěřil, že HFR vypadá tak blbě, kdybych to neviděl na vlastní oči), ale dějově žádnej zázrak - nedokázalo mě to vtáhnout. V obou ohledech se mi víc líbila jednička. Asi tentokrát chyběl onen wow efekt. ()

Anderton

Zatiaľ za 4, ale s nábehom na 5. Nemôže byť náhoda, že IMAX sa nachádza hneď vedľa plavárne v Goleme v Boroch, Cameron určite točil film o vode preto, aby sme si hneď kúpili permanentku do plavárne, pretože takú chuť si ísť na 5 hodín zaplávať som ešte v živote nemal. The Way of Water má trochu netradičnú dramaturgiu, čo môže byť dosť ťažký kameň úrazu pre nemalú časť publika. Po super expozícii totiž zažívame ďalšiu vo vode a v novom kmeni, pričom mi stále nejde do hlavy, prečo tam Jake išiel, keď vedel, čo tým spôsobí. Ale skutočne nejde o nič, kvôli čomu by som snáď celý film musel zavrhnúť. Mám dojem, že Cameron išiel viac po svojich fanúšikoch a snažil sa viac prejaviť vlastný rukopis, než tomu bolo naposledy. Skrátka tu cítiť Priepasť a vo finále, čo sa týka atmosféry, aj Votrelcov, čo ale môže byť len môj subjektívny dojem. Druhý diel je temnejší, riešia sa osobné záležitosti, ktoré sú podľa mňa dostatočne zvládnuté (protagonista aj antagonista sú otcami), avšak stále ide o to isté, čo v prvom diele, čiže celý príbeh sa posunul ďalej vlastne len v tom, že Jake a jeho rodinka bývajú inde. ()

Frajer42

12 let usilovné práce si představuji malinko jinak. Co se efektů týče, tak Avatar ničím nepřevyšuje současnou tvorbu. CGI na vás pokukuje snad z každého záběru a není kdovíjak úchvatné. Tím spíš s přihlédnutím k faktu, jak dlouho snímek vznikal. Příběh je zase v podstatě zrecyklovaná jednička, co si ji tak matně pamatuji. Navíc natočit druhý díl a předpokládat, že si ten první někdo po více než 10 letech pamatuje, je prostě píčovina. Tohle je záležitost, která si najde svůj fanklub obdivovatelů jedničky, ale pochybuji, že se někomu mimo tento fanklub postaví lilek nebo ztvrdnou bradavky. Moc mě to nebavilo. Na jeden zátah bych to rozhodně nedal. Musel jsem si sledování rozdělit na 4 úseky. Příběh je zcela stereotypní a tuctová záležitost, která je k vidění v každém druhém filmu. Nic nového a už vůbec ne zajímavého. Obrovská promenáda klišé a stereotypů, ze kterých je snímek slepený dohromady v jeden sotva průměrný celek. Ve skrytu duše závidím všem divákům, kterým něco takhle povrchního a prvoplánového stačilo k ukojení jejich diváckých tužeb a očekávání. Pro mě to bylo zatraceně málo. [30 %] ()

Dzeyna

Opět vizuálně nádherný svět, nicméně na můj vkus je tam až moc násilí, což celou tu nádheru hyzdí. Ale i tak je to moc hezká podívaná, která by už ovšem neměla pokračovat. James měl skončit u jednoho dílu, tak jak to udělal s Titanicem. ()

Kothy

Dlouhé čekání se vyplatilo. Cameron nám po 13-ti letech naservíroval skvělou akční podívanou s úchvatným vizuálem. Stačí to ale? První Avatar většině lidem vyrazil dech, a proto byla laťka dost vysoko. Teď jsme vlastně dostali to samé, jen v jiném prostředí, delší a s rodinnou atmosférou. Zase asi těžko se dalo čekat něco převratného, příběh vám dech nevyrazí. Zato vizuál ano. Opravdu se to vyplatí vidět ve 3D. Děj se posouvá o zhruba 15 let dopředu, kdy Jake a Neytyri mají rodinu a šťastně žijí na Pandoře. Lidé ze Země se ale vrací a chtějí odplatu. Stojí proti nim stejná jednotka, jen ne jako lidi, ale mají těla Na'viů. Jake se proto s rodinnou uchýlí k vodnímu kmeni, kde se snaží schovat. To ale nejde běžně a nemůže to skončit jinak než velkým konfliktem. Trochu mi vadila délka, protože se prostředek filmu podle mě trochu vlekl. Jinak je to ale skvělá podívaná pro celou rodinu. Opět se tady trochu hraje na ekologickou notu a ochranu zvířat a přírody. Tak za dva roky znova. "Trefte už konečně něco!" ()

boshke

Zklamání, čekal jsem víc. Nikdy jsem nebyl žádnej modrej fanatik, ale před třinácti lety jsem se nechal tou mánií strhnout, na jedničku šel na 3D a dal jí pět hvězd. Teď jsem si jedničku zopakoval a zůstal jsem na pěti - je to pořád jenom blbá pohádka, ale z různých důvodů pohádka hodná pěti hvězd. A byl jsem zvědavej, jakým směrem se bude ubírat dvojka - třináctileté "čekání", obrovské plány, obrovské přípravy, zvěsti o opětovné revolučnosti atd. atd... A dostal jsem prachobyčejnou dvojku jako přes kopírák. Jaká asi bude zápletka? Aha, lidi se vrátili, takže zase hodní Na´vi versus zlí lidi, jako v jedničce, OK. Kdo asi bude hlavní záporák? Aha, Quaritch sice v jedničce umřel, ale máme ho tu zase, OK. Tak si alespoň ušetříme hodinové objevování světa Pandory jako v jedničce. Aha, ze stromů se přesuneme do vody a uděláme to samé jako v jedničce, OK. (Navštívíme ve trojce sněžné kmeny, ve čtyřce jeskynní kmeny, v pětce ohňové kmeny...? Budeme v každém díle hodinu objevovat nepoznané kraje Pandory?) Kdyby mne zajímaly problémy dospívajících a jejich výchovy, vyhledal bych ve filmotéce příslušné tituly a nevydával se na tříhodinovou pouť vesmírem... 50% ()

MikeCool

Vizuální klenot, o tom není sporu. Úžasný a propracovaný svět Pandory je podle předpokladů ten nejsilnější pilíř celého filmu, zvláště vodní pasáž, s mořskými tvory.  Přepálená minutáž se dala kupodivu zkousnout, vše správně odsejpalo. S příběhem jsem ale bohužel poněkud v rozpacích. Jde defacto o stejnou dějovou linku, dokonce i se stejným hlavním padouchem, akorát v modré verzi. Ani s postavami jsem se tolik citově nesžil. I přes velké scenáristické neduhy to je bezpochyby blockbuster roku, ale jen po té vizuální a filmařské stránce. Jsem zvědavý, kam se příběh (ne)posune kupředu v dalším pokračování. ___ (Cinestar, Hradec Králové) ()

AppleCore

Když se topíte ve vlastní virtuální fikci! The Way of the Water působí jako video-herní dokument z cizí planety z pohledu první osoby, která se v úžasu a zcela nekontrolovaně rozhlíží na všechny světový strany, zatímco kolem ní - jakoby nahodile - prožívá tamní flora a fauna nějakej příběh. Dokument je to ale nezajímavej, protože se jedná o fikční svět a ona osoba neví kam koukat a čemu dát přednost. Jako film to pak postrádá pevnější dramaturgickou strukturu, zajímavější herecký uchopení a schopnost vyprávět. Když má Cameron VR na hlavě, chová se jako neposedný dítě, proto skutečně zajímavá témata jen povrchně okoukne, aby je pak nechal rozpustit v tuně patosu a kýče těch hloupých. Hodně filmu škodí i soundtrack – Franglen zdárně kopíruje Hornera, ale jakmile má tvořit vlastní motivy, není z toho nic víc než rutinní orchestrální a zoufale neoriginální paskvil. První AVATAR měl tepající srdce, jehož tlukot vháněl do diváka emoce a drama, tohle je jenom tříhodinový promo video na současný virtuální možnosti, kde se tu a tam děje něco vzdáleně připomínajícího příběh. Škoda, že The Way of the Water vypadá v určitých chvílích vyloženě děsivě. Snad mu někdo uploadne záchranej kruh. ()

Slartibarkfast

Dost přidal fakt, že 3D v kině bylo skutečně znatelné a hmatatelné. Jinak byl příběh jednoduchoučký. Typická potrava pro požírače popcornu. Ale nemohu říci, že bych byl zklamán. Dostal jsem přesně to, co jsem očekával. 70% ()

silentname

Vizuálne je Avatar: The Way Of Water" absolútnou lahôdkou. V tomto smere si myslím, že návrat na Pandoru dopadol absolútne excelentne a nemôžem v tomto smere vyčítať Cameronovi absolútne nič. Trošku ma mrzí, že sme na tento film čakali tak neskutočne dlho, no čo s tým urobíme? Nakoniec sme sa toho dočkali. Narozdiel od niektorých iných. No mám tak trošku aj pocit, že sa tu ukazuje aj to, ako veľmi sme okey s tým, že sa príbehovo dočkáme veľkej dávky recyklovaného príbehu, ktorý sme naposledy videli už aj v predošlej časti. Pretože úprimne mám pocit, že The Way Of Water sa od "Avataru" nejako výrazne príbehovou líniou neodlišuje. A nepomôže tomu ani fakt, že sme sa z džungle presunuli do oceánu. V tomto smere úprimne dúfam, že tretia časť už nebude zase o tom istom, len sa presunieme z vodného sveta do nejakého podzemného alebo vzdušného alebo niečo také. Myslím si, že už to skúste urobiť trošku inak. A tiež mám pocit, že film nemusel nevyhnutne trvať viac ako 3 hodiny. Sú tu určite scénky, ktoré by sa dali vypustiť a skrátilo by sa to možno na tie 2 hodiny. Aj by to lepšie utekalo. Pretože miestami som mal pocit, že sa točíme v kruhoch. Za veľa scénok som ale zase naopak vďačný. Veľmi oceňujem vykreslenie Jakeovej rodiny... ako sa jeho deti budú prejavovať a celkom zaujímavé priateľstvo medzi Lo´Akom a Payakanom. Tieto scénky boli pre mňa skvelé. Má to aj skutočne silné finále, kde som si nebol úplne istý ako to dopadne a bol som otvorený dokopy čomukoľvek. Cameron je rovnako človek, ktorý chce, aby filmy vyzerali skvele a to sa mu tu podarilo. Vo výsledku som bol spokojný no dúfal som, že po 13-tich rokoch sa dočkám niečoho, čo mi nebude tak výrazne pripomínať prvý film. Ktorý by som povedal, že mi príbehovo sadol asi viac, nakoľko tam bol ten konflikt medzi Naviami a ľuďmi vykreslený zaujímavejšie. Plus sme mali možnosť aj viac vidieť do sveta medzi ľuďmi. Tu to nejako nie je. Neviem, možno som na film príliš tvrdý, no čakal som, že ma to zasiahne viac. Za pozretie to určite stálo a viem si predstaviť sa k filmu aj vrátiť, no ako som povedal, 13 rokov trvalo to, aby sme sa dočkali jednotky v novom kabáte? To vážne? Hodnotenie: B+ ()

Arsenal83

Časť peňazí vynaložených na výrobu animácie sa radšej mohla použiť na lepší scenár, ktorý bol jednoduchý a plochý. Jednotka to ešte hrala na wow efekt, ktorý tu už chýbal. Tu ostalo len to hranie na efekt bez toho wow. ()

Ratemus

No jako vizuálně hezký, akce super ale to je tak všechno. Příběh je snad ještě tupější než první díl, jenže první díl byl zjevení. Jako tohle připravoval James 13let? Po tomhle fakt nechápu ty kecy ktere má na Marvel. Je tu stejně logických blbostí jako kdekoliv jinde...důraz na rodinu super. Žádná revoluce se tu ale ovšem nekoná a nejhorší je, že film nemá žádné zapamatovatelné okamžiky. ()

PetrPan

Páté pokračování Zachraňte Willyho s podtitulem Pája Kán se konečně povedlo!  Sice to byla většinu času bohapustá a prakticky doslovná vykrádačka dnes už vcelku zapomenutého Avatara Jamese Camerona z roku 2009, ale komu by to vadilo. Triky byly moc fajnový, ždímačka kolem mimozemských velryb taky podařená a  štrapáce party modrých děcek místo Jesseho z jedničky, byť teda zase ten Spider mu podobnej byl (možná odkaz?), taky v pohodě a místy i napínavě a dobrodružně natočený.  Trochu mě ale zarazila až kapku úchylná fixace pana režiséra na dětskou bondáž, to ty nezbedy opravdu musel několikrát poutat a ještě na to upozorňovat? "Zase jsem spoutaná, to je hrozný" Na druhou stranu si myslím, že v nejlepším se má skončit, moc si nedokážu představit, jak se tahle furtdokolová pohádka chce nějak rozvíjet? Možná že , a to bude SPOILER děcka, se dozvíme, že Eywa je Otec a Sigourney byla Panna?  Možná to, že plukovník nakonec po souboji s Lukem, ehm, Spiderem hodí generálku do reaktoru? Nevím, ale hlavně nevím, jestli  na tuhle bublinu, ehm, blbinu,  mám chuť příště zase jít, anžto jsou mi všechny postavy naprosto u prdele a vizuálně se budu uspokojovat raději u Putování s dinosaury nebo VR porna. ()

Yoshitsune

Nejprve bych chtěl říct, že před tím než sem se začal dívat na film, tak sem dal stranou to, jak se James Cameron chová, dal sem stranou jeho názory, myšlení a díval sem na to nezaujatě. Je důležité tohle napsat, protože se k Jamesovi Cameronovi, dlouho době vyjadřuji kriticky, ale hej, film sou filmy, osobní problémy, spory a podobné věci, se do toho nemají plést. Takže teď k filmu.....a logicky začnu tím co mi nejvíc vadilo a to sou postavy Jake a Neytiri, z těch všech filmů, kde rodiče bojují za své děti a snaží se je ochránit, je tahle dvojice naprosto a totálně nejhorší. Jake nejprve vezme své syny, na přepadnutí konvoje a pak se hrozně moc diví, že oba dva rabují zbraně z vlaku. Jako co čekal ? Jejich neukázněnost a zbrklost, vychází z výchovy jako Jake a Neytiri mají a praktikují. Neteyam je tedy ze začátku, dost divokej, ale v průběhu filmu se zklidní. Nicméně i tak dostává od svých rodičů zabrat, a je úplně jedno, že za danou věc buď nemůže a nebo naopak je v právu a jeho rodiče, mají stát při něm a podpořit ho. Neteyam prostě dostává zjebáno za všechno, on se nadechne a Jake už u něho stojí a dává mu přednášku. Další velká věc, co mi vadila na filmu bylo to že Jake a Neytiri, seberou tedy své děti a hledají jinde útočiště, protože nechtějí ohrozit lesní Na'vi, ale přitom vědomně ohrozí vodní Na'vi, kterým sou vypalovány a drancovány vesnice. A nejlepší na tom je, že oni ví že tam někde je Quaritch a hledá je, a místo toho aby s tím něco začali dělat, tak si hodí nohy na stůl a sou vysmátý. To je s prominutím vrchol kreténismu. Další velká věc, je to že bych dovedl pochopit, ten béčkový příběh, kdyby se to však zaměřilo na postavy, jejich vývoj, proměnu a kdyby někam směřovali, ale hodinu a půl sem se díval, na rodiné trampoty a šarvátky, mezi rybama. Nemluvě o tom, že tady byl skvělý potenciál mezi Quaritch a Spiderem, kdy by se film zaměřil na tyhle dvě postavy a ony by si prošli vývojem a je jedno, jestli by ho Spider obměkčil a nebo jestli by ho Quartich přesvědčil, že ho Jake a jeho rodina, nikdy nebudou brát za člena rodiny. Tady film mohl být svým způsobem hrozně dobrej, kdyby se Quaritch a Spider, oddělili od zbytku skupiny a mohl se jejich vztah nějak vyvíjet, kdyby bloudili po planetě a nějak víc ji prozkoumávali. K tomu se váže další zmařený potenciál filmu, kdy z Pandory prostě nic nevidíme, když se vezme v potaz že Cameron se chvástal, jak úžasný vodní svět vytvořil, tak dle všeho vytvořil jen akvárko, se třema rybama. Tady takový James Wan v Aquamanovi, vytvořil mohem lepší a propracovanější vodní svět, který je plný mořských živočichů, národů, v tom filmu je vidět jejich kultůra, jejich zvyky a tradice, sakra i Dagonovy děti tam sou. Tady je to hrozně prázdý a nevyužitý. Je tady asi milion dalších věcí, které mi vadí a vypsat je, to je na dlouho....hodně na dlouho. Ale abych končil pozitivně, tak postavy které se mi líbíly. Neteyam je hodnej kluk, jo ze začátku filmu udělal blbost, ale jinak je fakt v pohodě. Spidera mi bylo líto, nepatří nikam a svým způsobem, ho má ráda jen Kiri a Neteyam. Kiri je tak trochu opředena tajemstvím, to co dokáže skýtá potenciál, ale je laskavá a obětová, je to ten typ postavy, který víc myslí na ostatní než na sebe. PS : Už se nedivím, že Josh Brolin, odmítl hrát v tomhle filmu.....vůbec se mu nedivím. () (menej) (viac)

Slarque

Největší film posledních třinácti let opět dokazuje, že James Cameron už je kategorie sama pro sebe a v oblasti velkofilmů nemá konkurenci. Obzvlášť podvodní svět je dechberoucí podívaná. Otázka, zda ostatní nemají pro práci s 3D obrazem talent, peníze nebo obojí, zůstává nezodpovězena. Nevadilo mi eko poselství, HFR, jednoduchý děj ani modří domorodci. Snad jen závěrečná akční sekvence už mi přišla zbytečně protahovaná. Uvažoval jsem o IMAXu, ale jejich agresivní zvuková kulisa mi moc nevyhovuje, takže normální technicky dobře vybavené kino je asi lepší (90%). ()

Claw

„Avatar: Cesta vody“ je fenomenální pokračování, které se moudře rozhodlo nepřekonat původní film co do rozsahu a místo toho nabízí komornější příběh zaměřený na pomstu a boj o to být dobrým otcem, přičemž stále přináší několik skutečně inspirativních scenérií a pokrok ve filmové technologii jako nikdy předtím. Na to, že má jít o druhý díl několikanásobné filmové ságy, je zatraceně osvěžující, že film působí tak samostatně. Téměř nevábí na pokračování, soustředí se výhradně na svůj příběh a má překvapivě opravdové sázky, protože nikdo se opravdu necítí v bezpečí a nemá zaručeno, že vyvázne živý. Sam Worthington tentokrát podává v roli Jakea Sullyho lepší výkon, jeho postava vykazuje větší vyzrálost a stoickou povahu. Zoe Saldana tentokrát nemá tolik prostoru, ale i tak má svůj podíl na emočně silných momentech. Stephen Lang v roli Quaritche byl v původním filmu skvělý, ale tady byl snad ještě lepší, přináší více očekávané bezohlednosti a drsného zevnějšku a zároveň ukazuje lidštější stránku postavy, která je nečekaná, ale opravdu funguje. Všichni noví, mladší herci jsou vynikající. Své scény nesou opravdu lehce a přirozeně do nich zapadají. Opět nemohu říct, jak moc jsem ohromen všemi vizuálními a speciálními efekty v tomto filmu, protože jsou to rozhodně jedny z nejlepších, které jsem kdy viděl. Režie Jamese Camerona je neuvěřitelná, CGI je šíleně detailní a reálné, což značně vylepšuje jedničku, která si upřímně stále drží úroveň. Také opět dokazuje, že jako jeden z mála filmařů skutečně rozumí 3D a využívá ho naplno. Dokonce mu z větší části vyhovuje i vyšší snímková frekvence, což je opravdu působivé. Celkově je film technologickým zázrakem s dechberoucím světem. Film má sice jednoduchou zápletku o hledání domova a zachraňování rodiny skrz napojení na odkaz předků a karikaturní záporáky, kteří zkrátka chtějí mít víc než ostatní a myslí si, že si mohou dělat, co se jim zlíbí, ale nic z toho mi vůbec nevadilo, protože je precizně vystavěný i odvyprávěný a hlavně nesmírně zábavný. Délka 3 hodiny a 12 minut rozhodně zní impozantně, ale překvapivě uteče díky výbornému tempu, které udržuje film neustále v pohybu, aniž by působil uspěchaně, a je důkazem toho, že na tempu filmu záleží mnohem víc než na jeho skutečné délce. První hodina nostalgická, druhá étericky explorativní a třetí definuje, jak se mají dělat blockbusterové zakončení. Prostě unikát. P.S. Doporučuji film zhlédnou ve 3D. /90% + FILM ROKU/ ()

Rocky62

Pro pořádek si tedy nanosíme nějaké to dříví do lesa, nebo respektive do vody (ha ha). "Nečekaně" Jim znovu díky svému perfekcionismu vytřel zrak všem hollywoodským filmařům a předvedl ten nejopojnější vizuál v impossible levelu. O tom je přeci první díl a nejinak je tomu v tomto případě. Otázka však zní, je tohle vše dostačující? Je to opulentní technické zpracování natolik perfektní, aby divák zapomněl na 192 minut na to, co je absolutním základem pro kvalitní film? Já říkám, že nikoliv. Všichni víme, že Cameronovým údělem nikdy nebyly žádné sofistikované příběhy, tak jako technické revoluce, ovšem v přechozích případech ten příběh na pozadí vždy fungoval a to byl právě důvod, proč vše ostatní vyniklo (Propast, Terminátor). V tomto případě je však příběh až tristně prostý a neinovativní, s prachbídnými emocemi, že to zkrátka nedokážu přehlédnout. Odkazy na problematiku lidstva, temné stránky lidské povahy i ekologický podtext tu jsou stále, ovšem udržet pozornost přes 3 hodiny nedokáží, což bohužel potvrdil i nejmenovaný kolega, který vedle mne v kině usnul... ()

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara