Robert James Fischer, světu známý jako Bobby Fischer byl zázračným dítětem, které vyrostlo v šachového velmistra, jímž se stal už ve svých patnácti letech. Drama Tah pěšcem představuje Bobbyho od dětství až po šachové mistrovství světa v roce 1972 v Reykjaviku, kde byl jeho soupeŕem špičkový ruský šachista a mistr světa Boris Spasskij.. Tento zápas století doprovázel mediální humbuk, který duelu připisoval význam ve studené válce a byl interpretován jako vítězství USA nad Sovětským svazem. Byl Bobby Fischer , jeden z nejlepších šachistů všech dob jenom pěšákem v jiné velké hře?  Po skončení šampionátu se stal celebritou, zároveň ovšem překvapivě odešel do předčasného důchodu. (TV JOJ)

Lachtaan

Životopisy kralují dnešní filmové tvorbě a výjimečnost mezi množstvím sportovních motivů skutečně oceňuju, v případě zcela neohraných šachů ‘jak by smet’. A když se do příjemného vizuálu pro obyčejného diváka netradičního prostředí šachistů dostane ještě tak charismatický herec jako je Tobey Maguire, máme vyhráno. Nemohl bych se na to dívat stále dokola, jako úžasná biografická oddychovka obohacnená o neohrané téma posloužil Pawn Sacrifice na výbornou. ()

Tosi

Chudák Bobby Fischer sváděl dva těžké souboje. Jeden na šachovnici tváří v tvář rusákovi Spasskýmu, kde měli na sobě očekávání celého světa a ten druhej ve své hlavě mezi geniálním mozkem a šílenstvím. Velmi dobrý film a zajímavá lekce z dějin. ()

Pavlínka9

Každý je nějaký a šachisti - aspoň za mě to jsou lidé, kteří svoji genialitu vkládají celou svou duší do tohoto druhu hry a "obyčejný, jednoduchý" svět kolem nich je pro ně pouze určitým způsobem nepříjemného prostředí, ve kterém nedokáží kooexistovat. Ten film je pro mě přesnou ukázkou toho, jak se génius dokáže chovat...a výkony Maguirea a Schreibera jsou unikátní :) Ty nejisté a podezřívavé pohledy...a jak to tedy doopravdy bylo? ;) Těžko říct :) ()

hroubek

Pawn Sacrifice si mě zaháčkoval svým trailerem, lidmi co na filmu dělali a také zajímavým příběhem. Šachy znám, ale neznám žádný příběh o nich. O talentu Edwarda Zwicka netřeba debatovat, je to výborný režisér, perfektní řemeslník a dobrý vypravěč. Umí natočit jak historický film, tak i romantické drama nebo válečné drama ze Sierra Leone. O to více překvapí, jak moc je Pawn Sacrifice utlumené. Nejsou tady žádné přelety, nebo složité kamerové hrátky. Stačí jen poctivě budovaná retro atmosféra s fajn prostřihy na televizi, noviny, burzovní zprávy. Film si hraje se zajímavým zobrazením šachovnice a myšlenek hlavního hrdiny. Líbilo se mi, jakým způsobem je příběh, o kterém jsem nic nevěděl, vystavěný a jakým způsobem graduje. Tobey Maguire si zahrál, tak moc nesympatickou postavu, že je stěží uvěřitelné, že někomu jako je on, lze fandit. Maguire do toho dává dost hodně a pořádně se snaží, aby jeho Fisher, byl co nejvíce nesympatický, bezohledný, namyšlený muž co se chová jako by byl nejlepší. O to více mě bylo samotné postavy líto, jelikož ta jeho asociálnost, byla perfektně natočená. Liev Schreiber si krade několik scén pro sebe, ale chtělo by to více prostoru, na úkor Fischera. Peter Sarsgaard a Michael Stuhlbarg jsou velmi dobří a krásně doplňují ústředního hrdinu. Zaujalo mě jakým způsobem jsou zobrazovány šachové partie, myšlenkové pochody a jisté šílenství, které se při nich dostavuje. Filmu docela dost podráží nohy to, že mu chybí větší konfrontace s Rusy, lepší zakončení a samotný dovětek. Pawn Sacrifice se mě dost líbil, i když mě pár momentů trošku zklamalo. ()

sskrblik

Šachy, královská hra, též hra džentlmenů chcete-li. Za svůj život jsem odehrál stovky partií, ale pořád se mám čemu učit a za odborníka se považovat určitě nemůžu. Teorii šachu (jména zahájení, kombinace, atd...) naučené nemám, takže pokud ve filmu byly nějaké chyby, tak jsem buď nedostal prostor je najít, anebo se o nich nevěděl. Tím se vlastně dostávám k tomu, že na zkoumání šachovnice je tu velmi málo prostoru, prakticky pokaždé je slet tahů zabrán kamerou tak, že těžko zvládnete postavit pozice doma. Ani by to možná nevadilo u prvních her, ale pokud jako klíčovou hrou byla šestá, tak jsme se o ní mohli dozvědět jak přesně probíhala viz. zde. Na druhou stranu asi by to nebylo tak divácky zajímavé pro úplné laiky, kteří ví že šachy existují. Díky formě jakou je film natočen si každý může odnést nějakou zajímavost o životě Bobbyho Fishera, popřípadě o hře. Po stránce herectví velmi pěkné, do filmu zasahuje studená válka a není nouze o dobovou hudbu. Největší výtky vidím v příliš rychle useklém závěru a poněkud plochým ztvárněním hry. Ček mejd ♔♕♖♗♘♙♚♛♜♝♞♟ ()

VanTom

Nakonec se z toho vyklubalo poměrně slušné, i když celkem zapomenutelné sportovní (?) drama. Jestli se to opravdu událo nějak podobně, tak to tedy byl americký šachový génius Bobby Fischer pěkný dáreček (egoistický paranoidní excentrik, jedním slovem "psychouš"), navíc v takto politicky vypjaté době v partii proti Sovětům. Nicméně mě zamrzelo, že (asi kvůli laickému filmovému publiku, ale těžko se divit) z šachovnice skoro nic nevidíme, nějaké strategie a souvislosti nepoznáme a proč že to šlo o mistrovský tah (hru), kterému i Spassky zatleskal, si můžeme leda zpětně dohledat na wikipedii. ()

Castrator

Další "šachový film" a další, z šachového pohledu, blbost skoro po všech stránkách. Vypisovat je nebudu, k ničemu to není, jen pro kohokoliv, kdo si s šachovnicí tyká a dokáže odehrát partii naslepo, doporučuji o tomto filmu ani na okamžik neuvažovat, není to film pro vás. Pokud jde o faktickou stránku věci, i tam film dostává řádně na frak a kohokoliv šachové historie znalého nakrkne. Pokud jde o film samotný, ani zde se nemá Tah pěšcem (v originálně Oběť pěšce) čím chlubit. Na rozdíl třeba od Rivalů, kteří si taky s fakty a reáliemi příliš hlavu nedělají, ale jako film nabídnou poměrně slušnou podívanou, zde ta podívaná prostě chybí a není zde nic, opravdu nic, čím by snímek zaujal. Možná tak excentričnost a pošukanost hlavní postavy (průměrný Maguire) může někoho zaujmout, ale to je na dvouhodinový film dost málo. Kromě toho je ta excentričnost a pošukanost hnaná do extrému, protože tak jako ve filmu se Fischer nechoval (o čemž svědčí jak dokumenty o Fischerovi a o zápasu samotném, tak spousta šachové literatury). V žánru filmového šachu doporučuji zatím jediný opravdu kvalitní šachový film Grossmejster (SSSR, 1972) u kterého jsem jako hodně slušný šachista neviděl na šachovnici to, co bych při své úrovni vidět neměl (závěrečná vítězná kombinace), což od filmu z velmistrovského prostředí očekávám. I bez těchto chyb bych hodnotil film jako velmi slabý. ()

svobik

Tobey Maguire je tu sympatický a herecky schopný zhruba stejně jako ve Spider-Manovi 3, takže žádná sláva. Nový Zwick není ničím přelomový, nicméně zaslouží pochvalu minimálně za to, že z tak uspávacího sportu, jakým šachy jsou, dokázal vymáčknout poutavé drama, které během své stopáže nestihne nudit. ()

zigíš

Vděčné téma studené války v krátkém sledu po druhé a stejně jako u spielberga formálně bravurní, tím víc, že to zwick (mistr rozmáchlých epických snímků) dokáže tak dramaticky rozehrát i kolem šachového stolku (!) jen zamrzí, že stejný prostor jako fischerovi, nebyl věnován i spasskému ..to by byla teprve partie ! ()

V.Silver

Výborně zahrané a natočené, ani bych nečekal, že šachové drama bude tak strhující. Tobey byl skvělý, ale Liev mě dostával do kolen - i přesto, že toho prostoru neměl zase tolik. 80 %. ()

JohnSmith

Kdo by řek, že se o šachistech dá natočit napínavé drama. Maguire v roli sebestřednýho arogantního paranoidního spratka. Vzhledem k tomu, že ho moc rád nemám, tak na mě působil ještě odpudivějším dojmem. ()

Autogram

Nemyslel som, že to je možné, ale dá sa to. Naozaj je možné natočiť film o hraní šachu, ktorý je napínavý. A možno by sa to zaobišlo aj bez tej politiky a radšej mohlo zostať viac času skutočným šachom. Totiž nič o tom, ako na tom súperi počas hry sú, som sa dozvedieť nemohol, nikto nič nevysvetlil, a pohľady na šachovnicu sú vždy také, že celú situáciu nevidno. Škoda, ak by to nebol film skôr pre šachových analfabetov, mohlo to byť za štyri hviezdy. –––– Šachy jsou bláznivý svět. Víte, tohle se stává jednou za 500 let. Velmistři sledují, jak Bobby hraje, a mají slzy v očích. –––– Vychází to z mé židle. Chci tu židli nechat zrőngenovat. ()

venca163

Jsem vůbec netušil, že to byl takovej protiva. Tyhle životopisný komorní dramata bejvaj dost na jedno brdo a bohužel ani tohle ničim nevyčnívá. Jasný, je těžký tady těžit z ústředního tematu - asi těžko rejža zabere šachovnici minutovym záběrem, aby si mohl každej gík (divák) zanalyzovat hru a pobavit se situací, kterou zrovna dva brejlouni u stolu řeší. Možná by neuškodilo teda nějaký Tobeyho hysteráky (výkon dobrej) nahradit propracovanějším pohledem do politickýho pozadí. #zaVšechnoMůžeRuskoAŽidi (65%) ()

Rihan

Pro naplění komerčních cílů filmu zvládl T.Maguire sehrát roli velmi dobře. Osobnost Bobby Fischera je však sama o sobě stále do jisté míry zahalena určitým tajemstvím (a zůstane dál i po shlédnutí tohoto filmu). Ať už tím, že se stáhl do ústraní z důvodu psychických problémů a přerušil kontakt se světem či záhadnou cenzurou USA faktu, že se nejlepší šachista USA údajně pomátl. Prohlašoval, že je sledován americku tajnou službou. Ať tak či tak, Bobby zůstane jedním z nejlepších šachových mágů světové historie a současnosti šachu. P.S. - Pozlátko zafungovalo, ale smutek z nevysvětlených životních zákoutí B.F. zůstává... ()

sedm.1

Strhující podívaná o šachystech a té jejich „dynamické“ hře? Ano, zní to sice dost vtipně, bláznivě, neuvěřitelně a v podstatě i jako třeba, když se vás někdo bude snažit přesvědčit, že balet je zábava, ale Edward Zwick dokázal snad až nemožné a jeho Tah pěšcem je skutečně dech beroucí podívaná, fungující naprosto ve všech směrech, od dynamické zápletky, přes nervy drásající momenty (beze srandy!!!), úžasné herecké výkony, až po, a to především, strhujícím způsobem odvyprávěný životní příběh jedné sportovní legendy. Bobby Fischer je zde popsán jako skutečně komplikovaná osobnost, s níž vyjít bylo prakticky asi až nemožné, trpící chorobnou paranoiou a stihomamem, nicméně v první řadě šlo o skutečného génia svého oboru, ovšem jak už to bývá, výjimeční lidé si sebou nesou i výjimečná břímě, což v jeho případě sehrálo bohužel opravdu významnou, až sebedestrukční roli, která ovlivňoval nejen jeho samotného, ale i jeho blízké a nejedou i jeho partie, a právě o tom všem tento snímek pojednává. Ať už každopádně na všech těch jeho divokých teoriích o konspiracích na jeho osobu bylo cokoliv, jeho přínos a zápis do dějin nejen šachu je naprosto nezpochybnitelný a nesmazatelný a on byl v podstatě takovou rockovou hvězdou tohoto sportu. Zwickovi se zde ovšem krom luxusního zpracování Fischerovo nejednoduchého osudu podařilo bravurně zachytit a vystihnout i atmosféru syrového a nevlídného období studené války, ve které právě jeho postava sehrála poměrně výraznou a významnou roli, dále mě velmi bavilo i opravdu vyšponované, nehorázně napínavé finále „zápasu století“ s dalším velikánem šachu, Borisem Spasskim a samozřejmě nemohu opomenout ani parádní casting, kde mě krom fantastické a přesvědčivé ústřední dvojice šachystů dostal ještě naprosto dokonalý Michael Stuhlbarg, jehož výkon mě vážně nadchl. Tah pěšcem je zkrátka úžasná podívaná, která snese i ty nejpřísnější filmová kritéria, pro mě osobně se jedná o obrovské překvapení a jeden z nejsilnějších filmových příběhů vůbec. ()

klukluka

Aniž bych po tom šel programově, dal jsem si krátce po sobě 2 filmy z dob studené války. Most špionů sice možná krapet lacině atakoval první signální, Tah pěšcem mě tak okatě emocionálně neždímal, pro tentokrát to ale u mě určitě vyhráli Spielberg s Hanksem, kteří se nebáli přitlačit lehce na pilu. Tah pěšcem byl po celou dobu lehce depresivní, Bobbyho nešetřili a od útlého věku ho vykreslili jako duševní chorobou zmítaného nešťastníka pořádně ovládajícího jedinou dovednost. To člověku (diváky nevyjímaje) na náladě nepřidá. A když pak konečně porazí démony, Sověty a sovětské démony, tak se dostaví pouze ujištění, že šel víc a víc do prdele. Je to zdánlivě nekompromisní, ve skutečnosti ale bulvární přístup: taková hvězda, a taky měl trable. Určitě ale zažíval i něco rajcovního. A teď nemyslím jeden pich a výlet na šachovej turnaj do Maďarska. Co to podle mě mělo být- ty jeho radosti a slabosti? Nevím, z filmu jsem se to nedozvěděl. Ale borec, kterej tak dobře rozuměl penězům, je jistě uměl slušně roztáčet. Vy víte za co? Já ne. A právě ten černobílý obraz byl pro mě tím, co se mi na tom hodně nelíbilo. Nevyhovoval mi ani Tobey Maguire. Ne snad, že by to hrál špatně. Ale vůbec se Fisherovi nepodobal. Takže jsem imrvere koukal na Maguirea, místo na Fishera. Za mě další nepřehlédnutelná (a neodpustitelná) chyba. ()

leon_id

Až na tu teatralnost okolo Spasskyho docela fajn. Musím krom jejich vzájemných partií nastudovat, jestli každý ruský velmistr opravdu potřeboval vládní ochranku. Fischer se měl narodit ve 21. století, už by ho nerušily analogové kamery a kucii by se mohli dohoknout na virtuální hře ze sve soukromé pinpongarny;) 70% ()